Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Jaki filtr prostokątny na początek (marka/model)?

    Cześć,

    zakupiłem na znanym portalu z Chin "markowy" holder (firmy Zomei) do systemu kompatybilnego z Cokin Z-Pro z zamiarem używania tylko filtrów połówkowych lub pełnych ND w fotografii krajobrazowej.

    Holder jest typu szerokokątnego, ponieważ będzie używany wraz z Nikkorem 10-20, zatem przystosowany jest do pracy z jednym filtrem prostokątnym i jednym kołowym, np.: polaryzacyjnym.

    Jako, że jestem fotoamatorem i jest to mój pierwszy zestaw tego typu, a na fotografii nie zarabiam, to zastanawiam się jaki filtr do tego kupić. Nie chce kupować prosto z Chin bo nie wiem jaka jest jakość tego, zatem szukam w PL.

    Czy możecie mi doradzić jakiej marki filtr połówkowy zakupić? Nie chcę taniego plastiku za 30 zł, ale nie stać mnie również na pojedynczy filtr za 600. Interesuje mnie filtr połówkowy z przejściem soft ND2, ND4, ND8.
    Czy warto iść w filtry marki Cokin, czy odpuścić je sobie?
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  2. #2

    Domyślnie

    Stoję przed podobnym dylematem. Zdecydowałem się na filtr Haida (GND 0.9 soft). W detalu ok. 380 zł, ale kupuje z holderem (Haida M10) i ponoć coś tam utarguję Zastanawiałem się nad Cokinami, ale znam opinię kilku fotografów, że robią zafarby. Nie chcę ryzykować. W zasadzie, to nic pomiędzy cenowo nie widziałem. NiSi mają również świetne opinie, ale są droższe od Haidy.

  3. #3

    Domyślnie

    Jest jeszcze pomiędzy (cenowo) Hitech.

    Jakąś opinią o holderze Zomei możesz się podzielić?

  4. #4

    Domyślnie

    Pewnie, jak już dotrze z Chin.

    Co do filtrów. Wygląda mi na to, że Cokin jest najtańszy ze wszystkich markowych systemów, jednak jest to system oryginalny dlatego jestem zaskoczony opinią że filtry maja zabarwy. Obejrzałem kilka testów na yt i mowa o zabarwieniach była tylko w przypadku niemarkowych akcesoriów i innych z najniższej piłki cenowej ale to dotyczyło filtrów nakrecanych l. Pytanie brzmi czy to co kupujemy to filtry oryginalne. Najchętniej skusilbym się na zestaw COKIN Z U300-02, gdzieniegdzie można go jeszcze dostać w sklepach internetowych.
    Ja z kolei spotkałem się z opinią, że w Polsce jest masa podróbek filtrów Cokin i trzeba uważać.
    Czy ktoś z Was ma doświadczenia z filtrami polowkowymi Cokin i może się podzielić doświadczeniami?
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  5. #5

    Domyślnie

    W końcu dotarł do mnie holder Zomei pod system Z. Nie mogę powiedzieć o nim nic dobrego. Adapter nie pasuje do holdera, jest odrobinę za duży przez co nie można go precyzyjnie umieścić w miejscu nań przeznaczonym. Po prostu wyskakuje. Pewnie będę musiał go zeszlifować. Sam holder jest wykonany tak, że strach wciskać w niego filtry. Kupiłem od razu jeden połówkowy ND8 tej samej firmy za 40 zł żeby sprawdzić czy da się tego w ogóle używać no i całość spasowania jest niezbyt pewnie. Trzeba będzie zainwestować w oryginalny Holder. Jeden plus tego chińskiego jest taki, że stosując z obiektywem Nikkor 10-20, holdera nie widać na zdjęciu. Można też z niego zdjąć dwie warstwy plastiku żeby był jeszcze bardziej "slim". Nie polecam. Chyba że w ostateczności z braku funduszy na normalne rozwiązanie. Co do filtra to opisany jest jako "professional digital filter" i z tego co wiem to Zomei chce aspirowac do marki solidnego producenta akcesoriów. Filtr ma krzywy horyzont i farbuje na zdjęciu. tyle w temacie solidności.
    Kupiłem też filtr ND1000 tej samej marki. Filtr winietuje, ochładza kolory i z moich wyliczeń wynika że ma nie 10 a 11 stop. Za to filtr polaryzacyjny kołowy jest bardzo OK. Podobnie jak Fader gwiazdkowy.
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  6. #6

    Domyślnie

    Zastanawiam się jakim sposobem winietuje ci filtr o rozmiarach 100x100? Pomijając jego jakość to system Z-pro nie powinien w tej materii mieć problemów z obiektywem f10 dopiętym do puszki DX-owej.
    Inna sprawa to jakość holdera. Pakując się w filtry prostokątne trzeba mieć świadomość kosztów z tej decyzji wynikających. To trochę tak jak się zmienia DX na FF. Na początku koszty nieduże, ale jak się zacznie kompletować obiektywy to już tak wesoło nie jest.
    Może trzeba było zacząć od filtrów nakręcanych. Stosunkowo niedrogo przyzwoite filtry ma np. Hoya, tylko trzeba brać z serii PROND.

  7. #7

    Domyślnie

    Zapomniałem dopisać: winietuje mi filtr okrągły ND1000 nakręcany na obiektyw, nie ten 100x150.
    Chciałem sprawdzić jakość tych filtrów Zomei. Z filtrów pod Holder kupiłem tylko połówkowy, reszta jest normalnie nakręcana.
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez raziel79 Zobacz posta
    W końcu dotarł do mnie holder Zomei pod system Z. Nie mogę powiedzieć o nim nic dobrego. Adapter nie pasuje do holdera, jest odrobinę za duży przez co nie można go precyzyjnie umieścić w miejscu nań przeznaczonym. Po prostu wyskakuje. Pewnie będę musiał go zeszlifować. Sam holder jest wykonany tak, że strach wciskać w niego filtry. Kupiłem od razu jeden połówkowy ND8 tej samej firmy za 40 zł żeby sprawdzić czy da się tego w ogóle używać no i całość spasowania jest niezbyt pewnie. Trzeba będzie zainwestować w oryginalny Holder. Jeden plus tego chińskiego jest taki, że stosując z obiektywem Nikkor 10-20, holdera nie widać na zdjęciu. Można też z niego zdjąć dwie warstwy plastiku żeby był jeszcze bardziej "slim". Nie polecam. Chyba że w ostateczności z braku funduszy na normalne rozwiązanie. Co do filtra to opisany jest jako "professional digital filter" i z tego co wiem to Zomei chce aspirowac do marki solidnego producenta akcesoriów. Filtr ma krzywy horyzont i farbuje na zdjęciu. tyle w temacie solidności.
    Kupiłem też filtr ND1000 tej samej marki. Filtr winietuje, ochładza kolory i z moich wyliczeń wynika że ma nie 10 a 11 stop. Za to filtr polaryzacyjny kołowy jest bardzo OK. Podobnie jak Fader gwiazdkowy.
    Dlatego, po wielu przemyśleniach i kilku próbach z tanimi holderami i filtrami odłożyłem kasę powoli i na black friday wytargowałem rabat na holder Haida M10 i połówkę 0.9 soft. Tylko raz miałem okazję tego zestawu użyć do tej pory, ale jest super. Niestety, okzauje się, że przydała by się jeszcze wersja reverse filtra połówkowego, a może i polar , że o jakimś etui na filtry nie wspomnę.Co prawda Haida daje bardzo solidne metalowe opakowania na swoje filtry, ale jak się tego kilka wrzuci w plecak, to zrobi się ciasno. Jednym słowem, jak się człowiek da w to wciągnąć, to zaczną się wydatki

Podobne wątki

  1. [FILTR FADER] jaki filtr zmienny 3-400 wybrać?
    By faust1985 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 05-02-2017, 10:24
  2. Nikon ale jaki model?
    By MattLetharian in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 21-07-2014, 00:50
  3. Aparat - jaki model
    By EMILjo in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 03-06-2013, 23:15
  4. Jaki model wybrac
    By rafal_83 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 11-08-2012, 06:57
  5. Jaki to model?
    By rafalg78 in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 05-01-2011, 15:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •