Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 36
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ZbyszekS Zobacz posta
    Szkoły są co najmniej dwie: filtrowa i osłonowa.
    Ja jednak mam założone filtry, a przy szkłach za kilka tys. zł wydatek kilku stówek na dobry jakościowo tj. w minimalnym stopniu pogarszający właściwości optyczne obiektywu, filtr nie wydaje mi się nieuzasadniony. I nie chodzi tu o jakąś ochronę przed uderzeniem czy fizyczną destrukcją przedniej soczewki ale choćby o wygodę czyszczenia, brak pyłu/piasku w części "przysoczewkowej" i łatwość wymiany uszkodzonego gdyby jednak udało się go zarysować. Hoya czy Marumi ze średniej półki zdecydowanie dają radę, a czy UV czy tylko Protect nie ma znaczenia jeśli jakość szkła i warstwy przeciwodblaskowe są dobrej klasy.
    Należę do grupy filtrowej. Potwierdzam, że filtr nie ochroni przed upadkiem obiektywu na beton, ale przy miękkim podłożu może uchronić przed porysowaniem soczewki. Ochroni też przed przypadkowym otarciem. Natomiast jeżeli chodzi o czyszczenie to zazwyczaj soczewki obiektywów czyszczą się lepiej niż większość filtrów.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    ...może uchronić przed porysowaniem soczewki.
    Udało Wam się kiedyś porysować soczewkę w obiektywie? Jeśli tak, to w jakich okolicznościach? Pytam z ciekawości

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Udało Wam się kiedyś porysować soczewkę w obiektywie? Jeśli tak, to w jakich okolicznościach? Pytam z ciekawości
    W filmie, który zarzuciłem stronę wcześniej, gościowi łatwiej poszło wybić cały blok optyczny, niż uszkodzić soczewkę.
    Oczywiście to były stare obiektywy. Dzisiejsze mogą się inaczej zachować.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  4. #14

    Domyślnie

    Mnie nie, ale wielokrotnie to widziałem u mniej uważnych (na przykład o metalowy suwak zamka błyskawicznego w sztormiaku, czy o okoliczne rzeczy aparatem noszonym na pasku na biodrze).

    Po drugie, nikt nie zauważa, że filtr nie ma chronić przed upadkiem obiektywu z piątego piętra na beton, tylko przed niedogodnościami używania obiektywu na zewnątrz: przed zachlapaniem, zapluciem, zapiaszczeniem czy zakurzeniem, odciskami tłustych paluchów własnych bądź towarzyszy i tego typu rzeczami. Czyli przed dokładnie tym, przed czym tulipan nie stanowi najmniejszej ochrony.

    Ja używam filtrów od wielu lat i ani razu nei zauważyłem jakiegokolwiek ubytku na jakości, a naprawdę wiele razy uchroniłem obiektyw przed zanieczyszczeniami, zapluciami i różnymi takimi. Jeśłi się komuś podoba, niech sobie przejrzy moje zdjęcia na flickrze (link w stopce) i niech mi pokaże te mityczne straty jakości.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Udało Wam się kiedyś porysować soczewkę w obiektywie? Jeśli tak, to w jakich okolicznościach? Pytam z ciekawości
    Można by się właściciela ogłoszenia spytać, aż się zasmuciłem dzisiaj

    Link
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  6. #16

    Domyślnie

    Bardzo możliwe, że uszkodzenia soczewki powstały właśnie od rozbitego filtra.
    Przy upadku, czy uderzeniu w obiektyw bez filtra byłaby szansa, że energię przejmie tulipan i obejdzie się bez większych strat.
    Ostatnio edytowane przez Ligo ; 29-11-2019 o 22:09

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez crusiek Zobacz posta
    Można by się właściciela ogłoszenia spytać, aż się zasmuciłem dzisiaj
    No to przeczytaj to uważnie...

    ".Obiektyw nosi ślady na soczewce ( niestety filtr był ale pękł i ryski powstały )"

    Z tego nie płynie wniosek jakoby filtr chronił... Ba, nawet potrafi popsuć I o takich przypadkach też słyszałem... Ale ja jestem bezfiltrowy, to mi zaraz ktoś powie, że specjalnie tak piszę
    Ps. Ja sobie nie porysowałem żadnej soczewki, a miałem już lekko kilkadziesiąt szkieł

  8. #18

    Domyślnie

    Chyba właśnie tak było:
    ( niestety filtr był ale pękł i ryski powstały )
    - - - - kolejny post - - - - - -

    Heh, Zosiek w tym samym czasie.
    Osobiście też do filtrów przekonany nie jestem. Ale na 50/1.8G pewnie bym kupił. Zmroziło mnie, jak zobaczyłem ruch soczewek przy ostrzeniu. Strach pomyśleć, ile to syfu do środka wciąga.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  9. #19

    Domyślnie

    Czytałem, choć wygląda to na dużo więcej niż pęknięcie filtru.
    Ostatnio filtr biorę tylko na plażę...
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  10. #20

    Domyślnie

    Ale jeżeli komuś udało się porysować soczewkę przy normalnym użytkowaniu szkła, to chętnie przeczytam jak do tego doszło. Serio. Dbam o szkła, ale pracują w przeróżnych warunkach nie zwracam szczególnej uwagi na to czy obiektyw jest czymś "zagrożony", czy nie i nie wiem jak można sobie coś porysować

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaki filtr polaryzacyjny do Canona 450D Obiektyw KIT EF-S 18-55mm IS 58mm
    By Adamm11 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-04-2014, 19:59
  2. Jasny obiektyw + ostre słońce = PROBLEM. Jaki Filtr Szary polecacie?
    By Dante_85 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 82
    Ostatni post / autor: 27-04-2011, 10:40
  3. szerokokątny obiektyw - jaki filtr ? polar czy UV ?
    By Szakall1 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-02-2010, 01:36
  4. Strobing - jaki filtr na obiektyw?
    By kobyll in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-09-2009, 09:51
  5. jaki filtr UV na obiektyw ? cenowo umiarkowanie i dobrze :) ?
    By drakenus77 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 13-01-2008, 15:12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •