Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 45
  1. #21
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Matryce i ich konstrukcje wprowadzają zmiany, wkleiłem grafikę i linka wcześniej.

  2. #22
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sabur Zobacz posta
    Na grupie FB jeden z naszych starszych doświadczeniem jak i wiekiem użytkowników napisał ciekawostkę, że dzięki nowej średnicy bagnetu zetki mają jakby +1ev na świetle. Nikt nie podjął dyskusji ale zapamiętałem jego słowa. Nie miałem obok pewnego sprzętu aby zrobić miarodajne porównanie. Jeżeli ma ktoś d750 i z6 może warto zrobić na manualu taki jest i sprawdzić czy wyjdzie różnica naświetlenia.
    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Wiadomo, że to łątwo sprawdzić nawet nie mając aparatu. Wystarczy okno, jedno większe, drugie mniejsze.
    Stajemy przy oknie, raz jednym a raz drugim i oddalamy się, obserwator patrzy i widzi jak zmienia się ilość światła na naszej twarzy.

    Podobnie jest z otworem bagnetu i odległością od matrycy. I tu zgoda, że przy pewnych początkowych warunkach różnice są pewnie pomijalne. Ale być muszą.
    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    @koesh Zapewne masz rację, dlatego w przypadku konkretnie bagnetu F trzeba wykazać sie pewną dozą sceptycyzmu przypinając szkła Nikona.

    diameter/flange
    F mount 44/46,5
    EF mount 54/44
    Z 55/16
    RF 54/20

    Tylko nie piszcie, że znów hejtuje bo nie hejtuję, cyferki są jakie są.
    Cała praca inżynierów zapewne skupiła się na tym (albo i nie) aby jakoś poradzić sobie z tym F poprzez FTZ.
    Jednak wydaje mi się, że Canon ma po prostu łątwiesze zadanie i efekty przypinania EF do RF mogą być teoretycznie lepsze.

    Jesteś wyznawcą fizyki Newtona, jednak my wkraczamy w fizykę kwantową więc możę się okazać żę te wzory są o kant D i nie wyjaśniają wszystkiego.
    Liczy się tranmisja jako całoszktałt a nie wzory sprzed wieku Wzory tradycyjne pozostawmy do klisz i starych szkieł.

    http://www.fotoporadnik.pl/przyslona_transmisja_01.html

    Mnie trochę śmieszą te mądre dyskusje żę szkła o takim samy f powinny dać parametry ekspozycji takie same, bo WZORY są święte.
    Nie są świete, są niepoprawne na dzisiejszą technologię. Albo inaczej - nie ten parametr, nie f a T.
    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Wzory wzory wzory
    Czyli wg Ciebie nie ma znaczenia jaki będzie otwór w body ? Bo nie ma tego we wzorach ?
    Ale ten otwór i odległość od matrycy ma znaczenie bo to też jest swego rodzaju "przysłona" a że nikt jej nie wziął do żadnego wzoru to już wina wzorów.
    Myślę żę tradycyjne myślenie f/d nie ma zastosowania przy szłach droższych jakimi są np. szkła filmowe. Tam wydaje się nie podaje się już f bo ma znaczenie ile faktycznie tego światła wpadnie a nie stosunek F/D.
    Normalnie nie wierzę, że czytam takie coś. Fizyka nie obowiązuje, bo sprzęt jest nowszy?
    Światło wpada przez obiektyw. Zakładajmy, że obiektyw jest odpowiedni do danego mocowania czyli na dany rejestr i średnicę bagnetu.
    Zobaczcie sobie na niektóre teleobiektywy. Mają z tyłu nie okrąg, a prawie prostokąt. Co, zmniejszają sobie jasność?? Popularny Nikkor 70-200/2.8 ma taki tył. Gdyby strumień światła na wysokosci bagnetu był tak szeroki jak sugerujecie, to bagnet byłby wyczerniony na maksa by uniknąć refleksów od bagnetu na zdjęciu.
    Transmisja to co innego niż przysłona. Transmisja zawsze musi być mniejsza, bo to przysłona pomniejszona o straty. One mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest ilość soczewek, granic powietrze-szkło-powietrze, jakoś powłok na soczewkach.
    Transmisje obiektywu mierzy sie na ławie optycznej, nie trzeba do tego aparatu fotograficznego. Jesli do pomiarów używano aparatu to zrobiono sobie kuku, bo do tego co robi obiektyw dołozono np specyfikę filtra AA lub jego braku, co zmienia pewien detal w telecentryczności (nie chciało mi sie szukać, ale z tego powodu winieta w różnych body może być inna) i całkiem mozliwe że nie odliczono różnic w bazowym ISO różnych body. Bo jedno ISO 100 nie jest równe ISO 100 w drugim aparacie.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Wartość przysłony a transmisji mogą być diametralnie inne.
    Najlepsze przykłady to transmisja obiektywów Sony STF, portretowe szkło 100 mm f 2,8 ma transmisje .. 5,6 (co nie zmienia GO - tu sie do wzoru wstawia 2.8 ) https://www.dxomark.com/Lenses/Sony/...F28-STF-GM-OSS
    albo wynalazek Canona 85/1.2 DC, który ma transmisje chyba 2.0
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 14-01-2020 o 22:08
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #23

    Domyślnie

    Nie wiem o co chodzi z tym akumulatorem z Z6 ale wczoraj z podpiętym FTZ + 70-300 VR z włączoną stabilizacją i robieniu zdjęć na EVF - oczywiście podgląd zrobionych zdjęć, temperatura na zewnątrz około 4st. włączony tryb samolotowy
    zrobiłem ponad 500 zdjęć (migawka elektroniczna) po tym wszystkim miałem stan 73% baterii więc jest super jak na bez-lustro.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Nie wiem o co chodzi z tym akumulatorem z Z6 ale wczoraj z podpiętym FTZ + 70-300 VR z włączoną stabilizacją i robieniu zdjęć na EVF - oczywiście podgląd zrobionych zdjęć, temperatura na zewnątrz około 4st. włączony tryb samolotowy
    zrobiłem ponad 500 zdjęć (migawka elektroniczna) po tym wszystkim miałem stan 73% baterii więc jest super jak na bez-lustro.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    ...
    Zobaczcie sobie na niektóre teleobiektywy. Mają z tyłu nie okrąg, a prawie prostokąt. Co, zmniejszają sobie jasność?? Popularny Nikkor 70-200/2.8 ma taki tył. Gdyby strumień światła na wysokosci bagnetu był tak szeroki jak sugerujecie, to bagnet byłby wyczerniony na maksa by uniknąć refleksów od bagnetu na zdjęciu.
    Transmisja to co innego niż przysłona. Transmisja zawsze musi być mniejsza, bo to przysłona pomniejszona o straty. One mogą mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest ilość soczewek, granic powietrze-szkło-powietrze, jakoś powłok na soczewkach.
    Transmisje obiektywu mierzy sie na ławie optycznej, nie trzeba do tego aparatu fotograficznego. Jesli do pomiarów używano aparatu to zrobiono sobie kuku, bo do tego co robi obiektyw dołozono np specyfikę filtra AA lub jego braku, co zmienia pewien detal w telecentryczności (nie chciało mi sie szukać, ale z tego powodu winieta w różnych body może być inna) i całkiem mozliwe że nie odliczono różnic w bazowym ISO różnych body. Bo jedno ISO 100 nie jest równe ISO 100 w drugim aparacie.
    ....
    Wartość przysłony a transmisji mogą być diametralnie inne. ....
    Ja to wszystko dokładnie wiem i piszę o tym że sugerowanie sie samym parametrem jasności f która jest wyliczana z proporcji długości ogniskowej do szerokości ogólnie mówi tylko jaka ta proporcja jest.
    A o tym jaki jasny faktycznie jest obiektyw mówi transmisja. Czy to nadal nie jest jasne ? Może coś źle sformułowałem. Napisałem też że próbujecie coś udowodnić wzorami ale jasno widać że wzory nie uwzględniają wszystkiego. Czyli jeśli będzie słaba konstrukcja obiektywu to mozę nie mieć on takiej jasności jak wynika z tej prostej proporcji którą wymyślono dawno temu.
    Weźmy te popularne zoomy 70-200/2,8 one są na poziomie jasności 3,3 podczas gdy wyliczona ze wzoru jasność to 2.8 Czy to nadal nie widać że parametr jasności f może i wyjaśniał "wszystko i fizykę" kiedyś ale dzisiaj to trochę za mało.

    https://www.dxomark.com/Lenses/Nikon...ikon-D800__792

    co ciekawe na d800 wynosi 3,3 a na Df 3,1 - to prawie 7% różnicy a różnica między jasnością wyliczoną a rzeczywistą, na d800 to 17.8% - to już nie są wartości do "zaniedbania".
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 15-01-2020 o 13:36
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  5. #25

    Domyślnie

    Powinny być ustandaryzowane testy szkieł ( i podawane na obiektywie) w kwestii transmisji światła bo tam naprawdę dzięki niemu możemy mieć krótsze czasy migawki czy niższe ISO
    bo matematyczny przelicznik przysłony nie mówi nam tak naprawdę jaką "sprawność" w tej kwestii posiada obiektyw.
    Na torze optycznym jest wiele przeszkód więc nie ma szkieł, tak jak i urządzeń ze 100% sprawnością.

    Trochę boli jak się wydaje dużo pieniędzy na taki przykładowy Canon EF 50mm f/1.2L USM czy za kilkanaście tysięcy Canon RF 50mm f/1.2L USM a mają one transmisję ... dużo tańszego szkła f1.4 Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.4G
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11111.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	108,0 KB
ID:	35705
    Ostatnio edytowane przez maxwawa ; 15-01-2020 o 14:16

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    Powinny być ustandaryzowane testy szkieł ( i podawane na obiektywie) w kwestii transmisji światła bo tam naprawdę dzięki niemu możemy mieć krótsze czasy migawki czy niższe ISO
    bo matematyczny przelicznik przysłony nie mówi nam tak naprawdę jaką "sprawność" w tej kwestii posiada obiektyw.
    Na torze optycznym jest wiele przeszkód więc nie ma szkieł, tak jak i urządzeń ze 100% sprawnością.

    Trochę boli jak się wydaje dużo pieniędzy na taki przykładowy Canon EF 50mm f/1.2L USM czy za kilkanaście tysięcy Canon RF 50mm f/1.2L USM a mają one transmisję ... dużo tańszego szkła f1.4 Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.4G
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	11111.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	108,0 KB
ID:	35705
    No dokłądnie.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  7. #27
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Ja to wszystko dokładnie wiem i piszę o tym że sugerowanie sie samym parametrem jasności f która jest wyliczana z proporcji długości ogniskowej do szerokości ogólnie mówi tylko jaka ta proporcja jest.
    A o tym jaki jasny faktycznie jest obiektyw mówi transmisja. Czy to nadal nie jest jasne ? Może coś źle sformułowałem. Napisałem też że próbujecie coś udowodnić wzorami ale jasno widać że wzory nie uwzględniają wszystkiego.

    co ciekawe na d800 wynosi 3,3 a na Df 3,1 - to prawie 7% różnicy a różnica między jasnością wyliczoną a rzeczywistą, na d800 to 17.8% - to już nie są wartości do "zaniedbania".
    To żadna różnica. Do zaniedbania. W dodatku uwzględniane to jest przez TTL, czyli naświetlenie zdjęcia ma sie prawidłowe.
    Wzory są na jasność i uwzględniają wszystko. Nie dorabiaj tu jakiejś ideologii, że sa zdezaktualizowane. Jasność to jasność, to nie transmisja. Transmisja uwzględnia straty. Nie ma wzoru na transmisje. Nie myl pojęć.

    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    Powinny być ustandaryzowane testy szkieł ( i podawane na obiektywie) w kwestii transmisji światła bo tam naprawdę dzięki niemu możemy mieć krótsze czasy migawki czy niższe ISO
    O ile wtedy będziesz przy zakupie się sugerował transmisją. Bo ja jednak będę się sugerował jasnością, ze względu na to, że mnie interesuje GO, a o tym mówi przysłona, a nie transmisja.
    Transmisja obchodzi mnie malutko, bo i tak jest w body pomiar TTL. podniesienie ISO o te 1/3 EV - straszna rzecz, naprawdę.
    Producenci foto podają jasność, chyba, że transmisja jest masakrycznie inna to wtedy o tym można poczytać - jak np o STF Sony (Minolty).
    Wartością transmisji sie operuje w filmie, zapewne ze względu na tradycję. Chodziło o to, by diapozytyw był idealnie równo jasny przy łączeniu scen. W dobie cyfry to mocno traci na znaczeniu (obróbka), ale podają transmisję, jak zawsze.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    O ile wtedy będziesz przy zakupie się sugerował transmisją. Bo ja jednak będę się sugerował jasnością, ze względu na to, że mnie interesuje GO, a o tym mówi przysłona, a nie transmisja.
    Transmisja obchodzi mnie malutko, bo i tak jest w body pomiar TTL. podniesienie ISO o te 1/3 EV - straszna rzecz, naprawdę.
    Producenci foto podają jasność, chyba, że transmisja jest masakrycznie inna to wtedy o tym można poczytać - jak np o STF Sony (Minolty).
    Wartością transmisji sie operuje w filmie, zapewne ze względu na tradycję. Chodziło o to, by diapozytyw był idealnie równo jasny przy łączeniu scen. W dobie cyfry to mocno traci na znaczeniu (obróbka), ale podają transmisję, jak zawsze.
    Przecież jasność jest podawana na obiektywach nie neguję tego, więc nie rozumiem o co ci chodzi, masz "swoją" GO.
    Stałki te jasne mają około 0,5EV straty, te najlepsze zero lub do 1/3EV
    No ale co z tego że masz TTL jak aparat ci "powie" że musisz zwiększyć ISO czy wydłużyć ekspozycję.

    Jak cię transmisja nie obchodzi to kup za 1500$ np. Sony FE 100mm F2.8 STF GM OSS gdzie transmisja tego obiektywu to T5.6 !
    podniesienie ISO o 2 EV to też nie taka straszna rzecz?

    wg mnie powinna być też podawana transmisja szkła (obok pozostałych parametrów które są już umieszczane)
    Ostatnio edytowane przez maxwawa ; 16-01-2020 o 11:57

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    ...Jak cię transmisja nie obchodzi to kup za 1500$ np. Sony FE 100mm F2.8 STF GM OSS gdzie transmisja tego obiektywu to T5.6 !
    podniesienie ISO o 2 EV to też nie taka straszna rzecz?
    A przeczytałeś z czego to wynika? To nie jest żaden błąd przy projektowaniu, ale celowy zabieg. Zastosowano tam soczewkę apodyzacyjną (sorry za kalkę, ale nie wiem czy takie słowo istnieje w naszym słowniku) APD, która działa właśnie trochę tak jak filtr szary, ale też daje charakterystyczny efekt przejść na którym może komuś zależeć. To po prostu szkło dla pewnie maksymalnie połowy promila użytkowników systemu, którzy potrzebują akurat takiego luku. W przeciwnym razie nie ma sensu kupować tak drogiego szkła o takich parametrach.

  10. #30

    Domyślnie

    Bardzo jasne szkła kupuje się w większości dla GO, a nie uzyskania niższego ISO. Transmisja takiego szkła jest pomijalna.
    Za to np. w astrofotografii transmisja jest bardzo ważna, a GO dużo mniej (przy samych gwiazdach wręcz nieistotne).
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Reportaż ] transmisja
    By Jai pur in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-12-2015, 00:32
  2. D3100 i bezprzewodowa transmisja POMOCY
    By Artex in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-11-2011, 11:06
  3. Bezprzewodowa transmisja danych z aparatu...
    By Piotrek_Wygoda in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-01-2011, 19:01
  4. bezprzewodowa transmisja zdjęć D200
    By Alexander in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-11-2006, 02:40
  5. problem z transmisja danych z D70 do komputera
    By Anonymous in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 11-01-2005, 22:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •