Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Wypad do Wisły

  1. #1

    Domyślnie Wypad do Wisły

    Wykorzystując wolny czas wybraliśmy się ze znajomymi do Wisły zahaczając o Szczyrk. Ponieważ moje umiejętności narciarskie są na poziomie, eufemistycznie ujmując, niskim toteż postanowiłam przerwać moje pasmo stokowych porażek i chwyciłam za aparat.
    Nie mam porządnego ekranu, korzystam jedynie z laptopa, jeśli więc coś jest zbyt intensywne, koniecznie dajcie znać (jeśli ktoś ma jakiś patent na ten problem, to też chętnie posłucham).
    Póki co poddaję się Waszej krytyce z pokorą .

    Sprzęt: Nikon D5300 + Samyang 85 1.4 + Helios 44-3 2/58 z adapterem z soczewką

    1.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00001.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	195,5 KB
ID:	35515

    2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00002.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	450,7 KB
ID:	35504

    3.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00003.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	234,4 KB
ID:	35505

    4.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00006.jpg
Wyświetleń:	272
Rozmiar:	216,5 KB
ID:	35516

    5.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00008.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	201,7 KB
ID:	35517

    6.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00011.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	195,8 KB
ID:	35518

    7.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00015.jpg
Wyświetleń:	269
Rozmiar:	208,7 KB
ID:	35507

    8.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00012.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	285,9 KB
ID:	35506

    9.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00016.jpg
Wyświetleń:	268
Rozmiar:	230,8 KB
ID:	35508

    10.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00019.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	490,1 KB
ID:	35509

    11.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00020.jpg
Wyświetleń:	268
Rozmiar:	237,1 KB
ID:	35510

    12.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00022.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	126,4 KB
ID:	35511

    13.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00027.jpg
Wyświetleń:	266
Rozmiar:	184,7 KB
ID:	35512

    14.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00024.jpg
Wyświetleń:	268
Rozmiar:	44,7 KB
ID:	35513

    15.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wisla_sm_00028.jpg
Wyświetleń:	266
Rozmiar:	168,5 KB
ID:	35514
    Ostatnio edytowane przez Martutittu ; 06-01-2020 o 17:40

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć.
    Część zdjęć się nie dograła, pewnie przez ułomny ostatnio hosting....

    Zdjęcie nr 13 mi się podoba, ładnie uchwycone światło.
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez crusiek Zobacz posta
    Cześć.
    Część zdjęć się nie dograła, pewnie przez ułomny ostatnio hosting....

    Zdjęcie nr 13 mi się podoba, ładnie uchwycone światło.
    Właśnie je dogrywam. Tragedia jest :C

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martutittu Zobacz posta
    Nie mam porządnego ekranu, korzystam jedynie z laptopa, jeśli więc coś jest zbyt intensywne, koniecznie dajcie znać (jeśli ktoś ma jakiś patent na ten problem, to też chętnie posłucham).

    Póki co poddaję się Waszej krytyce z pokorą .

    Nie odbieram tych zdjęć jako zbyt intensywnych, raczej w niektórych jako zbyt mało intensywne (np. czernie na b&w są jak dla mnie właśnie zbyt nieintensywne, że tak powiem) - ale rozumiem, że jak nie masz na czym zobaczyć to i ciężko dobrze obrobić. Bo obróbkowo zdjęcia są raczej mdłe: kolory, ekspozycja, opanowanie świateł/cieni - poza nielicznymi wyjątkami - są umiarkowane.

    Skoro tak, zostawię sprawę obróbki na dogodniejszy moment i skupię się na czym innym: kadrze, kompozycji, zawartości.

    Zacznę od plusów: na tle reszty podobają mi się 5 i 12.Czemu? BO mają wyrazistą kompozycję, kadry - aczkolwiek możnaby to i owo poprawić - są raczej dobre, obrazki pokazują w sposób dobitny że fotograf miał pomysł na zdjęćie, i co więcej ten pomysł okazał się dobry. Nawet kolory na tych zdjęćiach są lepsze niż na pozostałych! Do tej pary dołączyłbym jeszcze 13, za światło (choć już nei za kadr czy kompozycję). Te zdjęćia według mnie są w całej stawce jasnym punktem i tymi można się pochwalić.

    Pozostałe mógłbym podzielić na dwie grupy: takich co do których rozumiem czemu powstały (choć nie uważam ich za dobre), i drugą grupę takich, których w ogóle nie rozumiem.

    Do pierwszej grupy należą na przykład 2, 6, 8, 11, i paradoksalnie 3, 14. Rozumiem czemu powstały: np. na 6 widziałaś drogę, a np. na 11 strumyczek obok drogi i dlatego sfotografowałaś to w ten sposób - ale to nie dało ani dobrej, wyrazistej kompozycji ani nie spowodowało, że kadr zrobił się od razu dobry. Wyszło nijako. Może próby znalezienia jakiejś kompozycji można odnaleźć na 8, ale i tak wyszło dość niemrawo. Na 3 wiem czemu zrobiłaś zdjęćie (bo wagonik na linie) - ale kadr jaki uchwyciłaś jest wzorowo skopany: wszystko poucinane, równowagi góra/dół nie ma, a wagonik mały i w miejscu nijakim... Na 14 wiem co widziałaś: mogła się wyłonić ładna kompozycja, światło z kontry miałaś dobre - ale z powodu wątłej obróbki wyszło bez wyrazu.

    Słowem wiem czemu zrobiłaś zdjęćie, wydaje się, że jest na nich jakiś temat, coś chciałaś pokazać - ale trzeba popracować nad kadrowaniem, budowaniem kompozycji, trzeba nabyć lub dopracować postrzeganie fotograficzne świata, aby zrobić lepsze fotograficznie. No i ogólnie obróbka, ale to wiadomo od początku.

    Natomiast pozostałe zdjęćia (np. lasu) są dla mnie kompletnie nieczytelne: nie mają w sobie nic, co zatrzymałoby mnie na chwilę: ani światła, ani kadru, są zabałaganione, nic się nie wyróżnia, jest kakofonia plam i kresek bez najmniejszego śladu jakiegoś tematu przewodniego, czegoś na czym możnaby zawiesić oko. Sztandarowym przykładem jest jedynka: miała być skrząca się pokrywa śnieżna, wyszło trochę tekturowe tło na którym nie ma tematu.

    Ogólnie: nie staram się kpić, czy szyderczo wyśmiewać - nie chciałbym, żebyś to odebrała w ten sposób. Raczej staram się rzetelnie przekazać swoje odczucia; jeśli chcesz się posunąć do przodu na drodze tego hobby możesz je wykorzystać. Natomiast jeśli chciałabyś pochwał, na pewno znajdziesz jakieś miejsce na fejsie czy gdzie indziej, gdzie zbierzesz grono, które Cię pochwali.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    Dobrałam sobie chyba nie najlepszy obiektyw, bo jednak 85 w wielu miejscach zbytnio przycina mi kadry, a ze względu na lód i śnieg po kolana nie byłam w stanie się nawet cofnąć w wielu miejscach.
    Na 14 z kolei sama się zastanawiam czy da się jakoś wyprowadzić to zdjęcie. Wygląda jakbym zastosowała na nim rozmycie gausowskie, a jest to efekt dodatkowej soczewki w adapterze.
    Wszystkie Twoje uwagi wzięłam pod rozwagę, co do jednego tylko zdjęcia mam wątpliwości. Nr 9 jest chyba moim ulubionym z nich wszystkich, a z tego co rozumiem jest czystym chaosem?

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Natomiast jeśli chciałabyś pochwał, na pewno znajdziesz jakieś miejsce na fejsie czy gdzie indziej, gdzie zbierzesz grono, które Cię pochwali.
    Jestem tu głównie po to, żeby się uczyć.
    Spodziewałam się wyłącznie krytyki po tych zdjęciach, nie zaś pochwał, jak zresztą na początku napisałam.


    Dzięki za komentarze. Poszukam jakiegoś lepszego monitora w takim razie i będę próbować .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martutittu Zobacz posta
    co do jednego tylko zdjęcia mam wątpliwości. Nr 9 jest chyba moim ulubionym z nich wszystkich, a z tego co rozumiem jest czystym chaosem?
    W zasadzie nie ma w nim pozytywu, który mógłbym jakoś docenić... Przede wszystkim nie ma tematu, nie ma kompozycji ani czytelnej ani nieczytelnej, nie odnajduję jakiegokolwiek myślenia o kadrze, równie dobrze zdjęcie mogłoby być z każdej strony obcięte albo szersze - nie sprawiałoby to żadnej różnicy, do tego stopnia kadr jest obojętny... Nie znajduję na tym zdjeciu ani dobrego światła, ani dobrych kolorów, ekspozycja jest z gatunku uśrednionych automatycznych (czytaj nijakich), WB kiepska, obróbka nie tylko bez polotu, ale po prostu niewidoczna.

    W zasadzie jak dla mnie jedynym pozytywnym aspektem byłoby to, że obróbka jest z gatunku nieniszczących (ponieważ jest niedostrzegalna), ale to marna pociecha w tym wypadku...

    Czy to może czynić zdjęćie czyimś ulubionym? Bez wątpienia - ale sądzę że tu już wkraczamy na pole sentymentu, czego ja staram się unikać w ocenie fotografii na tym forum. I proszę nie mylić sentymentu do danego obrazka z ładunkiem emocjonalnym, jaki bije z niektórych zdjęć (choćby tych reportaży z pracy strażaka).
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 06-01-2020 o 21:30
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    Rozumiem. Poczytam, doedukuję się i jeszcze wrócę

  8. #8

    Domyślnie

    Nigdy nie byłem w Szczyrki ale już chcę być. 2 i 8 dla mnie są przepiękne, aż się oczy otwierają.
    P510 / P1000 - choć to już przesada i szaleństwo. Serwis totemat.pl artykuły i filmy.

  9. #9

    Domyślnie

    Dla mnie samo w sobie pozytywem jest to, że młoda i ładna dziewczyna jednak szuka swojego miejsca po drugiej stronie aparatu

    Natomiast w tej serii, którą pokazujesz, wkradło się trochę zamieszania, bo przemieszałaś razem pstryki typowo turystyczne, poszukujące faktur fotki czarno-białe, zdjęcie narciarza z innej bajki oraz próbę opowiedzenia o kolorach i wzorach zimowego lasu. Trochę za dużo jak na jeden wątek. Może powinnaś spróbować więcej spokoju i głębszego skupienia się na jednym tylko temacie, a wtedy będziesz mogła odczuć go głębiej...?

    Takie przeskakiwanie od planów ogólnych jak nr 2 (całkiem udane zasugerowanie przestrzeni), przez tajemniczą nr 6, do dużych zbliżeń na 12 i 14 może być nieco dezorientujące dla Ciebie i dla widza.

  10. #10

    Domyślnie

    Można by było popracować trochę nad obróbką, ale ogólnie - ok

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] W korycie Wisły
    By marny in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 20-10-2014, 21:07
  2. [ Architektura ] Z nad Wisły
    By pes in forum Architektura
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-05-2012, 00:20
  3. 57 Rajd Wisły
    By oKAMILo in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-09-2011, 12:47
  4. [ Sport ] 55 Rajd Wisły
    By Martin'88 in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-09-2008, 17:51
  5. [ Krajobraz ] brzegiem Wisły...
    By Piotr_ek in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 17-07-2008, 15:11

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •