Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22
  1. #11

    Domyślnie

    Ten FUN to oczywiście w odniesieniu do radości z tego że coś mi wyszło i jest jakiś progres.

    a jeszcze wracając do podstaw - ustawienia 1/10 f13 ISO100 zostawiać, czy tutaj też coś mogę jeszcze pokombinować, jeśli tak to z którym parametrem i jak.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez otek84 Zobacz posta
    Trafniej się tego chyba ująć nie da

    Dzięki Waszym radom przynajmniej wiem, że muszę się wpierw pochylić nad dwumianem
    Nie liczę na przeskoczenie lat pracy, bo czym bardziej się zagłębiam w temat i czytam, oglądam poradniki, realizację innych dochodzę do wniosku, że tu nie ma jednej formuły. Każdy ma jakąś tam swoją technikę która wypracowywał.

    Z mojej strony nie słodząc (no może trochę) nikomu, to jestem wdzięczny, że pomimo trywialnych zapytań z mojej strony dostaję konkretne odpowiedzi - widzę że super grono (to już posłodzone )

    W sumie rozwiązaniem mogłoby być zlecenie zrobienia zdjęć profesjonaliście, bo cenowo to pewnie taniej lub porównywalnie wyjdzie niż ogarnięcie sprzętu, ale gdzie wtedy ten FUN.

    Odnośnie blendy i rozmieszczenia lamp - dobrze to zrozumiałem:
    Wazelina i pokora ale co najważniejsze też chęć nauki. Właściwa mieszanka!

    Spróbuję najkrócej jak się da.

    1. Za szybko idziesz z resume.
    2. Metal na zdjęciach musi żyć. A to należy rozumieć, że nie może być jednolicie czarny, biały ani szary. I w zasadzie dotyczy to każdej fotografowanej powierzchni przedmiotu.
    3. W przypadku zwykłej blachy oczekujemy, że dana powierzchnia będzie gdzieś połyskiwała będąc tam prawie biała a na reszcie będzie stopniowa coraz bardziej szara.
    4. W przypadku kwasówki oczekujemy, że powierzchnia będzie jasno połyskiwała na większej powierzchni będąc tam prawie biała a na reszcie będzie czarna. Ma oddawać charakter lustra.
    5. Jeśli taką lustrzaną powierzchnię umieścisz prostopadle na tle a to tło oświetlisz do białego to stal też będzie biała i zniknie kontur.
    6. Wobec tego na początek olej tło a skoncentruj się na rysunku na przedmiocie. Zresztą zrobienie tego dobrze (jednolite tło) - bez interwencji w Ps jest bardzo trudne.
    7. Tło powinno być jasne, ale szare, tak aby uwypuklać światła kluczowe.
    8. Naucz się na początek takiego świecenia aby cały przedmiot był szary (uniknięcie odblasków)
    9. Jak to będziesz umiał to naucz się zakładać tinty (przejścia od tonu jasnego do ciemnego) na konkretnych powierzchniach (bocznych i górnych)
    10. Połącz umiejętność 8 i 9
    11. Fotografuj z wyższej perspektywy - będzie łatwiej
    12. Zacznij od analizy przedmiotu w jednym świetle - zmieniaj jego położenie i powierzchnię. To jest kluczowe. Dobry obraz to suma składowych, najlepiej takich, że nie wpływają na siebie.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 09-10-2019 o 17:19

  3. #13

    Domyślnie

    nie ma więcej pytań... na tą chwilę

    Zebrałem wszystkie sugestie i zabieram się do pracy i eksperymentowania.
    Dodam, że z tym tłem zmieniłem trochę podejście - chcąc go za bardzo wypalić, prześwietlałem fotografowany przedmiot.
    W rezultacie zlewał się z tłem.
    Odsunąłem lampy dalej, bo wcześniej niemal dotykały tła. Za to zwiększyłem czas naświetlania nieznacznie.
    Teraz jeszcze właśnie spróbuje lekko szare tło wykorzystać - dla lepszego odcięcia się przedmiotu + muszę zabudować sufit bo nierdzewka odbija mi brązowe belki stropu.

    A z innej beczki, czy jest na forum ktoś z okolic Żywiec-Bielsko, kto byłby chętny na udzielenie mi kilku odpłatnych korepetycji na zasadzie podpatrzenia jak to robi profesjonalista - temat dopiero po Nowym Roku (jak co to proszę o kontakt na PW)

  4. #14

    Domyślnie

    Jeszcze jedna prośba, jeśli z czasem będę chciał zakupić nieco lepszy obiektyw - jaki polecacie, aby sprawdził się przy tego typu zdjęciach.
    Jak najlepsza ostrość całego fotografowanego elementu i jak najmniejsze zniekształcenie

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez otek84 Zobacz posta
    Jeszcze jedna prośba, jeśli z czasem będę chciał zakupić nieco lepszy obiektyw - jaki polecacie, aby sprawdził się przy tego typu zdjęciach.
    Jak najlepsza ostrość całego fotografowanego elementu i jak najmniejsze zniekształcenie
    Zasadniczo zależy to od studia jakie masz. Im dłuższy tym lepszy bo najmniejszych problemów z GO nie będzie. Ekonomicznie rzecz biorąc najlepszy byłby nikkor 50/1,8. Podejrzewam, że f8 będzie z zapasem ale w razie czego nie bój się używać nawet f16. W sumie przy wyższych ujęciach alternatywna 70-ka może być niewygodna. Szedłbym w to co napisałem. Potrzebną przysłonę wyliczasz z kalkulatora głębi ostrości, podobnie jak i punkt ostrzenia.

    Pozdro
    Wiesiek

  6. #16

    Domyślnie

    kanal tego goscia daje garsc przykladow:


    https://youtu.be/87_vgyn2cwk
    Sluzba niewybatozona z rana predko sie bisurmani
    www.smooth.photography/vs13

  7. #17

    Domyślnie

    Osobiście zamocował bym ten tłumik za wieszak za pomocą uchwytu kołowrotowego i obrócił produkt w pion. Aparat również w pion. Pozwoliło by mi to na podejście dość blisko z materiałem dyfuzyjnym przez który świeciłbym gradientowo.
    Body kilka słoików i inne graty

  8. #18
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Zasadniczo zależy to od studia jakie masz. Im dłuższy tym lepszy bo najmniejszych problemów z GO nie będzie. Ekonomicznie rzecz biorąc najlepszy byłby nikkor 50/1,8. Podejrzewam, że f8 będzie z zapasem ale w razie czego nie bój się używać nawet f16. W sumie przy wyższych ujęciach alternatywna 70-ka może być niewygodna. Szedłbym w to co napisałem. Potrzebną przysłonę wyliczasz z kalkulatora głębi ostrości, podobnie jak i punkt ostrzenia.
    F8 raczej nie wystarczy, jak wyliczy GO z kalkulatora to jeszcze będzie musiał ustawić odległość na miejsce, gdzie pewnie nie będzie miał punktu AF, a linijki nie będzie używał, jak sądzę.
    GO zależy od skali odwzorowania, więc czy szkło dłuższe, czy krótsze - jeden pies, ta sama GO. Ja wolę dłuższe obiektywy, polecam macro 105 mm, mozna 60 macro. Przynajmniej mają przysłonę 32, czego w 50/1.8 nie znajdzie.
    Dłuższe szkła ułatwiają "zabawę" z odblaskami, ja używam 105.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    F8 raczej nie wystarczy, jak wyliczy GO z kalkulatora to jeszcze będzie musiał ustawić odległość na miejsce, gdzie pewnie nie będzie miał punktu AF, a linijki nie będzie używał, jak sądzę.
    GO zależy od skali odwzorowania, więc czy szkło dłuższe, czy krótsze - jeden pies, ta sama GO. Ja wolę dłuższe obiektywy, polecam macro 105 mm, mozna 60 macro. Przynajmniej mają przysłonę 32, czego w 50/1.8 nie znajdzie.
    Dłuższe szkła ułatwiają "zabawę" z odblaskami, ja używam 105.
    Jacku!

    Nie powinienem być drażliwy i w zasadzie potraktować Twój głos jako "inny" punkt widzenia. Tyle tylko, że mam za sobą dwadzieścia lat pracy w studio i nawet nie muszę sprawdzać bo od razu wiem czego trzeba. Ja to po prostu od razu widzę. Ale sprawdziłem i optymalną długość ogniskowej i potrzebne zakresy głębi ostrości. Przyjąłem szerokość obiektu 80 cm, głębokość 40 cm. Po dodaniu zapasów z boku, wychodzi dla 50 mm odległość fotografowania 350 cm, dokładając z tyłu za tłumikiem potrzebne 200 cm (aby mieć względnie równą tintę) i metr za aparatem daje potrzebne studio 650 cm długości. Wymagana głębia ostrości wychodzi już dla 5,6 (czyli 8 jest bardzo sensowne). Jak widać 70 mm będzie wymagało już dużego studia (którego z załączonego zdjęcia raczej nie widać). Dalej ogniskowa 70 mm zamyka fotografowanie z wyższych perspektyw co tutaj rekomendowałem.

    Tak czy tak f8 dla tej tematyki jest z palcem w d... a użytkowy zakres ogniskowych mieści się w okolicach ok 50 (może 60 mm). A ponieważ podstawowa 50 - ka jest obiektywem tanim i dobrym to dlatego ją wskazałem. Wymiana jej na 60 makro jest pozbawiona uzasadnienia ekonomicznego.

    Absolutnie masz rację, że są duże korzyści ze stosowania wąskich kątów obserwacji. Choć o paradoksie wynika to raczej z właściwości światła a szczególnie z możliwości używania go z dużej odległości. Ale to nie było przedmiotem mojego postu. Natomiast jest dla mnie denerwujące gdy piszesz, że"raczej nie wystarczy" gdy gołym okiem widać, że luz i polecasz obiektywy, które do tego tematu nie stykną.

    Pozdro
    Wiesiek

  10. #20
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Nie powinienem być drażliwy i w zasadzie potraktować Twój głos jako "inny" punkt widzenia. Tyle tylko, że mam za sobą dwadzieścia lat pracy w studio i nawet nie muszę sprawdzać bo od razu wiem czego trzeba. Ja to po prostu od razu widzę. Ale sprawdziłem i optymalną długość ogniskowej i potrzebne zakresy głębi ostrości. Przyjąłem szerokość obiektu 80 cm, głębokość 40 cm. Po dodaniu zapasów z boku, wychodzi dla 50 mm odległość fotografowania 350 cm,
    Nie zwróciłem uwagi, że on ma cropowe body. Nie przyjąłem tak dużego rozmiaru przedmiotu (to chyba nie jest tak wielkie, zobacz jakie ma lampki po bokach) i tak ogromnych luzów po boku jak Ty.
    Kadr (body FF, szkło 60 mm, macro) o szerokości 1 m ma się z odległości 175 cm, a pełnoklatkowiec ma wtedy przy f 5.6 GO rzędu 25 cm, przy f/8 niecałe 40 cm, ale wolę być pewnym, mieć zapas i stosować f/11, nie trzeba się martwić czy ogniskowanie jest ustawione idealnie. Nic dziwnego, że mamy inne wyniki jak podstawiamy inne dane.
    PS ja studio założyłem w 1990, czyli w październiku stuknie mi 30 lat pracy w studiu
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 20-08-2019, 11:08
  2. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 02-08-2012, 10:47
  3. Jak? przy jakich ustawieniach? przykład
    By evzu in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 09-09-2011, 15:07
  4. Pomoc przy ustawieniach aparatu .
    By Mikael1980 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 10-02-2011, 14:38
  5. sb 28 prosze o pomoc w ustawieniach
    By mmmak in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-06-2009, 14:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •