Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie D750 - Skonfigurowanie zestawu lamp

    Witam serdecznie. Po blisko 3 miesięcznej zabawie w poprawną konfigurację swojego zestawu postanowiłem się poddać i zawołać o pomoc.
    Posiadam pomieszczenie w którym zrobiłem sobie studio. Obecnie posiadam zestaw D750 + SB-700 + Freepower CY-400W + Wyzwalacz VSAC-B
    Chciałem to skonfigurować tak, aby wyzwalać błysk na obu lampach poprzez wyzwalacz VSAC-B + Manualne ustawienia obu lamp . Niestety nie udało mi się tego poprawnie skonfigurować. Akurat podczas wielokrotnych testów zepsuł mi się mechanicznie wyzwalacz i postanowiłem kupić nowy. No i tutaj proszę o pomoc.

    Chciałbym pracować w studio docelowo na 3/4 lampach według poniższych konfiguracji:
    D750
    SB-700
    Freepower CY-400W
    + Lampa Yongnuo (do kupna)
    + 2 Lampa Yongnuo (do kupna)
    + Wyzwalacz / Odbiornik (do kupna)
    Chciałbym aby moc lamp można było ustawiać zarówno manualnie jak i poprzez TTL.

    Jaka byłaby najlepsza możliwa konfiguracja sprzętowa (Nadajnik/Odbiornik/ Tańsze lampy Yongnuo). Co kupić, aby było to można łatwo ze sobą skonfigurować (TTL/Manualny) a i kosztowo aby nie wyszło jakoś mega drogo.

    Mam nadzieję, że wszystko jest jasno opisane. Z góry dziękuje za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Sugestia: Zlać YN.
    Kupujesz:
    -wyzwalacz Quadralite Navigator X/X2/X+
    -2x odbiornik Navigator X (ten pod stopkę, nie USB) do SB i FP
    -2x Stroboss 60N
    Nie licząc FP, możesz lampami w TTL sterować.
    Dlaczego Quadralite?
    Bo jak będziesz miał ochotę kupić więcej lamp studyjnych, to Q ma takie z wbudowanym odbiornikiem X, więc nie trzeba będzie kolejnych odbiorników dokupywać.

    No, ale jeśli się pod YN upierasz:
    622TX
    622N 2x
    685 2x.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam YN622N-TX i bez problemu wszystko śmiga. Do lampy YN968N II nie potrzebuję odbiornika bo jest kompatybilna z nadajnikiem a do YN568EX mam odbiornik YN622N.
    ...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bonjovi100 Zobacz posta
    + Lampa Yongnuo (do kupna)
    + 2 Lampa Yongnuo (do kupna)
    Gdy doczytałem do tego miejsca miałem zamiar od razu napisać "daj spokój z YN", ale po chwili zobaczyłem, że ktoś to już napisał

    Nie bardzo rozumiem, jaki miałeś problem z zgraniem zestawu?
    - ustawić te same kanały na nadajniku i odbiorniku radiowym
    - odbiornik wyzwalacza podłączyć do lampy (czy masz cy-400k czy coś innego?), włączyć lampę
    - trzymając nadajnik w ręce wyzwolić błysk lampy przyciskiem "test" na nadajniku (powinno błysnąć, jeśli wszystko działa)
    - włączyć sb-700, w menu ustawić tryb fotoceli - "su4"
    - ustawić sb-700 tak, żeby czujnik fotoceli "widział" błysk lampy studyjnej (i pilnować tego podczas zmiany ustawień lamp)
    - trzymając nadajnik w ręce wyzwolić błysk lampy przyciskiem "test" na nadajniku (powinny błysnąć obie, jeśli wszystko działa i jest dobrze ustawione)
    - założyć nadajnik na aparat
    - włączyć aparat, ustawić go w trybie M, czas nie krótszy niż czas synchronizacji dla błysku (do testów bezpiecznie np. 1/125)
    - zrobić zdjęcie próbne, obie lampy powinny błysnąć
    Wszystko.
    Jeśli robisz w niewielkim, niskim pomieszczeniu, z jasnymi ścianami, możesz sobie poradzić bez radia:
    - w menu aparatu ustawić wbudowaną lampę w tryb M, minimalną moc błysku
    - ustawić lampę studyjną tak, żeby fotocela "widziała" błysk z lampy aparatu
    - aparat ustawić w trybie M, czas nie krótszy niż czas synchronizacji dla błysku (do testów bezpiecznie np. 1/125)
    - zrobić zdjęcie próbne, studyjna powinna błysnąć
    - włączyć sb-700, w menu ustawić tryb fotoceli - "su4"
    - ustawić sb-700 tak, żeby czujnik fotoceli "widział" błysk lampy z aparatu
    - zrobić zdjęcie próbne, obie powinny błysnąć (możesz wyłączyć studyjną, żeby być pewnym, czy aparat wyzwoli sb-700)
    Przy tej metodzie błysk z lampy wbudowanej może być widoczny na fotografowanej scenie, więc przyda się trochę "rękodzieła" np. doklejenie małego białego kartonika kilka cm przed palnikiem wbudowanej lampy w taki sposób, żeby błysk był odbijany w stronę sufitu.

    Jak chcesz rozbudowywać system w oparciu o YN, to już masz listę zakupów powyżej:
    622TX - sterownik/wyzwalacz na aparat
    622N 2x - jedna sztuka pod sb-700, do drugiej podłączony kabel ze studyjnej
    685 2x - to chyba jasne

    Jednak sugeruję jak wyżej, "zlać YN", pozbyć się tej Twojej lampy, i do zestawu Quadralite zaproponowanego wyżej zamiast jednego odbiornika "Navigator X" kupić lampę studyjną z "X" (np. Move X, Up X). Te lampy mają wbudowany odbiornik radiowy systemu Navigator, więc żeby zdalnie zmieniać moc i je wyzwalać, nie musisz nic do niczego podłączać.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Jednak sugeruję jak wyżej, "zlać YN"
    . Dlaczego, co jest nie tak z YN?
    ...

  6. #6

    Domyślnie

    Wszystko jest w porządku z YN, to dobrze przetestowany, solidny, będący od dawna na rynku system.
    Tylko Godox (u nas pod nazwą Quadralite) rozwinął się od innej strony, i jakiś czas temu zintegrował wszystko co błyska w ramach jednego (wbudowanego) systemu radiowego sterowania (z "X" w nazwie).
    Są lampy reporterskie manualne, są z TTL (zasilane z paluszków i dedykowanych akumulatorów), są przenośne-akumulatorowe większej mocy (200Ws, 400Ws, 600Ws), są studyjne (chyba od 200 do 600 lub 800Ws). Każda z nich ma wbudowany odbiornik, lampy na sanki mają wbudowany sterownik. Każdą z lamp możesz zdalnie sterować, bez konieczności dokładania czegokolwiek (i pamiętania o dodatkowych bateriach). System jest mocno skalowalny, możesz zacząć od lampy reporterskiej TTL na sankach, potem dokupić jedną-dwie reporterskie manualne i pobawić się w strobing, w miarę rozwoju dołożyć mocniejsze akumulatorowe lub studyjne, i wszystko działa w ramach jednego radiowego systemu. Przy zmianie body na innego producenta zmieniasz tylko sterownik (lub lampę reporterską z TTL), cała reszta będzie poprawnie pracować sterowana radiowo, łącznie z zdalnym TTL/FPM/HSS (o ile lampy mają taką funkcję).
    YN skupiało się głównie na lampach reporterskich, można (niższym kosztem) poskładać sobie system, jednak chcąc dołożyć np. studyjną dokupujemy nieporęczny odbiornik, podłączamy do niego kabelkiem lampę, i nie mamy zdalnej zmiany parametrów.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienie. Ja dopiero raczkuję w błyskaniu.
    ...

  8. #8

    Domyślnie

    Wow. Niesamowite te wasze odpowiedzi. Czytając instrukcję jeszcze kilka razy nie wpadłbym na to co mi tutaj poddaliście. Dzięki wielkie, bo zaoszczędziliście mi kolejnych godzin bezsensownego sprawdzania różnych rzeczy. Długo się zastanawiałem zanim napisałem, a tu mogłem pisać od razu bez zastanawiania Dzięki wielkie za pomoc

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Sugestia: Zlać YN. ...
    Przyjrzałem się tej podpowiedzi i wydaje mi się to fajna i sensowna opcja. Troszkę droższa, ale wygląda na to, że praktyczniejsza.

    Cytat Zamieszczone przez Nikodemo Zobacz posta
    Ja mam YN622N-TX i bez problemu wszystko śmiga. Do lampy YN968N II nie potrzebuję odbiornika bo jest kompatybilna z nadajnikiem a do YN568EX mam odbiornik YN622N.
    Dzięki

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Nie bardzo rozumiem, jaki miałeś problem z zgraniem zestawu?
    Prawdopodobnie przyczyną tego, że nie działało było:
    a) Na lampie CY-400 wyłączyłem sobie przycisk żarówki w trakcie szukania rozwiazania
    b) W aparacie w CMD ustawiłem grupa A -> tryb "M" i kanał ten sam co na obu lampach.
    Ja tam robiłem miliony kombinacji na podstawie filmików z YT, jakiś ustawień tutaj na forum czy według instrukcji. To co podałeś (bez nadajnika) działa super. Dzięki

    Co do opisu wyzwalania bez nadajnika początkowo nie chciało mi pstrykać. Dopiero jak dałem "Remote" + tryb "Manual". Rozumiem, że to pewnie oczywista oczywistość, że tak musi być ustawione

    Jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim za pomoc.

Podobne wątki

  1. Szukam pomocy ze zbudowaniem zestawu lamp
    By schymon in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10-08-2013, 21:51
  2. odpalanie zestawu lamp - pytanie
    By seba in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-05-2011, 14:42
  3. co do zestawu z 10-20
    By michal.g in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 15-03-2011, 21:10
  4. Co dobrać do zestawu
    By rlat in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31-08-2010, 00:20

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •