Do tej pory, gdy musiałem wyzwolić odsuniętą od korpusu lampę SB 900, używałem oryginalnego spiralnego przewodu Nikon, przenoszącego wszystkie informacje TTL.
Ostatnio użyłem przewodu nieoryginalnego (Lastolite) – trzymetrowego, także przenoszącego informacje TTL.
I tutaj mały znak zapytania: dlaczego nie można użyć opcji TTL-BL, tylko samej TTL?
Ale ok, z ekspozycją wszystko jest w porządku, więc specjalnie nad tym nie ubolewam. Za chwilę jednak kolejna niespodzianka: po rozłączeniu tego nieoryginalnego przewodu z lampą i osadzeniu jej w sankach aparatu, lampa samoczynnie przełącza się z modusu TTL na modus Auto. Nie można jej przełączyć na TTL. Dopiero po ponownym wyłączeniu i włączeniu aparatu i lampy wszystko wraca do normy.
Co się dzieje?
Nie bardzo potrafię wytłumaczyć sobie mechanizm tego zdarzenia. Dodam, że przy używaniu oryginalnego przewodu nigdy takie coś (w ciągu 10 lat) się nie zdarzało.
I jeszcze jedno dodam: wszystkie operacje podłączania i odłączania przewodu ZAWSZE przeprowadzam przy wyłączonej lampie i wyłączonym aparacie.
A pytam o poradę, gdyż nie chciałbym doprowadzić do uszkodzenia lampy albo aparatu, używając chińszczyzny (co z tego, że markowej – Lastolite).