Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 48
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Dwa tygodnie? Co to za monitor co się rozjeżdża tak szybko. Chyba jakaś skrajnie dziadowska masówka. Normalne monitory nie wymagają korekty przez minimum rok.
    Już mogłeś dopisać, wszyscy znają Twoje zdanie, (no może góra 4 tygodnie) Benq, Dell, itp.
    PS.
    Może tu nie dostanę bana, za ten obraźliwy wpis
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 20-09-2019 o 17:07

  2. #12

    Domyślnie

    Od tak trafiłem na ten wątek i mnie zaciekawił. Czy kalibrator wbudowany w monitorach np. EIZO także traci swoją żywotność po dwóch latach?
    Ostatnio edytowane przez juh ; 19-10-2019 o 19:05

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez juh Zobacz posta
    Od tak trafiłem na ten wątek i mnie zaciekawił. Czy kalibrator wbudowany w monitorach np. EIZO także traci swoją żywotność po dwóch latach?
    To jest chyba oczywiste
    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Dwa / trzy lata i wymiana. /.../ Płynie fotodioda, to jest główny element zużywający się. ...

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez juh Zobacz posta
    Od tak trafiłem na ten wątek i mnie zaciekawił. Czy kalibrator wbudowany w monitorach np. EIZO także traci swoją żywotność po dwóch latach?
    A to bardzo ciekawe pytanie i myślę że warto zapytać u źródła, czyli w serwisie EIZO.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez robert1088 Zobacz posta
    Cześć .
    Chciałem dopytać się ile " żyje " kalibrator, tzn po jakim czasie przestaje trzymać parametry, tak x-rite , albo spyder .
    Czy to nie "działa" tak jak np selen w światłomierzach analogowych ( po pewnym okresie się chyba zużywa ) . To może oczywiście może być zły przykład, ale wiadomo, że chodzi o okres przydatności .
    Po ilu latach trzeba by było taki kalibrator wymienić . Ktoś wie jakie procesy destrukcyjne tam zachodzą ?
    Dzięki za informację .
    Nowe kolorymetry X-Rite od i1Display Pro wzwyż mają praktycznie dożywotnio trwałe szklane filtry dichroiczne w hermetycznej obudowie i praktycznie nie wykazują objawów starzenia się. Na próbie kilku intensywnie używanych kolorymetrów, z czego dwa z samego początku produkcji nie stwierdziłem objawów starzenia się tych sensorów. Obserwację tą konsultowałem i potwierdziłem z Maćkiem Koprem (HDTVPolska), innymi inżynierami koloru w branży AV posiadającymi referencyjne spektroradiometry, którymi mogą weryfikować stan posiadanych sensorów, oraz (nieoficjalnie) bezpośrednio z samym producentem. Wszyscy są zgodni, że nie stwierdzili objawów rozkalibrowania, o ile nie doszło do zabrudzenia przedniej soczewki lub rozhermetyzowania sensora (na skutek jego rozmontowania). Wg. mojej wiedzy podobne filtry dichroiczne pojawiły się dopiero w najnowszym SpyderX.
    Równie trwałymi sensorami są spektrofotometry wyposażone w dożywotnio trwałą holograficzną siatkę dyfrakcyjną - jeśli nie dojdzie do uderzenia sensora mogącego rozjustować układ siatki z CCD bądź zabrudzenia główki lub ceramicznego wzorca bieli, to również nie ma powodu do obaw o trwałość.

    Kolorymetry wykorzystujące filtry foliowe są z natury nietrwałe z uwagi na blaknięcie barwników/pigmentów. Skrajnie nietrwałe były wadliwe foliowe filtry Kodaka w niesławnym X-Rite i1Display 2, które ulegały błyskawicznej "biodegradacji" nawet po kilkudziesięciu kalibracjach. Kolorymetry Spyder aż do modelu 5 włącznie również są narażone na ew. starzenie się filtrów, choć są wyraźnie trwalsze i stabilniejsze od i1Display 2. Ogólnie jednak są to instrumenty mające wiele innych problemów rzutujących na ich dokładność (kiepska zgodność międzyinstrumentowa, beznadziejna czułość w okołoczerniach, kiepskie kalibracje pod różne rodzaje podświetleń), dlatego stanowczo odradzam ich zakup.

    Opinia jakoby z czasem degradacji ulegały fotodiody jest bajką z mchu i paproci!!! Wg. badań średnia trwałość krzemowego fotodetektora wykorzystywanego w temperaturze pokojowej wynosi ok. 9 mln roboczogodzin, tj. ponad 1000 lat ciągłej pracy:
    https://www.sciencedirect.com/scienc...345?via%3Dihub
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 20-10-2019 o 13:47

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Nowe kolorymetry X-Rite od i1Display Pro wzwyż mają praktycznie dożywotnio trwałe szklane filtry dichroiczne w hermetycznej obudowie i praktycznie nie wykazują objawów starzenia się. .../.../...

    Opinia jakoby z czasem degradacji ulegały fotodiody jest bajką z mchu i paproci!!! Wg. badań średnia trwałość krzemowego fotodetektora wykorzystywanego w temperaturze pokojowej wynosi ok. 9 mln roboczogodzin, tj. ponad 1000 lat ciągłej pracy:
    ...
    To mnie trochę uspokoiło, bo zakup i1Display Pro za 800 zł. z użytecznością 2 lata to tak średnio opłacalny by był ...
    Mój i1DP na razie przepracował może kilka godzin (a raczej mniej) to do 9 mln godz. jeszcze trochę mu brakuje
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 20-10-2019 o 18:18

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    To mnie trochę uspokoiło, bo zakup i1Display Pro za 800 zł. z użytecznością 2 lata to tak średnio opłacalny by był ...
    Mój i1DP na razie przepracował może kilka godzin (a raczej mniej) to do 9 mln godz. jeszcze trochę mu brakuje
    To ja mam dokładnie to samo.

  8. #18

    Domyślnie

    A te 9 mln godzin, to nie jest liczone jak mtbf w dyskach przypadkiem?
    Czyli szansa na uszkodzenie ilu dysków w ciągu roku itp (wg określonego wzoru matematycznego) ... ?
    Dyski też mają średnią żywotność 2 500 000 godzin ale żaden nie doleci do 285 lat

    Tak pytam z ciekawości, bo jestem zupełnie nie w temacie a zaczęło mnie to nurtować. Nie mniej jednak liczba jest imponująca
    Ostatnio edytowane przez crusiek ; 20-10-2019 o 20:14
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  9. #19

    Domyślnie

    Nie wiem jakie dyski masz na myśli, ale te starsze HDD to jednak także mechanika (części ruchome). Te raczej milionów godzin mogą nie wytrzymać. W obecnym komputerze mam 3 dyski HDD mające tak średnio pewnie z 6 lat. Mają się zupełnie dobrze, nic nie wskazuje na awarie. Te nowsze SDD jak wchodziły, to chyba ich awaryjność była większa, chociaż nie było (nie ma) tam części ruchomych. Oczywiście przyszłość należy do tych nowych, w to nie wątpię (na razie nie miałem z nimi doczynienia).

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez crusiek Zobacz posta
    A te 9 mln godzin, to nie jest liczone jak mtbf w dyskach przypadkiem?
    Czyli szansa na uszkodzenie ilu dysków w ciągu roku itp (wg określonego wzoru matematycznego) ... ?
    Dyski też mają średnią żywotność 2 500 000 godzin ale żaden nie doleci do 285 lat

    Tak pytam z ciekawości, bo jestem zupełnie nie w temacie a zaczęło mnie to nurtować. Nie mniej jednak liczba jest imponująca
    W uproszczeniu przyjmuje się, że "półprzewodniki są wieczne" - podałem źródło cytowanej informacji, można tracić czas na analizę, ale a czy w praktyce będzie to 1000 czy raczej 100lat jest nieistotne dla sprawy, bo kolorymetr używany jest w trakcie kalibracji przez kilka minut, więc dywagacje na tema trwałości jego półprzewodnikowych elementów są z gatunku rozważań teoretyków płaskiej ziemi. Nawet kilkaset razy mniejsze sensele matryc w kamerach do filmowania poddawane nieporównywalnie większej eksploatacji w praktyce się nie zużywają (o ile się ich nie usmaży), szkoda czasu na dywagacje.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 20-10-2019 o 20:43

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. prośba o pożyczkę ... kalibratora
    By amator_r in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-09-2009, 13:19
  2. pożyczenie kalibratora
    By Beleg in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-09-2009, 13:14
  3. ŻYWOTNOŚĆ F 80 TKI!!!!!!!
    By Jarecki in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 16-08-2005, 17:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •