Close

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345
Pokaż wyniki od 41 do 48 z 48
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Dzięki uprzejmości kol. @90s miałem dziś okazję przetestować jego 5-cio letnie ColorMunki Photo.

    Sensor testowałem na wyświetlaczu rMBP15" 2015 oraz wzorcu CC24.

    Do pomiarów referencyjnych użyłem nowego kolorymetru X-Rite i1Display PLUS, oraz spektrofotometru i1Pro 2 (rev. E). Spektrofotometr i1Pro 2 wyposażony jest w technologię elektronicznej kompensacji odchyłek pomiarowych - w przypadku poważnego rozkalibrowania sensora po prostu przestaje on działać wywalając błędy i wymaga odesłania do serwisu, drobne odchyłki kompensowane są elektronicznie.

    1) test pomiaru emisyjnego polegał na skalibrowaniu barwy bieli Macbooka do D65 i1Display PLUS, a następnie wykonania pomiaru i1Pro2 oraz CMP. Ochyłki pomiarowe względem i1Display PLUS nie przekraczały 0,002 w x,y zarówno w przypadku i1Pro2 jak i CMP, co mieści się zarówno w tolerancji fabrycznie nowych sensorów, jak i może wynikać z niejednolitości mierzonego ekranu. Wyniki testu nie wykazały najmniejszych objawów zużycia spektrofotometru CMP

    2) test pomiaru remisyjnego polegał na zmierzeniu wzorca X-Rite ColorChecker 24. za pomocą i1Pro2 oraz CMP. Różnice pomiarowe między spektrofotometrami nie przekraczały 0,2-0,5∆E, co również stanowi odchyłkki na poziomie różnic międzyinstrumentowych oraz różnic miejsc pomiaru powierzchni wzorca dla fabrycznie nowych sensorów. Ponownie test ten nie wykazał najmniejszych powodów do niepokoju.

    Podsumowując - test empiryczny w 100% potwierdził moją tezę oraz powszechną opinię dotyczącą trwałości spektrofotometru X-Rite CMP. Układ holograficznej siatki dyfrakcyjnej, matrycy CCD, ceramicznego wzorca bieli oraz oświetlacza białoledowego jest z natury rzeczy trwały, oraz dobrze zabezpieczony konstrukcyjnie przed zabrudzeniami i mechanicznymi czynnikami mogącymi rozjustować układ pomiarowy.

    Jeśli ktoś się jeszcze nadal łudzi, że jego CMP może się rozkalibrować ze starości, polecam kilkakrotnie p....nąć się nim z całej siły w czoło - być może w ten sposób uda się go rozjustować, bo inne przyczyny takowej ewentualności są nader mało prawdopodobne
    Wnioskuję, że o X-Rite i1Display Pro można być również spokojnym, że po kilku latach nada się do użytku i nie będzie konieczności wymiany co roku jak sugerował Tom01.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Wnioskuję, że o X-Rite i1Display Pro można być również spokojnym, że po kilku latach nada się do użytku i nie będzie konieczności wymiany co roku jak sugerował Tom01.
    Nader słuszny wniosek - a w razie wątpliwości zapraszam na weryfikację.

  3. #43

    Domyślnie

    @Czornyj ja też bardzo dziękuje za poświęcony czas i przetestowanie mojego staruszka. Wyniki cieszą i uspakajają. W razie czego można powtórzyć testy za następne 5 lat )

  4. #44

    Domyślnie

    Cieszy mnie niezmiernie to co napisał kolega Czornyj, ponieważ jako posiadacz CMP /też chyba 5 letni/ mogę spać spokojnie.
    Bezlusterkowiec Sony i kilka słoików

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    nie będzie konieczności wymiany co roku jak sugerował Tom01.
    Nigdy i nigdzie nic takiego nie pisałem.

    Cytat Zamieszczone przez 2marekm Zobacz posta
    Cieszy mnie niezmiernie to co napisał kolega Czornyj, ponieważ jako posiadacz CMP /też chyba 5 letni/ mogę spać spokojnie.
    Chciałbym zauważyć, że kalibrator kolegi 90s był sprawdzony, nie pański. Także, do chwili weryfikacji, jest to czujnik Schrödingera.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    ...nie będzie konieczności wymiany co roku jak sugerował Tom01.
    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Nigdy i nigdzie nic takiego nie pisałem. ...
    Napisałem wyraźnie, że to było sugerowane. Można chyba odnieść takie wrażenie po tych słowach:
    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    ... Przykładowo moje wypożyczane są wymieniane średnio co pół roku. Roczne to rzadkość.
    a napisane było konkretnie tak:
    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Dwa / trzy lata i wymiana.
    Jak widzimy po teście i 5 letni kalibrator nie wymaga wymiany.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 07-11-2019 o 16:39

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Dlatego napisałem wyraźnie, że to było sugerowane.
    Sugeruję przede wszystkim rozsądek.

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Jak widzimy po teście i 5 letni kalibrator nie wymaga wymiany.
    Ten akurat nie, jednak rozszerzanie takiej opinii na wszystkie urządzenia na rynku jest trochę za daleko posuniętym optymizmem.

  8. #48

    Domyślnie

    Przepraszam że dopiero teraz odpisuje ale wczoraj dopiero wróciłem z PL.
    Test był przeprowadzony aby potwierdzić albo zaprzeczyć teorii że sensor czy też dioda ulega degradacji po dwóch latach. Sprzęt mający 5 lat okazał się działać poprawnie po ponad dwukrotnie dłuższym czasie użytkowania.
    Co do zgodności i poprawności innych urządzeń to faktycznie nie ma gwarancji że działają dobrze. Ale na dobrą sprawę nawet nowy kalibrator może być uszkodzony jak doszło do uszkodzenia mechanicznego.

    Mój sprzęt nie jest wyjątkowy, poza tym jest to pierwsza wersja tego urządzenia. Więc nowsze wersje pewnie są jeszcze lepszej jakości. Sam test pokazuje że nic złego się ze sprzętem nie dzieje w przedziale 5 lat poprawnego przechowywania i użytkowania.

    Jeszcze raz dziękuje koledze Czornyj za poświęcony czas i sprawdzenie urządzenia.

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345

Podobne wątki

  1. prośba o pożyczkę ... kalibratora
    By amator_r in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-09-2009, 13:19
  2. pożyczenie kalibratora
    By Beleg in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-09-2009, 13:14
  3. ŻYWOTNOŚĆ F 80 TKI!!!!!!!
    By Jarecki in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 16-08-2005, 17:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •