Close

Strona 5 z 7 PierwszyPierwszy ... 34567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 62
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Moim zdaniem A jest wygodniejszy i łatwiejszy do zrozumienia niż P. Do nauki też jest dobry, tylko musisz obserwować ustawienia na ekranie i wyciągać wnioski.
    A na co dzień - mając obiektyw kitowy ustawiasz przysłonę f/3,5 i masz prawie automat.
    Właśnie jaka wielkość przysłony w większości przypadków zapewni przy 18-105 zdjęcia możliwie najbardziej kontrastowe. Zdjęcia jakie najczęściej będę wykonywał to przede wszystkim typ "spacerowy"

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Kaszk Zobacz posta
    Właśnie jaka wielkość przysłony w większości przypadków zapewni przy 18-105 zdjęcia możliwie najbardziej kontrastowe. Zdjęcia jakie najczęściej będę wykonywał to przede wszystkim typ "spacerowy"
    Chodzi mi o specyfikę samego obiektywu, przy jakiej przysłonie ostrzy najlepiej

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kaszk Zobacz posta
    Właśnie jaka wielkość przysłony w większości przypadków zapewni przy 18-105 zdjęcia możliwie najbardziej kontrastowe. Zdjęcia jakie najczęściej będę wykonywał to przede wszystkim typ "spacerowy"

    - - - - kolejny post - - - - - -



    Chodzi mi o specyfikę samego obiektywu, przy jakiej przysłonie ostrzy najlepiej
    No i znów wracamy do punktu wyjścia. Uwierz mi, nie ogarniesz tego zadając przypadkowe pytania na forum. Bo jest to 5 strona wątku a nadal nie posiadasz elementarnej wiedzy na temat podstawowych podstaw. Nie mówię tego z jakiejś złośliwości - po prostu uprzedzam Cię, że tą drogą nigdzie nie dojdziesz. Twój obiektyw najostrzejsze zdjęcia da w zakresie 5.6-8.0 (tak wynika z testów dostępnych w sieci). Ale musisz też wiedzieć jaki wpływ przysłona ma na głębię ostrości czyli ogólnie rzecz ujmując na to co na zdjęciu jest ostre a co mniej ostre a co wydaje się, że jest ostre. Przy okazji tego poznasz zasadę wybierania punktu ostrości w kadrze (tak aby te wymienione wyżej zasady dotyczące głębi ostrości pozostały jako tako zachowane). Kolega wyżej poleca Ci przysłonę 3.5... Fajnie, tylko po pierwsze nie masz jej dostępnej w całym zakresie ogniskowych a po drugie niskie przysłony dadzą Ci ostrość w ograniczonym zakresie kadru (znów wracamy do wpływu przysłony na ostrość). Więc właśnie do tego wszystkiego potrzebne Ci jest zrozumienie "trójkąta ekspozycji" tak aby to co tracisz wybierając jedno (np. wybierając wyższe wartości przysłony tracisz na czasie czyli go wydłużasz) kompensować tą trzecią wartością (czyli podnosisz ISO aby mimo wysokiej wartości przysłony wrócić do krótkiego czasu naświetlania). Jeśli to zrozumiesz to sam zobaczysz jak dziwnie brzmią Twoje pytania, które tutaj zadałeś.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    Kolega wyżej poleca Ci przysłonę 3.5... Fajnie, tylko po pierwsze nie masz jej dostępnej w całym zakresie ogniskowych a po drugie niskie przysłony dadzą Ci ostrość w ograniczonym zakresie kadru (znów wracamy do wpływu przysłony na ostrość).
    Poleciłem przysłonę 3,5, ponieważ:
    - z moich obserwacji wynika, że w obiektywach 18-105 i 18-140 (zapewne któryś z nich ma kolega) ostrość na pełnym otworze jest co najmniej dobra, wystarczająco dobra do większości zastosowań. Przymykając przysłonę można zyskać nieco na ostrości obiektywu, ale powoduje zmniejszenie ilości światła przepuszczanego przez obiektyw, co przy jesiennych niedoborach dostępnego światła będzie się wiązało z koniecznością wydłużenia czasu naświetlania lub zwiększeniem czułości, więc de facto zwiększy ryzyko pogorszenia ostrości zdjęcia;
    - głębia ostrości przy takiej przysłonie jest średnia, tzn. sporo mieści się w tej głębi ostrości, a jednocześnie zdjęcia mają szansę wyglądać "jak z lustrzanki";
    - będzie ona się zmieniać z ogniskową na największą dostępną.
    Dlatego wg. mnie do codziennego pstrykania maksymalna przysłona jest optymalna (dotyczy obiektywów kitowych).
    Oczywiście nie zniechęcam nikogo do zabawy z przysłoną. Tryb A umożliwia bardzo łatwą zmianę przysłony gdybyś chciał się pobawić. Choć moim zdaniem taka zabawa zaczyna mieć sens przy jasnych obiektywach.


    Cytat Zamieszczone przez Kaszk Zobacz posta
    Właśnie jaka wielkość przysłony w większości przypadków zapewni przy 18-105 zdjęcia możliwie najbardziej kontrastowe.
    Chyba możemy przyjąć dla obiektywów kitowych, że kontrastowość zdjęcia w zasadzie nie zmienia się z przysłoną. Zależy ona głównie od tego jak będzie oświetlone zdjęcie i od ustawień Picture Control.
    Ale dlaczego chcesz uzyskiwać maksymalny kontrast? Na Twoich zamieszczonych zdjęciach był on ZA DUŻY i poprawki dokonane wcześniej przez kolegę polegały na korekcie tego nadmiaru kontrascu.
    Cytat Zamieszczone przez Kaszk Zobacz posta
    Chodzi mi o specyfikę samego obiektywu, przy jakiej przysłonie ostrzy najlepiej
    Ustawianie ostrości odbywa się na maksymalnie otwartej przysłonie, która przymykana jest tylko podczas robienia zdjęcia.

  4. #44

    Domyślnie

    Nie odczuwam z Waszej strony jakiejś uszczypliwości, wręcz przeciwnie wszelkie tego typu uwagi i sugestie uczą i pokazują jak zabrać się za fotografię z głową i pojęciem na temat tego co się robi.
    Jutro już weekend a więc ruszam z aparatem w teren, zobaczę jakie będą tego efekty....

  5. #45

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedną wątpliwość. Fotografując np. w miarę słoneczny dzień wybieram tryb A. Ustawiam iso do warunków zewnętrznych, przysłonę w zależności od tego jakie są warunki i jaki efekt chcę uzyskać. Aparat z automatu dobiera czas. Kadr jest mieszany, trochę jasnego nieba, trochę architektury / zieleni. W efekcie zdjęcie wychodzi za ciemne lub za jasne. Co wtedy robić, wprowadzać przy każdym zdjęciu korektę ekspozycji, jeśli tak to jak prawidłowo z niej skorzystać? Generalnie może to być normą czy aparat zazwyczaj powinien dobrać resztę parametrów na które nie mam wpływu prawidłowo i wygenerować prawidłowe zdjęcie?

  6. #46

    Domyślnie

    W trybie A najlepiej ustaw Auto ISO i zarówno czas jak i ISO dobierze aparat, a Tobie pozostanie tylko kadrowanie i przysłona.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kaszk Zobacz posta
    Mam jeszcze jedną wątpliwość. Fotografując np. w miarę słoneczny dzień wybieram tryb A. Ustawiam iso do warunków zewnętrznych, przysłonę w zależności od tego jakie są warunki i jaki efekt chcę uzyskać. Aparat z automatu dobiera czas. Kadr jest mieszany, trochę jasnego nieba, trochę architektury / zieleni. W efekcie zdjęcie wychodzi za ciemne lub za jasne. Co wtedy robić, wprowadzać przy każdym zdjęciu korektę ekspozycji, jeśli tak to jak prawidłowo z niej skorzystać? Generalnie może to być normą czy aparat zazwyczaj powinien dobrać resztę parametrów na które nie mam wpływu prawidłowo i wygenerować prawidłowe zdjęcie?
    Większość tu piszących obrabia RAW i korektę ekspozycji wprowadza po zrobieniu zdjęcia. Ale przy JPG trzeba patrzeć na ekran i wprowadzać korekty. Ustaw sobie na tylnym kółku łatwą korektę z resetowaniem.
    Albo kup bezlusterkowca
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  8. #48

    Domyślnie

    .... z resetowaniem po każdym zrobieniu zdjęcia czy wyłączeniu aparatu? Gdzieś w instrukcji natknąłem się na tą informację.
    W trybie A jak rozumiem iso może być ustawiane automatycznie, czy maksymalne iso ograniczyć czy zostawić tak jak jest domyślnie?

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kaszk Zobacz posta
    W efekcie zdjęcie wychodzi za ciemne lub za jasne. Co wtedy robić, wprowadzać przy każdym zdjęciu korektę ekspozycji, jeśli tak to jak prawidłowo z niej skorzystać?
    Jak zdjęcia wychodzą za ciemne w danych warunkach, to ustawiasz dodatnią korektę ekspozycji (np. +0,7), która zgodnie z nazwą skoryguje ekspozycję na + , czyli zwiększy ją w stosunku do wartości przewidywanej przez automat aparatu.
    A jak zdjęcie jest za jasne, to odwrotnie.
    Kiedy ją wprowadzać? Musisz sprawdzić doświadczalnie. Jeśli nie masz czasu na ustawianie każdego zdjęcia, wg. mnie lepiej ustawić tak, żeby było lekko niedoświetlone niż za jasne, czyli np. -0,3 lub -0,7 na stałe plus ustaw zapis jpg+raw.
    Lekkie niedoświetlenia łatwo skorygować w raw. D7500 ma świetną matrycę, nie powinno być problemu. Z prześwietleniami bywa dużo trudniej.
    Parę podstaw tu i tu. Jeszcze trochę tu i tu.
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 25-10-2019 o 14:04

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Jak zdjęcia wychodzą za ciemne w danych warunkach, to ustawiasz dodatnią korektę ekspozycji (np. +0,7), która zgodnie z nazwą skoryguje ekspozycję na + , czyli zwiększy ją w stosunku do wartości przewidywanej przez automat aparatu.
    A jak zdjęcie jest za jasne, to odwrotnie.
    Kiedy ją wprowadzać? Musisz sprawdzić doświadczalnie. Jeśli nie masz czasu na ustawianie każdego zdjęcia, wg. mnie lepiej ustawić tak, żeby było lekko niedoświetlone niż za jasne, czyli np. -0,3 lub -0,7 na stałe plus ustaw zapis jpg+raw.
    Lekkie niedoświetlenia łatwo skorygować w raw. D7500 ma świetną matrycę, nie powinno być problemu. Z prześwietleniami bywa dużo trudniej.
    Parę podstaw tu i tu. Jeszcze trochę tu i tu.
    Dzięki, ciekawa lektura, chętnie poczytam

Strona 5 z 7 PierwszyPierwszy ... 34567 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Problem z przejściem w tryb edycji po zmianie na D7500
    By Mitaminer in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-11-2018, 11:31
  2. D7500-Auto Focus
    By tanas6 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 23-12-2017, 23:03
  3. D40 i tryb Auto-problem
    By kameleon30 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 22-02-2010, 21:07
  4. Tryb Auto DR w S5pro
    By seler in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-02-2010, 20:38
  5. D90 v D300 i Tryb Auto FP
    By fumio in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-01-2010, 13:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •