Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Zestaw stałek pod u43 (MFT)

    Słuchajcie, chcę sobie uzbierać zestaw obiektywów stałoogniskowych pod micro 4/3 (pod Panasonica, bo Olympus jakoś mi obsługowo nie podpasował). Potrzebowałbym odpowiedniki ogniskowych dla pełnej klatki:
    * ~20-24 mm;
    * 28 mm
    * 50 mm
    * ~90-135 mm.
    Zamówiłem już Panaleicę 15/1.7, która będzie mniej więcej odpowiadać tej 28 i od tego zaczynam. Nie ukrywam, że ten pierścień przysłon mi się spodobał. Kolejne obiektywy chcę sobie sukcesywnie dozbierać. Nie ma jakiegoś pośpiechu, ale może macie jakieś propozycje.
    Założenia: możliwie małe i lekkie, cena do 3000 za obiektyw. Jako odpowiednik 50 myślałem o Panaleice 25/1.4, natomiast jeśli chodzi o portretówkę i coś szerszego to nie mam na razie pomysłów.

  2. #2

    Domyślnie

    odpowiem to co mam i moją opinię
    7,5 - samyang (rybka) miałem ale bardzo mało używałem - ostry kontrastowy, nie ma się do czego przyczepić
    12/2,0 - samyang, wykonanie pancerne, optycznie bardzo przyzwoity bez problemu od 2,0
    20/1,7 - panasonic, bardzo przyzwoity choć trzeba sprawdzać specyfikację, bo ponoć nie "lubi się" z jakimiś modelami puszek
    25/1,7 - panasonic, nic złego na niego nie powiem (choć to budżetowe szkło), miałem dwa i jest rozrzut jakościowy, najlepiej testować przed zakupem, jak trafi się dobry model można używać od 1,7
    30/2,8 - sigma, przyzwoity pod każdym względem
    42,5/1/7 - panasonic, to dla mnie najbardziej kontrowersyjne szkło, potrafi dać dobry obrazek przy 1,7, ale uwaga - nie lubi światła sztucznego (migającego) mogą wystąpić wtedy przekłamania z pracą af (brak dokładności) przypuszczam, że może to być spowodowane, że analizuje ostrość ponad 200 x/sek (z folderu info) i światło "migające" przez to wprowadza zakłócenia w jego pracy (moja interpretacja)
    60/f 2,8 - to to co lubię, czyli plastyka, kolor i ostrość, wszystko na wielki plus
    uwaga w wymienionych sigmach latają wewnętrzne soczewki - TAK MA BYĆ - po włączeniu aparatu są na swoim miejscu i jest cisza
    do tego mam dwa zoomy kitowe, czyli 14 (coś tam) i 12-32 - uważam, że lepszy (ostrość, kontrast i ogólnie obrazek), przy czy miniaturowy (lekko winietuje, ale do akceptacji) i 50-150 - tanie BARDZO przyzwoite szkło (nie wiem czy trafiłem, czy one tak mają) pod względem ostrości lepiej niż nikkor 80-200 2.8, choć może nie podaobać się bokeh, dla mnie "taki poszarpany", ale to sprawa gustu
    w zamierzeniach 56/1,4 sigma, ponoć rewelacja (nie testowałem) i zastanawiam się nad olympus 75
    w przypadku
    w przypadku panasonic 42,5 proponował bym porównać z olympusem o podobnej ogniskowej (traci się w tedy stabilizację o obiektywie), obrazek trochę inny, zależy kto co lubi
    mam 20-25-30 i używam tych ogniskowych mimo, że są blisko siebie - są różnice w charakterystyce dla różnych kątów widzenia
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PM.M Zobacz posta
    Jako odpowiednik 50 myślałem o Panaleice 25/1.4
    Zdecydowanie tak. Chyba najchętniej używany przeze mnie obiektyw.
    No i 15/1.7 to też świetny pomysł.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za informacje. Zacznę od tej 15 i jak dozbieram dokupię 25. Później się zobaczy, na ile brakuje dołu a na ile góry. Samyang 12/2.0 przyznam ciekawy, muszę się przyjrzeć. Minus taki, że MF - niby szeroki kąt, ale czasami AF się przydaje Z dłuższych myślałem właśnie albo Oly 45/1.8 albo ten wspominany Panasonic 42,5/1.7 lub właśnie Sigma 56/1.4.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeżeli ma być lekko to
    Laowa 7.5 + Panasonic 15 1.7 + Olympus 45 1.8 + opcja Sigma 60 2.8
    Do tego zoom typu: wrzuć do torby na wszelki wypadek czyli 12-32

    Jeżeli chcesz coś dodać odpowiedniego do portretów to dodatkowo Panasonic 25 1.4 / Sigma 30 1.4 plus Olympus 75 1.8 / Sigma 56 1.4
    R | 24-105 | 35 | 50 | 85 |135

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc.
    Odkopie siebie, i napiszę co do tej pory zebrałem i moje wrażenia.
    1) Panasonic LEICA DG SUMMILUX 15 mm f/1.7 ASPH
    Genialny obiektyw, mały, stosunkowo lekki, imho fajny optycznie, gdyby nie liczyć a.chromatycznej. Zacząłem od niego i spodobał mi się. Do tego lubię ten pierścień przysłony, chociaż jego działanie mogłoby być inne programowo. Tzn albo wybór czegoś innego niż A na tarczy w trybie P (program) powinien przechodzić w tryb A (preselekcja przysłony), albo odwrotnie wybranie A na tarczy przy trybie A (p.przysłony) powinno powodować załączenie trybu P. Tak to trochę głupio. No i budowa tego obiektywu sprawia bardzo pozytywne wrażenie w rękach. Podoba mi się ta gumowa nakładka na osłonę przeciwsłoneczną pełniąca funkcję zaślepki obiektywu - wygodne to jest i się wbrew pozorom tak prosto nie gubi.
    2) Panasonic LEICA DG SUMMILUX 25 mm f/1.4 ASPH (wersja I)
    Jeszcze z nim za dużo czasu nie miałem okazji spędzić. Wrażenie trochę gorsze niż w przypadku 15/1.7, ale brakowało mi standardu. Obiektyw podpięty pod GX80 robi jednak wrażenie sporego, w internecie aż tak nie wygląda. Budowa w miarę solidna, ale w detalach czegoś brak do 15/1.7. Zobaczymy jak się w praniu sprawdzi.
    3) Panasonic LUMIX G 42.5 mm f/1.7 ASPH. POWER O.I.S.
    Całkiem zgrabny obiektyw, mały, lekki, tani i ogólnie w porządku. Oczywiście w stosunku do tych PanaLEIC jest plastykowy, ale nie razi to mocno. Co mi przeszkadza, to ogniskowa, do której nie umiem podejść. Ale mam w razie czego "portretówkę" do u43.

    I teraz do kompletu brak mi jeszcze nieco dołu, jak uciułam to myślałem o Oly 12/2. Niżej (UWA, rybie oko) nie potrzebuję.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PM.M Zobacz posta
    3) Panasonic LUMIX G 42.5 mm f/1.7 ASPH. POWER O.I.S. Całkiem zgrabny obiektyw, mały, lekki, tani i ogólnie w porządku. Oczywiście w stosunku do tych PanaLEIC jest plastykowy, ale nie razi to mocno. Co mi przeszkadza, to ogniskowa, do której nie umiem podejść.
    No bo to wychodzą kąty, jak z 85 mm, ale ja też "nie umiem" tej ogniskowej. Może spróbuj jakiejś setki, zawsze to inaczej, na początek mało spleśniały 50/1.4.
    A 25/1.4 jest kapitalna, specyficzny obrazek i ostra od pełnej dziury. Sprawdź ją lepiej, przekonasz się. No, chyba że używkę trafiłeś jakąś walniętą. Ale oby nie.

  8. #8

    Domyślnie

    Z ogniskowymi to wychodzą przyzwyczajenia, świadom jestem, że to odpowiednik 85 mm. I wiem, że są ludzie, którzy są w stanie wszystko zrobić zestawem 35-85. Ja się przyzwyczaiłem do 28-50, dalej się jakoś tak za długo robi. Stąd mam nadzieję, że duet 15-25 da radę. Tę 25/1.4 przestrzelam to więcej opowiem. Na razie ją podpiąłem do GX80 i mam w razie co 15 w zanadrzu. Dzięki Ligo za rady.

  9. #9

    Domyślnie

    bo to nie ważne co dobre, tylko co kto lubi - na spacer do torby zabieram 12-32, 45-150, 42,5 i 12 samyang, w przypadku 12-32 i 42,5 to to samo mocowanie filtrowe co dla mnie upraszcza życie i pojemność torby , a najczęściej właśnie używam 42,5 , choć ten obiektyw ma "kaprysy"
    do portretów czasami używam sigmę 60mm, bardzo lubię z niej obrazek
    Ostatnio edytowane przez bogdi64 ; 19-12-2019 o 13:33
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  10. #10

    Domyślnie

    Zamiast 42 spróbuj sigmy 56
    R | 24-105 | 35 | 50 | 85 |135

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Dylemat zestaw stałek 20mm f2,8 plus 35 f2 czy 20-30mm f2,8
    By Sylvester in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-03-2010, 11:18
  2. Czy nie brakuje Wam stałek 135?
    By Redskull in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 27-10-2008, 15:53
  3. Zestaw stałek tele kontra 70-200VR
    By verus in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 03-08-2008, 23:36
  4. Zestaw Stałek - Co O Tym Sądzicie
    By rg2000 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 23-07-2008, 11:47
  5. Zestaw stałek do ślubów...
    By mihow in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 20-07-2008, 21:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •