Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Irix 11 czy 15?

  1. #1

    Domyślnie Irix 11 czy 15?

    Nie planowałem zakupu takiego szkła ale kroi mi się sporo okazji fotografowania wnętrz. Irix wygląda rozsądnie cenowo i jakościowo. Skłaniam się ku 11 milimetrowej wersji bo jak ma być szeroko to czemu nie iść na całość. Ale nie wiem czy nie warto wziąć jednak 15mm ze względu na za pewne mniejszą dystorsję. Ma ktoś doświadczenie z tymi szkłami. Czy 11mm jest okupione większą dystorsją i lepiej wziąć 15mm czy są to różnice pomijalne. Szkło będzie podpinane pod fx.

    P.S. Proszę o przeniesienie do poddziału o obiektywach szerokokątnych.

  2. #2

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za rady :P Irix 11 zakupiony a już po jutrze pierwsze "próby" w dość trudnym wnętrzu u dość wymagającego klienta

  3. #3

    Domyślnie

    Napisz jakąś swoją recenzję po zrobieniu tego zlecenia. Przymierzam się i ja do tego szkła.

  4. #4

    Domyślnie

    Napiszę parę zdań. Z tym, że ja nie jestem fanem analizowania zdjęć pod lupą oraz nie mam doświadczenia z tak ekstremalnymi kątami, bo najszerzej jak do tej pory miałem do dyspozycji to 17mm na dx a to jednak różnica z 11mm na fx Ale pierwsze wrażenia opisze.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam,
    Miałem irixa 11/4 firefly dobrą chwilę, byłem bardzo zadowolony, pluję sobie brodę, że sprzedałem (jak się trafi okazja, to kupię następną sztukę). Dystorsja na fx łatwa do wyprostowania, jakość obrazka na 5.6 - 8 .0 zupełnie dobra. Mnie do wnętrz w zupełności wystarczył.
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ck_dezerter Zobacz posta
    Witam,
    Miałem irixa 11/4 firefly dobrą chwilę, byłem bardzo zadowolony, pluję sobie brodę, że sprzedałem (jak się trafi okazja, to kupię następną sztukę). Dystorsja na fx łatwa do wyprostowania, jakość obrazka na 5.6 - 8 .0 zupełnie dobra. Mnie do wnętrz w zupełności wystarczył.
    pozdrowienia!
    Dzięki za opinię. Fajnie że wypowiedział się ktoś o zdjęciach wnętrz tym szkłem bo to będzie jego zadanie. Trochę mnie uspokoiłeś, bo obawiam się dużych zniekształceń przy tak ekstremalnych kątach.

  7. #7

    Domyślnie

    Zniekształcenia są, więc lepiej żeby ludzie na brzegu kadru się nie pojawiali, ale do pokazania całości np. pokoju czy garażu się nadaje. Jest zwykła beczka, bez falowania. Jak wpiszesz wartość kąta korekty z opisu (coś około 4.3% chyba...ale nie pamiętam dokładnie) np. korekcie dystorsji w PS elements, to prostuje to całkiem dobrze.
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  8. #8

    Domyślnie

    A więc Irix 11 już od kilku dni u mnie. Oswajam się z nim. Pierwsze wrażenie jest takie że niepotrzebnie bałem się walących się ścian. Wystarczy starannie kadrować. Owszem zniekształcenia występują ale nie są takie wielkie, jakich się spodziewałem. Na razie się nim bawię ale już za parę dni wykorzystam go w boju. Jakości obrazka nie będę oceniać bo nie znam się na testowaniu. Nie jest to co sigma art ale to szkło do zadań specjalnych i można to zaakceptować. Co mnie zaskoczyło? Kupując wersję firefly spodziewałem się lekkiego plastikowego obiektywu. lekki to on nie jest a tworzywo z jakiego został wykonany jest naprawdę przyzwoite. Dopłacanie 500zł do wersji blackstone jest konieczne tylko w przypadku miłośników starych metalowych obiektywów i tych z nadmiarem gotówki.

Podobne wątki

  1. Irix 15mm f/2.4 na NR
    By superlama in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 141
    Ostatni post / autor: 12-01-2018, 09:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •