Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2019
    Miasto
    Grabów nad Prosną / Wrocław
    Posty
    15

    Domyślnie upgrade na D7200 z D3400 - czy wgl warto ?

    Witam !
    Posiadam Nikona D3400, którego kupiłem z myślą o makro i w tymże zastosowaniu się sprawdzał.
    Po jakimś czasie pobawiłem się też w fotografowanie ptaków oraz sportu (żużel) i tu pojawił się problem - AF.
    Autofocus mimo dokładnego wycelowania lubi sobie zamiast ptaka/żużlowca wyostrzyć drzewo/bandę, tor, kibiców.
    Ponadto zastanawia mnie funkcja dynamicznego wyboru pola w af-c, która IMO nie działa wcale - mimo wycelowania w obiekt, gdy wyjedzie on z punktu, nie jest śledzony żadnym innym.
    Śledzenie 3D w żużlu celuje w byle co, bo testowałem na samolotach na tle nieba i działa.

    I teraz pytanie - czy przesiadka na nikona D7100 (jak tu z tym buforem vs d3400?) /D7200 przyniesie tu poprawę, czy może być to wina szkła (bo w obydwu sytuacjach używam 55-300 nikona)?
    Z góry dziękuję za poradę

  2. #2

    Domyślnie

    D7200/7500 ma nowszy moduł AF niż d7100, to nie tylko kwestia bufora. Na pewno zyskasz na ergonomii względem d3x00. Co do szkła to proponuję w podobnej (co używany 55-300) cenie Nikkora 70-300 af-p dx vr. AF w tym szkle śmiga.

  3. #3

    Domyślnie

    55-300 ogolnie uchodzi za slimaka pod wzgledem AF. Mam ale nie narzekam, AF-C S albo 9 i jakos sobie radzi na d5200. Uzylem raz na d7000, cudzy byl wiec zanim sie pokapowalem co do czego to:
    1. Focus w auto lapal co chcial, od pilkarzy po trawe
    2. Af-c + auto robilo w sumie to samo, pelna samowolka :P
    3. af-c s lub 9/21 dopiero zaczal dzialac

    No i trzeba miec ustawiony spust na priotytet ostrosci.

    O dziwo ostatnio go wpialem w d750 na cropie 1.2 i mam jakies odczucie, ze ostrzej, moze glebia cos zmienila, lepiej trafia... no ale 5200 i tak do kalibracji, bo skoro ksiezyc z fx'a na cropie ma wiecej detalu to obstawiam, ze cos sie tam juz rozjechalo :P

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2019
    Miasto
    Grabów nad Prosną / Wrocław
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bomkallo Zobacz posta
    55-300 ogolnie uchodzi za slimaka pod wzgledem AF. Mam ale nie narzekam, AF-C S albo 9 i jakos sobie radzi na d5200. Uzylem raz na d7000, cudzy byl wiec zanim sie pokapowalem co do czego to:
    1. Focus w auto lapal co chcial, od pilkarzy po trawe
    2. Af-c + auto robilo w sumie to samo, pelna samowolka
    3. af-c s lub 9/21 dopiero zaczal dzialac
    Czyli dynamiczny pomiar działa na d5200 i d7000 - u mnie działa to identycznie jakbym wybrał sobie 1 punkt bo nie "śledzi" obiektu.
    Wiem, że jest af w 55-300 jest wolny ale martwi mnie to trafianie w byle co - chciałem kupić sigme 70-200 f2.8 macro hsm i boję się że kupię, a puszka dalej trafiać będzie jakieś 20% zdjęć bo na tą chwilę tak to wygląda.

    Na to by na raz zmienić puszkę i szkło niestety budżetu brak i szybko go nie będzie

    Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
    D3400 / Tamron 90 macro / Nikkor AF-S 55-300 VR / Nikkor AF-P 18-55 VR / Helios 44M-4

  5. #5

    Domyślnie

    Dynamiczny to masz na mysli af-c + auto? Nie mam pojecia, jak on to kontroluje. Wiem tylko, ze jezeli ustawisz d5200 na 9/21/39 punktow w trybie af-c, to powiekszasz obszar sledzenia. Wcisniesz spust do oporu w trybie priorytetu ostrosci to aparat nawet w bezruchu bedzie sledzil dany cel az do krawedzi ustawionego pola af. Jezeli obiekt wyjdzie z pola 9/21/39 to automatycznie seria ustanie focus zgubi cel. W tym trybie oczywiscie aparat nie rysuje ci na biezaco gdzie znajduje sie focus, stara sie go lapac tak czy siak. W postprocesie mozna obejrzec gdzie wypadl focus i ktore punkty braly udzial w wyznaczeniu.

    Obstawiam, ze automat dziala podobnie tylko szybko zmienia ilosc punktow af jak cos ci szybko wyleci. Masz 11 punktow w D3400, to wlasciwie garstka wokol centralnego i sluzy raczej do niwelowania drobnych odchylen w trakcie pogoni za celem.

  6. #6

    Domyślnie

    Tryb 3D to raczej działa sprawnie w jednocyfrych Nikonach, ewentualnie D500 i D850. W słabszych seriach nie warto sobie nim głowy zawracać. Do tego sporo zależy od szybkości AFu w szkłach. Proponuję AF-C z ograniczeniem do 9 punktów, to jest dość pewnie działający tryb, ale pod spustem nie powinno być włączania AF. Trzeba to ustawić tak, żeby spust wyzwalał migawkę, a AF się aktywował AF-ON lub jak go nie ma, AF-L/AE-L. Wtedy wciskając palcem AF-ON masz cały czas śledzony obiekt, a migawkę wyzwalasz w dowolnym momencie spustem.
    Czy zmiana aparatu ma sens? Wolałbym zacząć od szkła... Jeżeli wiesz co Cię ogranicza w obecnej puszce to zmień. Jeżeli nie wiesz, lub wydaje Ci się coś, to znaczy że trzeba brać się za uzupełnianie wiedzy

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-08-2018, 10:35
  2. Czy warto, zamiana d7200 na d750
    By jacekni in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-07-2018, 12:25
  3. D3400
    By TomaszKosciolek in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-09-2017, 09:02
  4. czy ciągle warto kupić D300 --> czy lepiej dołożyć do D7100 --> D7200
    By Wozniak.g in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 101
    Ostatni post / autor: 13-01-2016, 15:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •