Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w kupnie, Z50 vs Z6

    Witam,

    Taka sytuacja:
    - sporo podróżuję, robiąc przy okazji nieco amatorskich zdjęć: ~80% to architektura + krajobrazy (wide) ~15% ludzie (wide-mid) ~5% zwierzyna (mid-tele).
    - ze zdjęć architekturowo-krajobrazowych zdecydowana większość jest robiona przy ekwiwalentnym 24mm.
    - krajobrazy nigdzie nie uciekają, więc AF nie jest krytyczny, podobnie jak jasność obiektywu.
    - mało drukuję, wystarczy że zdjęcia będą dobrze wyglądać w rozdzielczości 4K na dużym ekranie

    Obecny sprzęt foto:
    Nikon D7100 + 16-85/f3.5-5.6
    Sony NEX-6 + kit 16-50/f3.5-5.6 + tele 55-210/f4.5-6.3

    Generalnie lubię podróżować "lekko" więc wypracowałem taki schemat:
    - szybkie wypady typu city-break itp: biorę wyłącznie NEXa
    - większe wyjazdy w nowe i/lub atrakcyjne przyrodniczo miejsce: biorę całość sprzętu z dronem włącznie

    Ponieważ Sony zestarzał się moralnie i technicznie, zamierzam przeprowadzić małą rewolucję sprzętową:

    - zastąpienie Sony NEX-6 jakąś alternatywą, może być cięższa, ale żeby jednak nie dobiła do gabarytu i wagi D7100 z 16-85 (1250g), bo zacznie to się robić mało sensowne.
    - zatrzymanie D7100 na specjalne okazje, dokupując do niego tele AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR

    Pytanie:co wybrać jako alternatywny wobec NEXa sprzęt podstawowy?

    Widzę takie opcje, od najlżejszej do najcięższej:

    1) Sony A6400 + kit, waga: 526
    2) Nikon Z50 + kit, waga: 585
    3) Sony A6400 + Zeiss 16-70/f4, waga: 718
    4) Nikon Z50 + Nikon Z 14-30/f4 S, waga: 935
    5) Sony A7 III + Zeiss FE 24-70/f4, waga: 1076
    6) Nikon Z6 + Nikon Z 24-70/f4 S, waga 1175

    Najbardziej kuszą mnie rozwiązania 1, 2 i 4.

    #1: najniższa waga i rozmiary, bardzo dobry in-camera HDR (można sobie ustawić bracketing -xEV, 0, +xEV, aparat sam skleja to w całość, zostawia też zdjęcie 0EV). Podobno najlepszy AF na rynku, ale to mniej istotne. Minusy: ergonomia i szczelność;
    #2: podobna waga, chyba nieco lepszy kit, znacznie lepsza ergonomia
    #4: od biedy akceptowalna waga i rozmiary, zyskuję ekwiwalentne 21mm na dole, lepsze uszczelnienie, a jeśli przekonam się kiedyś do Nikon Z FF to zostaje mi szkło ultrawide

    Pytania:
    - czy w Z50 jest automatyczny bracketing HDR i jeśli tak, to jak działa?
    - czy rozważając alternatywę #4 vs #5/6 nie warto od razu przeskoczyć do FF: cena jest drugorzędna, ale zraża mnie trochę waga tego systemu, zwłaszcze że wynikowo na ekranie nie widzę istotnej róznicy jakościowej
    - czy jest szansa że Nikon wypuści jakieś ciekawsze body (np trochę bardziej "premium") niż Z50 w okolicach 2020 Q1/Q2?

  2. #2

    Domyślnie

    Kusi mnie więc zapytam czy nie rozważałeś może takiej ewentualności, że to nie NEX a właśnie kit do NEXa najbardziej Ci się zestarzał? To chyba najgorszy kit ze wszystkich systemów apsc. Albo przynajmniej jeden z najgorszych. Jeśli tak to może posłać to wszystko do diabła, łącznie z D7100, i zakupić jeden, niewielki zestaw apsc, za to z większym potencjałem. X-T30 (lub starsze X-T20) można kupić z bardzo dobrym kitem 18-55 2.8-4 i tele o ile kasa faktycznie nie gra roli, a jeśli trochę tak to jest jeszcze fajna eMka od Canona z zestawem dwóch kitowych zoomów. Ewentualnie Z50 z dwoma kitowymi choć to już swoje kosztuje. Każde z tych rozwiązań daje Ci w miarę nowe bezlustro, mniejszą wagę niż w lustrzance, dobrą jakość obrazka i odpowiednie na wyjazd gabaryty/wagę.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 24-11-2019 o 14:46

  3. #3

    Domyślnie

    Opinii o Z50 od użytkowników jeszcze nie znajdziesz. Wydaje się, że Z50 z dwoma kitami załatwia 80-90% potrzeb w podróżach. 50-250 wygląda na idealny zasięg pod aps-c.

  4. #4

    Domyślnie

    Dpreview właśnie opublikowało, trochę takie pobieżne, ale zawsze, porównanie najnowszych bezlusterkowych aparatek apsc, gdzie są też opcje, które rozważasz:



    W sumie wyszło, że ogólnie wsio ryba, bo wszystkie są dobre

  5. #5

    Domyślnie

    Wczoraj miałem okazję porobić zdjęcia Z50.
    Z kitem 16-50 zmieści się do kieszeni kurtki, bluzy, spodni typu bojówki - słowem bardzo kompaktowa i mało rzucająca się w oczy maszyna.
    Oprócz kita 16-50 podpinałem też swojego 70-200 2.8 FL - obydwa szkła pracowały bez zarzutu.
    Zdjęcia jeszcze na karcie, jak znajdę chwilkę rzucę okiem i skrobnę kilka słów.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za powyższe sugestie, spróbuję zbiorczo odpisać:

    1) NEX też się jednak w mojej optyce zestarzał (pun intended) - zarówno dosłownie fizycznie jak i funkcjonalnościowo. O ile D7100 mam zachowane w całkiem dobrym stanie, o tyle NEX jest już nieco "wymęczony" (w końcu ma 6 lat, a to amatorska konstrukcja) - oczywiście nie rzucałem nim, nie topiłem i nie trzymałem w lodówce, ale jednak swoje przeżył. Nadal robi zadowalające zdjęcia (zadziwiające, jak niewielki postęp się dokonał przez 6 lat w jakości RAW czy w rozpiętości dynamicznej), a głównym problemem jest "bardzo kitowy" kit - więc może faktycznie jakimś pomysłem mogło by być kupno Zeiss 16-70/f4 i organoleptyczne sprawdzenie, czy to nie załatwia tematu. Niemniej jednak autofocus w NEX jest koszmarny (przepaść wobec D7100), co może mnie drażni jedynie okazjonalnie przy moich zdjęciach "standardowych", ale w połączeniu z tele 55-210 ten AF jest ledwie używalny: ostatnio pływałem trochę airboatem po Everglades na Florydzie i uciekło mi chyba 3/4 tego, co byłbym w stanie sfocić mając lepiej działające tele + AF.

    2) Generalnie wraz z upływem czasu i kolejnymi zdjęciami przekonuję się, że najbardziej brakuje mi szerokiego kąta, te 16mm natywne w APS-C (24mm przeliczeniowe FF) to dla mnie absolutne minimum, dlatego niestety wszelkie obiektywy APS-C zaczynące się od 18mm nie bardzo mi leżą. Widzę to tak, że mogę poświęcić trochę mm "na górze" jeśli można zyskać "na dole".

    3) Fuji istotnie jest kuszące, myślałem nawet bardziej o X-T3 + 16-80/f4 - co prawda nigdy nie używałem Fuji, ale na pierwszy rzut oka ergonomicznie wygląda super, produkuje bardzo przyjemne dla oka JPG, ponoć jest dobrze uszczelniane itp. Niemniej jednak w takim zestawie to już wchodzi na półkę cenową i wagową fullframe, więc człowiek się zaczyna zastanawiać, czy nie iść od razu w stronę FF - jeśli za parę lat się okaże, że nikt nie chce robić semi-pro body pod APS-C, to FF będzie nieuniknione i będzie trzeba robić kolejną rewolucję w sprzęcie (szkle).

    4) W temacie Z50 + 2x kit: nie przepadam za zmienianiem obiektywów, więc jeden aparat to raczej nie dla mnie. Idea za pozostawieniem D7100 jest taka, że można do niego kupić taniego i dosyć długiego zooma, więc do okazjonalnego pstrykania długodystansowego (przyroda, airshow itp) byłby to fajnie działający zestaw z szybkim AF, który w razie czego może być niesiony przez moją małżonkę Bardziej się mi komponuje Z50 + podstawowy 16-50 lub nieco awangardowo 14-30.

    5) Film DPreview obejrzałem, faktycznie można odnieść wrażenie że peleton jest wyrównany i w sumie więcej może zależeć od osobistych preferencji, przyzwyczajeń i głównych scenariuszy użytkowania. Dla mnie Nikon + Sony to pierwszy wybór, bo mam z nimi największy kontakt, w dodatku D7100 planuję zostawić, więc kolejny argument na rzecz Z50/Z6. Z drugiej strony, A6400 jest jednak najmniejsze i najlżejsze, no i masz...
    Ostatnio edytowane przez zdeneksme ; 24-11-2019 o 16:51

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Stare Sony A7 z Tamron 2.8/20mm jako jeden aparat jeśli maja być dwa ?

  8. #8

    Domyślnie

    Halo autorze wątku, sprzęt kupiony?
    Jeśli nie, to możesz się zastanowić nad Fujifilm X-T3 (lub taniej i jeszcze bardziej kompaktowo X-T30) z obiektywem F 16-55 f2.8. Mam X-T3 (który mocno staniał, jak to Fuji) i 16 f1.4 i z obrazka jestem bardzo zadowolony. Do tego w zasadzie niezawodny autofocus. Jedyna wada tego rozwiązania to cena obiektywu. Gdybyś odpuścił tą szerokość, to masz świetnego "kita" (piszę w "" bo nie zasługuje na to miano) 18-55 f2.8-4 taniego jak barszcz i świetnego optycznie, albo równie dobrego optycznie 16 f2.8.
    Gdybym szukał drugiego body na wycieczki z pewnością wybrał bym Fujifilm. W zasadzie to tak mam, tylko jako trzecie body...
    Nikon, Sony, Fujifilm, Olympus

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zorg76 Zobacz posta
    Halo autorze wątku, sprzęt kupiony?
    Jeśli nie, to możesz się zastanowić nad Fujifilm X-T3 (lub taniej i jeszcze bardziej kompaktowo X-T30) z obiektywem F 16-55 f2.8. Mam X-T3 (który mocno staniał, jak to Fuji) i 16 f1.4 i z obrazka jestem bardzo zadowolony. Do tego w zasadzie niezawodny autofocus. Jedyna wada tego rozwiązania to cena obiektywu. Gdybyś odpuścił tą szerokość, to masz świetnego "kita" (piszę w "" bo nie zasługuje na to miano) 18-55 f2.8-4 taniego jak barszcz i świetnego optycznie, albo równie dobrego optycznie 16 f2.8.
    Gdybym szukał drugiego body na wycieczki z pewnością wybrał bym Fujifilm. W zasadzie to tak mam, tylko jako trzecie body...
    brałbym XT30 lub xt20 za psie pieniądze. Nówka niedawno za 1799 stała.

  10. #10

    Domyślnie

    Weź pod uwagę Z6 + 24-200 będzie na dniach.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

Podobne wątki

  1. Pomoc w kupnie aparatu
    By bartekmot in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 24-11-2019, 16:12
  2. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 24-02-2019, 20:37
  3. Potrzebna pomoc przy kupnie D7000
    By ciasny in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 22-10-2012, 16:21
  4. Prośba o pomoc przy kupnie pierwszej lampy błyskowej
    By szysiek83 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 09-07-2010, 10:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •