Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 48
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    W uproszczeniu przyjmuje się, że "półprzewodniki są wieczne" - podałem źródło cytowanej informacji, można tracić czas na analizę, ale a czy w praktyce będzie to 1000 czy raczej 100lat jest nieistotne dla sprawy, bo kolorymetr używany jest w trakcie kalibracji przez kilka minut, więc dywagacje na tema trwałości jego półprzewodnikowych elementów są z gatunku rozważań teoretyków płaskiej ziemi. Nawet kilkaset razy mniejsze sensele matryc w kamerach do filmowania poddawane nieporównywalnie większej eksploatacji się nie zużywają (o ile się ich nie usmaży), szkoda czasu na dywagacje.
    Dzięki za informację
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  2. #22

    Domyślnie

    Może i szkoda czasu na dywagacje, jednak producenci poważniejszego sprzętu pomiarowego zalecają recertyfikację raz na rok/dwa. I mówię o przyrządach za kilkadziesiąt tys zł. Tak się składa, że mam takie dwa, Konica-Minolta CA-210 i CA-310 a do pierwszego dwie niezależne głowice pomiarowe. W tej chwili rozjazd między nimi to ponad 1dE. Poza tym kilka innych ciekawych kolorymetrów z przedziałów 4 - 15 tys zł i bynajmniej nie są stabilne jak kamienie. A tymczasem kalibratorek za 900 zł jest wieczny. Cuda Panie...
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 20-10-2019 o 23:16

  3. #23

    Domyślnie

    Zalecenia producentów to zalecenia producentów. Siedzę w innej branży od 22 lat i fakty są takie, że zalecenia zaleceniami, a życie i praktyka swoją drogą.

  4. #24

    Domyślnie

    Praktyka jest taka, że utrzymuję na stanie 15 szt I1 Display Pro w różnych wersjach. Część na własny użytek, cześć na wypożyczenia. Rocznie z powodu astronomicznych wyników pomiarów, wymieniam / wywalam dwa.

  5. #25

    Domyślnie

    Myślę, że zainteresowane osoby mogą się spotkać (jedna z nowym, a druga ze starym kalibratorem) i sobie porównać czy mają wpływ na kalibrację. To dużo lepsze niż wiara w "prawdy objawione", "jedyne słuszne prawdy" czy inne podobne...

  6. #26

    Domyślnie

    Na skutek pogłosek o rzekomo niskiej trwałości kolorymetrów X- Rite i1Display Pro polska dystrybucja zaproponowała na własną rękę darmową wymianę kolorymetrów, które uległy degradacji na skutek zestarzenia, oferta ZTCW jest nadal aktualna.

    Przez dwa lata nie zwrócono ani jednego kolorymetru.

  7. #27

    Domyślnie

    Jakiś czas temu przegląd narzędzi:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	I1D1-test15.jpg
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	32396

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Przez dwa lata nie zwrócono ani jednego kolorymetru.
    W ciągu ostatniego roku zgłoszone dwie reklamacje. Obie odrzucone ze względu na upłynięcie gwarancji. Opcja płatnej naprawy kompletnie nieopłacalna.

  8. #28

    Domyślnie

    Powyższy „przegląd” jest sprzed ok. dwóch lat. Od tego czasu sprawdziłem kilkadziesiąt kolorymetrów, skonsultowałrm temat rzekomego starzenia z kolegami z polskiej i międzynarodowej branżuni AV, bezpośrednio z X-Rite Photo oraz Konica-Minolta Sensing.

    - Nikt z kolegów z Polski ani na świecie nie spotkał się z tego typu sytuacją
    - X-Rite Photo wyklucza by mogło dojść do takiej sytuacji (o ile soczewka nie ulegnie zabrudzeniu, a sensor nie pracował w skrajnie niekorzystnym środowisku)
    - Konica Minolta Sensing (w kontekście rewelacji dot. CA-310) wyklucza by mogło dojść do takiej sytuacji (o ile soczewka nie ulegnie zabrudzeniu, a sensor nie pracował w skrajnie niekorzystnym środowisku)
    - X-Rite Polska zaproponowało program darmowej wymiany kolorymetrów z podobną odchyłką, z którego nikt nie skorzystał

  9. #29

    Domyślnie

    W porządku, co to mnie w sumie obchodzi. Niech sobie będą wieczne urządzenia elektroniczne, które nigdy się nie psują, nie zmieniają parametrów, ale ja jednak pozwolę sobie pozostać realistą i bardziej będę wierzył w to co widzę, a nie to co czytam, ok?

    - Światowe statystyki trwalości potraktujmy bardziej jako wstawkę humorystyczną. Nie czuję się na siłach wygłaszać opinii w imieniu całego świata i milionów sprzedanych urządzeń.
    - Zapraszam do mnie na weryfikację dwóch sond do analizatora Konica-Minolta. To są starsze urządzenia, kalibrowane już dość dawno, ale nie powinny się rozjechać o 1dE skoro się nie rozkalibrowują.
    - Wymianę kalibratorów, jak pisałem, już testowałem. Niestety, to nie jest prawda. Ostatnim razem zaproponowano mi kuriozum, chyba z 300EUR + moje wysyłki. Także sorry, ale czujniczki kierunek kosz.

    Parę razy już się spieraliśmy na te tematy, myślę, że nie ma co strzępić języka po raz kolejny. Szczęśliwym nabywcom wiecznych I1 Display Pro życzę długiej i bezawaryjnej pracy.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Nowe kolorymetry X-Rite od i1Display Pro wzwyż mają praktycznie dożywotnio trwałe szklane filtry dichroiczne w hermetycznej obudowie i praktycznie nie wykazują objawów starzenia się. Na próbie kilku intensywnie używanych kolorymetrów, z czego dwa z samego początku produkcji nie stwierdziłem objawów starzenia się tych sensorów. Obserwację tą konsultowałem i potwierdziłem z Maćkiem Koprem (HDTVPolska), innymi inżynierami koloru w branży AV posiadającymi referencyjne spektroradiometry, którymi mogą weryfikować stan posiadanych sensorów, oraz (nieoficjalnie) bezpośrednio z samym producentem. Wszyscy są zgodni, że nie stwierdzili objawów rozkalibrowania, o ile nie doszło do zabrudzenia przedniej soczewki lub rozhermetyzowania sensora (na skutek jego rozmontowania). Wg. mojej wiedzy podobne filtry dichroiczne pojawiły się dopiero w najnowszym SpyderX.
    Równie trwałymi sensorami są spektrofotometry wyposażone w dożywotnio trwałą holograficzną siatkę dyfrakcyjną - jeśli nie dojdzie do uderzenia sensora mogącego rozjustować układ siatki z CCD bądź zabrudzenia główki lub ceramicznego wzorca bieli, to również nie ma powodu do obaw o trwałość.

    Kolorymetry wykorzystujące filtry foliowe są z natury nietrwałe z uwagi na blaknięcie barwników/pigmentów. Skrajnie nietrwałe były wadliwe foliowe filtry Kodaka w niesławnym X-Rite i1Display 2, które ulegały błyskawicznej "biodegradacji" nawet po kilkudziesięciu kalibracjach. Kolorymetry Spyder aż do modelu 5 włącznie również są narażone na ew. starzenie się filtrów, choć są wyraźnie trwalsze i stabilniejsze od i1Display 2. Ogólnie jednak są to instrumenty mające wiele innych problemów rzutujących na ich dokładność (kiepska zgodność międzyinstrumentowa, beznadziejna czułość w okołoczerniach, kiepskie kalibracje pod różne rodzaje podświetleń), dlatego stanowczo odradzam ich zakup.

    Opinia jakoby z czasem degradacji ulegały fotodiody jest bajką z mchu i paproci!!! Wg. badań średnia trwałość krzemowego fotodetektora wykorzystywanego w temperaturze pokojowej wynosi ok. 9 mln roboczogodzin, tj. ponad 1000 lat ciągłej pracy:
    https://www.sciencedirect.com/scienc...345?via%3Dihub
    https://i.imgur.com/Xic1v4F.jpg
    Czy można mieć nadzieję, że ColorMunki Photo także będzie tak trwały ?
    Bezlusterkowiec Sony i kilka słoików

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. prośba o pożyczkę ... kalibratora
    By amator_r in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-09-2009, 13:19
  2. pożyczenie kalibratora
    By Beleg in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-09-2009, 13:14
  3. ŻYWOTNOŚĆ F 80 TKI!!!!!!!
    By Jarecki in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 16-08-2005, 17:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •