Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jak przekazać prawo do nieodpłatnego wykorzystania zdjęć

    Potrzebuję ugryźć temat przekazania zdjęć i pozwolenia na ich nieodpłatne wykorzystania. Zanim ktoś mnie "zje" za fotografowanie za darmo wyjaśnię, że jestem wolontariuszem w schronisku dla zwierząt i między innymi robię zdjęcia zwierzakom do adopcji. Do tej pory po prostu dawałem zdjęcia, które były umieszczanie na stronie i w mediach społecznościowych schroniska. Problem jest jednak w tym, że schronisko właściwie powinno mieć papier na takie wykorzystanie zdjęć i tnie do końca wiemy, jak to ugryźć. Bo niby mógłbym do każdego zdjęcia (czy sesji) sporządzać osobny dokument, ale to trochę bez sensu. Czy jest możliwość takiego zapisu w umowie, żeby wszystkie zdjęcia, które robię i przekazuję w schronisku przez jakiś okres czasu ująć w jednej umowie? Przykładowo przez rok, czy w czasie, kiedy udzielam się jako wolontariusz? Do tej pory nie miałem z taką sytuacją do czynienia, dla schroniska też jest to nowość, więc nie wiemy, jak to ugryźć, żeby wszystko było w pełni legalnie.
    Ostatnio edytowane przez Plastek01 ; 10-10-2019 o 23:07
    Kocham ludzi bez względu na kolor skóry i kraj pochodzenia.
    Dziękuję temu, kto mi da kawałek chleba.
    Nie jestem zdolny do nienawiści, umiem przebaczać i jestem tylko psem

  2. #2

    Domyślnie

    Zdecydowanie najlepiej dla Ciebie jest udzielenie licencji niewyłącznej na wykonanie zdjęć. A ta jako jedyna może być zawarta nawet w formie ustnej (lub np emaila, smsa). Unikniesz kłopotów formalnych (czyli za każdym razem formułowania precyzyjnej umowy ze wskazaniem dzieła i sposobów wykorzystania). Myślę, że możesz też zawrzeć niewielką jednorazową umowę ze schroniskiem o przekazywaniu licencji niewyłącznej nieodpłatnie do zdjęć wykonanych w tej instytucji w jakimś okresie. Choć prawdę powiedziawszy jeśli ono są beneficjentami Twojej pracy to oni powinni zająć się formalnym bardziej lub mniej załatwieniem sprawy.

    Zapamiętaj tylko:
    - nie przenosisz majątkowych praw autorskich do zdjęć
    - nie udzielasz licencji wyłącznej

    Pozdro
    Wiesiek

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za pomoc. Przygotowałem taki dokument, żeby mieli porządek w papierach. Niby wiem, że to oni powinni o takie rzeczy zadbać, ale tak na prawdę nawet o tym nie pomyśleli.
    Kocham ludzi bez względu na kolor skóry i kraj pochodzenia.
    Dziękuję temu, kto mi da kawałek chleba.
    Nie jestem zdolny do nienawiści, umiem przebaczać i jestem tylko psem

  4. #4

    Domyślnie

    Możesz spisać umowę o nieodpłatnym przekazaniem materiałów fotograficznych (wpisać jakich i w jakiej formie) na określony czas i cel, w umowie powinno być zawarte, że każda publikacja musi być podpisana. Zabezpieczenie działa w dwie strony, czyli, że wykonujesz to nieodpłatnie, a odbiorca ma potwierdzenie możliwości ich użycia w określonym celu.
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    Możesz spisać umowę o nieodpłatnym przekazaniem materiałów fotograficznych (wpisać jakich i w jakiej formie) na określony czas i cel, w umowie powinno być zawarte, że każda publikacja musi być podpisana. Zabezpieczenie działa w dwie strony, czyli, że wykonujesz to nieodpłatnie, a odbiorca ma potwierdzenie możliwości ich użycia w określonym celu.
    Co to jest nieodpłatne przekazanie materiałów fotograficznych???

    Literalnie rzecz biorąc filmów, papieru fotograficznego, wywoływacza itd. Nie o to tu chodzi.

    Podpisywanie autora jest oczywistością i to nie ma nic do rzeczy jaka jest forma przekazania majątkowych praw autorskich bo osobiste prawa autorskie są zawsze przy autorze.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 12-10-2019 o 00:14

  6. #6

    Domyślnie

    Co to jest nieodpłatne przekazanie materiałów fotograficznych??? to co robię , w umowie jest zaznaczone w jaki sposób, czyli - nośnik, odbitka itp, a dokładnie, oddaję swoją myśl artystyczną bez korzyści materialnych, pod warunkiem, że odbiorca również nie wykorzysta ich w celach zarobkowych.
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    Co to jest nieodpłatne przekazanie materiałów fotograficznych??? to co robię , w umowie jest zaznaczone w jaki sposób, czyli - nośnik, odbitka itp, a dokładnie, oddaję swoją myśl artystyczną bez korzyści materialnych, pod warunkiem, że odbiorca również nie wykorzysta ich w celach zarobkowych.
    Nieodpłatne przekazanie nośnika czy odbitki nie ma nic wspólnego z przekazaniem praw do reprodukowania utworu. Możesz bezpłatnie przekazać nośnik a obdarowany nie może tego dalej wykorzystać (powielać, pokazywać osobom trzecim) jeśli nie ma umowy licencyjnej bądź przekazania majątkowych praw autorskich. Są to trzy precyzyjnie określone formy. Dokładnie i tylko te trzy.

    Jest spora szansa, że w sądzie opisana przez Ciebie praktyka uznana zostanie za udzielenie licencji niewyłącznej (bezpłatnej). Ale nie prościej jest od razu używać prawidłowej terminologii i procedury?

    pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 13-10-2019 o 20:58

  8. #8

    Domyślnie

    w moim przypadku (mojej umowy) jeśli przekazuję odbitkę, to ona nie będzie reprodukowana, a jeśli ma być użyta "dalej" musi nastąpić ponowna umowa już trójstronna, w przypadku gdy oddaję nośnik, może być dowolnie powielany i używany,w drugim przypadku zrzekam się praw majątkowych w całości, w pierwszym przypadku tylko dla pierwszego zlecającego odbiorcy, więc widocznie umowy można zawierać dla każdego indywidualnego przypadku osobno, dlatego pisałem, że warto umowę spisać szczegółowo
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    w moim przypadku (mojej umowy) jeśli przekazuję odbitkę, to ona nie będzie reprodukowana, a jeśli ma być użyta "dalej" musi nastąpić ponowna umowa już trójstronna, w przypadku gdy oddaję nośnik, może być dowolnie powielany i używany,w drugim przypadku zrzekam się praw majątkowych w całości, w pierwszym przypadku tylko dla pierwszego zlecającego odbiorcy, więc widocznie umowy można zawierać dla każdego indywidualnego przypadku osobno, dlatego pisałem, że warto umowę spisać szczegółowo
    No właśnie nie!

    Przeczytaj jeszcze raz o co spytał się założyciel wątku. Nie ma najmniejszej potrzeby komplikować sprawy - jak napisałem na takie okazje ustawodawca przewidział "prostą" regulację w postaci licencji niewyłącznej. Może być ona (jako jedyna) zawarta w formie ustnej czy sms, emaila. Chroni interesy robiącego (bo może sprzedać czy wykorzystywać komercyjnie wykonane zdjęcia - np do psich kalendarzy) a też i schroniska.


    Bardzo ciekawa jest za to Twoja umowa bo jak rozumiem do zdjęć przekazanych w formie odbitek udzielasz licencji niewyłącznej w ograniczonym mocno zakresie a do nośnika przekazujesz majątkowe prawa autorskie.

    Pozdro
    Wiesiek

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta


    Bardzo ciekawa jest za to Twoja umowa bo jak rozumiem do zdjęć przekazanych w formie odbitek udzielasz licencji niewyłącznej w ograniczonym mocno zakresie a do nośnika przekazujesz majątkowe prawa autorskie.

    Pozdro
    Wiesiek
    tak właśnie jest u mnie ...
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-03-2020, 14:18
  2. Sesja z modelką - prawo do zdjęć?
    By d40nikon in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 13-08-2013, 14:28
  3. Publikacja cudzych zdjęć a prawo?
    By d40nikon in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-05-2013, 21:49
  4. Fotografia rodzinna, a prawo do zdjęć
    By w0j in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 18-06-2012, 12:29
  5. Prawo do publikacji zdjęć
    By Bett in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 16-06-2010, 15:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •