Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31

Widok wątkowy

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie Problematyczny AF Sigma 18-35

    Cześć wszystkim,

    pytanie dot. serii Art i chwalonej 18-35, która w moim przypadku jest przekleństwem. Wziąłem ją w leasingu do aparatu D5300. Sigma z serii 5300 Ready. Niestety już po zakupie bolało serce gdy jej używałem. Zachęcony opiniami dokupiłem dock i po 2 dniach... Poddałem sie.

    Obiektyw trafił z AB Foto do Gdyni, na 5 tygodni. Niestety po powrocie było dalej źle. Coś poprawili ale niewiele. Obiektyw ponownie trafił (po pół roku) do kalibracji, tym razem trwającej... 7 (SIEDEM) tygodni. Powrócił i nie moge powiedzieć - jest już znacznie lepiej. Boczne AF krzyżowe trafiają lepiej niż centralny.

    Niestety robienie portretów tym obiektywem dalej stwarza pewien problem, wciąż występuje pewien bf. Niestety moim zdaniem jego zjawisko nie jest liniowe i wraz z odległością rozjeżdża się.

    Jednocześnie na 2 korpusie - D750 działa znacznie lepiej, szczególnie portretowo, jest ostry, przewidywalny. Konieczna jest ustawienie jedynie mikro-regulacji AF na -6.

    Teraz moje pytanie jest takie co zrobić z tym fantem? Czy po prostu D5300 nie jest stworzony do tej Sigmy i lepiej kupić np. D7200 używany jako 2 body? Ktoś spotkał się z takim problemem?

    Ogólnie inne szkła na 5300 działają bardzo dobrze w tym 17-50 Sigma.


    Obecnie sytuacja wygląda tak, że posiadam skalibrowany z obiektywem tani Nikkor 35DX który jest od Sigmy znacznie pewniejszy. Pomijając oczywiści niedogodności aberracji i lekkich dystorsji.

    Kwestia testów:

    W przypadku odległości ok. 40m Sigma wypada lepiej na D5300, pewnie kwestia lepszego dobrania mikroregulacji w D750 i będą podobne. Żeby było jasne - nie mam nic do zarzucenia tej Sigmie w takim przypadku.



    Odległość około 12m lepiej wypada Sigma na D750:

    Na D750 też nie ma rewelacji, ale pewnie jw. kwestia lepszego dobrania mikro regulacji AF.

    Prawdziwy hardkor zaś to zdjęcia do 4m.



    Na D750 Sigma jest bardzo przewidywalna, wystąpił dla ogniskowej 18 jak i 35 taki sam lekki bf - do skorygowania mikro-regulacją. Na D5300... Pierwszy strzał na 35mm bardzo słabo też, potem przejście z 18 na 35mm i wychodzi zdjęcie żyleta. I to bardzo częsty obraz moich problemów. Robię zdjęcie na 24mm - słabo, zmieniam ogniskowa, łapie ostrość, wracam do 24mm łapie ostrość i wychodzi dużo lepsze zdjęcie. I tak w zasadzie z każdą ogniskową.


    Jeżeli chodzi o samą metodologie testu, nie jest to mistrzostwo obiektywności, bliżej mi do TVN niż do badań MIT. Dla testów na odległość parametry zdjęcia się lekko różniły, tak samo ustawienia picture control były inne. Ale w przypadku tch testów wyniki nie były dla mnie kluczowe.

    Dla testowanej białej kulki, ustawienia picture control w obu body identyczne, parametry zdjęcia też. Kompensacja flasha -0.3 w obu przypadkach. Zdjęcia oczywiście w JPG.

    Z żadnym obiektywem nie miałem nigdy tyle problemów, szczególnie rozstrzał zdjęcia na 5 prób, na tych samych parametrach tego samego obiektu - sigma potrafi wyrzucić 5 skrajnie różnych zdjęć jeżeli chodzi o ostrość. No ok, może teraz 3 różne zdjęcia.

    Jeżeli chodzi o punkty boczne, działają dobrze. przy dobrym oświetleniu przy złym, nawet jedno przesunięcie wybierakiem stwarza problem - ale ok, tego nie wymagam. Jednak na centralnym, single AF no już wymagania rosną.
    Ostatnio edytowane przez JackTheRipper ; 09-11-2019 o 16:33

Podobne wątki

  1. Problematyczny Nikon D80
    By evescesann in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-12-2016, 12:49
  2. problematyczny af w d5100
    By vetguy in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 24-05-2013, 11:22
  3. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-01-2008, 22:55
  4. kodowany balans bieli - problematyczny?
    By blekota in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-12-2006, 02:21

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •