Close

Strona 48 z 48 PierwszyPierwszy ... 38464748
Pokaż wyniki od 471 do 480 z 480
  1. #471

    Domyślnie

    IMO (podobnie jak w D750) trzeba zapisać zmiany ustawień po ich zmianie.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  2. #472

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    IMO (podobnie jak w D750) trzeba zapisać zmiany ustawień po ich zmianie.
    Hm.. w D750 nie trzeba było ponownie niczego zapisywać, trzymało wszystkie ustawienia do końca, dopóki nie przestawiło się koła nastawów np. z U1 na U2, czy inny. Czy to wyłączałem aparat, czy cokolwiek innego, ustawienia były wciąż takie, jak ostatnio zadałem. W D780 niestety to zostało jak dla mnie zepsute :/ Swoją drogą miałbym jeszcze pytanie, czy ktoś może ma porównanie do celności D780 w trybie LV w porównaniu do Z6 / Z6 II po aktualizacjach? Zastanawia mnie, czy da radę pracować np. w samym LV w D780 na upartego i będzie to sprawnie działało.
    Trochę puszek i szkiełek

  3. #473

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Carolco Zobacz posta
    Hm.. w D750 nie trzeba było ponownie niczego zapisywać, trzymało wszystkie ustawienia do końca, dopóki nie przestawiło się koła nastawów np. z U1 na U2, czy inny. Czy to wyłączałem aparat, czy cokolwiek innego, ustawienia były wciąż takie, jak ostatnio zadałem. W D780 niestety to zostało jak dla mnie zepsute .
    Nie mam tego aparatu, mam D750, ale sprawdź czy nie ma gdzies w menu dodatkowej opcji mówiącej o tym żeby trzymał ostatnio zadane ustawienia.
    Spotkałem z tym w innych aparatach.
    Jesli ustawiłem aby trzymał, wówczas jakiekolwiek by nie były ustawienia trybu np U1, jeśli je zmieniłem przed wyłączeniem aparatu, to po włączeniu miałem te zmienione ustawienia a nie zdefiniowane ustawienia U1.
    Bez tego ustawienia, wracał do oryginalnych ustawień U1.

  4. #474

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Czy masz pełną wersję manuala? PDF jest tylko po angielsku: https://download.nikonimglib.com/arc...0RM_(En)05.pdf
    Zobacz na str. 115, może być pomocne.
    Tam jest tylko podstawowy opis funkcji U1/U2, jak zapisać dane.
    Problem, który nie występuje w poprzedniku, pojawił się w D780. A więc po zmianie ustawień bez zapisu, jeśli jesteśmy na U1/U2 i aparat zostanie wyłączony (albo sam się wyłączy zgodnie z funkcją oszczędzania energii), to po włączeniu mamy nadpisane ustawienia po zaczytaniu z "banku" U1/U2. Każdorazowo odczyt danych z nośnika następuje też po przekręceniu pokrętła na tryb U1/U2 i jest to zrozumiałe i słuszne. Nie jest moim zdaniem zrozumiałe ani wygodne, iż aparat resetuje ustawienia do zapisanych po włączeniu. Być może analitycy-projektanci nowego Nikona doszli do wniosku, że tak właśnie powinno być, a być może zostało to przeoczone i niepoprawione żadną aktualizacją firmware.
    Trzeba przywyknąć albo zmienić body, czego nie polecam z powodu tak w sumie drobnej rzeczy.
    D750 D780 S24-105 S135 S70-200 S150-600 SB-910 QR360 Ig

  5. #475

    Domyślnie

    Takie działanie jest bardzo logiczne. Macie poustawiane w bankach U1/U2 jakieś parametry i na dodatek macie trzeci "bank bieżący". Włączacie aparat, to do tego "banku bieżącego" przepisują cię ustawienia z U1/U2 i wszystko działa, jak było zapisane. Możecie coś tam zmieniać, ale te zmiany nie są automatycznie zapisywane w U1/U2 i są tracone po wyłączeniu body, bo po ponownym włączeniu znów macie parametry pobrane z U1 lub U2 (zależy co jest ustawione). Gdyby było inaczej, gdyby był automatyczny zapis do U1/U2 to każda chwilowa zmiana zmieniałaby zawartość U1 lub U2. Wybaczcie ale to by było bez sensu, bo nigdy nie byłoby pewności co się z takiego banku U1/U2 pobierze kilka dni później.
    Jacek

  6. #476

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o zapisywanie U1/U2, tylko pamiętanie chwilowych zmian. W D750 przywracało zapisane wartości tylko przy zmianie trybu (na inny U lub PSAM). Chwilowa zmiana np. przysłony była pamiętana nawet przy uśpieniu/wyłączeniu aparatu. Natomiast w D780 i Zetkach znika to w niekontrolowany sposób. Zdecydowania wolę starsze rozwiązanie. Jak chciałem przywrócić zapisane wartości, to po prostu zmieniłem chwilowo tryb.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #477

    Domyślnie

    No ale to właśnie jest nielogiczne. Przecież masz też tryby PASM i możesz sobie w nich ustawiać co tylko chcesz, aparat to zapamięta, ale jak masz ustawione U1 lub U2, to dane się automatycznie pobierają, bo tak wybrałeś. Oczywiście możesz coś pozmieniać, ale jeśli masz ustawione U!/U2 i włączasz aparat, to wszystkie parametry w pamięci U1/U2 mają być takie jak zdefiniowano (i zapisano). Jeśli chcesz coś w tej pamięci trybów U1/U2 zmienić na stałe, to masz funkcję zapisu, żeby to robić świadomie, a nie przypadkowo.

    Jak to dobrze, że mam puszki PRO i nie mam z tym U1/U2 problemów.
    Ostatnio edytowane przez JK ; 10-02-2024 o 11:48
    Jacek

  8. #478

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    No ale to właśnie jest nielogiczne. Przecież masz też tryby PASM i możesz sobie w nich ustawiać co tylko chcesz, aparat to zapamięta, ale jak masz ustawione U1 lub U2, to dane się automatycznie pobierają, bo tak wybrałeś.
    Można pracować na M i na M ewolucyjnie poprawiać parametry, czasami zrzucając je z M do U1 lub U2.
    W takim przypadu U1 i U2 traktuję jako backup ustawień, aby w chwili pośpiechu lub jakichś problemów szybko odzyskać ustawienia przełączając na U1/U2. Na przykład w U1 mam ustawienia na cienie (pod światło), w U2 ze światłem. Dodatkowo U1 dla migawki 1/1600, U2 warunki portretowe, czyli np. 1/500. To już zależy od obiektywu. Ekspozycja na cienie jest bardziej stabilna (jak zajdzie chmura, ekspozycja niewiele się zmienia - nie mówię o chmurach burzowych oczywiście) więc raczej U1 nie ulega modyfikacji. U2 jest zasilany poprawianymi ustawieniami z M.
    To tylko przykład. Trzeba do własnych warunków dostosować szczegóły.
    W efekcie dość rzadko mam ustawiony U1/U2, raczej M. M nie resetuje ustawień po włączeniu aparatu. Oczywiście nawet nie może resetować, bo nie miałby innych domyślnych ustawień.
    D750 D780 S24-105 S135 S70-200 S150-600 SB-910 QR360 Ig

  9. #479

    Domyślnie

    Ależ ja rozumiem o co ci chodzi. Problemem jest tylko to, że przełączniki banków zalazły się na tym samym kółku, co tryby PASM. W efekcie jest kolizja pomiędzy wyborem np. U1 i wyborem trybu M. Nie da się tego zrobić jednym kółkiem, czyli nie może być tak jak w puszkach PRO, bo musi być polecenie zapisu do pamięci, bo jak nie możesz ustawić jednocześnie M i U1 to masz właśnie takie kłopoty. Nie da się tego zrobić tak jak w puszkach PRO, gdzie w bankach nie zapisuje się trybu np. M i każdy bank może być używany z każdym trybem PASM. Tu jest ten brak logiki i konieczność kombinowania z dodatkową funkcją zapisu, bo U1 i U2 nie są (nie mogą być) traktowane jak normalne banki danych. Za dużo chcieli tam napchać i to są konsekwencje. Brak logiki.
    Jacek

  10. #480

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Tu nie chodzi o zapisywanie U1/U2, tylko pamiętanie chwilowych zmian. W D750 przywracało zapisane wartości tylko przy zmianie trybu (na inny U lub PSAM). Chwilowa zmiana np. przysłony była pamiętana nawet przy uśpieniu/wyłączeniu aparatu. Natomiast w D780 i Zetkach znika to w niekontrolowany sposób. Zdecydowania wolę starsze rozwiązanie. Jak chciałem przywrócić zapisane wartości, to po prostu zmieniłem chwilowo tryb.
    Pełna zgoda, w punkt, nic dodać, nic ująć. Ciekawe, że i w Ztkach też tak jest.
    Trochę puszek i szkiełek

Strona 48 z 48 PierwszyPierwszy ... 38464748

Podobne wątki

  1. Nikon D5 oficjalnie
    By TOP67 in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 1114
    Ostatni post / autor: 14-06-2022, 14:52
  2. Nikon Df oficjalnie
    By shaolin in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 1718
    Ostatni post / autor: 09-09-2016, 13:08
  3. Nikon D4s oficjalnie
    By shaolin in forum Nikon - D1-D6
    Odpowiedzi: 585
    Ostatni post / autor: 27-06-2016, 14:57
  4. Nikon 1 J4 oficjalnie...
    By shaolin in forum Nikon - System 1
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 15-04-2014, 04:05
  5. Nikon V2 - oficjalnie
    By shaolin in forum Nikon - System 1
    Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 07-01-2013, 23:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •