Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Czy warto zmieniać ustawienia w aparacie przy plikach raw?

    Zaczynam fotografowanie z plikami raw i ich obróbką. Jeżeli więc będę teraz robił zdjęcia w formacie raw, to czy warto zmieniać ustawienia w aparacie typu highlits/shadows tone itp.? Czy wszystko ustawić na 0 i obrabiać poszczególne rzeczy w capture ndx? Czy w ogóle przy plikach raw takie ustawienia w aparacie mają znaczenie?

  2. #2

    Domyślnie

    Ja mam wyzerowane albo na minimum nastawione. Wg mnie lepszy efekt z programu do edycji jest niż z wbudowanych ulepszaczy nad którymi defakto nie masz kontroli.

    Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
    Nikon D90 + Nikor 18-105 VR; Nikor 35 1,8; samyang 14/2,8 i kilka drobnostek

  3. #3

    Domyślnie

    Na RAW mają wpływ tylko ustawienia ADL, które wpływają na ekspozycję. Cała reszta jest możliwa do zmiany przy obróbce. Ale warto wstępnie ustalić parametry, żeby na podglądzie mieć to co się chce uzyskać. Capture NX-D odczyta te ustawienia.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Ale warto wstępnie ustalić parametry, żeby na podglądzie mieć to co się chce uzyskać. .
    tylko, że potem po imporcie do LR czy innego programu, który nie odczytuje tych ustawień jest wielkie zdziwienie, że na podglądzie wyglądało super a po imporcie w LR wygląda słabo
    więc lepiej ustawić na 0 albo nie sugerować się podglądem w kwestii kolorów, cieni, a jedynie kadru
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  5. #5

    Domyślnie

    Pewnie dlatego Tomek napisał o Capture NX-D.
    Soft Nikona odczyta to, co jest ustawione w aparacie. Inne programy, takie jak LR już nie.
    Nie ma się czym chwalić

  6. #6

    Domyślnie

    Coś mi się zdaje, że do Library LR wczytuje z tymi ustawieniami, bo tam jest obrazek jakiś inny. W Develop jest już na surowo, albo z predefiniowanymi ustawieniami użytkownika przy imporcie, jeśli sobie takowe ustawił.
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez black70 Zobacz posta
    Coś mi się zdaje, że do Library LR wczytuje z tymi ustawieniami, bo tam jest obrazek jakiś inny. W Develop jest już na surowo, albo z predefiniowanymi ustawieniami użytkownika przy imporcie, jeśli sobie takowe ustawił.
    Nie zauważyłem aby obrazek różnił się w module Library od tego w Develop. Jest natomiast coś takiego, że podczas importu zdjęć RAW, Lightroom początkowo na tych miniaturach wyświetla zaszyty w RAW plik JPG, aby szybciej ten podgląd wyświetlić. Po chwili obrazek się jednak zmienia i jest już podgląd RAW (bez "ulepszaczy" jakie były ustawione dla JPG).

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Na RAW mają wpływ tylko ustawienia ADL, które wpływają na ekspozycję. Cała reszta jest możliwa do zmiany przy obróbce. Ale warto wstępnie ustalić parametry, żeby na podglądzie mieć to co się chce uzyskać. Capture NX-D odczyta te ustawienia.
    Ustawienie WB też może w lekkim stopniu wpływać na ekspozycję, szczególnie w okolicach 2000-3000K czasami potrafią się dziać dziwne rzeczy.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Nie zauważyłem aby obrazek różnił się w module Library od tego w Develop. Jest natomiast coś takiego, że podczas importu zdjęć RAW, Lightroom początkowo na tych miniaturach wyświetla zaszyty w RAW plik JPG, aby szybciej ten podgląd wyświetlić. Po chwili obrazek się jednak zmienia i jest już podgląd RAW (bez "ulepszaczy" jakie były ustawione dla JPG).
    O to to. Ja tylko w miniaturkach na Library i zaraz pędzę na Develop Więc coś tak kojarzę.

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    Ustawienie WB też może w lekkim stopniu wpływać na ekspozycję, szczególnie w okolicach 2000-3000K czasami potrafią się dziać dziwne rzeczy.
    Słyszałem, że byli tacy, co wykorzystywali to do skracania czasu ekspozycji w niesprzyjających warunkach, jak już ISO nie wyrabiało Więc pewnie nawet w większym, niż lekkim stopniu. Nigdy tego nie sprawdzałem.
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  10. #10

    Domyślnie

    Mi cos raz mignelo - w LR6 tego nie bylo, LR CC Classic posiada w prawym dolnym rogu adnotacje 'embedded preview' - dosc mala, startowa miniatura tworzona przez LR w celu szybszego cullingu.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-10-2019, 18:58
  2. Czy warto zmieniac Oly e-pm na FujiFilm x-e1 ?
    By Kedirak in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-06-2015, 23:53
  3. Czy warto zmieniać?
    By Xavier80 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-11-2014, 00:00
  4. Ustawienia rawów w aparacie
    By tetunio in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-09-2014, 22:19
  5. czy warto zmieniac 18-105Vr na Tamron 17-50mm f/2.8 VC?
    By oizo76 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 87
    Ostatni post / autor: 11-03-2013, 11:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •