Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie D5600, problem z AF

    Witam,

    od niedawna posiadam D5600. Zdjęcia robię raczej amatorsko. W niedzielę pojawił się problem, jak myślę, z AF. Mianowicie robiłem zdjęcia w trybie S (ustalony czas migawki), tryb ustawiania ostrości AF-A, tryb pola 21 punktów. Zmieniłem w pewnym momencie tryb pola na 1-polowy a po chwili znowu na 21. I tu pojawił się problem, ponieważ w trybie 21-, jak też pozostałych tj 9-, 39- polowym mam ciągle tylko jeden punkt i aparat pracuje jak w trybie 1-polowym AF. Aparat mam od niedawna i nie jestem pewny czy coś przypadkiem nie wcisnąłem, o czym nie wiem, czy też aparat popsuł się. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    AF-A oznacza, ze kamera sama decyduje, czy obiekt biega czy jest statyczny. Na wizjerze nadal masz jeden punkt, a ustawiona ilosc stanowi max. ilosc pol z jakiej aparat skorzysta. (jak cos leci i zgubisz to z punktu centralnego focus bedzie nadal na tym obiekcie, mimo ze tego nie widzisz w wizjerze)
    Ustawiajac AF-C 21 jasno okreslasz ze chcesz af-c + 21 punktow, af-a sam zdecyduje.

    Zapewne spodziewales sie efektu jak przy pelnym auto, ze aparat sam wybiera punkt, masz to troche dalej w wyborze trybow af.

    PS: zeby bylo prosciej, ustaw af-c + 21 czy tam max, ustaw focus na dloni i przesun ja w lewo/prawo i pstryk. Focus zlapie ci reke, mimo ze uciekla ze srodkowego pola, ale zostala zlapana przez okoliczne punkty. Przy pojedynczym punkcie stracisz na niej focus. Musisz sobie wyobrazic pola af, tam na infoscreenie w lewym dolnym rogu chyba jest miniaturka jak wyglada ich rozklad.
    Ostatnio edytowane przez bomkallo ; 17-10-2019 o 21:06

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki. Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    ... sprawdziłem dzisiaj tak jak napisałeś bomkallo. Po przesunięciu ręki fokus łapie to co jest za ręką (czyli tak jak przy pojedynczym). Oznacza to jednak, że coś jest nie tak. Czy problem może leżeć w body czy obiektywie?

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jak działa na AUTO ?

  6. #6

    Domyślnie

    Podstawowe pytanie to czy po zlapaniu reki w focus centralnym punktem nie pusciles przycisku albo nie odleciales reka za daleko, bo jezeli tak, to test uznam za zle wykonany :P Test robi sie w AF-C 21/39/51, im wiecej tym lepiej, bo 21 to tez garstka punktow i mozesz sobie pozwolic na nieduzy ruch. Pod slonce albo w roznych dziwnych warunkach aparat moze inaczej reagowac. W kazdym razie, jak juz raz zlapiesz focus i wykonasz delikatne odsuniecia od centrum powinienes widziec, ze lapie. U mnie przy 51 punktach lapie od brzegu do brzegu i nie robi przestrzalu, a obiektyw warczy non-stop.

  7. #7

    Domyślnie

    Witam ponownie. Bomkallo dzięki, że mi pomagasz. Coraz bardziej jestem przekonany, że problem leży w mojej nieznajomości działania autofokusa. Wczoraj miałem trochę czasu i pobawiłem się aparatem. Zdjęcia plenerowe jak na moje umiejetności są całkiem niezłe a przede wszystkim ostre. Wracając do sprawy, przy ustawieniu AF-C + 39p i wciśnięciu przycisku do połowy pojawia się jeden punkt (nie zawsze na środku). Gdy poruszę trochę obiektywem to słyszę działanie silniczka ale trochę opóźnione niż w przypadku ustawienia AF-C + 1p. Rozumiem, że to prawidłowa sytuacja?

Podobne wątki

  1. D5600 + N18-140
    By RoboSoft in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-11-2020, 11:04
  2. problem z d5600
    By M-team in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-09-2018, 14:43
  3. Nikon D5600- nietypowy problem z autofocusem
    By Pawełekamator in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-04-2018, 22:04
  4. Problem Nikon D5600
    By generalMark in forum Serwis
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-04-2018, 08:41
  5. D5600 vs .... ?
    By brst in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-07-2017, 21:38

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •