Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie problem z przełączeniem na poprzedni katalog - "zjadło mi" w bibliotece prawie wszystkie foldery

    Cześć. Chciałam poprosić o pomoc w związku z problemem z przełączeniem się na starszy katalog w LR. A chciałam się przełączyć na poprzedni katalog ponieważ kilka dni temu gdy otworzyłam LR zobaczyłam w bibliotece zamiast wszystkich folderów tylko 2 foldery z listopada 2018 (nie wiem dlaczego ostały się tylko te dwa...). Próbowałam zatem po ścieżce file- open catalog - otworzyć starszy katalog z nadzieją, że wrócę do poprzedniej wersji katalogu i tym samym do całej zawartości mojej biblioteki LR. Tymczasem niestety kiedy klikam "open catalog" otwiera się okno z komunikatem Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.png
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	18,5 KB
ID:	32956
    "This catalog was previously upgraded during the Lightroom Classic update. Would you like to use the never upgraded catalog instead?
    Select catalog (old) Lightroom catalog: Lightroom catalog
    Updated catalog (new): Lightroom catalog - 6
    i do wyboru są dwa działania:
    "yes, use the newer upgraded catalog" albo " no, upgrade the older catalog "
    I którego ktolwiek z tych dwóch poleceń bym nie wybrała rezultat jest taki sam tj. nie mogę wrócić do zawartości pożądanego starszego katalogu. Nadal mam w LR w bibliotece tylko 2 foldery z listopada 2018

    Będę wdzięczna za pomoc.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Przed rozpoczęciem uruchamiania LR naciśnij klawisz Ctrl i będziesz mogła wybrać dowolny Catalog który zostanie załadowany do Lr
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  3. #3

    Domyślnie

    Zrobiłaś sobie niezły burdel, tfu, kamienicę z pokojami na godziny...

    Masz dwa katalogi (Old i New), ale de facto jest to jeden katalog z dwóch różnych dat dla dwóch różnych programów; ten starszy (Old) przeznaczony dla starszej wersji LRa, ten nowszy (New) dla nowszej. Z natury rzeczy katalog OLD zakończył swoją działalność przy zmianie programu na nowszą wersję, bo właśnie wtedy LR utworzył sobie nowszą kopię. Zależy kiedy to robiłaś, ale ten stary katalog nie zawiera całej Twojej pracy od czasu update'u LRa, jeśli było jej dużo (lub było to dawno), otwieranie teraz starego katalogu odpuściłbym sobie na późniejsze działania.

    Jeśli nic nie pomieszałaś w plikach na dysku, tzn. nie odpinałaś dysków przenośnych, nie zmieniałaś nazw dysku/ów i ścieżek, nazw folderów i temu podobnych - to znaczy jeśli nic się nei zmieniło w konfiguracji sprzętowej, a LR nagle pokazał nie to co zwykle - to wygląda na to, że u zarania całej historii ze znikaniem folderów zostaje dość popularny błąd katalogu w LR. Zwłaszcza, jeśli od dawna się o niego człęk nie zatroszczył. W takich wypadkach zamiast robić nagłe ruchy, updateować stare katalogi, nie daj bóg nadpisywać nowe i robić ogólny bu, tfu, kamienicę z pokojami - należy sprobować naprawić katalog.

    Robi się to po otwarciu felernego katalogu (w Twoim wypadku tego New) i wykonanie komendy File > Optimize Catalog... Pokaże się okienko z datą ostatniej optymalizacji i guzikiem Optimize. Sam proces może potrwać długo, zależy od daty ostatniej optymalizacji, wagi katalogu, szybkości komputera - ale należy to zrobić w pierwszym rzędzie. Bardzo często pomaga od razu i zaraz po procesie wszystko wraca do normy. Nie zniechęcaj się, jeśli po godzinie lub dłuższym czasie LR dalej będzie mielił - na moim starym komputerze taka optymalizacja trwała kiedyś ze dwie godziny. Zostaw program w spokoju i poczekaj na rezultat.

    Jeśli optymalizacja dojdzie bez przeszkód do końca i to nie pomoże, trzeba poszperać... Może robiłaś (tzn. LR robił sam) backupy katalogu, należy to sprawdzić i poszukać na dysku - wtedy problem sam się rozwiąże. Wtedy ostrożnie, po dokładnym sprawdzeniu co jest co nadpiszesz katalog z backupu i będzie po problemie.

    Sprawdź te dwie rzeczy i powiedz co wyszło.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo!
    Z pierwszym pomysłem z guzikiem optimize się nie udało. Proces potrwał dziwnie krótko, dosłownie 2 sekundy i nic się nie zmieniło.
    Ale druga sugestia pomogła - tak jak napisałeś Znalazłam plik w backupach - plik z ostatniego najświeższego backupu nazywa się "Lightroom Catalog - 2" Po otwarciu go w LR widzę wszystkie foldery.
    Teraz mam kolejny problem - wątpliwość. Okazało się - dopiero teraz to zauważyłam, nigdy wcześniej chyba się temu niestety nie przyglądałam - że backupy zapisują mi się nie tak jak myślałam na: użytkownik-obrazy - Lightroom, ale na OneDrive - obrazy - Lightroom… Czy powinnam to jakoś zmienić? I czy ten plik z backupów "Lightroom Catalog -2" to ja mam nadpisać na pliku o tej samej nazwie znajdującym się w miejscu : użytkownik- obrazy - Lightroom, czy też zapisać go w miejscu: OneDrive - obrazy - Lightroom? Czy możesz proszę jeszcze z tym mi pomóc?
    Jeszcze raz dziękuję.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez joanga124 Zobacz posta
    backupy zapisują mi się nie tak jak myślałam na: użytkownik-obrazy - Lightroom, ale na OneDrive - obrazy - Lightroom…
    I bardzo dobrze, przynajmniej nie przepadną, jak dysk wyzionie ducha
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6

    Domyślnie

    Dla Lr jest wszystko jedno gdzie masz zapisane pliki Catalog. Ważne żeby użytkownik wiedział gdzie go szukać kiedy coś będzie znowu nie tak. Na Użytkownicy>Obrazy>Lightroom jest zakładany pierwszy Catalog przy instalacji, ale później możesz mieć dowolną ilość Catalog w różnych miejscach i w czasie ładowania Lr naciskając Ctrl wybrać który Catalog będzie załadowany.
    Możesz więc miejsce tego pliku wybrać dowolnie. Ważne wydaje się żeby ustalić w ustawieniach archiwizację np. raz w tygodniu i robić kopię aktualnego Catalog żeby uniknąć kłopotu kiedy coś się niedobrego stanie z roboczym.
    Odnośnie nadpisania uszkodzonego pliku to bylbym ostrożny. Co innego jest widzieć wszystkie foldery a co innego jest widzieć wszystkie zdjęcia obrobione według ostatnich nawet poprawek. Jeżeli najnowsze zdjęcia widać poprawnie obrobione, to oczywiście ten uszkodzony plik można skasować.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Odnośnie nadpisania uszkodzonego pliku to bylbym ostrożny. Co innego jest widzieć wszystkie foldery a co innego jest widzieć wszystkie zdjęcia obrobione według ostatnich nawet poprawek. Jeżeli najnowsze zdjęcia widać poprawnie obrobione, to oczywiście ten uszkodzony plik można skasować.
    Dlatego zapisuję obróbkę w plikach .XMP
    Ale główna przyczyna, to wymienność z ACR, którego używam częściej.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  8. #8

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję!

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Dziękuję

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Dlatego zapisuję obróbkę w plikach .XMP
    Też tak robię ale kopie wirtualne się nie zapisują. A może ja coś źle robię?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez joanga124 Zobacz posta
    Dziękuję bardzo!
    Z pierwszym pomysłem z guzikiem optimize się nie udało. Proces potrwał dziwnie krótko, dosłownie 2 sekundy i nic się nie zmieniło.
    Ale druga sugestia pomogła - tak jak napisałeś Znalazłam plik w backupach - plik z ostatniego najświeższego backupu nazywa się "Lightroom Catalog - 2" Po otwarciu go w LR widzę wszystkie foldery.
    Teraz mam kolejny problem - wątpliwość. Okazało się - dopiero teraz to zauważyłam, nigdy wcześniej chyba się temu niestety nie przyglądałam - że backupy zapisują mi się nie tak jak myślałam na: użytkownik-obrazy - Lightroom, ale na OneDrive - obrazy - Lightroom… Czy powinnam to jakoś zmienić? I czy ten plik z backupów "Lightroom Catalog -2" to ja mam nadpisać na pliku o tej samej nazwie znajdującym się w miejscu : użytkownik- obrazy - Lightroom, czy też zapisać go w miejscu: OneDrive - obrazy - Lightroom? Czy możesz proszę jeszcze z tym mi pomóc?
    Jeszcze raz dziękuję.
    Jak już powiedział kolega mmluty z zasady nei ma przeciwwskazań do tego aby ścieżka była dość dowolna - przy dowolnej LR też będzie działać. Jednak nie zgodzę się do końca, że może być obojętna... LR i tak jest już dość zasobożerny, więć powstają całe poradniki jak go raczej przyspieszyć, a nie zwalniać. Dlatego ja radziłbym umieścić Katalog na możliwie najszybszym dysku - czyli jednym słowem nie gdziekolwiek, jak mogłoby się zdawać z początku.

    Padła też sugestia, żeby być ostrożnym z nadpisywaniem czegokolwiek - co w całej rozciągłości podtrzymuję. Napisałem nawet, że jeśli będzie się chciało nadpisywać, to należy to robić ostrożnie i po gruntownym sprawdzeniu.

    W ogóle, to mogłabyś wykorzystać tą awarię, żeby zrobić odpowiednie porządki: ustalić który dysk będzie wystarczająco szybki do trzymania Katalogu, a potem możesz po prostu zrobić sobie na nim odpowiedni folder (np. Nikon bazy LRa - lub inny, który dobrze Ci się skojarzy) i zamiast cokolwiek nadpisywać możesz tam skopiować Katalog z backupu, i raz go otworzywszy w LRze potem już przy nim zostać. Ewentualnie jak masz kilka Katalogów (jak np. Wakacje, praca itp), możesz w takim jednym nadrzędnym folderze pozakładać kilka Katalogów LRa.

    Będziesz miała i porządek i wiedzę gdzie co siedzi. Czasem - wbrew pozorom - taka wiedza się bardzo przydaje, vide Twój przypadek z cudownym odnalezieniem backupów.






    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Też tak robię ale kopie wirtualne się nie zapisują. A może ja coś źle robię?
    Nie, nie robisz niczego źle. Po prostu sidecary XMP (pliczki-przyczepki) służą do innych celów, nie do zapamiętywania obróbki, zapamiętują bowiem tylko aktualny stan, bez historii na przykład, lub kopii wirtualnych. Jeśli na przykład w trakcie pracy nad zdjęciem zrobiłeś sobie jedną z wersji jako kwadrat, drugą jako b&w, a teraz pracujesz nad trzecią w powiedzmy cyjanotypii - to w XMP będzie siedzieć tylko najbardziej aktualna wersja. Jeśli coś się posypie i będziesz chciał 'odzyskać obróbkę' z sidecara XMP - odzyskasz tylko albo najbardziej ostatnią wersję, bez śladu pozostałych.

    Jest co prawda obejście tego bolesnego problemu i myk, ale obejście też jest bolesne - więc i tak nikt go nie stosuje. Należy się przyzwyczaić do myśli, że nie tylko najlepszy, ale wręcz jedyny sensowny jest po prostu backup całego Katalogu LRa.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 04-11-2019 o 23:43
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D & A - reportaż ślubny i sesja "prawie jak Tiger Woods"
    By kariboj in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 18-12-2013, 00:48
  2. Prawie jak z "Pretty Woman"
    By pes in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 30-04-2013, 09:08
  3. Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 05-10-2010, 08:26
  4. Miłośnicy kina - Multikino "prawie" za darmo! ;-)
    By Azazel85 in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-07-2010, 16:51
  5. "Prawie" idealna panorama
    By manfred in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-01-2009, 16:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •