Close

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 110

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie Tamron 150-600 G2 - problem z ostrością przy zdjęciach z ręki

    Cześć wszystkim,

    w miniony weekend postanowiłem sprawdzić jak ów obiektyw sprawdzi się podczas fotografowania mojej żony w parku, w normalnych warunkach oświetleniowych (bez mocnego słońca, białe niebo).
    Wszystkie zdjęcia robiłem z ręki przy pełnym zakresie ogniskowych oraz przy możliwie maksymalnie otwartej przesłonie dla danego zakresu ogniskowych, ISO od 640 do 800. Puszka to D7200, przy czym przy niektórych zdjęciach opierałem obiektyw o barierkę lub ławkę w parku, aby mieć lepszą stabilizację. Wiadomo, waga robi swoje.
    Oczywiście stabilizacja obrazu była włączona, jako że zdjęcia robiłem z ręki.

    Efekt jest taki, że właściwie wszystkie zdjęcia z sesji to "mydło". Nic nie jest ostre niezależnie czy było podparcie, czy całkiem z ręki. I pal licho jeśli czasy były poniżej 1/100, ale gdy było powyżej 1/500 to już trochę mnie to zaniepokoiło biorąc pod uwagę fakt, że szczególnie trzęsących się dłoni nie mam.

    Do tej pory używałem tego obiektywu na lotnisku. No i nieco irytującym był fakt, że powtarzalność ostrych zdjęć przy strzelaniu z ręki i czasach poniżej 1/160 była na poziomie 30-40% (98% moich zdjęć z lotniska to panning)

    Zastanawiam się, czy ze szkłem nie jest coś nie tak, czy to ja robię coś nie tak?. Dodam jeszcze, że zdarza się dosyć często na lotnisku, że w trybie stabilizacji VC1/VC2, w wizjerze nie zawsze jest obraz ustabilizowany. Tak jakby czasem stabilizacja się nie włączała.

    To oczywiście moje spostrzeżenia i subiektywne odczucia.

    I teraz dochodzę do sedna tematu: jak mogę sprawdzić czy z obiektywem jest wszystko OK?

    Poza tym obiektywem używam w zasadzie tylko N 35 1,8G DX do portretu i tu nie zauważyłem problemów z ostrością. Zdjęcia są wystarczająco ostre.

    Przed zakupem tego obiektywu sprawdziłem w necie testy, recenzje itp. i nie zauważyłem żeby ktoś narzekał na problemy ze stabilizacją lub ostrością obrazka. Fakt, że lustrzankę z tym obiektywem mam od 2 miesięcy więc moje doświadczenie jest niewielkie. Na lotnisku spędziłem z tym sprzętem kilkadziesiąt godzin (na pewno ponad 40). Lądujących małych obiektów, jak np. samoloty Orlik nie jestem w stanie sfotografować z ostrym obrazem. Wszystko rozmyte, jakby obiektyw był ślepy, choć w wizjerze wszystko jest ostre jak żyleta podczas kadrowania i blokowania ostrości.
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  2. #2

    Domyślnie

    Bez zdjęć ciężko cokolwiek wnioskować.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  3. #3

    Domyślnie

    Podales tez czasy, ale nie podales ogniskowych. Pomijajac jednak wplyw vr'a powinienes strzelic test 150mm = 1/300, a dla 600mm ustawic co najmniej 1/1000, czy nawet 1/1000 na 300mm. No i w sumie test na jakims elemencie, zeby wypelnil wiekszosc kadru, najlepiej rzad baterii r20 to od razu bedzie widac gdzie leci focus

  4. #4

    Domyślnie

    Dopiero co robiłem zdjęcia 400mm na FF i widziałem jak trudno z ręki otrzymać ostry obraz, zwłaszcza odległych obiektów. Ty masz efektywnie kąty jak w 900mm. To przyjęcie czasów >>1/1000 jest więcej niż rozsądne dla końca zakresu
    Z poziomu tap console możesz wybrać opcje czy obraz ma być lepiej stabilizowany w wizjerze, czy w obiektywie kosztem stabilizacji w wizjerze.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Dopiero co robiłem zdjęcia 400mm na FF i widziałem jak trudno z ręki otrzymać ostry obraz, zwłaszcza odległych obiektów. Ty masz efektywnie kąty jak w 900mm. To przyjęcie czasów >>1/1000 jest więcej niż rozsądne dla końca zakresu
    Z poziomu tap console możesz wybrać opcje czy obraz ma być lepiej stabilizowany w wizjerze, czy w obiektywie kosztem stabilizacji w wizjerze.
    Orientujesz się może jaka opcja stabilizacji jest ustawiona fabrycznie ? Próbowałem fotografować śmigłowce z Tamrona 150-600 G2 i celowo schodziłem mocno z czasem, tylko prawie całe serie zdjęć mam do kosza przez poruszenie, ustawienie stabilizacji na pozycje 2. U siebie jakoś nie widzę tej stabilizacji wizjerze, może własnie mam ustawione to na stabilizacje wizjera, choć nie tego potrzebuje.
    Załóżmy że mam docelowo ustawioną opcje stabilizacja wizjera, czy po zmianie na stabilizacje obiektywu będzie to działało bardziej wydajniej ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tandori Zobacz posta
    Orientujesz się może jaka opcja stabilizacji jest ustawiona fabrycznie ? Próbowałem fotografować śmigłowce z Tamrona 150-600 G2 i celowo schodziłem mocno z czasem, tylko prawie całe serie zdjęć mam do kosza przez poruszenie, ustawienie stabilizacji na pozycje 2. U siebie jakoś nie widzę tej stabilizacji wizjerze, może własnie mam ustawione to na stabilizacje wizjera, choć nie tego potrzebuje.
    Załóżmy że mam docelowo ustawioną opcje stabilizacja wizjera, czy po zmianie na stabilizacje obiektywu będzie to działało bardziej wydajniej ?
    Ja odpowiem w oparciu o to co wyczytałem i czego doświadczyłem. Opcja 2 jest do panningu. Stabilizację masz tu w poziomie i z tego co czytałem w testach, powinna być ona widoczna w wizjerze. Ja też nie widzę efektów stabilizacji 2 w wizjerze. Opcja 1 to - według producenta - najlepszy kompromis pomiędzy tym co widzisz w wizjerze a tym co jest faktycznie stabilizowane. Przy robieniu fotek należy wcisnąć spust do połowy, poczekać aż stabilizacja "zaskoczy" w wizjerze i zrobić zdjęcie. W tej opcji stabilizacja jest zarówno w osi poziomej jak i pionowej.
    Opcja 3 natomiast to cała moc przerzucona na stabilizację obrazu, przy czym efektów nie widać w wizjerze. Tej opcji używam najczęściej (poza lotniskiem) ponieważ stabilizacja wopcji 1 rozprasza moją uwagę. Kto co lubi.

    Przy śmigłowcu wiszącym w powietrzu użyłbym opcji 3 lub 1. Przy poruszającym się z dużą prędkością - opcji 2. Jest jeszcze kwestia czasów. Ja osobiście przy 1/80 zrobię zdjęcie które jest nieporuszone, przy 1/60 już gorzej ale wychodzą Na śmigłowiec wystarczająco nisko. Natomiast u mnie jest gorzej z ostrością, na stabilizacje generalnie nie narzekam, jest OK, choć też nie zawsze widzę efekty w wizjerze. Zdarza się, że jak się obiektyw nagrzeje to nie stabilizuje w wizjerze, ale zdjęcia nie są poruszone.
    Ostatnio edytowane przez raziel79 ; 04-10-2019 o 13:03
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  7. #7

    Domyślnie

    Wieczorem postaram się wrzucić jakieś fotki obrazujące o co chodzi, plus podam więcej szczegółów.
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli nic nie zmieniałeś to przy VC1 powinieneś widzieć pracę stabilizacji i przy statycznym portrecie i czasach 1/500 powinieneś mieć ostro, inna sprawa to kalibracja obiektywu czy nie ma FF i BF.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  9. #9

    Domyślnie

    Nie mam tap console więc nic nie ruszałem w ustawieniach. Natomiast podejrzewam że jest FF. Parę tygodni temu fotografowalem kaczki na jeziorze. Pomimo, że ustawione było VC1 i wizjer był ustabilizowany a ostrość wycelowana w obiekt, to sam obiekt był nieostry natomiast woda przed nim była ostra.
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

  10. #10

    Domyślnie

    Oczywiście obiekt NA ZDJĘCIU był nieostry, natomiast woda przed obiektem była ostra.
    Fotografuję używając: D7200 | Z6 | AF-P DX NIKKOR 10-20mm | AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G | Nikon AF-S 50 mm f/1.8G | Sigma A 85 mm f/1.4 DG HSM | TAMRON SP 150-600 mm F/5-6.3 Di VC USD G2
    A poza tym: FujiFilm FinePix HS25EXR | COOLPIX P900
    Obróbka: Darktable | Gimp

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Problem z ostrością w D300s przy N18-135
    By mosq in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 18-03-2011, 21:02
  2. D700 - problem z AF przy zdjeciach pod słońce
    By _sam_ in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-08-2010, 09:39
  3. D700 - problem przy zdjeciach pod slonce
    By fafniak in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 118
    Ostatni post / autor: 16-01-2009, 21:42
  4. Tamron 28-75 - problem z ostrością
    By arthurr in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 24-07-2008, 07:59
  5. Problem z ostrościa przy pelnym zoomie CP 5400
    By airflow in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 17-05-2006, 17:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •