Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie LR - jak wyłączyć automatyczny import plików i by nie tworzył bibliotek

    Jak wyłączyć automatyczny import plików.
    Jak spowodować by LR nie tworzył swoich bibliotek (czy co to tam on nie robi).
    Jak zrobić tak, by LR tworzył swój .xmp w katalogu z danym zdjęciem

    Czyli jak ustawić LR by pracował jak PS.
    Nie używam LR i prawie nie będę go używał.

    @2pompony ty chyba (dawno temu) coś na ten temat pisałeś. @koesh - ty wiesz?
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 27-12-2019 o 00:52
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #2

    Domyślnie

    Spróbuj tak:

    Edit -> Preferences -> General -> Import Options -> Show import dialog when a memory card is detected: odznaczone;
    Edit -> Catalog Settings -> Metadata -> Include Develop settings in metadata inside JPEG, TIFF, PNG, and PSD files: zaznaczone;
    Edit -> Catalog Settings -> Metadata -> Automatically write changes into XMP: zaznaczone.

    Ale ja się nie znam, więc mądrzejsi niech skorygują.
    Snoblesse oblige:
    | buskonostalgicznie.pl | wpkx.pl | psioniczni.pl |

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Pierwsze dwa to raczej styl pracy i tu nie ominiemy kwestii importu ale można zrobić żeby import tworzył w tym samym katalogu co materiał źródłowy, do tego masz w imporcie copy, move, add.

    kwestia xmp jest tu
    edit > preferencess > general / go to catalog settings > metadata / Automatically write changes into XMP
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 27-12-2019 o 01:24

  4. #4

    Domyślnie

    Ponumerowałem pytania...


    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta

    1. Jak wyłączyć automatyczny import plików.
    2. Jak spowodować by LR nie tworzył swoich bibliotek (czy co to tam on nie robi).
    3. Jak zrobić tak, by LR tworzył swój .xmp w katalogu z danym zdjęciem

    4. Czyli jak ustawić LR by pracował jak PS.

    1.

    Dziwię się, że ktoś to ma w ogóle włączone, i zgadzam się, że automatyczny import może być denerwujący. W Preferencjach odznacz to co napisał WPKX, jeśli nei pomoże (choć powinno) opisz kiedy i w jakich okolicznościach ten automatyczny import się włącza.




    2.

    Nie da się. Jeśli LR ma obrobić jakiś plik, musi się dowiedzieć w ogóle o jego istnieniu, a inaczej się nie da, niż plik w LRze otworzyć (to właśnie tutaj nazywa się importem, i słusznie). Od razu w momencie importu LR tworzy sobie w swojej bazie odpowiednie recordy - bo tak pracuje ten program.

    Niby wszyscy to wiedzą, ale może dopowiem, że LR nei pracuje na plikach (jak PS choćby), a ma metadanych we własnej bazie danych, którą tworzy dla każdego obrabianego obrazka. Jeśli zaimportuje się jpga do PSa i zjedzie z Exposure do -13 EV, dostanie się czarną pustkę, i jeśli się taki plik zapisze, to będzie nie do odzyskania. Ale jeśli się identyczną operację dokona w LRze, obrabiany plik na dysku zostanie bez zmian - bo LR na nim nie pracuje, tylko na tym, co stworzył w swoim Katalogu (czyli swojej bazie danych). Czarną pustkę dostanie się dopiero wtedy, kiedy tak obrobiony plik zostanie wyeksportowany; do momentu exportu wszystkie operacje to tylko manipulacje na metadanych w bazie danych.

    Zatem bez stworzenia tego, co nazywasz jakimiś bibliotekami nie jest możliwa w ogóle praca w LRze.

    Natomiast można w LRze najpierw zdjęcie obrobić, wyeksportować (żeby efekt obróbki mieć w pliku na dysku), a potem to zdjęćie z bazy danych LRa wyrzucić. W efekcie trochę się zbliżysz do stylu pracy PSa: otwierasz, obrabiasz, zapisujesz, masz obrobiony plik... Jeśli ma to dla kogoś głębszy sens, takie obrabianie a potem każdorazowe eksportowanie efektów pracy a zaraz potem wyrzucanie obrazka z bazy to owszem, tak można się troszkę zbliżyć do efektów pracy w PSie. Do mnie to nie przemawia z racji skomplikowania workflow przy jednoczesnym braku wyraźnych zysków, ale dać się da. Baza w LRze i tak się stworzy przy obróbce bo musi, ale wyrzucając z niej zdjęćia wraz z całą obróbką jej objętość się pewnie zmniejszy (o ile, tego nie wiem).



    Ciekawostką jest, że do pracy na plikach LRowi te pliki w ogóle nie są potrzebne - choć oczywiście wcześniej trzeba je zaimportować. Do tego służą tzw. Smart Preview: najpierw trzeba sobie taki preview wygenerować, a potem można całą obróbkę przeprowadzać tylko na nim. Oryginalny plik będzie potrzebny do finalnego exportu - ale o tym kiedy indziej...




    3.

    Wyjątkowo prosto, na dwa sposoby:

    jeden - automatycznie (napisali o tym poprzednicy, gdzie to ustawić). Nie polecam tego sposobu, bo wtedy LR przy każdej najmniejszej nawet operacji będzie to musiał zapisywać w trzech miejscach - Katalog + folder ze zdjęćiem + cache - a jeśli zaistniała konfiguracja nie będzie najciekawsza (gdzie indziej zdjęćia, gdzie indziej baza danych czyli Katalog, gdzie indziej cache, różne dyski o różnych prędkościach) będziemy zmuszać program do ciągłego skakania po partycjach z odczytem/zapisem, co na słabszych komputerach odbije się na szybkości działania.

    dwa - ręcznie. Zaznaczyć interesujące nas pliki (na filmstripie w Develop, czy Gridzie w Library, obojętne), klikając na poszczególne lub można zbiorczo wybierając Ctrl A, po czym użyć skrótu Ctrl S. We wszystkich zaznaczonych plikach po naciśnięciu Ctrl S - LR zapisze sidecary xmp, leżące dokłądnie tam, gdzie dany plik na dysku.

    Uwaga - xmp nie zachowuje wszystkich informacji, choć trzeba przyznać, że aktualny stan obróbki akurat tak.




    4.

    Najprościej mówiąc - nie da się, z definicji. Można się do takiego podobieństwa nieco zbliżyć (pisałem o tym w odpowiedzi na pytanie 2), ale po pierwsze to komplikuje życie o każdorazowy export i wyrzucanie zdjęć z bazy, po wtóre nie bardzo widzę powody po co, poza skrajnie restrykcyjną oszczędnością miejsca na dyskach.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Dzięki. Mam wersję językową PL, udało mi się (chyba) znaleźć te miejsca (dobrze) jakie podał wpkx i koesh.
    2pompony, wyraziłem sie niejasno. Wiem, że LR musi sobie stworzyć biblioteki. Chodzi mi o to, by w nich umieszczał wybrane pliki.
    Ja jeszcze nigdy nie użyłem LR. Mam obawy co sie stanie jak podepnę zewnętrzne dyski HDD, 3,5". Mam ich sporo (4, 2, 2, 2, 1, 1, 1,5 TB) i umieszczam je wg potrzeby w takiej stacji zewnętrznej (Unitek) z dwoma portami. Nie chciałbym by LR nagle mi sam godzinę mielił tworząc jakąś bibliotekę 100 tys zdjęć, gdy ja chcę się zająć tylko kilkoma z nich. Oczywiście wybrane zdjęcia przeniosę na SSD, ale po co na tym SSD mają mi się tworzyć spore jak sądzę biblioteki tego co mam na zewnętrznych dyskach. Miejsce na SSD jest cenne
    Natomiast jak już obrobię plik to chcę mieć przy nim xmp, bym nie musiał go obrabiać kolejny raz gdy przeniosę go na penie na przykład na inny komputer w szkole.

    Może kiedyś sie przekonam do LR i zacznę wykorzystywać interesujące funkcje, wtedy poimportuje sobie wszystko.
    Z ciekawości. Znacie lokalizacje w systemie tych bibliotek? Ile zabierają one miejsca? Powiedzmy, że zaimportuję 1000 zdjęć RAW+jpg, ile to zajmie miejsca w bibliotece? 1 MB, 100 MB?
    Ja mam do zaimportowania ponad 10 TB zdjęć, więc mam obawy co do tego czy nie zawale sobie SSD 500 GB (który prawie zawsze mam prawie pełen)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Najważniejsze w Lr to nauczyć się zarządzać plikami, ja się do tego dostosowałem i uważam że całkiem dobrze działa, zrzucam materiał do katalogu, który jest widziany przez converter dng jeśli tego wymagaja pliki, w Lr zawsze wchodzę do tego katalogu żeby importować i robię przeniesienie plików do konkretnych już katalogów w bibliotece Lr, nigdy nie pozwalam Lr żeby sam importował katalogi i pliki jak popadnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Może kiedyś sie przekonam do LR i zacznę wykorzystywać interesujące funkcje, wtedy poimportuje sobie wszystko.
    Z ciekawości. Znacie lokalizacje w systemie tych bibliotek? Ile zabierają one miejsca? Powiedzmy, że zaimportuję 1000 zdjęć RAW+jpg, ile to zajmie miejsca w bibliotece? 1 MB, 100 MB?
    Ja mam do zaimportowania ponad 10 TB zdjęć, więc mam obawy co do tego czy nie zawale sobie SSD 500 GB (który prawie zawsze mam prawie pełen)
    Taka już uroda machimy LR'a, że jest tam kilka plików, które "tyją" bez umiaru!
    10TB to mz. bardzo dużo. Własne zbiory póki co mieszczę na 2TB. Importowanie trochę potrwa, musisz też postanowić, czy chcesz aby LR stworzył smart previews - domyślnie opcja przy imporcie jest wyłączona, ponieważ utworzenie tego typu podglądów trwa dość długo i one oczywiście swoje zajmują w stosownym folderze. Co to daje? Możliwość edycji zdjęć bez dostępu do plików źródłowych (praca na mniejszym podglądzie)- np. będąc w terenie, bez głównego dysku itp.
    Tworzenie Smart Previews nie jest konieczne / lub można je bezkarnie usuwać lub ponownie tworzyć dla wybranych zbiorów... Natomiast od takiej ilości zdjęć masakrycznie urośnie inny folder z bazą prevek (miniatur) - które LR wyświetla na bieżąco w module Library.
    Natomiast ta główna baza danych (LR Cat) nabiera rozmiarów w miarę edycji zdjęć, w niej są zawarte informacje o tworzonych kolekcjach (tego w XMP już nie będzie), przynależności do tworzonych slideshows, bookach, www - tego wszystkiego, co oferuje LR w swoich modułach!
    Dla przykładu moja baza danych ma ~3,8 GB, nie wiem, czy to dużo, czy powinienem już utworzyć nową bazę? Zadałem kiedyś to pytanie na sąsiednim forum i nikt nie odpowiedział - jakieś tabu?

    Pozdr

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    [...]

    Wiem, że LR musi sobie stworzyć biblioteki. Chodzi mi o to, by w nich umieszczał wybrane pliki.
    Ja jeszcze nigdy nie użyłem LR. Mam obawy co sie stanie jak podepnę zewnętrzne dyski HDD, 3,5". Mam ich sporo (4, 2, 2, 2, 1, 1, 1,5 TB) i umieszczam je wg potrzeby w takiej stacji zewnętrznej (Unitek) z dwoma portami. Nie chciałbym by LR nagle mi sam godzinę mielił tworząc jakąś bibliotekę 100 tys zdjęć, gdy ja chcę się zająć tylko kilkoma z nich. Oczywiście wybrane zdjęcia przeniosę na SSD, ale po co na tym SSD mają mi się tworzyć spore jak sądzę biblioteki tego co mam na zewnętrznych dyskach. Miejsce na SSD jest cenne

    OK, widzę skąd się wzięły te obawy - i spieszę uspokoić, że jak wyłączysz ten automatyczny import, to po podpięciu wszystkich dysków na raz lub każdego z osobna w LRze absolutnie nic się nei wydarzy. Nic. Nie zostanie zaimportowany ani jeden plik, ani jeden bit się nei umieści w żadnej bazie danych.

    Teraz - jeśli chcesz nad jakimiś plikami jednak popracować - po prostu zaimportuj te, które chcesz obrobić. Przypuśćmy, że chcesz się bawić 10 plikami spośród 10 milionów - zaimportuj te 10 sztuk (ręcznie zaimportuj), a LR zajmie się wyłącznie tymi dziesięcioma, pozostałe miliony zostawi w absolutnym spokoju, nawet nie będzie wiedzieć, że te pozostałe istnieją. Oczywiście co za tym idzie baza danych o tych wybranych dziesięciu będzie mikroskopijna.

    Nie wchodzi w grę żadne mielenie w plikach, sam z siebie LR nie będzie po prostu tykać tego, czego wcześniej sam nie zaimportowałeś. Oczywiście możesz potem do tej dziesiątki doimportować więcej plików, ale musisz to zrobić świadomie, LR samodzielnie tego nie zrobi.

    Mając powyższe na uwadze po pierwsze nei ma w ogóle mowy o jakimkolwiek mieleniu czegokolwiek przez LRa, jeśli się wcześniej tego nie od programu nie zażyczy. A jeśli się zażyczy, program przemieli tylko to, co chcesz, np. jeden plik na milion...







    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Z ciekawości. Znacie lokalizacje w systemie tych bibliotek? Ile zabierają one miejsca? Powiedzmy, że zaimportuję 1000 zdjęć RAW+jpg, ile to zajmie miejsca w bibliotece? 1 MB, 100 MB?
    Ja mam do zaimportowania ponad 10 TB zdjęć, więc mam obawy co do tego czy nie zawale sobie SSD 500 GB (który prawie zawsze mam prawie pełen)

    Co do lokalizacji 'tych bibliotek' - w LRze nazywa się to Catalog - to oczywiśćie jest znana. Przy zakładaniu nowego Katalogu program proponuje jakąś ścieżkę i jest to na ogół ścieżka na dysku C, ale można tam wpisać swoją własną lokalizację w dowolnym miejscu, albo jeśli się znudzi po jakimś czasie przenieść pliki gdziekolwiek indziej i przy ponownym włączeniu programu pokazać mu nową lokalizację. Prosto, w jednym miejscu, do przemieszczania, jak się chce.

    W LRze jest też inna ważna lokalizacja do ustalenia (choć oczywiście jeśli nic nie zrobisz, program zrobi to sam w defaultowych miejscach) - jednym z puchnących miejsc jest cache, gdzie program trzyma swoje wygenerowane podglądy i inne sprawy. Do zmiany w każdym momencie w preferencjach, łącznie z limitem miejsca jakie program może wykorzystać, plus osobnym guzikiem do natychmiastowego czyszczenia tego miejsca do zera.






    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ile zabierają one miejsca? Powiedzmy, że zaimportuję 1000 zdjęć RAW+jpg, ile to zajmie miejsca w bibliotece? 1 MB, 100 MB?
    Ja mam do zaimportowania ponad 10 TB zdjęć, więc mam obawy co do tego czy nie zawale sobie SSD 500 GB (który prawie zawsze mam prawie pełen)
    Jeśli idzie o wielkość bazy danych, czyli Katalogu - to nie prowadzę takich obliczeń w ścisłym znaczeniu tego słowa, to znaczy jeśli do tego co mam doimportuję 1000 plików nie wiem, ile wzrośnie waga Katalogu. Raczej na oko licząc mogę powiedzieć, że Katalog przy liczbie ok. 113 tysięcy zaimportowanych plików (przerzedziłem zbiory) i intensywnym wykorzystaniu możliwości (wiele virtualnych kopii, wielokrotnych stacków, dużo snapshotów, parę książek, itd) mój Katalog ma 1,36 Gb. Jeśli się go często optymalizuje, może się lekko zmniejszyć, jeśli się to robi rzadko, potrafi urosnąć do 1,8-2 Gb. W nowszych wersjach jakby Katalogi są mniejsze, w starszych zajmowały więcej, tak mi się wydaje.

    Zbierz ankietę kto ma ile plików w bazie i jak duży ma Katalog - LR podaje tą informację w preferencjach Katalogu.

    Nie wiem ile masz sztuk plików do zaimportowania, ale zawsze można podzielić całość na osobne mniejsze Katalogi, ja np. osobno mam swoje prywatne zdjęcia, a osobno drugi Katalog (z inną lokalizacją), do zdjęć zawodowych. PO pierwsze nei myli się, po drugie mnie tak jest wygodniej - jest to rozwiązanie do rozpatrzenia.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    [...] jak już obrobię plik to chcę mieć przy nim xmp, bym nie musiał go obrabiać kolejny raz gdy przeniosę go na penie na przykład na inny komputer w szkole.
    Przypomniało mi się - jeśli masz Katalog na powiedzmy 1000 zdjęć, a do szkoły chcesz zanieść np. 20 spośród tego tysiąca - możesz łatwo wyeksportować tą dwudziestkę razem z takim mniejszym Katalogiem zawierającym bazę danych tylko o tej dwudziestce, a następnie to otworzyć w szkole. Jest to jedna z możliwości, jakie daje LR, nie mus.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 27-12-2019 o 13:57
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jest też zaleta że możesz komuś wysłać smart preview bez plików, ja obrabiam tak tym co boją sie wysyłać pliki, fajne rozwiązanie.

  10. #10

    Cool

    Ale od tego jest LR Sync - udostępniasz wybrany zestaw (kolekcję) zdjęć i wysyłasz link zainteresowanym jako wglądówki!

    A potem dzwonią lub mailują z dziwną pretensją - że nie potrafią zapisać plików z tego linku

Podobne wątki

  1. Automatyczny AF - Reportaż Ślubny
    By svkk in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 29-05-2018, 21:09
  2. D5100 automatyczny dobór ISO
    By qwerto76 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 25-05-2013, 13:29
  3. SB-900 a tryb automatyczny bez TTL
    By jacool in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31-07-2011, 15:29
  4. Lightroom - automatyczny import plików - jak wyłączyć
    By Zbigniew in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-04-2010, 10:25
  5. SB-600 i automatyczny zoom
    By mareks007 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 09-06-2006, 14:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •