Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 50
  1. #11
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Do archiwizacji danych najbardziej obecnie są polecane nośniki SSD ale nie zwykłe konsumenckie, o których wyżej wspomniano tylko modele "serwerowe" do zastosowań profesjonalnych gdzie używa się pamięci SLC, ostatecznie te lepsze MLC ale i tak tych drugich nikt nie poleci.
    SLC są strasznie drogie ale w wielu branżach koszty nie grają roli.

    Nośniki magnetyczne są zawodne zwłaszcza w modelach jakie są produkowane od kilku lat gdzie upakowanie jest gigantyczne na jednym talerzu, najmniej zawodne HDD jakie były wcześniej miały 3-4 talerze łącznie dające 1TB ale zaprzestano produkcji bo to za duże koszty.
    Obecnie dyski magnetyczne są tragicznej jakości jeśli chodzi o kwestie archiwizacji ale jeszcze gorsze są konsumenckie tanie SSD, które obecnie są na pamięciach QLC, lepsze na TLC.

    Inna sprawa co oznacza archiwizacja czy magazynowanie, jeśli ma to być na rok czy dwa to obojętne, jak ma być na dziesięć lat to HDD leżący w szufladzie będzie ok, jeśli to ma być aktywnie używany dysk plus archiwizacja to chyba kupiłbym SSD na kościach MLC co jest dość tanie i mało zawodne z tego co podają testy bo kości takie są na rynku już ponad 10 lat.

  2. #12

    Domyślnie

    Rozpisałem się ale mnie wykasowało więc w skrócie, pomijając napędy taśmowe, wywód na temat dysków klasy korporacyjnej, itp bo to raczej nikogo nie obejdzie
    Przyjęcie że napęd MLC jest obecnie lepszy niż współczesny TLC jest wg mnie za dużą generalizacją, jako że sporo stosowanych obecnie w popularnych dyskach pamięci MLC to TLC które nie przeszły testów jakości (pierwszy który przychodzi mi do głowy to Crucial - ich seria BX oferowała znacznie mniejszą trwałość niż równoległa seria MX właśnie z tego powodu).
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  3. #13
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Raczej chodzi o to że leżący sobie spokojnie w szufladzie SSD i tak z czasem może mieć problem z utrzymaniem wielu stanów komórki pamięci jak jest w TLC czy najnowszych QLC niż w MLC, a tym bardziej SLC.
    Nie ma sensu tu rozpisywać o co chodzi w pamięciach flash i jaka jest konstrukcja 3D NAND.

    Nie można popadać w skrajności oczywiście ale pamięta jeszcze ktoś jak opowiadano że płyty CD będą wieczne ?

  4. #14

    Domyślnie

    Nie mam zamiaru udowadniać swojej racji i być może coś mi umknęło, dlatego z chęcią pogłębię swoją wiedzę na temat retencji danych. Więc jak masz jakieś konkretne dane to dawaj - z chęcią poczytam. Ja utknąłem na materiałach sprzed ok 2 lat i w tamtym okresie, w materiałach Intela można było znaleźć informację o retencji danych dysków klienckich i korporacyjnych w zależności od temperatury pracy i temperatury przechowywania. Wszędzie także pojawia się informacja że pamięci NAND zdecydowanie nie są optymalne do przechowywania w "chłodni"
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  5. #15

    Domyślnie

    Żeby nie otwierać nowego wątku zapytam tutaj. Jako backup na zdjęcia zakupiłem w zeszłym roku HDD 3,5 cala Toshiba P300 1TB OEM. Zgrałem na niego zdjęcia i "schowałem do szuflady". Po pół roku nie mogłem nic dograć do niego ani otworzyć żadnego pliku. Oddałem go do sklepu i w ramach gwarancji otrzymałem nowy tej samej firmy. Po czterech miesiącach używania jak poprzednio sytuacja się powtórzyła. Nie można otworzyć żadnego pliku ani nic dograć.
    Czy to jest wynik tego, że dysk nie jest stale pod napięciem, czy to wadliwa produkcja?.
    D810 N20-35/2,8 AF-D; N24/2,8 Ais; N50/1,4 AiS; N60/2,8 AF micro; SB-800

  6. #16

    Domyślnie

    2 szt to za mało żeby mówić o statystyce, ale nie wygląda to dobrze. Sam mam nikłe doświadczenie z dyskami Toshiby, ale na żadnym Seagate (z nimi mam najwięcej doświadczeń - dyski CMR i SMR do 12TB) ani WD nie miałem takich problemów. Generalnie dysk twardy powinien pozwolić odtworzyć dane po latach przechowywania w temperaturze -40 do +70 stC. Negatywny wpływ może mieć nadmierna wilgotność ale nie podejrzewam żeby w szufladzie taka panowała Być może oba dyski były poserwisowe ? albo z wymian gwarancyjnych, albo z nieoficjalnego obiegu ? nie wiem czy i jak Toshiba oznacza takie dyski, ale zarówno WD jak i Seagate dyski z reklamacji "naprawia" i wracają one albo w ramach wymian gwarancyjnych, albo są sprzedawane poza oficjalnymi kanałami sprzedaży. Podejrzewam że Toshiba też tak robi.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  7. #17

    Domyślnie

    To jest dysk wewnętrzny. W jaki sposób wgrywałeś do niego zdjęcia, jak był podłączony do komputera? Może tu tkwi problem?

  8. #18

    Domyślnie

    A to jakaś różnica - wewnętrzny, czy zewnętrzny? Nie można wyjąć HDD z obudowy USB i włożyć do kompa? Pytam, bo mam zamiar przeprowadzić taką operację na niebieskim WD.

  9. #19
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Pewnie chodzi o to czy samo podłączenie nie spowodowało usterki jeśli to się powtórzyło, czasami są jakieś dziwne panele z usb albo kieszenie czy jakieś docki, które mogą uszkodzić bo to przecież chińszczyzna klepana na szybko.

  10. #20

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o te dwa HDD Toshiba, to wkładałem dysk do kieszeni w PC stacjonarnym, podłączałem kabelkiem do złącza SATA na płycie głównej plus kabelek zasilania i wszystko działało ok przez kilka tygodni.Jak miałem zapełnione ok. 1/3 dysku i nie miałem w następnych kilku tygodniach nic do dogrania, to odłączałem od dysku zasilanie i kabel SATA.Po ok. 1/2 roku nie można już było nic zapisać na tym dysku ani otworzyć żadnego pliku. Taka sama sytuacja wystąpiła po wymianie na nowy dysk.
    D810 N20-35/2,8 AF-D; N24/2,8 Ais; N50/1,4 AiS; N60/2,8 AF micro; SB-800

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Zewnętrzny monitor do laptopa.
    By kafi44 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 10-03-2017, 17:38
  2. Bezprzewodowy dysk zewnętrzny do laptopa.
    By zoom2 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 30-11-2015, 18:40
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-12-2013, 19:22
  4. DIGIMATE III jako dysk zewnętrzny do laptopa?
    By ktm777 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-03-2009, 00:30
  5. Zewnętrzny dysk do laptopa
    By Fredflinstone in forum Komputery
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 20:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •