Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Srebrny lancuszek - jakie oswietlenie?

    Witam.

    Srebrne lancuszki sa glownym tematem moich zdjec. Dlatego tez zalezaloby mi na wykonaniu takich zdjec:

    https://abitspezialist.com/hosting/image.php?di=RQVT

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	111.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	58,3 KB
ID:	34587


    Przejde do tematu.

    Oto przykladowe zdjecie mojego autorstwa:

    https://abitspezialist.com/hosting/image.php?di=N18O

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	222.jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	30,5 KB
ID:	34588

    I teraz:

    1. Ostrosc zdjecia. Zdjecie nie jest na tyle ostre bym mogl uznac, ze spelnia moje zalozenia. Wiem, ze ostrosc pojawia sie wraz z moca oswietlenia. Jednak w tym przypadku sila oswietlenia wplywa tez zdecydowanie negatywnie na przedmiot. Lancuszki posiadaja sporo powierzchni dzialajacych jak lustro.
    Stosowanie blend - bialych zmiekcza obraz i gubie tu ksztalt, co jest widoczne na moim zdjeciu.
    Srebrne odpadaja, poniewaz kieruja na przedmiot bardzo jasne odblaski, i przedmiot zamiast srebrny staje sie bialy.


    2. Oswietlenie. Stosowanie namiotu bezcieniowego raczej dobrego efektu nie da. W przedmiocie powinien odbijac sie wylacznie kolor na ktorym mi zalezy. Czyli tu srebrny Np. z gory jasniejszy a z bokow ciemniejszy. Ale jesli zostawie wolna luke, natychmiast pojawia sie kolor czarny lub bardzo ciemny. Np. odbicie aparatu. czy jak na przykladowym zdjeciu tyl lancuszka jest bardzo ciemny, gdyz tlo bylo czarne ale pewnie zostawiony byl ten kolor dla podkreslenia ksztaltu przedmiotu.
    W przypadku stosowania softboxow nastepuje efekt podobny do bialej blendy, przedmiot traci swoj ksztalt. I staje sie plaski.
    Stol bezcieniowy raczej rowniez swej funkcji nie spelni - poniewaz cien jednak podkresla trojwymiarowosc przedmiotu, wiec delikatny cien jak na przykladowym zdjeciu bylby bardzo przydatny.

    3. Wielkosc przedmiotu - tak na prawde zakres zdjec, ktore tu wykonuje to jakies 4-5 cm. Taki jest wycinek fotografowanego przedmiotu.
    Przeczytalem i obejrzalem wiele poradnikow, na temat swiecacych i odblaskowych przedmiotow i o ile swietnie sie sprawdzaja przy przedmiotach typu czajnik czy papierosnica. To tu kompletnie nie zdaja rezultatu. Podejrzewam, ze problemem jest wielkosc przemiotu. Wymagane jest to po prostu solidne zdjecie makro.

    4. Wiem, ze przykladowe zdjecie bylo obrabiane w postprodukcji i to w znacznym stopniu, nawet moge wskazac gdzie, ale moze uda sie uzyskac podobny efekt bez uciekania sie do mozolnego dlubania pedzelkiem i sprayem?
    W moim raczej nic nie poprawialem - ale efekt mnie nie zadowala.

    Ma ktos z forumowiczow doswiadczenie z podobna tematyka fotografii?

  2. #2

    Domyślnie

    Używasz zbyt dużego oświetlenia. Przygotuj powierzchnię świecącą 10 x 2 cm. Jak będzie zbyt mała to trochę powiększ. Obiektyw minimum 105 (ekwiwalent dla FF). Potrzebną przysłonę policzysz z kalkulatora, jak wyjdzie 16 lub więcej to się nie przejmujesz i tyle dajesz. W przypadku tego tematu byłyby duże korzyści z światła ciągłego. Wystarczy żarówka 50 W i typowa oprawa a przed tym maska z dyfuzorem.

    Pozdro
    Wiesiek

  3. #3

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedz.

    Mam prosbe o uscislenie:

    1. Powierzchnia swiecaca: Wymiar o ktorym piszesz, jest dosc nietypowy. Co moglbym do tego uzyc?
    Biale sa naswietlarki do slajdow ale te sa sporo wieksze.

    2. Tu uzywalem 22 i bylo calkiem calkiem - choc na koncach juz pojawialo sie male mydelko.

    3. Co do swiatla ciaglego - mam zwykla oprawke z zarowka 135w - 5500k ale po uzyciu dyfuzora plan jest bardzo ciemny. (Jako dyfuzora uzywam ramy z papierem sniadaniowym - wiem, ze to nie profesjonalne ale w miare spelnia swoje zadanie).

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wespazjon Zobacz posta
    Dziekuje za odpowiedz.

    Mam prosbe o uscislenie:

    1. Powierzchnia swiecaca: Wymiar o ktorym piszesz, jest dosc nietypowy. Co moglbym do tego uzyc?
    Biale sa naswietlarki do slajdow ale te sa sporo wieksze.

    2. Tu uzywalem 22 i bylo calkiem calkiem - choc na koncach juz pojawialo sie male mydelko.

    3. Co do swiatla ciaglego - mam zwykla oprawke z zarowka 135w - 5500k ale po uzyciu dyfuzora plan jest bardzo ciemny. (Jako dyfuzora uzywam ramy z papierem sniadaniowym - wiem, ze to nie profesjonalne ale w miare spelnia swoje zadanie).
    1. Hmmm... może kawałka grubego (nieprześwitującego) kartonu z wyciętym okienkiem i naklejoną kalką???
    3. Żarówkę energooszczędną wyrzuć. Napisałem Ci lampka biurowa z zwykłą żarówką. A jak nie to tani reflektor PAR.

    Pozdro
    Wiesiek

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Co do małej powierzchni. Ja sobie zrobiłem takie mikroskopijne softboxy. Z tyłu kartonowe pudełko wyłożone srebrną folią (aluminiowa folia, taka kuchenna), a z przodu mleczna płyta, taka opalizująca. Używana do podświetlanych kasetonów. Potrzebujesz tak mało ze może ci da to jakaś firma robiąca podświetlane reklamy.
    Uwaga. Płyta czasami wygląda na białą a przepuszcza światło ... np lekko fioletowawe.
    Zrobię zdjęcie tego mojego wynalazku.
    Ja w softbox włożyłem lampkę błyskową.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191212_200454.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	2,81 MB
ID:	34751
    Sorry robione komórką.
    Z przodu złożona lampa, z tylu rozbebeszona. Na lampie 1 leży fotocela. Lampa 2 była odpalana kablowo (kostka do kabla na sankach aparatu).
    Lampy to niemieckie (NRD ) Elgawy 128, zasilane sieciowo. Mam ich z 10 używane w tego typu samoróbkach. Używane ostatnio ... chyba z 10 lat temu
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 12-12-2019 o 21:16
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    To jest większe niz 10x2 cm, ale to dobrze. Możesz na to nakładać maski dowolnych rozmiarów, zależnie od odblasku jaki chcesz mieć.
    Wada 1 - to moje to błysk, więc odblask zobaczysz dopiero po wykonaniu zdjęcia.
    Wada 2 - regulacja ekspozycji tylko przysłoną lub odległością. No chyba ze użyjesz lepszych lamp, z manualem 1/2, 1/4, 1/8 itd.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    W przypadku małych planów gdzie zależy nam na precyzji oświetlenia lepiej sprawdzi się światła ciągłe. Ale trzeba mieć świadomość, że jego używanie obciążone jest dużym problemem - regulacji proporcji między poszczególnymi reflektorami. W szczególności dotyczy to realizacji światła wypełniającego. Zbudowałem sobie kiedyś system na najmniejszych PAR-ach częściowo na wzór nieprodukowanego już systemu Q50 Manfrotto. Problem regulacji rozwiązałem przez wymianę żarówki (10, 20, 50 W) plus oczywiście manewry odległością. Można stosować jeszcze warstwy rozpraszające ale to nie jest zbyt dobre rozwiązanie.

    Kiedyś wymyśliłem pojęcie skalowalności oświetlenia co oznacza, że jeśli mamy plan 5 x mniejszy od typowego to należy stosować 5 x mniejsze oświetlenie zachowując wszystkie proporcje i zasady świecenia. Dobrym wskaźnikiem dla takich rozważań jest tutaj średnica podstawowej czaszy w zestawie. Normalnie to powiedzmy 13 cm (najmniejszy w zestawie snoot ma pewnie z 5 cm). I teraz jeśli chcemy mieć zestaw do paro centymetrowych planów (czyli tych 5 x mniejszych) to powinniśmy mieć końcówkę podstawową około 3 cm, dalej odpowiednik snoota (np światłowód) o szerokości 1 cm. W takim ujęciu źródła powierzchniowe (odpowiedniki softboxów) miałyby wymiary 8 x 12 cm (odpowiednik 40x60 cm). Ale zamiast zamkniętych softboxów lepiej jest używać małych blend i klasycznej czaszy z wrotami. Choćby z powodu łatwej regulacji siły światła poprzez zmianę odległości źródło-blenda. Także w pewnym zakresie kształtu plamy (wrota). Poza tym można łatwo kształtować przebiegi tint co dla ambitniejszego fotografa ma fundamentalne znaczenie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wybrane-na-nikoniarze-49-1.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	116,9 KB
ID:	34758

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wybrane-na-nikoniarze-37.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	158,2 KB
ID:	34759

    Popatrzcie na płyny na obu zdjęciach. Zamiast wyjaranej (wyciętej siekierą) do bieli powierzchni (jak na tych łańcuszkach) można założyć określony przebieg (na focie pozioma linia z łagodniejszym zejściem do brzegów). Zliknkowane foty zostały zrobione "normalnym" zestawem błyskowym ale nietrudno sobie wyobrazić podobną realizację dla biżuterii.

    Na koniec kluczowa uwaga. To nie z przypadku podstawowy zestaw do fotografii studyjnej posiada czasze o różnych kątach rozsyłu (np podstawowy parabol, bd o różnych średnicach), dalej snooty a w lepszych zestawach spooty z soczewką i gniazdem gobo, do tych końcówek są plastry miodu o różnych kątach rozsyłu, a także szeroki zakres powierzchni świecących (od wąskich stripów do ścian świecących). Jeśli na mniejszym planie chcemy mieć taką samą swobodę pracy to powinniśmy mieć podobny wybór (lub potrafić to obejść). Wszystko to przy identycznej "świadomości oświetleniowej planu".

    Autora wątku zachęcam do solidnej lektury książek rozwijających myślenie oświetleniowe. Czasem jedna pozornie niewielka zmiana w przedmiocie powoduje całkowitą przebudowę zestawu świateł.

    Pozdro
    Wiesiek

Podobne wątki

  1. Jakie oświetlenie do pomieszczenia 5x5 m
    By Conan7D in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-01-2015, 14:31
  2. Jakie to może być oświetlenie?
    By emilcabaj86 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-02-2014, 02:29
  3. Fot. przedmiotu - jakie oświetlenie?
    By grafmax in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 09-05-2011, 23:12
  4. jakie oświetlenie
    By bazej in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 06-12-2009, 16:36
  5. Jakie oświetlenie?
    By bialy260 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-03-2008, 19:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •