Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie Pierwszy zestaw lamp do domowego pseudo studia - co kupić?

    Cześć,

    jak w temacie: zamierzam zakupić swój pierwszy zestaw lamp do domowego studia. Wiedzę o tym mam w zasadzie żadną, będę się intensywnie uczył pracy z lampami w pomieszczeniach.

    Założenia są następujące:
    1) fotografowanie w pokoju z małą ilością światła naturalnego; powierzchnia pokoju to jakieś 3x5 metrów
    2) fotografowanie tylko portretów: od "główki: po całą sylwetkę
    3) fotografowanie przy przysłonach od 2 do około 5.6
    4) interesują mnie tylko lampy błyskowe, statywy, parasolki, dyfuzory itp. Nie interesuje mnie światło stałe
    5) zestaw powinien być mobilny, ponieważ zamierzam zabierać go w różne miejsca, gdzie będę go rozkładał.
    6) Nie musi być mega lekki, ale dobrze, żeby po złożeniu zmieścił się do auta klasy compact

    Zastanawiam się na początek nad "Quadralite Up! 600 Kit" lub "Quadralite Up! 400 Kit", lub ostatecznie coś w klasie "Quadralite Up! 700 Kit". Te zestawy są obecnie najbardziej popularyzowane.

    Wydać chciałbym jak najmniej, ale wiadomo, że chciałbym za to jak najwięcej

    Może jednak coś innego? Może samemu coś złożyć zamiast kupować gotowca?

    Ważne, żeby lampy były stabilne i błyskały równo. Jak troche poczytałem o najtańszych chińskich to przeważały opinie że często nie odpalają albo z inna siłą przy każdym strzale.

    Doradzicie?
    Ostatnio edytowane przez raziel79 ; 12-12-2019 o 16:51
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Nikt nic, to ja coś napiszę. Uświadomię ci parę problemów.
    Statyw z softboxem lub parasolką zabiera 1 m szerokości. Gdybyś chciał ustawić lampy z 2 stron to ci zostaje 1 m miedzy nimi. Masakrycznie mało, najwyżej zrobisz wtedy portret.
    Kontry po przekątnej też nie zmieścisz, no chyba że mała ostra lampa, bo softbox jest za duży.
    Jedyna opcja to lampa z jednej strony, a z drugiej ekran odblaskowy srebrny lub biały (duży 180 cm i NIE kupuj 5 w 1).
    Całkiem możliwe, ze lepiej zrobić studio tak, że jego szerokość to 5 m. Nie wiem jak tam masz drzwi, bo jak sie możesz wycofasz za nie to zyskujesz kolejny metr.
    Lampy i przysłony. Mając lampy tak blisko modelki nie zejdziesz na 1/32 do f2. ISO 100.
    Niżej z energia zejdziesz z lampą 400Ws ustawioną na 1/128. Ale to droższe lampy.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedź. Nie mam kompletnie doświadczenia i nie wiem jak ten temat ugryźć, dlatego każdy opis potencjalnych problemów mile widziany. A jeszcze bardziej sposoby ich rozwiązania. Obejrzałem kilka filmów na YT, poczytałem poradniki w necie i wszędzie jest napisane/powiedziane, że wystarczy mały pokój na pierwsze studio, więc kombinuję.

    Zdaję sobie sprawę, że pomieszczenie jest kłopotliwe i niewygodne, ale obecnie innego nie mam a chciałbym spróbować swoich sił i nauczyć się pracy ze światłem studyjnym. Nie wiem czy kiedyś pójde tą drogą, natomiast wiem, że nie będę inwestował grubych pieniędzy w coś o czym mam blade pojęcie. Od czegoś trzeba zacząć.

    OK, czyli zestaw dwóch lamp to za dużo do małego pomieszczenia. To może w takim razie jedna lampa reporterska zamocowana na statywie z softboxem? Może lepiej nada się do małego pomieszczenia? Skoro przy f2 się nie da, to mogę odpuścić i strzelać przy bardziej przymkniętej przysłonie - to ni problem.
    Ostatnio edytowane przez raziel79 ; 17-12-2019 o 21:34
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Sugeruję jednak kupić jedną lampę studyjną, będzie robiła za światło kluczowe. Lepiej taką lepszą lampę - 1/128 ma Quadralite pulse pro x 400. Do tego softbox, najlepiej szybkorozkładalny (na twoje studio soft 60x90 cm, lub okta 80-90 cm)
    Lampę reporterską (z wbudowaną fotocelą bądź dokup kostkę z fotocelą) możesz użyć jako np kontry.
    Na początek praca z jedna lampą plus ekran jest bardzo zalecana, uczy widzenia światła.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    . Quadralite pulse pro x 400.
    Lampę reporterską (z wbudowaną fotocelą bądź dokup kostkę z fotocelą) możesz użyć jako np kontry.
    Jak ma Pulse pro X kupować, to po co się bawić z fotocelą?
    Reporter 60 jako kontra i wszystkim z Navigatora X sterować.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Jak najbardziej tak.
    Nie wiem czy on ma juz jakąś lampę reporterską. Jak nie ma to kupno lampy pod Navigator X samo się narzuca.
    Ja bym wybrał Strobosa z zasilaniem na AA.
    Wkurzają mnie pomysły z zasilaniem na nietypowe akku. Kolejne ładowarki.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Do tak małego pomieszczenia bierz najsłabszą lampę. W sumie moje jest podobne. Zastanowiłbym się tez nad opcją wynajmowania studia na godziny - może wyjść taniej, niż lampy i szpej, a możliwości są większe.

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Policz ile to jest 1/32 z najsłabszej (200Ws).
    A ile1/128 z 400 Ws.
    Lampy Up nie maja sterowania Navigatorem. A to jest fajne.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Skoro mowa o najsłabsze to dlaczego Pro X 400 a nie Move x 200? Ma mniejsza moc i również współpracuje z Navigatorem, podobnie jak Up! X 200.
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  10. #10
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez raziel79 Zobacz posta
    Skoro mowa o najsłabsze to dlaczego Pro X 400 a nie Move x 200? Ma mniejsza moc i również współpracuje z Navigatorem, podobnie jak Up! X 200.
    Kluczowe jest to 1/128, to pozwala ci zejść niżej z energią błysku, czyli pracowac na bardziej otwartej przysłonie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. studio - pierwszy zestaw lamp
    By zgaga in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 16-08-2013, 19:20
  2. co do domowego studia?
    By betssy in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-01-2013, 21:00
  3. Zestaw lamp do domowego studia
    By rafi127 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 29-12-2009, 21:40
  4. zestaw lamp do amatorskiego studia
    By piotr37 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-11-2007, 16:26
  5. Tło do domowego studia
    By barracuda in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-01-2007, 12:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •