Close

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 45
  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    A przeczytałeś z czego to wynika? To nie jest żaden błąd przy projektowaniu, ale celowy zabieg. Zastosowano tam soczewkę apodyzacyjną (sorry za kalkę, ale nie wiem czy takie słowo istnieje w naszym słowniku) APD, która działa właśnie trochę tak jak filtr szary, ale też daje charakterystyczny efekt przejść na którym może komuś zależeć. To po prostu szkło dla pewnie maksymalnie połowy promila użytkowników systemu, którzy potrzebują akurat takiego luku. W przeciwnym razie nie ma sensu kupować tak drogiego szkła o takich parametrach.
    Podałem tylko przykład jak mogą być duże różnice a przykładów jest dużo więcej a ty od razu o szczegółach

    może jeszcze napisz jakiej technologii użyto do zaczernienia wnętrza obiektywu ?
    mnie akurat interesuję "sprawność" obiektywu tak samo jak sprawność maszyn/urządzeń itd.
    ale chyba nie mas sensu dalej ciągnąc off topu bo po pierwsze nie na temat wątku a po drugie dla niektórych jak widać transmisja jest nieistotna.

  2. #32

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    Podałem tylko przykład jak mogą być duże różnice a przykładów jest dużo więcej a ty od razu o szczegółach...
    To akurat nie jest dobry przykład, bo szkło jest wybitnie specyficzne.
    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    może jeszcze napisz jakiej technologii użyto do zaczernienia wnętrza obiektywu ?
    Napisałem jakiej technologii użyto, a z tym zaczernieniem wnętrza to nie za bardzo pojmuję o co chodzi? To o czym napisałem ma bezpośredni wpływ na wyniki dotyczące transmisji, a o tym pisałeś. To jak obiektyw jest wyczerniony nie wiem, ale nie wydaje mi się by pisanie o tym miało jakiś sens w odniesieniu do twojej wcześniejszej wypowiedzi.
    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    mnie akurat interesuję "sprawność" obiektywu...
    Obiektyw jest sprawny, po prostu zaprojektowano go w konkretnym celu z wszelkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. To trochę jakbyś miał pretensje, że rybka Ci zniekształcała perspektywę.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 16-01-2020 o 13:03

  3. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    .
    Obiektyw jest sprawny, po prostu zaprojektowano go w konkretnym celu z wszelkimi wynikającymi z tego konsekwencjami. To trochę jakbyś miał pretensje, że rybka Ci zniekształcała perspektywę.
    nie zrozumiałeś o co chodzi cały czas pisze że ta informacja powinna być podawana na obiektywie - idę do sklepu i mam od razu informację.
    chodziło "sprawność" obiektywu najprościej opisując: stosunek (światła) energii wejściowej do wyjściowej anie o typ itd. nie narzucaj tu swoich teorii o typie obiektywu.
    a tak jak napisał
    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Bardzo jasne szkła kupuje się w większości dla GO, a nie uzyskania niższego ISO. Transmisja takiego szkła jest pomijalna.
    Za to np. w astrofotografii transmisja jest bardzo ważna, a GO dużo mniej (przy samych gwiazdach wręcz nieistotne).
    są dziedziny gdzie transmisja obiektywu jest istotna np. astro , filmowanie.

  4. #34

    Domyślnie

    Moje zdanie jest takie, że należy poruszać tematy powiązane związane z różnymi zagadnieniami fotografii, przy okazji wpisu a taki był od kolegi kilka stron wcześniej, sugerujący że jest różnica 1EV miedzy d750 a z6. Skoro jest to forum fogotraficzne to żadna, nawet najgłupsza idea z tym związana nie powinna być ucinana. W dyskusjach i różnicach zdań rodzą się pomysły, zwracamy uwagę na aspekty dotąd pomijane lub możemy zastanawiać się czy mają one dla nas sens czy też jest to tylko teoretyczna paplanina. Forum powinno zachecać do właściwie prowadzonej dyskusji.

    Cytat Zamieszczone przez sabur Zobacz posta
    Na grupie FB jeden z naszych starszych doświadczeniem jak i wiekiem użytkowników napisał ciekawostkę, że dzięki nowej średnicy bagnetu zetki mają jakby +1ev na świetle. Nikt nie podjął dyskusji ale zapamiętałem jego słowa. Nie miałem obok pewnego sprzętu aby zrobić miarodajne porównanie. Jeżeli ma ktoś d750 i z6 może warto zrobić na manualu taki jest i sprawdzić czy wyjdzie różnica naświetlenia.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 16-01-2020 o 13:38
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  5. #35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    nie zrozumiałeś o co chodzi cały czas pisze że ta informacja powinna być podawana na obiektywie - idę do sklepu i mam od razu informację...
    No to Ci jeszcze raz powtarzam, że wybrałeś zły przykład, bo akurat na obudowie tego STF'a masz podaną wartość 5.6T a nie przysłonę.

  6. #36

    Domyślnie

    Na szkle Fuji 56/1.2 APD (z filtrem apodyzacyjnym) mam podane przy każdej wartości przysłony na czerwono inne wartości i tak przy f1.2 na czerwono jest 1.7 ale już przy wartości f5,6 obie skale zrównują sie.
    Nie ma chyba testów czy ta czerwona skala to faktyczna transmisja czy coś innego ? https://fotostrada.pl/obiektywy/fuji...mm-f-1.2-r-apd
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 16-01-2020 o 13:48
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  7. #37

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    No to Ci jeszcze raz powtarzam, że wybrałeś zły przykład, bo akurat na obudowie tego STF'a masz podaną wartość 5.6T a nie przysłonę.
    Oczywiście chodziło mi żeby taka informacja widniała na każdym obiektywie.

  8. #38

    Domyślnie

    Dla Ciebie ważna jest transmisja a dla innego pewnie dystorsja, ostrość, szybkość AFu, winieta czy jeszcze coś innego. Tych wartości również się nie podaje na obudowie i na opakowaniu. Takie rzeczy wychodzą w testach a na razie są jeszcze portale, które takie rzeczy testują. W obiektywach takich jak wspomniane Sony czy Fuji jest jeszcze sens podawania obu wartości, bo ze względu na specyficzną konstrukcję transmisja na pełnej dziurze odbiega od tego co prezentują obiektywy o bardziej klasycznej konstrukcji.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 16-01-2020 o 14:22

  9. #39
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Dokładnie. Jesli w normalnym szkiełku transmisja to strata 1/3 EV albo i mniej (używam dobrych szkieł) to sie nie ma co przejmować. Jeśli dla kogoś T jest ważne (tzn by było bliskie f) to kupuje dobre szkła i .. wtedy T jest malutkie i nie musi wiedzieć jakie. Portale testujące to podadzą, jesli kogos to zagadnienie dręczy.
    Różnice przy podpinaniu na różne body wynikają raczej z różnego ISO. Dlaczego nikt nie robi burzy z powodu różnic w ISO, tylko się uczepiono transmisji? Producent body podaje ISO np 100, a wg wielu portali te ISO jest inne.
    Mogą byc teź różnice/błędy w domykaniu przysłony.
    Czasami błędy się dodają, czasami rekompensują, tzn jeden wpływa na + a drugi na - i choc masz dwie rzeczy schrzanione, to możesz myśleć, ze masz idealny sprzęt. A to tylko bilans wyszedł na zero
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #40

    Domyślnie

    Zrobiłem testy z innymi obiektywami i w takim porównaniu
    Z6 + 24-70 f4 vs Fuji X-T100 + 15-45
    różnica w ekspozycji na korzyść Nikona była już bardzo niewielka - około 0.4 do 0.7 EV
    wiec potwierdza się jak ważna jest transmisja danego obiektywu.

    Jak będę miał adapter postaram się zrobić test na dwóch body z tym samym obiektywem.

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Reportaż ] transmisja
    By Jai pur in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-12-2015, 00:32
  2. D3100 i bezprzewodowa transmisja POMOCY
    By Artex in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-11-2011, 11:06
  3. Bezprzewodowa transmisja danych z aparatu...
    By Piotrek_Wygoda in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-01-2011, 19:01
  4. bezprzewodowa transmisja zdjęć D200
    By Alexander in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-11-2006, 02:40
  5. problem z transmisja danych z D70 do komputera
    By Anonymous in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 11-01-2005, 22:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •