Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11

    Domyślnie

    OK, już rozumiem gdzie tkwi problem.
    Tylko że Pulse Pro X 400 kosztuje 1,5 tys zł. Sama lampa. A gdzie jeszcze reszta... Dla amatora, który chce zacząć przygodę z błyskiem to za dużo.

    Zatem zapytam ponownie o lampe reporterską. Np.: Yongnuo YN-685 również posiada wyzwalanie radiowe i również można ustawić 1/128. Czy to ma szansę się sprawdzić na statywie z softboxem?
    Wiem, że to nie Quadra i nie współpracuje z Navigatorem, jednak w przyszłości ewentualnie zmienię system jak stwierdzę, że mi się podoba i chcę iść w tym kierunku.
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  2. #12

    Domyślnie

    A może UP! X 200?
    1/32 przy 200 to dalej mocniej niż 1/128 przy 400, ale cena mniejsza.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  3. #13

    Domyślnie

    Trochę Ci namieszam. Zamiast inwestować, gdy nie dokońca wiesz co będzie Ci potrzebne, lepiej wynająć studio i poeksperymentować. Jak nabierzesz doświadczenia to sam zadecydujesz co dalej. Studia fotograficzne są zazwyczaj bardzo dobrze wyposażone i mają odpowiednią powierzchnie. Ceny zaczynają się ~30zł/godzine
    ...0...

  4. #14

    Domyślnie

    Lazar, a czy ktoś pomoże mi to ogarnąc w studio na początku? Bo wiesz, jak przyjdzie taki "nieogar" i zacznie grzebać w ustawieniach to może dojśc do samozapłonu
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  5. #15
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Wlasciciel studia pomoże.
    YN nie gada z Navigatorem. To inny system w ktorym nie ma lamp studyjnych. Kup raczej Strobosa.
    Lampa repo jest wiele słabsza wiec tu spoko dostaniesz otwarte przysłony.
    Problem w tym ze ... nie będziesz wiedział jak oswietlasz. Będziesz robił na czuja.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 18-12-2019 o 20:04
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Nikt nic, to ja coś napiszę. Uświadomię ci parę problemów.
    Statyw z softboxem lub parasolką zabiera 1 m szerokości. Gdybyś chciał ustawić lampy z 2 stron to ci zostaje 1 m miedzy nimi. Masakrycznie mało, najwyżej zrobisz wtedy portret.
    Kontry po przekątnej też nie zmieścisz, no chyba że mała ostra lampa, bo softbox jest za duży.
    Jedyna opcja to lampa z jednej strony, a z drugiej ekran odblaskowy srebrny lub biały (duży 180 cm i NIE kupuj 5 w 1).
    Całkiem możliwe, ze lepiej zrobić studio tak, że jego szerokość to 5 m. Nie wiem jak tam masz drzwi, bo jak sie możesz wycofasz za nie to zyskujesz kolejny metr.
    Lampy i przysłony. Mając lampy tak blisko modelki nie zejdziesz na 1/32 do f2. ISO 100.
    Niżej z energia zejdziesz z lampą 400Ws ustawioną na 1/128. Ale to droższe lampy.
    To najważniejszy i najcelniejszy post charakteryzujący problemy małego pomieszczenia. Wbrew pozorom można sporo osiągnąć jak się dobrze przemyśli problem. Najważniejsze sprawa to brak miejsca i to determinuje rozwiązania.

    1. Należy wybrać lampy kompaktowe. Reporterskie nie są dobrym rozwiązaniem bo ze względu na mały kąt rozsyłu wymagają dużej odległości w użyciu.
    2. Wybrałbym lampy małe (w tym przypadku nawet 10 cm różnicy na długości jest istotne), poza tym mocy nie braknie. Czyli 200 Ws
    3. Jeśli zakres regulacji będzie zbyt mały wystarczy założyć szarą folię przed palnik, inny sposób to założenie dziurkowanego kartonika (blenda z otworami), dodatkowej warstwy tkaniny czy wymiany tkaniny na plastik. Dodatkowa regulacja mocy to pikuś.

    Teraz zagadnienie ciekawsze - jak pracować w małym pomieszczeniu?

    Jak przedmówca napisał nawet mały soft z lampą to metr zabranej przestrzeni. Ale tylko do momentu jak nie uruchomimy głowy. Przecież wystarczy lampę skierować pionowo do góry i odbić światło od ukośnej powierzchni zamocowanej nad lampą. Można w ten sposób zrealizować na bardzo małej przestrzeni spore powierzchnie świecące. Obrazowo mówiąc pomieszczenie poszerza się nam o odległość lampa - blenda. Czyli np 70 cm. W tak niewielkim pomieszczeniu to bardzo dużo.

    Jeśli autor ma trochę ogarnięcia matematycznego to można nawet wyznaczyć kąt pod jakim skierowana w górę lampa i blenda powinna pracować aby dać równe światło. Kiedyś oba te kąty wyliczyłem (ale nie pamiętam). Sam reflektor warto by na pewnej przestrzeni wysłonić aby nie siał w niepotrzebnych kierunkach. Albo użyć specjalistycznej końcówki do oświetlania teł. Jak widać przy takim podejściu 3 m to odległość spoko.

    Jest jeszcze jeden sposób uzyskania na bardzo małej przestrzeni dużej powierzchni świecącej - używałem tego czasem na wyjazdach. To płaska akumulatorowa lampa pierścieniowa. Stawia się ją pół metra przed blendą lub parasolem (oczywiście tyłem do obiektu) i w odbiciu daje to sporą powierzchnię.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 19-12-2019 o 13:55

  7. #17
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Są jeszcze możliwe opcje że lampę nie stawia sie na statywie, ale montuje na ramieniu - wysięgniku przykręcanym do ściany.
    Światło odbite od sufitu - jak najbardziej tak, jak chcemy zmniejszyć kontrast, czyli jako światło wypełniające.
    Istotne jest JAKIE światło chcesz uzyskać. Upraszczając - kontrastowe czy miękkie. Z jednej strony czy z dwóch albo trzech. Czy będziesz świecił w sufit czy wręcz odwrotnie - rozwiesisz czarne materiały jako zastawki.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Światło odbite od sufitu - jak najbardziej tak, jak chcemy zmniejszyć kontrast, czyli jako światło wypełniające.
    Istotne jest JAKIE światło chcesz uzyskać. Upraszczając - kontrastowe czy miękkie. Z jednej strony czy z dwóch albo trzech. Czy będziesz świecił w sufit czy wręcz odwrotnie - rozwiesisz czarne materiały jako zastawki.
    Nie wiem czy to jest a'propos mojego postu - nie proponuję światła odbitego od sufitu tylko inny pomysł jak zrealizować klasyczne portretowe.

    Pozdro
    Wiesiek

  9. #19
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 749

    Domyślnie

    Nie do Twojego postu, po prostu kolejne uwagi co do tego jak mozna kombinować w małych pomieszczeniach.
    Temat rzeka, wolałbym być ukierunkowany co do efektu końcowego jaki sie chce uzyskać (przykładowe zdjęcia, bez silnej obróbki w PS).
    Zapewne usłyszymy, że ma byc tak i tak i tak, czyli ma być mozliwe wszystko, uniwersalnie itd. Jak w Erze ;
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. studio - pierwszy zestaw lamp
    By zgaga in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 16-08-2013, 19:20
  2. co do domowego studia?
    By betssy in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 26-01-2013, 21:00
  3. Zestaw lamp do domowego studia
    By rafi127 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 29-12-2009, 21:40
  4. zestaw lamp do amatorskiego studia
    By piotr37 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-11-2007, 16:26
  5. Tło do domowego studia
    By barracuda in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-01-2007, 12:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •