Witam.

Srebrne lancuszki sa glownym tematem moich zdjec. Dlatego tez zalezaloby mi na wykonaniu takich zdjec:

https://abitspezialist.com/hosting/image.php?di=RQVT

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	111.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	58,3 KB
ID:	34587


Przejde do tematu.

Oto przykladowe zdjecie mojego autorstwa:

https://abitspezialist.com/hosting/image.php?di=N18O

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	222.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	30,5 KB
ID:	34588

I teraz:

1. Ostrosc zdjecia. Zdjecie nie jest na tyle ostre bym mogl uznac, ze spelnia moje zalozenia. Wiem, ze ostrosc pojawia sie wraz z moca oswietlenia. Jednak w tym przypadku sila oswietlenia wplywa tez zdecydowanie negatywnie na przedmiot. Lancuszki posiadaja sporo powierzchni dzialajacych jak lustro.
Stosowanie blend - bialych zmiekcza obraz i gubie tu ksztalt, co jest widoczne na moim zdjeciu.
Srebrne odpadaja, poniewaz kieruja na przedmiot bardzo jasne odblaski, i przedmiot zamiast srebrny staje sie bialy.


2. Oswietlenie. Stosowanie namiotu bezcieniowego raczej dobrego efektu nie da. W przedmiocie powinien odbijac sie wylacznie kolor na ktorym mi zalezy. Czyli tu srebrny Np. z gory jasniejszy a z bokow ciemniejszy. Ale jesli zostawie wolna luke, natychmiast pojawia sie kolor czarny lub bardzo ciemny. Np. odbicie aparatu. czy jak na przykladowym zdjeciu tyl lancuszka jest bardzo ciemny, gdyz tlo bylo czarne ale pewnie zostawiony byl ten kolor dla podkreslenia ksztaltu przedmiotu.
W przypadku stosowania softboxow nastepuje efekt podobny do bialej blendy, przedmiot traci swoj ksztalt. I staje sie plaski.
Stol bezcieniowy raczej rowniez swej funkcji nie spelni - poniewaz cien jednak podkresla trojwymiarowosc przedmiotu, wiec delikatny cien jak na przykladowym zdjeciu bylby bardzo przydatny.

3. Wielkosc przedmiotu - tak na prawde zakres zdjec, ktore tu wykonuje to jakies 4-5 cm. Taki jest wycinek fotografowanego przedmiotu.
Przeczytalem i obejrzalem wiele poradnikow, na temat swiecacych i odblaskowych przedmiotow i o ile swietnie sie sprawdzaja przy przedmiotach typu czajnik czy papierosnica. To tu kompletnie nie zdaja rezultatu. Podejrzewam, ze problemem jest wielkosc przemiotu. Wymagane jest to po prostu solidne zdjecie makro.

4. Wiem, ze przykladowe zdjecie bylo obrabiane w postprodukcji i to w znacznym stopniu, nawet moge wskazac gdzie, ale moze uda sie uzyskac podobny efekt bez uciekania sie do mozolnego dlubania pedzelkiem i sprayem?
W moim raczej nic nie poprawialem - ale efekt mnie nie zadowala.

Ma ktos z forumowiczow doswiadczenie z podobna tematyka fotografii?