Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43
  1. #1

    Domyślnie Przestrzeń barwna....proszę o pomoc.

    Zainwestowałem ostatnio w dobry monitor i nowego kompa do obróbki....tj. Benq SW240 (100% sRGB, 99% Adobe) k..Ekran jest fabrycznie skalibrowany...Fotki obrabiam w LR....i tu pojawia sie problem... W LR ogólnie RAWy wydają się mało nasycone no ale to nie problem, po to jest postprodukcja... No i jak juz obrobię daną fotę, wyeksportuje dalej w przestrzeni sRGB i otworzę w jakiejś przeglądarce do zdjęć...zdjęcia są o wiele bardziej nasycone..szczególnie ciepłe kolory...zupelnie inny WB w stosunku do fotki jaka byla przed eksportem...Ciekawa rzecz się dzieje w przeglądarce systemowej....otóz fota która nie jest na pełnym ekranie - wyglada jak w LR a jak już wrzuce pełny ekran nabiera nasycenia...inne przeglądarki odrazu wyswietlają wieksze nasycenie...Dodam że pracuje w profilu sRGB monitora (mam jeszcze Adobe i DCI-P3 i wiele innych) Dodam jeszcze ze np na fejsbuku, tam gdzie mam swoj profil foto...Fotografie są wyblakłe...podobnie jak w LR... na laptopie z ktorego wczesniej korzystalem zawsze dostawałem w przeglądarce to co bylo przed eksportem...PROSZE O POMOC

  2. #2

    Domyślnie

    "Dodam że pracuje w profilu sRGB monitora".


    Do monitora podpinasz profil z kalibracji, a nie żaden inny. Przeglądarka musi obsługiwać (i mieć włączone) profile ICC.
    D750, D7500, S Art 18-35/1.8; N10-20/4.5-5.6, T 60/2 Macro, N AF-P 70-300/4.5-6.3; T17-35mm f/2.8-4 Di OSD; T 35-150 2,8-4; Sigma A 50/1.4; T SP 24-70 mm f/2.8 VC USD G2

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czesiek85 Zobacz posta
    ... No i jak juz obrobię daną fotę, wyeksportuje dalej w przestrzeni sRGB ...Dodam że pracuje w profilu sRGB monitora (mam jeszcze Adobe i DCI-P3 i wiele innych) D
    Pytanie: eksportujesz z LR w przestrzeni sRGB czy sRGB monitora?

  4. #4

    Domyślnie

    Na wszelki wypadek niezależnie co autor wątku ma poustawiane w swoim systemie,po raz nie wiadomo ktory należy powtórzyć: profil monitora ustawiamy zawsze w systemie operacyjnym a nigdy w programie do obróbki np. Lr, Ps itp. Niestety nawet jeżeli pracujemy wyłącznie w sRGB to podstawy zarządzania barwą trzeba znać, ponieważ każdy program do edycji zdjęć działa w tym obszarze nieco inaczej i trzeba to jakoś ogarnąć. Dla przykładu Lr przy obróbce pracuje w przestrzeni ProPhoto RGB obraz wyświetlany jest w przestrzeni monitora a przy eksporcie obraz jest osadzany w przestrzeni zadeklarowanej przez użytkownika. Nawiasem mówiąc to też nigdy nie powinien być profil monitora.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  5. #5

    Domyślnie

    Martwi mnie zadanie autora "Dodam że pracuje w profilu sRGB monitora (mam jeszcze Adobe i DCI-P3 i wiele innych)"- mam wrażenie, że pod monitor kolega podpina profile znajdujące się w systemie. Dodatkowo różne przeglądarki w różny sposób radzą sobie z kolorem. A rzecz chyba najważniejsza, że na fejsie są foty wyblakłe
    D750, D7500, S Art 18-35/1.8; N10-20/4.5-5.6, T 60/2 Macro, N AF-P 70-300/4.5-6.3; T17-35mm f/2.8-4 Di OSD; T 35-150 2,8-4; Sigma A 50/1.4; T SP 24-70 mm f/2.8 VC USD G2

  6. #6

    Domyślnie

    Zacznijmy od tego, że wynalazki od Benq nie mają determinacji przestrzeni barwnej. Żaden model nie ma też kalibracji, tym bardziej fabrycznej. Co do oprogramowania, proponuję sprawdzić jaki profil jest przypięty do ekranu. Powinien być zgodny z aktualnym ustawieniem monitora, czyli bez profilowania się nie obędzie. Obecne zachowanie LR i aplikacji systemowej świadczy, że przestrzeń monitora wykracza poza sRGB, w systemie jest zły profil lub jedno i drugie. To są częste błędy przy ogarnianiu obiegu pracy na monitorze szerokogamutowym. Dlatego najsensowniej jest, o ile sprzęt ma taką możliwość, kalibrować do sRGB. AdobeRGB w fotografii jest potrzebne jak piąte koło u wozu, a powoduje szereg problemów.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Zacznijmy od tego, że wynalazki od Benq nie mają determinacji przestrzeni barwnej. Żaden model nie ma też kalibracji, tym bardziej fabrycznej. ...
    @czesiek85, tego nie słuchaj i nie bierz do głowy

    Poczytaj to dokładnie: klik
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 10-12-2019 o 17:31

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    AdobeRGB w fotografii jest potrzebne jak piąte koło u wozu, a powoduje szereg problemów.
    Po tym co dzisiaj zobaczyłem, tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że sRGB się do fotografii nie nadaje (ogromne przekłamania kolorów, które są wyraźnie poza tą przestrzenią). sRGB jest dobre do exela (kolorowanie liczb).

    Natomiast co do problemu autora: wszystko ma źle ustawione, brak jakiegokolwiek profilowania, to i barwy są w kosmosie. Kalibracja do śmieciowego sRGB nie jest rozwiązaniem problemu.

    Sugeruję po przeczytaniu podstaw o zarządzaniu kolorami, rzucić okiem na instrukcję jak włączyć profilowanie w wybranych programach:
    https://forum.pclab.pl/topic/1289792...#entry15615344
    Ostatnio edytowane przez Kyle ; 11-12-2019 o 20:09

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kyle Zobacz posta
    Po tym co dzisiaj zobaczyłem, tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że sRGB się do fotografii nie nadaje (ogromne przekłamania kolorów, które są wyraźnie poza tą przestrzenią). sRGB jest dobre do exela (kolorowanie liczb).
    Możesz rozwinąć co zobaczyłeś ? Była by to spora rewolucja jeśli się potwierdzi.

  10. #10

    Domyślnie

    Miałem obok siebie monitor z gamutem ~100% sRGB i obok ~120% sRGB ... oba oprofilowane i skalibrowane. ... i zdjęcie:
    https://easyupload.io/hb5n6g

    (moje ulubione do mieszania sRGB z gnojówką)

    Zdjęcie wyświetlone z dwóch osobnych komputerów (brak ryzyka problemów z profilami), na obu stojących obok siebie monitorach. NA zielonym różnicy nie było, ale na czerwonym, to przy sRGB jest kupa i do niczego się nie nadaje. No w kierki poza exelem można na tym zagrać.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. LR3 i przestrzeń barwna
    By mancini in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 14-11-2010, 11:51
  2. Przestrzeń barwna
    By koniksk in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 01-09-2008, 16:51
  3. Przestrzen barwna - workflow HOWTO
    By kamil in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 20-02-2007, 23:55
  4. Jak przestrzeń barwna do labu?
    By esioletz in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-10-2006, 10:50
  5. Jaka przestrzen barwna
    By Gamling in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 26-10-2004, 22:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •