Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 13 z 13
  1. #11

    Domyślnie

    Miałem w swojej "historii" szkła makro od 60mm do 180mm i muszę napisać, że każde ma swoje wady i zalety i zastosowania.
    Sigmy 180mm nie lubiłem - była trochę za wielka i nieporęczna, chociaż optycznie niezła (ale to można napisać o każdym szkle makro - optycznie są naprawdę dobre).
    Sigma 150mm (bez OS) była super - optycznie genialna, mechanicznie też. AF może nie demon szybkości, ale w miarę pewny.
    Obydwa te szkła jednak zdecydowanie bardziej się sprawdzały ze statywem - żeby zrobić zdjęcie z ręki trzeba było albo ciągnąć w górę ISO albo dawać duży otwór przesłony.
    Więc jeśli chcesz mieć dużą głębię ostrości to do tych szkieł zdecydowanie szukaj statywu.
    Nikkor 60mm (AFS) i Nikkor 85mm - super szkła do fotografowania z ręki, Male, zgrabne - sprawdzały się też i do spokojnych portretów - bo do obiektów w ruchu już gorzej - AF miały pewny, ale szybkim bym go nie nazwał.
    Przez jakiś czas miałem jednocześnie Nikkora 60mm i Sigmę 150mm - i to był bardzo udany duet - Sigma na statywie, Nikkor z ręki.
    Miałem też starą Sigmę 105mm (bez OS) i uważam, że było to naprawdę świetne szkło - jeśli chodzi o optykę. Bo mechanicznie gorzej - wysuwany tubus wydłużał obiektyw o prawie 100% i przy skali 1:1 juz nie było to wygodne. No i AF to trochę porażka - często jeździł "od bandy do bandy" zanim coś udało się złapać.
    Teraz mam Sigmę 105mm z OS i uważam że to bardzo kompromisowe rozwiązanie. W DX to już całkiem niezłe, krótkie "tele" o świetnej optyce i całkiem dobrej mechanice (bez wysuwanego "ryjka"). A w FX to całkiem dobra portretówka - może niezbyt jasna i nieco powolna (chociaż limiter poprawia sytuację) ale optycznie bardzo dobra.

    Więc jeśli chcesz kupić jedno szkło - myśl o ogniskowej 90-105mm.
    A jeśli dasz radę finansowo - to polecam zestaw podwójny - coś krótkiego 40-70mm i dłuższe - tu zdecydowanie polecam Sigmę 150/2.8 Macro ze stabilizacją.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  2. #12
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2019
    Miasto
    Grudziądz / Kielce
    Posty
    66

    Domyślnie

    Szukałem 150 z OS, ale ostatecznie będzie druga szansa dla sigmy 105 2.8 (z OS). Jednak cena zagrała - szkło makro to ma być mała zabawka dla mnie (choć trochę tej zabawy planuje wykorzystać w działalności - jeśli chodzi o grafiki wydarzeń itp.), a mam na liście jeszcze 2 szkła na które kasa zostanie :P
    Sama S105 2.8 miała według mnie fajny zakres i obrazek (oprócz rozwalonego AF... ale w sumie testując AF, a dokładniej jego "kontuzję" mogłem ocenić obrazek ). A niestety 150 2.8 z OS jest jednak trochę droższe...
    D750 + S70-200 2.8 / T24-70 2.8 / S20 1.4 / N50 1.8 / T85 1.8 / S105 2.8 + Godox V1 + parę starszych szkieł, lamp i światełek, statywów i innego złomu...

  3. #13

    Domyślnie

    Z czystym sumieniem mogę polecić nowego Tamrona 90/2.8. Za te pieniądze będziesz miał nowe, bardzo dobre szkło, szybkie, kontrastowe, z niezłą stabilizacją. RAWy z tego szkła wymagają w zasadzie kosmetycznych korekt. Pod tym względem ten obiektyw wypada lepiej niż moje Nikkory.
    Z5, N 20/1.8S, N 35/1.8S, N 50/1.8 S, N85/1.8S, N 24-120/4S

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 23-10-2018, 20:38
  2. Szkło 2w1 portret i makro
    By Lagunman in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 10-03-2010, 14:21
  3. Olympus i szkło makro
    By bastek73 in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-11-2008, 18:46
  4. Zamontować szkło z PRAKTICY BCA ELEKTRONIC do puszki D70s
    By Radosso in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-02-2007, 20:14
  5. szkło do makro...
    By Paweł Tometczak in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 46
    Ostatni post / autor: 24-04-2006, 20:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •