Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Domyślnie Pomoc przy sprzęcie i ustawieniach pod fotografię produktową

    Cześć,

    Potrzebuje pomocy w doborze sprzętu do domowego studia na potrzeby fotografii produktowej i polecono mi zapytać tutaj.


    Od jakiegoś czasu sam robię sobie zdjęcie sprzedawanych produktów.

    Zaznaczam, że do tej pory (w sumie to nadal) robiłem zdjęcia „na oko”. Nie mam większej wiedzy co do ustawień aparatu, pozycji lamp itp. Kiedy były to produkty, które dobrze kontrastowały z tłem, więc ich obróbka w Photoshopie nie stanowiła dla mnie większego problemu.

    Ostatnio dołączyły tłumiki z nierdzewki, wiec gabarytowo dość duże przedmioty, z którymi mam straszny problem.

    - tło: nie mogę uzyskać bieli – jak za mocno wypale to mi się traci produkt na tle tła.

    Na tą chwilę, moje rozwiązanie to wycinanie tła w Photoshopie.

    - z racji, że nierdzewka mocno odbija światło (a elementy wypolerowane tworzą lustro) to sam produkt nie wychodzi zbyt atrakcyjnie

    - problem z ostrością na tak dużych produktach – jeśli skupie się na froncie to tył wychodzi nieostry.



    Wrzucam, zdjęcie , jak to u mnie obecnie wygląda (pseuda zabudowa części strychu). Ustawienia aparatu i zdjęcie jak wychodzi nieobrobione przy tych ustawieniach.

    Sprzęt jakim dysponuje to NIKON D3200 ze standardowym obiektywem 18-55mm



    Tutaj też zwracam się z prośbą o poradę:

    SPRZĘT:

    - Jaki obiektyw polecacie do tego aparatu: Zależy mi, żeby zdjęcia dużych obiektów wychodziły ostre. Nie chciałby tu wydać majątku.

    - co jeszcze dokupić do zestawu widocznego na zdjęciu.

    - Jakie tło (białe) – obecnie mam z allegro takie z fakturą, ale brudzi się niemiłosiernie przy tego typu produktach. Widziałem białe PVC, czy to będzie lepsze?

    - jak ustawiać lampy pod taki produkt? Bardziej na produkt, bardziej na tło…

    -robić zdjęcia RAW czy normalnie w JPG



    Ogólnie google, youtube jaki i samo forum oferuje dużo porad, które testuje bądź zamierzam przetestować, ale będę wdzięczy za pomoc w odniesieniu do moich warunków i sprzętu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto bez lampy.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	362,5 KB
ID:	31770

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	studio.jpg.0308d91e0675bbb50029d04a6ab7f4dc.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	31771

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	412768842_ustawienianikon.jpg.01be644dd3be4ebba12017eb1b5e4b18.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	32,6 KB
ID:	31772

  2. #2

    Domyślnie

    masz do przebrniecia obok watek @Wujot a a pozniej zegluj...
    Sluzba niewybatozona z rana predko sie bisurmani
    www.smooth.photography/vs13

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj, proponuję najpierw ogarnąć swój sprzęt w kwestii ustawień. Jak sam zaznaczyłaś, masz w tym słabe doświadczenie, a porywasz się na głęboką wodę ( tu mam przede wszystkim na myśli dodatkowe utrudnienie - walkę z odbiciami w fotografowanym obiekcie) Na początku zmień ustawienia w aparacie. Tryb "P" to nie jest od professional Ustaw na tryb manualny. Balans bieli - np. na lampę błyskową. Nie na auto, jak jest teraz, ponieważ na każdym zdjęciu możesz mieć minimalną różnicę. Aby mieć większą głębię ostrości, to przysłona f/5 na pewno się nie sprawdzi. Musi być większa wartość. Dodatkowo im szerszy kąt (mniejsza ogniskowa), tym większa głębia ostrości, ale też większe zniekształcenia. Ale to są zależności - podstawy, które musisz znać. I dlaczego ta kompensacja ekspozycji +0,7 ? Resztę załatwiasz lampami. Tu musisz pokombinować, aby otrzymać zadowalający efekt, w zależności od tego, co chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz zostawić tło, musisz się bardziej przyłożyć i odpowiednio je doświetlić/prześwietlić. Oczywiście tło nie może być brudne! Ew. zostaje wycinanie. To, czym dysponujesz jest wystarczające do takich zdjęć. Nie potrzeba inwestować w inny obiektyw. O RAW nawet nie wspominam, bo efekt końcowy będzie zależał od prawidłowego wywołania, gdzie dodatkowo będziesz miał wpływ na DR czyli rozpiętość tonalną.
    Ostatnio edytowane przez black70 ; 07-10-2019 o 19:28
    Z6II | N 14-30 | N 24-70 | S 8 + FTZ + Nodal Ninja R10

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez black70 Zobacz posta
    Witaj, proponuję najpierw ogarnąć swój sprzęt w kwestii ustawień. Jak sam zaznaczyłaś, masz w tym słabe doświadczenie, a porywasz się na głęboką wodę ( tu mam przede wszystkim na myśli dodatkowe utrudnienie - walkę z odbiciami w fotografowanym obiekcie) Na początku zmień ustawienia w aparacie. Tryb "P" to nie jest od professional Ustaw na tryb manualny. Balans bieli - np. na lampę błyskową. Nie na auto, jak jest teraz, ponieważ na każdym zdjęciu możesz mieć minimalną różnicę. Aby mieć większą głębię ostrości, to przysłona f/5 na pewno się nie sprawdzi. Musi być większa wartość. Dodatkowo im szerszy kąt (mniejsza ogniskowa), tym większa głębia ostrości, ale też większe zniekształcenia. Ale to są zależności - podstawy, które musisz znać. I dlaczego ta kompensacja ekspozycji +0,7 ? Resztę załatwiasz lampami. Tu musisz pokombinować, aby otrzymać zadowalający efekt, w zależności od tego, co chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz zostawić tło, musisz się bardziej przyłożyć i odpowiednio je doświetlić/prześwietlić. Oczywiście tło nie może być brudne! Ew. zostaje wycinanie. To, czym dysponujesz jest wystarczające do takich zdjęć. Nie potrzeba inwestować w inny obiektyw. O RAW nawet nie wspominam, bo efekt końcowy będzie zależał od prawidłowego wywołania, gdzie dodatkowo będziesz miał wpływ na DR czyli rozpiętość tonalną.
    Dziękuję za sugestie - właśnie takich podstaw mi brakuje. Niby znalazłem na własną rękę info o zwiększeniu wartości przesłony, ale nie wiedziałem, że na P mnie to nie puści i muszę przejść na manual.
    Tak na marginesie to ja P interpretowałem jako "początkujący"

    zmiana na Manual już dała efekty w postaci poprawy ostrości :thumbup:

    Zrobiłem foto na ustawieniach
    Manual
    WB ustawione na światło dzienne - przy lampie błyskowej kolory wychodziły przeżółknięte
    1/10 F13
    ISO200

    W najbliższym czasie zmienię tło na PVC

    Położeniem lamp będę się musiał pobawić. Postprodukcje na razie zostawiam - dążę do jak najlepszego efektu bez obróbki.

    Odnośnie RAW nie wiem czy dobrze zrozumiałem... robić zdjęcia w formacie RAW czy nie

    Nie za bardzo wiem też jak zrobić, żeby białe tło wychodziło białe (na tą chwilę jest żółte) - jest opcja mi to krok po kroku wyjaśnić.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	f13 iso200m.jpg
Wyświetleń:	137
Rozmiar:	254,0 KB
ID:	31812

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Carlos_lo Zobacz posta
    masz do przebrniecia obok watek @Wujot a a pozniej zegluj...
    Ok poczytałem wątki @Wujot

    Balans Bieli ogarnąłem na białej kartce jako wzór

    zastosowałem uwag od @black70

    zdjęcie zrobiłem w RAW i trochę się suwakami pobawiłem.

    Na tą chwilę wychodzi coś takiego:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RAW custom WB.JPG
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	40,5 KB
ID:	31815

  6. #6

    Domyślnie

    czy zastosowanie filtra polaryzacyjnego pomogłoby pozbyć się tych przebłysków?
    I czy wybierając filtr patrzyć na jakieś specyficzne parametry? oprócz rozmiaru (w moim przypadku 52mm)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez otek84 Zobacz posta
    czy zastosowanie filtra polaryzacyjnego pomogłoby pozbyć się tych przebłysków?
    I czy wybierając filtr patrzyć na jakieś specyficzne parametry? oprócz rozmiaru (w moim przypadku 52mm)
    Nie, bo metal nie polaryzuje światła.

    Jedyna sensowna rada brzmi 40 zł.

    Tyle kosztuje książka Światło w Fotografii "Magia i nauka" Hunter i in. Od tego zacznij plus jakieś książki omawiające zagadnienia fotografii materiałowej i właściwości powierzchni (szczególnie metali). Od teorii można przejść do pomysłów realizacyjnych (co jest tutaj oddzielnym i trudnym zagadnieniem)

    Na razie obrazowo rzecz biorąc chciałbyś policzyć całkę nieoznaczoną nie wiedząc nawet co to jest dwumian. Twój temat nie jest łatwy nawet dla doświadczonego fotografa. A Ty chcesz przeskoczyć parę lat doświadczeń i pracy.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 09-10-2019 o 11:29

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Na razie obrazowo rzecz biorąc chciałbyś policzyć całkę nieoznaczoną nie wiedząc nawet co to jest dwumian. Twój temat nie jest łatwy nawet dla doświadczonego fotografa. A Ty chcesz przeskoczyć parę lat doświadczeń i pracy.
    To bez wątpienia (mówię o słowach Wujota)!





    Ja tylko dodałbym takie uwagi, które rzucają mi się w oczy:

    1. Masz 3 lampy. Zupełnie spokojnie wziąłbym jedną (lewą lub prawą) i postawił gdzie indziej - o tym gdzie za chwilę - natomiast w jej miejsce dał blendę, lub coś, co będzie tak działać. Blenda to coś, co bierze światło ze sceny (w tym wypadku z drugiej, zostawionej bocznej lampy) i odbija na przedmiot fotografowany. Taki rodzaj doświetlenia przez odbicie światłą, które już jest.

    2. Odzyskaną w ten sposób lampę skieruj na puste tło, nastaw na +2EV (musisz wypraktykować, światło traci siłę wraz z kwadratem odległości) i dopal tło. W tym ustawieniu jakie pokazujesz, tło nigdy nie zrobi Ci się białe, bo całe światło idzie na przedmiot, a tło jest oświetlone jego marną resztką... Zwiększenie mocy lamp prześwietli przedmiot - więc nie tędy droga. Droga poprzez osobne doświetlenie tłą (jeśłi ma być białe), a skoro jedną z lamp można zastąpić blendą, wolną lampę masz jak znalazł.

    3. Wypoleruj naprawdę dobrze fotografowane szpejo. A przynajmniej jego środkowe pudło - takich zmaz jak masz teraz nie usuniesz w żadnym postprocesie, a źle wyglądają i nie ma na świecie takiego ustawienia świateł, żeby je zlikwidować.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    chciałbyś policzyć całkę nieoznaczoną nie wiedząc nawet co to jest dwumian.
    Trafniej się tego chyba ująć nie da

    Dzięki Waszym radom przynajmniej wiem, że muszę się wpierw pochylić nad dwumianem
    Nie liczę na przeskoczenie lat pracy, bo czym bardziej się zagłębiam w temat i czytam, oglądam poradniki, realizację innych dochodzę do wniosku, że tu nie ma jednej formuły. Każdy ma jakąś tam swoją technikę która wypracowywał.

    Z mojej strony nie słodząc (no może trochę) nikomu, to jestem wdzięczny, że pomimo trywialnych zapytań z mojej strony dostaję konkretne odpowiedzi - widzę że super grono (to już posłodzone )

    W sumie rozwiązaniem mogłoby być zlecenie zrobienia zdjęć profesjonaliście, bo cenowo to pewnie taniej lub porównywalnie wyjdzie niż ogarnięcie sprzętu, ale gdzie wtedy ten FUN.

    Odnośnie blendy i rozmieszczenia lamp - dobrze to zrozumiałem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozłożenie oświetlenia.JPG
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	51,5 KB
ID:	31877

  10. #10

    Domyślnie

    Dobrze zrozumiałeś to co chciałem przekazać, a sprawa - w tym wypadku - jest w sumie dość prosta: jeśli tło ma być białe, to musi być oświetlone (i to mocno, nie np. blendą). Koniec teorii.

    Teraz należy spokojnie rozważyć, jak to zrobić. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, raz oświetlenie tła wyjdzie za mocne i będzie negatywnie rzutować na przedmiot, raz będzie za słabe i nie spełni oczekiwań, kiedy indziej nie zachowasz pomiędzy wszystkim równowagi albo źle skierujesz softboxy i wyjdzie oświetleniowy dysonans - ale podobno liczysz na FUN!
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-08-2019, 11:08
  2. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 02-08-2012, 10:47
  3. Jak? przy jakich ustawieniach? przykład
    By evzu in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 09-09-2011, 15:07
  4. Pomoc przy ustawieniach aparatu .
    By Mikael1980 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 10-02-2011, 14:38
  5. sb 28 prosze o pomoc w ustawieniach
    By mmmak in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-06-2009, 14:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •