Close

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 62
  1. #11

    Domyślnie

    Nie mylmy kalibracji i "fabrycznej kalibracji" będącej marketingowym słowem-kluczem, mającym podnosić wartość oferty. Praktycznie wszystkie monitory z "fabryczną kalibracją" wymagają ustawienia, gdyż wybranie np 60cd^m2 z menu jaskrawości, wcale tyle nie daje na ekranie. Na dodatek przestawiamy barwę bieli i jaskrawość rośnie lub spada. O liniowości nie mówiąc, gdyż bywa mocno nieprawidłowa i nawet to widać gołym okiem, np na klinie szarości. Kalibracja natomiast, w sensie definicyjnym, to ustawienie konkretnych parametrów. Idealnie jeśli odbywa się to z określonym błędem. Tak że, "kalibracja" oznacza konkretne parametry a "kalibracja fabryczna" jakieś mniej lub bardziej przypadkowe.

    Do tej pory na sprzęcie amatorskim kalibrację wykonuje się mierząc aktualne ustawienie ekranu i wprowadzając poprawki w monitor. W zawodowym, kalibracja wewnętrzna, jak pisałem, oznacza, że owe poprawki już ktoś zrobił i wpisał do pamięci komputera, siedzącego wewnątrz monitora. Skalibrowane są nie tylko statyczne parametry, jak regulator jaskrawości, ale również wpływ jednych na drugie i są zapisane w postaci funkcji zmienności. Dzięki temu, bazując na przykładzie z poprzedniego akapitu, można przeregulować barwę, a poziom jaskrawości zostanie samoczynnie skorygowany jak powinien. To oczywiście uproszczenie, mające na celu wyjaśnienie mechanizmu.

    Najstarsze monitory z takim rozwiązaniem maja już kilka lat i ich płynięcie parametrów oczywiście jest. Nad wyświetlaniem czuwają wbudowane czujniki i też się starzeją. Jeśli zaczną dawać coraz gorsze odczyty, można je rekalibrować. Przykładowo, w EIZO jest to banalne, jest stosowna opcja w ColorNavigatorze, ale wypada mieć wiarygodny czujnik. W NEC jest to trudniejsze i ograniczone tylko do jednego czujnika, ale też się da.

    Jeśli monitor ma kalibrację wewnętrzną, nie znaczy, że jest już skalibrowany. Bowiem kalibracja sprzętu to jedno, a kalibracja stanowiska wraz z użytkownikiem to drugie, dużo gorsze. Termin "fabryczna kalibracja" czy najnowszy "wewnętrzna" sugeruje, że monitor jest już gotowy do pracy. Tymczasem nawet w "gotowcach", które mają wprogramowane wręcz całe scenariusze użytkowania, trzeba je załadować i prawidłowo wybrać. Samo się nie zrobi.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 13-12-2019 o 23:29

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Do tej pory na sprzęcie amatorskim kalibrację wykonuje się mierząc aktualne ustawienie ekranu i wprowadzając poprawki w monitor. W zawodowym, kalibracja wewnętrzna, jak pisałem, oznacza, że owe poprawki już ktoś zrobił i wpisał do pamięci komputera, siedzącego wewnątrz monitora. Skalibrowane są nie tylko statyczne parametry, jak regulator jaskrawości, ale również wpływ jednych na drugie i są zapisane w postaci funkcji zmienności. Dzięki temu, bazując na przykładzie z poprzedniego akapitu, można przeregulować barwę, a poziom jaskrawości zostanie samoczynnie skorygowany jak powinien. To oczywiście uproszczenie, mające na celu wyjaśnienie mechanizmu.
    przyznam, ze niewiele wyjasnil mi Twoj post. czy dobrze zrozumialem, ze twierdzisz, ze te panele zachowuja sie (starzeja tak liniowo i przewidywalnie z biegiem czasu), ze producent przewiduje to z gory i jest w stanie przygotowac dla uzytkownika tak precyzyjne nastawy, ze niepotrzebne jest kalibrowanie czujnikiem zewnetrzym niezaleznie czy monitor wyjechal z fabryki, czy ma rok, piec czy dziesiec lat?
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez HYPER Zobacz posta
    czy dobrze zrozumialem, ze twierdzisz, ze te panele zachowuja sie (starzeja tak liniowo i przewidywalnie z biegiem czasu),
    Tego tak naprawdę nie wiadomo tak do końca, bo sprzęt profesjonalny nadzoruje się praktycznie stale.

    Cytat Zamieszczone przez HYPER Zobacz posta
    niepotrzebne jest kalibrowanie czujnikiem zewnetrzym niezaleznie czy monitor wyjechal z fabryki, czy ma rok, piec czy dziesiec lat?
    Twierdzę, że próba kalibracji z czujnikiem spowoduje tylko wywołanie z pamięci innych nastaw. Może faktycznie niejasno wytłumaczyłem. Chodzi o to, że wydaje się użytkownikowi, że monitor "popłynął" i wyświetla np zbyt niebiesko. Powieszenie kalibratora i przeprowadzenie typowej kalibracji NIE spowoduje skorygowania kalibracji wewnętrznej a tylko obniżenie CCT tak samo, jakby zrobić to z menu monitora. Wiem, że to może się wydawać kontrowersyjne, ale poza specjalnymi procedurami, "zwykła" kalibracja na nich nie działa.

  4. #14

    Domyślnie

    Ano bardzo kontrowersyjne. Monitor ma 14 bitową programowalną tablicę 3D-LUT, a "zwykła" kalibracja sprzętowa nie działa... (nie nadpisuje LUT monitora ? )
    i to samo można uzyskać regulacją w menu..., już gdzieś to słyszałem
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 14-12-2019 o 15:40

  5. #15

    Domyślnie

    Chyba sie zdecyduje na ten monitor. Pytanie tylko czy ktos mial do czynienia z ta firma:

    https://zizako.pl/p/513/1676000/nec-monitory-lcd-drukarki-komputery-akcesoria.html

    bo mam potwierdzenie ceny i opinie maja super na opineo. Ja jednak jeszcze nigdy nic od nich nie kupowalem.
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  6. #16
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Świetny opis produktu mają

  7. #17

    Domyślnie

    Bardzo podejrzana cena.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Świetny opis produktu mają
    opis mi nie robi. wiele sklepow z duzym przerobem i szerokim asortymentem tak ma.

    poszukalem jeszcze troche i firma sprzedaje rowniez na alle, ma 554 pozytywne komentarze i zero neutralnych lub negatywnych (super sprzedawca). o ile tylko sprzedadza za tyle ile pokazuje ich strona (a juz mi potwierdzili) to chyba nie ma innego sprzedawcy w PL, ktory zawalczy cena. Jest jeszcze mozliwosc kupienia w DE za kwote niemal 1500zl mniejsza w pewnym sklepie i rozwazam zakup z wysylka do PL. Rozumiem, ze na zakupione w EU monitory jest gwarancja realizowana w PL?
    Ostatnio edytowane przez HYPER ; 28-12-2019 o 17:11
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez HYPER Zobacz posta
    chyba nie ma innego sprzedawcy w PL, ktory zawalczy cena.
    Nikt, kto nie widzi sensu dopłacać do interesu. To nie jest realna cena w polskiej dystrybucji. Istnieje możliwość, że to po prostu pomyłka. Ew monitor z DE i ktoś zakombinował na VAT.

    Cytat Zamieszczone przez HYPER Zobacz posta
    Rozumiem, ze na zakupione w EU monitory jest gwarancja realizowana w PL?
    A niby na jakiej podstawie? Serwis w Polsce go przyjmie ale monitor i tak pojedzie do serwisu dystrybutora który go sprzedał.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    A niby na jakiej podstawie? Serwis w Polsce go przyjmie ale monitor i tak pojedzie do serwisu dystrybutora który go sprzedał.
    Dla mnie to jest realizacja gwarancji przez polski serwis. Srednio mnie interesuje czy po przyjeciu wysla go z Warszawy do innego miasta w PL czy do DE. Dzieki za to potwierdzenie.

    Co do ceny na rynku PL to zapewne masz racje. Chyba jednak skusze sie na zakup w DE za cene 11tys PLN. To wydaje sie byc naprawde okazja.
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D750 z Tamronem 90mm i zoomem. Jakie opcje?
    By Mata_Hari in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-09-2018, 18:27
  2. Którą opcję wybrać?
    By pngwnk in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 26-10-2016, 13:23
  3. jaki kompakt do 900 zł (opcje)
    By Eryk87 in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-07-2015, 19:29
  4. Tusze do Epsona 3880, jakie opcje?
    By StudioFotoOG in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-05-2015, 18:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •