Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Pytanie o ostrość obiektywów

    Dzień dobry. Czy może zdarzyć się taka sytuacja, że z dwóch takich samych obiektywów wychodzą zdjęcia o różnych ostrościach, przy założeniu, że warunki fotografowania są te same? Jeżeli tak, to zastanawiam się, jak kupować obiektywy? Jak kupuję przez internet, to przecież nie mam wpływu, co mi przyślą. Jak idę do sklepu, to w sklepie też nie ma wielu egzemplarzy danego obiektywu - zazwyczaj jedna, maksymalnie dwie sztuki.

  2. #2

    Domyślnie

    jest to " w miarę" normalne, po prostu trzeba sprawdzać i mieć trochę szczęścia, po za tym, producenci aparatów w niektórych modelach przewidzieli możliwość kalibracji, właśnie z tych względów, masz jeszcze opcję wysłania do kalibracji, lub w przypadku niektórych producentów dokupić "przystawkę" do samodzielnego kalibrowania, a to co teraz otrzymujemy nazywa się postęp
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    Tak zdarza się. Ileż to osób pisze, że wybrało swój "superostry od pełnej dziury" obiektyw z kilku egzemplarzy..
    IMO to już bajki
    Wydaje się, że w tej chwili rozrzut jakościowy Sigmy, Tamrona czy Nikkorów jest mały.
    Jak rzucisz okiem na blog lensrental.com, to w ich testach widać, że czołowi producenci maja już dosyć mały rozrzut jakościowy.
    W większości przypadków chyba trudny do uchwycenia bez przyrządów pomiarowych.
    Jednym z wyjść jest zamówić przez sieć i w razie braku zadowolenia odesłać.
    A jak obiektyw jest ewidentnie skaszaniony - można żądać naprawy na gwarancji.
    Mam kilka obiektywów, każdy z nich brałem z półki, sprawdzałem czy działa i tyle.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #4

    Domyślnie

    Otoz to: https://www.dpreview.com/articles/73...nd-fallacies/2

    Superostry od pelnej dziury, a wybierane np. na podstawie fazowego, czyli loteria Do tego testowane na kompletnie innym body.

    W sklepie/domu mozna potestowac czy focus trzyma sie w ryzach, jak cos wiecej to pomiary mtf :P

    W bialym idziesz do fotojokera/abfoto, zakladasz sobie szklo, robisz sample i wracasz do domu Jak szkla nie ma to zamawiasz online i nie obliguje cie to nadal do zakupu (w sklepie stacjonarnym, ale sampla zrobisz). Ostatnio w fotojokerze na polce byl 70-200 fl i sigma 150-600, czego nigdy wczesniej nie zaobserwowalem

  5. #5

    Domyślnie

    Mylisz ostrość ze skutecznością AF. Jedno i drugie w razie kłopotów męczące, ale to jednak różne zjawiska i AF IMO jest niezależny od egzemplarza.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  6. #6

    Domyślnie

    Nic nie myle, af fazowy zawsze moze sie bujnac, wybierzesz sztuke, ktora najlepiej trafila Zostaje LV, wtedy w teorii przy sprawnym szkle roznice w ostrosci nie moga daleko odlatywac. Osobiscie mam bardziej twoje podejscie, sprawdzam i biore, aczkolwiek gdyby nie wysilek jaki trzeba wlozyc w zdobycie 10 stuk i przygotowanie miejsca do jednolitych, sterylnych pomiarow to czemu nie. Potem najwyzej odbicie sie od rzeczywistosci, czyli slabsze warunki, af fazowy dostaje kregla i drapanie sie w glowe "przeciez wybralem najlepsza sztuke" :P

  7. #7

    Domyślnie

    Ostrość - czyli to co obiektyw może osiągnąć, jeżeli AF się nie pomylił.
    W ramach rozrzutu jakościowego obiektyw może być ciut lepszy lub gorszy.
    AF - albo słabo działa i jest to cecha modelu, albo AF w sposób regularny nie trafia i jest to kwestia kalibracji.
    Ja wszystko co mam kalibruję, więc tego się bardzo nie boję.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

Podobne wątki

  1. Ostrość obiektywów
    By marek_bog in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 03-10-2015, 21:56
  2. DxOMark I ostrość obiektywów
    By Pawel92 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 25-12-2012, 01:24
  3. Pytanie o ostrość
    By fistaszek20 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 09-08-2010, 23:20
  4. d80 i pytanie o ostrosc...
    By grzegorzw in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 27-08-2009, 21:22
  5. Ostrość obiektywów
    By ddMON in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 11-08-2004, 00:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •