Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Wiedeń

  1. #1

    Domyślnie Wiedeń

    W tym wątku będę zamieszczał stopniowo zdjęcia, które wykonałem podczas pobytu w Wiedniu. W dziedzinie fotografii architektury jestem bardzo początkujący (w sumie w każdej dziedzinie fotografii taki jestem). Z pokorą wysłucham każdej krytyki.

    Na pierwszy ogień zdjęcie z wieży Donauturm, z tarasem widokowym znajdującym się na wysokości 150 metrów nad ziemią, do którego można dostać się windą w zawrotnym tempie 30 sekund. Powyżej tarasu są jeszcze kawiarnia oraz restauracja.

    1.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_5666-2.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	1,35 MB
ID:	30173

    Samo zdjęcie jest panoramą wykonaną z 10 pionowych kadrów, przyciętą następnie z prawej strony gdzie było największe prześwietlenie. Część "przepału" pozostawiłem ze względu na chęć domknięcia kadru wieżowcem oraz mostem nad Dunajem, starając się jednocześnie wyciągnąć jak najwięcej szczegółów z obszarów prześwietlonych. Brzeg siatki u dołu od ok. 1/3 kadru w stronę środka musiałem wystemplować, ponieważ taras jest osłonięty kratami zabezpieczającymi, które uniemożliwiły mi wykonanie panoramy obracając się w miejscu (jak teraz pomyślę, to mogłem wystawić aparat poza kraty i wówczas nim rotować), musiałem przesuwać się w prawo w związku z czym brzeg siatki za każdym razem był w trochę innej części kadru, i po złączeniu panoramy wyszły schodki. Z tego samego powodu siatka jest urwana w połowie kadru (w innej części tarasu nie łapała się w kadr). Gdybym miał więcej czasu na górze (spieszyłem się w inne miejsce), to bardziej przyłożyłbym się do wykonania tego zdjęcia. Zdaję sobie sprawę, że w obecnej postaci nadaje się ono do kosza, chętnie jednak wysłucham uwag co do innych aspektów, które również mogą być kulawe, a których nie dostrzegam.

  2. #2
    Lu
    Gość

    Domyślnie

    Masz świadomość kosza-to dobrze. Panorama wbrew pozorom to nie taka łatwa sprawa. Trzymając się podstaw( wypoziomowany statyw, wypoziomowana głowica, wypoziomowana puszka, żadnego autofocusa i zdecydowanie manual) technicznie jest łatwe do ogarnięcia. Największym problemem najczęściej jest kadr. Pojedyncza klatka to pikuś przy panoramie. Najczęściej popełnianym błędem jest jak najwięcej wepchać w kadrze. Z tym nastawieniem lecimy najczęściej z UWA i to w dodatku na skrajnej ogniskowej. A wystarczy zastosować dłuższą ogniskową, przemyśleć kadr i jest o wiele prościej. Tutaj pomijając absurdalną ilość kompletnie nieatrakcyjnego nieba i nieszczęsną siatkę kończącą się ni z gruszki ni z pietruszki ciężko w zasadzie określić co chciałeś naprawdę pokazać. No oczywiście oprócz tego ze panoramę Wiednia W tej sytuacji zdjęciowej jeśli koniecznie chciałeś-musiałeś? użyć UWA lepszym rozwiązaniem byłoby 3rzędy po 4 klatki poziome. Oczywiście nie na skrajnej ogniskowej. UWA w panoramie sprawdza się tam szczególnie wtedy gdy mamy powaląjącą sytuację na niebie i specyficzne przekłamanie te warunki panujące na niebie jeszcze podkreślą. Wiem że spieszyłeś się w inne miejsce, ale nie tędy droga. Landszaft wymaga przygotowań, czasu spokoju przemyśleń i w wypadku panoram szczególnie-staranności.

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za opinie. Gdyby nie to, że jestem tu służbowo i mam napięty grafik, a także cena biletu wstępu na wieżę jest dość wygórowana (14,50€), to być może wybrałbym się tam ponownie i bardziej to dopracował. Nawet zrobiłem poziome kadry w dwóch rzędach, ale przez pośpiech chamsko uciąłem lewą stronę i raczej nic mi z tego nie wyjdzie.

    Tymczasem załączam dwa kolejne zdjęcia, jakie popełniłem w drodze do wieży.

    2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_5608-3.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	1,77 MB
ID:	30216

    3.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_5621-2.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	1,64 MB
ID:	30217

Podobne wątki

  1. Wiedeń na 2 dni
    By Daro69 in forum Turystyka fotograficzna
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-08-2016, 17:32
  2. [ Architektura ] Wiedeń
    By Raflik in forum Architektura
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-07-2010, 08:59
  3. [ Architektura ] Wiedeń
    By klemo in forum Architektura
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 04-09-2009, 11:03
  4. [ Architektura ] Wiedeń
    By Raflik in forum Architektura
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 04-04-2009, 17:01
  5. [ Reportaż ] Wiedeń
    By Jasas in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19-01-2009, 09:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •