Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jaack Zobacz posta
    Moze moja rada wyda sie Tobie dziwna... jak masz mozliwosc to sprawdz obiektyw z Nikonem Z. Sam jestem ciekawy na ile "kaprysny" obiektyw Sigmy poprawi swoje dzialania z bezlusterkowcem. Bo skoro jestes w desperacji to kazda opcja moze byc dobra. A aparat w ostatecznosci mozesz kupic i oddac i tak sprawdzisz.
    Taniej wyjdzie kupić używane D500, z którym ponoć ta Sigma nie była kapryśna. Jest szereg osób, które używały jej z zadowoleniem, kolega od którego ją pożyczałem też miał ja z D7100 i był zadowolony, ale nie fotografował nigdy w tych warunkach, w których ja ją sprawdzałem

    Cytat Zamieszczone przez Jaack Zobacz posta
    Swoja droga... czytajac ostatnie posty na forum to dochodze do wniosku ze jak zoomy to tylko systemowe.
    Eeeeee, byłem zadowolony z Sigmy 17-70, 17-50 (nawet dwa razy), 50-100 Art, 24-105 Art i 24-35 Art. To znaczy z pracy AF. Jedyną, która nie zdobyła mojego serca była 18-35 Art. Oczywiście sukcesywnie rezygnowałem z zoomów Sigmy, bo bez dwóch zdań systemowe szkła są pewniejsze i szybsze, ale spokojnie Sigmy sobie radziły tak jak tego od nich oczekiwałem.

  2. #12

    Domyślnie

    Swoja droga... czytajac ostatnie posty na forum to dochodze do wniosku ze jak zoomy to tylko systemowe.
    ...albo nowe. Na 3 obiektywy Sigmy z 2019 roku, w tym 2 zoomy, które miałem w rękach, wszystkie trafiały w punkt w całym zakresie bez regulacji. Jeden lepiej od analogicznego Nikkora.

    W dodatku wydaje się, że przypadek 18-35/1.8 Art jest szczególny. Od lat czytam po forach o zmaganiach z AF tego szkła. M.in. pamiętam, że ktoś dowodził, że niemożliwa jest równoczesna kalibracja punktu centralnego i bocznych. Nie wiem ile w tym prawdy, ale generalny konsensus jest taki, że jeśli ktoś ma problemy, najprościej będzie obiektywu się pozbyć.

    Ale +1 do pomysłu spróbowania z puszką opartą o detekcję kontrastu.

  3. #13
    J1
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Taniej wyjdzie kupić używane D500, z którym ponoć ta Sigma nie była kapryśna. Jest szereg osób, które używały jej z zadowoleniem, kolega od którego ją pożyczałem też miał ja z D7100 i był zadowolony, ale nie fotografował nigdy w tych warunkach, w których ja ją sprawdzałem

    ...
    Ale ja nie mowie zeby kupowac... "wypozyczyc". Chociaz z ciekawosci zeby sprawdzic czy to cos zmieni. Bo oprocz tego to pozostaje pozbyc sie obiektywu... jednak jako ze leasing to trzeba czekac do wykupu i dopiero wtedy mozna sprzedac.

    Akurat zoomy i kalibracja AF moze byc trudna. Mialem to z D750 i zoomami systemowymi. Byc moze rozwiazaniem bylo wyslanie tego na serwis razem z aparatem i walka do upadlego. Jednak duzo zalezy od szczescia... jaki serwis Nikona mamy dostepny. Z kolei samodzielna kalibracja nie rozwiazuje problemu. Bo mozna wprowadzic tylko 1 wartosc dla obiektywu. Bywalo tak ze na szerokim koncu powinna byc inna korekta niz na waskim. A nie bylo takiej mozliwosci, wiec pozostawal kompromis i wartosc posrednia. Tyle ze nigdy nie bylo idealnego trafienia. Zreszta powodow pozbycia sie lustra bylo u mnie duzo wiecej...

    Uzywalem N200-500 z D750 i teraz z Zetkami... to jest zupelnie inny obiektyw z bezlusterkowcem. Jako ze trafia idealnie na kazdej odleglosci, na kazdej ogniskowej to da sie wycisnac optycznie max mozliwosci. Wlasnie to co zauwazylem z zoomami Nikona ze na bezlusterkowcu z racji braku odchylek AF poprawila sie jakosc techniczna zdjec. Owszem... stalki mozna bylo ustawic w punkt, ale nie zoomy.

    Wracajac do sedna sprawy... myslac analogicznie zasugerowalem aby w akcie desperacji sprawdzic ten obiektyw z Zetka. Tam wybierajac ten najmniejszy punkt AF dziala on tylko po kontrascie. Wiec teoretycznie powionno byc zawsze trafione w punkt.

  4. #14

    Domyślnie

    A jak sobie radzi w live view ?

    O takie male pytanie z dziedziny btw. Jezeli cokolwiek kalibrujecie nawet do jakiegos charta, to jak to jest z tym rozjazdem AF, ktory ma (chyba) miec 1/3 frontu i 2/3 z tylu? Chart pod odpowiednim katem zachowuje ta proporcje przy punkcie zero na charcie?

  5. #15

    Domyślnie

    Systemowe zoomy też da się kalibrować dla różnych ogniskowych, robi to oczywiście serwis Nikona, ale też na przykład Studio5s. Ja tam regulowałem wszystkie aparaty i obiektywy Nikona z rewelacyjnym efektem A wszystkie Arty wysyłam do Gdyni i też finalnie efekt jest rewelacyjny

  6. #16
    J1
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Systemowe zoomy też da się kalibrować dla różnych ogniskowych, robi to oczywiście serwis Nikona, ale też na przykład Studio5s. Ja tam regulowałem wszystkie aparaty i obiektywy Nikona z rewelacyjnym efektem A wszystkie Arty wysyłam do Gdyni i też finalnie efekt jest rewelacyjny
    Wlasnie o tym mowie ze rozwiazaniem jest wysylanie wszystkiego na serwis... liczac na to ze zrobia to dobrze. Z tego co piszesz wynika ze Studio5s posiada oprogramowanie serwisowe Nikona. Bo zakladam ze robia to programowo a nie sprzetowo. Tak z ciekawosci jezeli wiesz jak to jest robione w serwisie to moze podzielisz sie informacjami. Pytam z czystej ciekawosci.

    PS.
    Swoja droga szkoda ze aparaty i obiektywy nie sa skalibrowane porzadnie juz fabrycznie. Zapewne norma wg ktorej sa kalibrowane fabrycznie nie odpowiada normie akceptowalnej przez wymagajacych fotografow.

  7. #17

    Domyślnie

    Aparaty sa kalibrowane w pewnej tolerancji i czesto punkt ostrosci blisko jednej z granic powyższej a np. obiektyw (np. tamton czy sigma) ma ustawiona charakterystyke kilka punktow dalej i powstaje bf czy tez ff. Charatekrystyki domyslne sa w przypadku Sigmy chyba eksperymentalnie odczytane , tamron chyba kiedys nawiazal wspolprace i wykupil iformacje. Kalibracja obiektywu niweluje ta roznice. Ustawienie AF aparatu powoduje ze bedzie on blizej punktu zerowego czyli obejmujacego zakres w obie strony. Przynajmniej tak to chyba dziala.

    Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Taniej wyjdzie kupić używane D500, z którym ponoć ta Sigma nie była kapryśna. Jest szereg osób, które używały jej z zadowoleniem, kolega od którego ją pożyczałem też miał ja z D7100 i był zadowolony, ale nie fotografował nigdy w tych warunkach, w których ja ją sprawdzałem



    Eeeeee, byłem zadowolony z Sigmy 17-70, 17-50 (nawet dwa razy), 50-100 Art, 24-105 Art i 24-35 Art. To znaczy z pracy AF. Jedyną, która nie zdobyła mojego serca była 18-35 Art. Oczywiście sukcesywnie rezygnowałem z zoomów Sigmy, bo bez dwóch zdań systemowe szkła są pewniejsze i szybsze, ale spokojnie Sigmy sobie radziły tak jak tego od nich oczekiwałem.
    @madebyzosiek nie wiem, jak zachowałaby się 18-35 podpięta pod Zetkę, ale zakupiona od Ciebie 24-35 zyskała drugie życie Na D750, podobnie jak 18-35 na D7200 (miałem, długo walczyłem z FF/BF, sprzedałem), lubiła mi łapać tło zamiast celu. Oczywiście kalibrowana do skalibrowanego body. Jednak zdarzały się sytuacje, że nie trafiała w nieruchomy obiekt i przestrzeliwała potężnie. Na Z nie ma o tym mowy. Dopiero teraz czuję pełną satysfakcję z tej transakcji. Gdyby tylko to szkło było lżejsze...

    Czuję, że 18-35 podpięta pod ML będzie pozbawiona problemów, z którymi boryka się założyciel tematu. Tylko czy o to chodzi, by zmieniać body pod obiektyw?

  9. #19

    Domyślnie

    Nie mam super wiedzy jak robi to Studio5s dokładnie, ale na pewno programowo, zarówno aparaty jak i szkła. Kalibrowałem tam osiem aparatów i sześć szkieł Nikona, choć z tych sześciu trzy nie wymagały korekty. Wszystko było zrobione idealnie, co łatwo zauważyć po Sigmach właśnie, które skalibrowane w serwisie z jednym aparacie trafiają idealnie z każdym innym. Sam kalibrowałem sobie Tamrona 85 1.8 VC.

    Cytat Zamieszczone przez Jaack Zobacz posta
    PS.
    Swoja droga szkoda ze aparaty i obiektywy nie sa skalibrowane porzadnie juz fabrycznie. Zapewne norma wg ktorej sa kalibrowane fabrycznie nie odpowiada normie akceptowalnej przez wymagajacych fotografow.
    Też pisałem, że to oszczędziłoby nam sporo nerwów, czasu i pieniędzy. Ostatnie dobrze skalibrowane aparaty były w sprzedaży ponad 10 lat temu. Później wszystko miało jakieś korekty i to chyba nie mieszczące się w granicach, a losowe... Jeden aparat trafia w punkt, inny ma FF na +6 kolejny BF na -2, kolejny FF na +4... Jak odkryłem kalibrację w Studio5s, to dopiero poczułem spokój w głowie Oczywiście gdyby jakieś 6 lat temu istniały bezlustra na poziomie Z6/Z7 czy A7III, to z pewnością miałbym dziś rozwinięty inny system baz problemów z celnością. A tak mam stały schemat działań - aparat lub obiektyw Nikona - Studio5s, Sigma - Gdynia, Tamron - dock w domu

    Cytat Zamieszczone przez burzynsky Zobacz posta
    @madebyzosiek nie wiem, jak zachowałaby się 18-35 podpięta pod Zetkę, ale zakupiona od Ciebie 24-35 zyskała drugie życie Na D750, podobnie jak 18-35 na D7200 (miałem, długo walczyłem z FF/BF, sprzedałem), lubiła mi łapać tło zamiast celu.
    No właśnie, mam wrażenie że pewne duety nie grają ze sobą. 24-35 działał mi idealnie z D700 i D4 (choć tu przygoda była krótka), ale z D610 jej AF był jakiś mało pewny. Znajomy z dużym zadowoleniem używał Sigmy 18-35 Art z D500, ja już na ten eksperyment się nie zapisałem jak miałem D500. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby takich problemów nie było wcale.
    Ps. Cieszę się, że jednak jest zadowolenie. Fajne szkło, choć finalnie zostałem z 20 i 35 Art i czuję że to jest to
    Ostatnio edytowane przez madebyzosiek ; 12-11-2019 o 20:04

  10. #20
    J1
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    ...

    Też pisałem, że to oszczędziłoby nam sporo nerwów, czasu i pieniędzy. Ostatnie dobrze skalibrowane aparaty były w sprzedaży ponad 10 lat temu. Później wszystko miało jakieś korekty i to chyba nie mieszczące się w granicach, a losowe... Jeden aparat trafia w punkt, inny ma FF na +6 kolejny BF na -2, kolejny FF na +4... Jak odkryłem kalibrację w Studio5s, to dopiero poczułem spokój w głowie Oczywiście gdyby jakieś 6 lat temu istniały bezlustra na poziomie Z6/Z7 czy A7III, to z pewnością miałbym dziś rozwinięty inny system baz problemów z celnością. A tak mam stały schemat działań - aparat lub obiektyw Nikona - Studio5s, Sigma - Gdynia, Tamron - dock w domu

    ...
    Zakladam ze dzieki dodaniu opcji mikrokalibracji AF z poziomu aparatu mogli pozwolic sobie na obnizenie dokladnosci kalibracji fabrycznej zarowno aparatow jak i obiektywow. Ciekawi mnie ile kasy na tym zaoszczedzili. Dobrze ze bezlusterkowce dzialaja inaczej. Jeden problem z glowy

    PS.
    Ja generalnie staram sie trzymac rozwiazan systemowych. Byc moze mam falszywe poczucie swietego spokoju dzisiaj i w dluzszej perspektywie czasu. Chyba jedyne co mnie kusi to zeby raz sprobowac stalek Sigmy. Przekonac sie samemu czym to sie je i jak to wspolpracuje z Zetka. Wlasciwie to zniecheca mnie ich waga oraz ogolnie rozmiar w polaczeniu z adapterem FTZ.
    Ostatnio edytowane przez J1 ; 12-11-2019 o 20:15

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Problematyczny Nikon D80
    By evescesann in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 16-12-2016, 12:49
  2. problematyczny af w d5100
    By vetguy in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 24-05-2013, 11:22
  3. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-01-2008, 22:55
  4. kodowany balans bieli - problematyczny?
    By blekota in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-12-2006, 02:21

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •