Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1

    Domyślnie Problematyczny AF Sigma 18-35

    Cześć wszystkim,

    pytanie dot. serii Art i chwalonej 18-35, która w moim przypadku jest przekleństwem. Wziąłem ją w leasingu do aparatu D5300. Sigma z serii 5300 Ready. Niestety już po zakupie bolało serce gdy jej używałem. Zachęcony opiniami dokupiłem dock i po 2 dniach... Poddałem sie.

    Obiektyw trafił z AB Foto do Gdyni, na 5 tygodni. Niestety po powrocie było dalej źle. Coś poprawili ale niewiele. Obiektyw ponownie trafił (po pół roku) do kalibracji, tym razem trwającej... 7 (SIEDEM) tygodni. Powrócił i nie moge powiedzieć - jest już znacznie lepiej. Boczne AF krzyżowe trafiają lepiej niż centralny.

    Niestety robienie portretów tym obiektywem dalej stwarza pewien problem, wciąż występuje pewien bf. Niestety moim zdaniem jego zjawisko nie jest liniowe i wraz z odległością rozjeżdża się.

    Jednocześnie na 2 korpusie - D750 działa znacznie lepiej, szczególnie portretowo, jest ostry, przewidywalny. Konieczna jest ustawienie jedynie mikro-regulacji AF na -6.

    Teraz moje pytanie jest takie co zrobić z tym fantem? Czy po prostu D5300 nie jest stworzony do tej Sigmy i lepiej kupić np. D7200 używany jako 2 body? Ktoś spotkał się z takim problemem?

    Ogólnie inne szkła na 5300 działają bardzo dobrze w tym 17-50 Sigma.


    Obecnie sytuacja wygląda tak, że posiadam skalibrowany z obiektywem tani Nikkor 35DX który jest od Sigmy znacznie pewniejszy. Pomijając oczywiści niedogodności aberracji i lekkich dystorsji.

    Kwestia testów:

    W przypadku odległości ok. 40m Sigma wypada lepiej na D5300, pewnie kwestia lepszego dobrania mikroregulacji w D750 i będą podobne. Żeby było jasne - nie mam nic do zarzucenia tej Sigmie w takim przypadku.



    Odległość około 12m lepiej wypada Sigma na D750:

    Na D750 też nie ma rewelacji, ale pewnie jw. kwestia lepszego dobrania mikro regulacji AF.

    Prawdziwy hardkor zaś to zdjęcia do 4m.



    Na D750 Sigma jest bardzo przewidywalna, wystąpił dla ogniskowej 18 jak i 35 taki sam lekki bf - do skorygowania mikro-regulacją. Na D5300... Pierwszy strzał na 35mm bardzo słabo też, potem przejście z 18 na 35mm i wychodzi zdjęcie żyleta. I to bardzo częsty obraz moich problemów. Robię zdjęcie na 24mm - słabo, zmieniam ogniskowa, łapie ostrość, wracam do 24mm łapie ostrość i wychodzi dużo lepsze zdjęcie. I tak w zasadzie z każdą ogniskową.


    Jeżeli chodzi o samą metodologie testu, nie jest to mistrzostwo obiektywności, bliżej mi do TVN niż do badań MIT. Dla testów na odległość parametry zdjęcia się lekko różniły, tak samo ustawienia picture control były inne. Ale w przypadku tch testów wyniki nie były dla mnie kluczowe.

    Dla testowanej białej kulki, ustawienia picture control w obu body identyczne, parametry zdjęcia też. Kompensacja flasha -0.3 w obu przypadkach. Zdjęcia oczywiście w JPG.

    Z żadnym obiektywem nie miałem nigdy tyle problemów, szczególnie rozstrzał zdjęcia na 5 prób, na tych samych parametrach tego samego obiektu - sigma potrafi wyrzucić 5 skrajnie różnych zdjęć jeżeli chodzi o ostrość. No ok, może teraz 3 różne zdjęcia.

    Jeżeli chodzi o punkty boczne, działają dobrze. przy dobrym oświetleniu przy złym, nawet jedno przesunięcie wybierakiem stwarza problem - ale ok, tego nie wymagam. Jednak na centralnym, single AF no już wymagania rosną.
    Ostatnio edytowane przez JackTheRipper ; 09-11-2019 o 16:33

  2. #2

    Domyślnie

    Znajoma miała duży problem z duetem D7200+S18-35. Po dwukrotnej kalibracji w serwisie Sigmy jest zauważalnie lepiej, ale dalej skarży się na sporą niecelność. Także możliwe, że ten obiektyw nie lubi się z pewnymi korpusami, bądź też, niektóre egzemplarze są problematyczne z natury i nic im nie pomoże.

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie z kolei z d7200 po samodzielnej kalibracji była bajka. Z tym, że najpierw oddałem body do Nikona do wyregulowania AF. Może faktycznie Twój egzemplarz jest jakiś trefny.
    pozdrawiam, IT

  4. #4

    Domyślnie

    W przypadku ostrzenia zwroccie uwage ze za ostrosc odpowiada w glownej mierze AF aparatu. Optyka obiektywu to tylko narzedzie. Boczne punkty matrycy moga nie byc fabrycznie ustawione zgodnie z centralnym wiec to juz wplywa na duza rozbieznosc. Testy przeprowadzaj na bardziej kontrastowe elementy, ta kula to ciezki obiekt do wyostrzenia glebia na poziomie kilku cm. Porownujesz obiektywy o roznej przyslonie , 1.8 z 2.8, to nie jest dobre porownanie. Ostatnia rzecz ktora mnie zaciekawila - piszesz ze serwis trzymal zestaw na kalibracji 5 i 7 tygodni? Przeciez masz napewno potwierdzenie z serwisu z datami, sam takie otrzymalem, i sa to terminy kilku dni. Chyba ze byla jakas naprawa oprocz kalibracji robiona? Albo sklep przetrzymal cos sprzet....

    Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

  5. #5

    Domyślnie

    Nie polubiłem się z tą Sigmą, pomimo trzech prób. Jest to też jedyny Art, którego nie polubiłem Nieprzewidywalny AF, jak trafił było cudownie, ale częściej trafiał w tło, a jak były kolorowe światła w kontrze, to już generalnie był problem z celnością. Wtedy próbowałem na Nikonie D7100, później już do Sigmy 18-35 nie wróciłem. Ostatecznie nie zaprzyjaźniłem się z żadnym zoomem Sigmy (18-35, 24-105, 24-35). 50-100 miał zdecydowanie najlepszy AF i był bardzo przewidywalny, zrezygnowałem z niego wraz z zrezygnacją z DXa.
    Za to stałki Art to zupełnie inna bajka

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Hancock55 Zobacz posta
    W przypadku ostrzenia zwroccie uwage ze za ostrosc odpowiada w glownej mierze AF aparatu. Optyka obiektywu to tylko narzedzie. Boczne punkty matrycy moga nie byc fabrycznie ustawione zgodnie z centralnym wiec to juz wplywa na duza rozbieznosc. Testy przeprowadzaj na bardziej kontrastowe elementy, ta kula to ciezki obiekt do wyostrzenia glebia na poziomie kilku cm. Porownujesz obiektywy o roznej przyslonie , 1.8 z 2.8, to nie jest dobre porownanie. Ostatnia rzecz ktora mnie zaciekawila - piszesz ze serwis trzymal zestaw na kalibracji 5 i 7 tygodni? Przeciez masz napewno potwierdzenie z serwisu z datami, sam takie otrzymalem, i sa to terminy kilku dni. Chyba ze byla jakas naprawa oprocz kalibracji robiona? Albo sklep przetrzymal cos sprzet....

    Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

    Dobra Panowie, teraz konkretne pytanie, co z tym fantem zrobić?

    1. Wysłać do Nikona z prośbą o kalibracje? Wysłałem im raz 35DX i jestem zachwycony, nawet czasem używam go do pracy. Wysłałem też starą Tokinę, jednak nie wiem jak będzie z Sigmą bo sprzedawcy mówią, że Nikon toczy z Sigmą wojne.
    I domagać się zwrotu kosztów kalibracji od sklepu/sigmy?

    2. Wysłać 3 raz do Sigmy, tylko po co?

    3. Z leasingu zrezygnowac nie mogę, z reszto za dużo go już spłaciłem, pewnie spłacę całość i go sprzedam.


    Ale chciałbym jednak mieć jasną odpowiedź, czy to z moim egzemplarzem coś jest nie tak. Nie wiem, wypożyczyć 18-35 na dobę - 2 doby i zobaczyć co będzie? Potrzebuje podpowiedzi jak ugryźć temat bo jednak kupiłem to szkło do pracy a obecnie... Cóż średnio to wygląda pomimo, że pracuję z obiektami statycznymi.

    Ze względów praktycznych zalęzy mi na posiadaniu DX z jasnym obiektywem o takim zakresie ogniskowych.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja bym sprawdzil w oierwszej kolejnosci body AF, zapytaj o kontrole bocznych punktow. Punkt odniesienia to AF body. 18-35 to ciezkie do ustawienia szklo, ale jest to mozliwe. Zawsze w ostatecznosci mozna je sprzedac , raczej wiele nie bedziesz stratny, zawsze to tez opcja.

    Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Nie polubiłem się z tą Sigmą, pomimo trzech prób. Jest to też jedyny Art, którego nie polubiłem Nieprzewidywalny AF, jak trafił było cudownie, ale częściej trafiał w tło, a jak były kolorowe światła w kontrze, to już generalnie był problem z celnością. Wtedy próbowałem na Nikonie D7100, później już do Sigmy 18-35 nie wróciłem. Ostatecznie nie zaprzyjaźniłem się z żadnym zoomem Sigmy (18-35, 24-105, 24-35). 50-100 miał zdecydowanie najlepszy AF i był bardzo przewidywalny, zrezygnowałem z niego wraz z zrezygnacją z DXa.
    Za to stałki Art to zupełnie inna bajka
    witam,

    mam ten obiektyw własnie z d7100. Obiektyw jest przewidywalny, moze nie na 100% ale tak na 95% moge spokojnie potwierdzic. jeżeli wiem, że może nie trafić to sprawdzam zdjęcie, jak coś nie tak to staram się powtórzyć, lub robie przez lv. Ostrzenie nabocznych punktach do trzeciego punktu od środka jest w miare dobre - zależy jaki obiekt, jeśli ostrzony obiekt jest wiekszy od punktu af to ustawi ostrośc dobrze. W tym zestawie tez trzeba uważać na kontrastowe tła, puszka lubi ustawiać na tło o większym kontraście, trzeba uważać.
    Obiektyw również był 2 razy w kalibracji. Mimo to w puszcze mam AF tune na -4.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez JackTheRipper Zobacz posta
    Dobra Panowie, teraz konkretne pytanie, co z tym fantem zrobić?


    .
    Nie wiek jak koledzy myślą, może dobrym wyjściem będzie kalibracja puszki do wzorca
    Z6, D 7100, D80 + 18-35/1.8 + 24-70/4 s, 85/1.8 s, +50/1.8 af-s +70-300vr +SB900 +....

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fader_audio Zobacz posta
    Obiektyw jest przewidywalny, moze nie na 100% ale tak na 95% moge spokojnie potwierdzic.
    W stabilnych warunkach oświetleniowych może i jest przewidywalny, ale ja z nim walczyłem na trzech weselach i w rezultacie z niego zrezygnowałem, a wyposażyłem się w Nikkora 17-55 2.8. Innym tematem był sam AF w D7100, który nie lubił czerwonego i uwielbiał kontrastowe tła W każdym bądź razie nie polubiłem 18-35 Art i jest to jedyny Art z którym się nie polubiłem z długiej listy szkieł Sigmy które miałem, mam lub kalibrowałem

    Cytat Zamieszczone przez fader_audio Zobacz posta
    Nie wiek jak koledzy myślą, może dobrym wyjściem będzie kalibracja puszki do wzorca
    To jest zawsze dobry pomysł i generalnie od tego należy zacząć zabawę w kalibrowanie, żeby nie mieć problemów z celnością.
    Ostatnio edytowane przez madebyzosiek ; 12-11-2019 o 14:10

  10. #10
    J1
    Gość

    Domyślnie

    Moze moja rada wyda sie Tobie dziwna... jak masz mozliwosc to sprawdz obiektyw z Nikonem Z. Sam jestem ciekawy na ile "kaprysny" obiektyw Sigmy poprawi swoje dzialania z bezlusterkowcem. Bo skoro jestes w desperacji to kazda opcja moze byc dobra. A aparat w ostatecznosci mozesz kupic i oddac i tak sprawdzisz.

    Swoja droga... czytajac ostatnie posty na forum to dochodze do wniosku ze jak zoomy to tylko systemowe.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Problematyczny Nikon D80
    By evescesann in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-12-2016, 12:49
  2. problematyczny af w d5100
    By vetguy in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 24-05-2013, 11:22
  3. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-01-2008, 22:55
  4. kodowany balans bieli - problematyczny?
    By blekota in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-12-2006, 02:21

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •