Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Problem z lightroom'em (a moze nie)

    Fotografia. Lightroom - masowo dodane logo do zdjec z wesela w 2 wersjach - duze i małe do netu.
    Klient prosi o zdjecia finalne w jednej wersji bez logo ... i tu pojawia sie problem
    Mam oczywiscie podfolder z gotowymi plikami jpeg z logo ale zapisywanie ich ponownie oczywiscie pozostawia logo.
    Czy w Lightroom'owej Bibliotece jest jakas funkcja pozwalająca na wyodrębnienie przerobionych plikow ??
    Były w zaden sposob wczesniej oflagowane, ogwiazdkowane czy oznakowane kolorem ... może to będzie nauczka haha
    Dodam tylko że poszedłem na rekord i jako ostatnie wesele w sezonie przebiłem wszystkie racjonalne liczby oddanych finalnie obrobionych plików.

  2. #2

    Domyślnie

    Na przyszłość taka rada ogólna: staraj się zadawać pytanie tak, żeby było wiadomo o co pytasz... Jak to będzie jasne, dostaniesz albo więcej, albo lepszych odpowiedzi.

    Teraz konkretnie co do pytania (o ile w ogóle zrozumiałem o co pytasz): tak, w LRze jest funkcja która wydziela obrabiane pliki, i to na parę sposobów. Jeśli dla Ciebie 'przerobione' pliki znaczy takie, które były obrabiane, to tak, łatwo je wyodrębnić. Jeśli to jest to o co pytasz to daj znać - odpowiem, a jeśli nie o to pytałeś, to spróbuj ponownie.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    hahaha
    Faktycznie jak teraz czytam to co napisałem to faktycznie słabo
    Ale jednak chodzi mi faktycznie o to co napisałeś.
    LMK co zrobic

  4. #4

    Domyślnie

    Dobra, jest parę sposobów na to, żeby LR wyświetlił nam tylko edytowane zdjęćia.



    Dla posiadaczy wersji od 8 wzwyż

    Filtr na filmstripie - wygodny, bo jest obecny we wszystkich modułach (Library, Develop, Map, itd), w tym samym miejscu, najwygodniejszy jak dla mnie. Wada: niestety tylko w wersji od 8 wzwyż.

    Otóż na panelu z filmstripem (ten na samym dole), lekko powyżej miniaturek, po prawej stronie ekranu jest rząd filtrów: flagi, kolory, gwiazdki, itd. Kliknięcie w jakiś filtr uaktywnia go, np. klikając w kolor czerwony LR wyświetli nam tylko obrazki, które były tagowane tym kolorem. Jasne? Jasne.

    No i od wersji 8 wzwyż w tym miejscu są dodane dwa guziczki do rządka filtrów: edited i unedited (między flagami a gwiazdkami). Kliknięcie w którykolwiek spowoduje wyświetlenie odpowiednio: tylko edytowanych, lub tylko nieedytowanych obrazków. Klinięcie w oba na raz spowoduje, że wyświetlą się te i te. Jasne? Jasne.

    W panelu Library w widoku Grid, po naciśnięciu znaczka \ w głownym widoku nad miniaturkami pojawi się panel filtrowania, tam w zakładce Attribute jest taki sam rządek filtrów jak opisany powyżej - działą tak samo.



    Dla posiadaczy wersji niższych niż 8

    Uwaga natury technicznej: w wersji 8 poniższe sposoby również działają.


    Otóż jak ktoś nie ma wersji 8 tylko niższą, trzeba sobie radzić trickami i sposobami na obejście bolesnego braku odpowiednich guziczków.

    Jednym ze sposobów jest włączenie w Library odpowiedniego sortowania zdjęć (to sortowanie przenosi się na inne moduły), mianowicie według czasu (lub ilości) edycji, sortowanie A>Z. W taki wypadku LR ułoży tak zdjęcia, żxe na początku będą edytowane (albo najbardziej ostatnio, albo największą ilość razy), a na końcu LR ułoży zdjęćia nieedytowane w ogóle. Teraz do pamięci czy też sprytu użytkownika będzie należało ustalić, do którego miejsca zdjęcia jeszcze są, a od którego już nie są edytowane.

    Co prawda LR tego jasno nie pokaże, ale takim sortowaniem znakomicie to ułatwi.

    Innym patentem jest zrobienie sobie Smart Collection z dwoma warunkami:

    1. Jakiś warunek, który ograniczy pole poszukiwań. To może być folder (żeby nie pokazało nam zdjęć z całego dorobku życia, a tylko te wewnątrz interesującego nas folderu), może być odpowiedni aparat, ewentualnie zakres dat - co kto lubi i uważa.

    2. warunek Has adjustments: true - znaczy pokaże tylko obrazki, które mają jakieś edycje (lub false - pokaże nieedytowane).

    W efekcie zbudowania takiej Smart Collection LR wyświetli nam tylko te obrazki, które potrzebujemy w danej chwili. Wadą jest to, że trzeba to najpierw przygotować (tzn. umieć zrobić Smart Coll., ale jeśli się to raz przygotuje, potem jest już łatwiej, bo można taką collection odpowiednio edytować zmieniając tylko warunek 1, czyli np. folder w którym poszukujemy zdjęć edytowanych.




    Pewnie są też inne sposoby, jak mi się coś przypomni, to napiszę. A na razie: nie ma za co.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    Z tą wersją 8 i wyższą Lr to nie bardzo rozumiem, pewnie chodzi o ACR?
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  6. #6

    Domyślnie

    Menu > Help > About Lightroom Classic (pstryknąć)

    Pokaże się okienko, pierwsza linijka pod nagłówkiem, obok logo, małymi literkami będą dwie wersje: LRa i ACRa.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Podobne wątki

  1. lightroom problem
    By luqs in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-02-2019, 23:01
  2. Lightroom - problem
    By wuyaszek in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 15-09-2017, 22:34
  3. Problem z Lightroom 4
    By paula2 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 25-07-2012, 08:40
  4. PS może lightroom - filmy ortochromatyczne
    By fafniak in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-11-2010, 09:35
  5. Problem z Lightroom
    By Judith in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-10-2009, 18:55

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •