Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Jaka żarówka do powiększalnika

    Koleżanki i koledzy proszę o sugestię w sprawie odpowiedniego źródła światła.
    Używam odwróconej o 180 kolumny powiększalnika do przefotografowania negatywów barwnych. W miejscu obiektywu powiększalnika zamocowany jest nikon z obiektywem makro. Tymczasem za źródło światła robi lampa błyskowa. Wolałbym zastosować źródło światła ciągłego. Ułatwiało by to znacznie przewijanie, ustawianie kolejnych klatek w kasecie powiększalnika przeznaczonej na film - podgląd tego procesu mam w trybie podglądu na żywo w aparacie. Poproszę o podpowiedź jakkie konkretnie światełko zaststosować. Wymagania : żeby miało stałą temperaturę barwową, chętnie światło "białe" i zeby nie emitowało wysokiej temperaturu podczas pracy. Chętnie w z gwintem klasycznej żarówki do Krokusa.
    myślę co piszę

  2. #2

    Domyślnie

    Wrzuć tam dobrą żarówkę halogenową. Można takie kupić, wygląda jak zwykła bańka z halogenem wewnątrz. Do tego jakaś matowa szybka i po problemie. Zalety: wprawdzie światło żarowe ok 3400 K ale za to ciągłe widmo. Z ledami może być "kolorowo". 10 tysięcy lat temu do Krokusa były produkowane specjalne żarówki o dużych i białych bańkach bez napisów.
    Ostatnio edytowane przez DaroD300S ; 20-09-2019 o 11:25

  3. #3

    Domyślnie

    Jesli koniecznie chcesz zarowke to chyba najlepsza bylaby taka od rzutnika do slajdow.
    Spelnie wszystkie twoje wymagania i jest w stanie dobrze przeswietlic nawet "gesty" slajd.

    Choc ja bym na twoim miejscu jednak zostal przy lampie blyskowej.
    Moze i jest to mniej wygodne ale mz da lepszy efekt.
    Po prostu blysk ma krotkotrwale wieksza energie niz swiatlo ciagle a co za tym, lepiej wydobedzie wszystko ze slajdu czy negatywu.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  4. #4

    Domyślnie

    tymczasem cały czas błyskam, żarówka powiększalnikowa 75W emituje za dużo ciepła
    myślę co piszę

  5. #5

    Domyślnie

    @RomanZWrocławia też się zastanawiam nad kopiowaniem negatywów i slajdów w podobny sposób chociaż ciągle to odwlekam bo mam skaner do filmów Minolty. Jednak kopiowanie filmów skanerem jest bardzo czasochłonne więc chyba w długie jesienne wieczory będę chciał zrobić jakieś próby z zastąpieniem go aparatem fotograficznym.
    Po tym co napisałeś zastanawiam się nad zbudowaniem takiej hybrydy oświetlenia - żarówka +lampa błyskowa.
    Żarówka do ustawiania jak pisałeś jest najlepsza, ale do ustawiania to światło może mieć widmo byle jakie więc może być tania żarówka LED, a po ustawieniu filmu wyłączam żarówkę i robię zdjęcie lampą błyskową.
    W głowicy powiększalnika jest dużo miejsca więc ze zmieszczeniem dwóch źródeł światła nie powinno być problemu. Na początek myślę zostawić żarówkę w jej oryginalnym położeniu a lampa błyskowa daje tyle światła, że po rozproszeniu go w kopule powiększalnika powinno go starczyć.
    To jednak jest wstępny pomysł i muszę się zastanowić nad konstrukcją takiego agregatu.
    Przy okazji mam pytanie: czy miałeś okazję porównać jakość materiału uzyskanego ze skanera i Twoją metodą, czyli fotografując kliszę oświetloną lampą błyskową?
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  6. #6
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2018
    Miasto
    Polska
    Posty
    23
    Wpisów
    1

    Domyślnie Żarówka

    Cytat Zamieszczone przez RomanZWrocławia Zobacz posta
    Koleżanki i koledzy proszę o sugestię w sprawie odpowiedniego źródła światła.
    Używam odwróconej o 180 kolumny powiększalnika do przefotografowania negatywów barwnych. W miejscu obiektywu powiększalnika zamocowany jest nikon z obiektywem makro. Tymczasem za źródło światła robi lampa błyskowa. Wolałbym zastosować źródło światła ciągłego. Ułatwiało by to znacznie przewijanie, ustawianie kolejnych klatek w kasecie powiększalnika przeznaczonej na film - podgląd tego procesu mam w trybie podglądu na żywo w aparacie. Poproszę o podpowiedź jakkie konkretnie światełko zaststosować. Wymagania : żeby miało stałą temperaturę barwową, chętnie światło "białe" i zeby nie emitowało wysokiej temperaturu podczas pracy. Chętnie w z gwintem klasycznej żarówki do Krokusa.
    Spróbój taka żarówke nie jest droga - moze spełni twoje oczekiwania i pasować będzie do Krokusa gwint E27.

    https://allegro.pl/oferta/zarowka-e2...ova-8118834279

  7. #7

    Domyślnie

    Jeżeli piszą, że żarówka daje piękne światło dzienne 4000K, a kiedy w specyfikacji jest jeszcze CRI>80 to wiadomo na pewno, że to nie jest żarówka do jakichkolwiek zastosowań gdzie barwa ma znaczenie. Typowa żarówka do oświetlania klatki schodowej lub garażu, ale nie do reprodukcji barwnych zdjęć.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Jeżeli piszą, że żarówka daje piękne światło dzienne 4000K, a kiedy w specyfikacji jest jeszcze CRI>80 to wiadomo na pewno, że to nie jest żarówka do jakichkolwiek zastosowań gdzie barwa ma znaczenie. Typowa żarówka do oświetlania klatki schodowej lub garażu, ale nie do reprodukcji barwnych zdjęć.
    Tak się zastanawiam czy to CRI ma aż takie wielkie znaczenie jeśli źródło światła znajduje się za monitorem i oświetla ścianę (nie pada w żaden sposób bezpośrednio na ekran). Dodatkowo powiedzmy przy tym oświetleniu nie zauważa się jakiejś istotnej różnicy w kolorze tej ściany przy porównaniu z światłem dziennym.

  9. #9

    Domyślnie

    Nasuwa mi się jeszcze tak uwaga: Nawet najlepsze specjalistyczne żarówki LED z CRI powyżej 90 mają bardzo nieciągłe widmo. Trochę podobne cechy mają barwnik używane w materiałach analogowych. W tej sytuacji prawidłowe opanowanie barw, szczególnie dla amatora jest chyba mało realne. Pozostaje tak jak radzili wcześniej koledzy lampa błyskowa lub światło żarowe najlepiej halogenowe. Przypominam sobie, że w końcowym okresie fotografii analogowej popularne były głowice powiększalnikowe z żarówką halogenową montowaną w reflektorze nie odbijającym podczerwieni, więc na materiał światłoczuły były kierowane minimalne ilości ciepła. Oczywiście ciepło grzało głowicę powiększalnika, ale tego się uniknąć nie da. Jedyną alternatywą bez wydzielania większej ilości ciepła jest lampa błyskowa. Wracając jeszcze do zalet głowicy powiększalnika do koloru, glowice te posiadały bardzo dobre dichroiczne filtry barwne CMY do korekcji barwy światła w szerokim zakresie, co pewnie można by wykorzystać do wstępnej korekcji reprodukcji otrzymywanej w aparacie cyfrowym.
    Temat jest ciekawy głównie ze względu na możliwą szybkość przetwarzania obrazka z kliszy na obrazek cyfrowy.
    Pora chyba na konkretne eksperymenty, Krokus 44 GFA już zmontowany, tylko muszę jeszcze wyczyścić filtry i znaleźć zasilacz 12 V bo oryginalny przez te dziesiątki lat gdzieś się ulotnił.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    @and.N ale przecież to światło z żrowki w tym przypadku przechodzi przez barwniki błony i to co zarejestruje matryca aparatu zależy od barwników i światła ktore na nie pada. Analogia do podświetlenia pokoju z monitorem to jakieś nieporozumienie.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

  10. #10

    Domyślnie

    OK. Pomerdało mi się, pomyliłem tematy

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaka żarówka na pilot do lampy 60w
    By artuss811 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-10-2013, 15:02
  2. Co daje jasny obiektyw do powiększalnika?
    By stecarlos in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-07-2010, 11:40
  3. Jaka żarówka - pomieszczenie, monitor.
    By pierote in forum Komputery
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 13-07-2010, 21:17
  4. Jaka żarówka do powiększalnika?
    By Janis in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 20-03-2008, 13:44
  5. jaka zarowka do pilota jest odpowiednia ?
    By madburn in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-01-2007, 13:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •