Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24
  1. #1

    Domyślnie W objęciach szarości.

    Witajcie,

    Od pewnego czasu próbuję flirtować z portretem. Do tej pory odbyłem dwie 4h sesje. Modelką jest moja Żona - zawód wykonywany: aktorka.

    W każdym razie uczę się, próbuję. Zatem prośba o KONSTRUKTYWNE uwagi. Chciałbym trochę poflirtować jeszcze z tym portretem, zatem na każdy z weekendów zaplanowałem przynajmniej jedną sesję, w różnej scenerii - wszystkie plenerowe. Cel to eliminowanie zauważonych błędów. A trochę ich jest.

    "Brud" na zdjęciu jak najbardziej zamierzony, przepalenia również. Przyznaję, że to zdjęcie jest moim ulubionym.

    Sprzęt: D7200+N AF-S 35 mm f/1,8 G DX

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D70_4607_01.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	1,20 MB
ID:	30170

  2. #2

    Domyślnie

    Flirtuj dalej. Dobre zdjęcie.

    pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Ten łokieć zaburza mi pewną symetrię obrazu i to nie w sposób pozytywny. Linie nie tylko ładnie nadają głębię, ale też prowadzą wzrok na twarz modelki. Tylko ten łokieć nie potrzebnie te linie przecina. Modelka wygląda ładnie. Kwiecista bluzka sugeruje, że może jednak kolor?
    D750, N50/1.8G, N35/2.0D, N70-200 VRII, SB-900 /.................... Sony A7II, S28/2.0, Zeiss 55/1.8, Helios 44 ....................... / EIZO CS240.

    http://www.warszawa-fotograf.pl/

  4. #4

    Domyślnie

    i zmień obiektyw -> przynajmniej na 50mm , optymalnie 85mm

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomek293 Zobacz posta
    i zmień obiektyw -> przynajmniej na 50mm , optymalnie 85mm
    Pracuję nad tym. Póki co dysponuję tylko 35 oraz N 10-20 i T 150-600 G2. W planach jest N 85.

    Póki co staram się korzystać z tego co mam.

  6. #6

    Domyślnie

    Mnie tam łokieć nie przeszkadza, użyta ogniskowa też nie, przeszkadza mi za to kadrowanie w połączeniu z pozą modelki. Czemu? Z powodu nadmiaru przestrzeni negatywnej i niedostatku przestrzeni pozytywnej.

    Kilka słów bardzo uproszczonej na użytek tego posta teorii: wszystko co jest głównym tematem w kadrze, w czym daje się wyraźnie wyróżnić przód i tył, czyli na przykład: człowiek, fotel, samochód, krowa, kapliczka, mrówa, znak drogowy i jeszcze milion innych rzeczy - otóż wszystkiemu temu co ma rozróżnialny przód i tył przypisana jest przestrzeń negatywna i pozytywna. Przestrzenie te są ważne i nie od parady mają takie nazwy jakie mają.

    Przyjęto za aksjomat, że dla czystości kompozycji, równowagi planów, dla dobrego współbrzmienia plam tworzących obrazek, dla 'oddechu' i wrażenia harmonii - przestrzeni negatywnej ma być dwa razy mniej niż pozytywnej. Albo, jeśli łatwiej Ci zapamiętać: dwa razy tyle pozytywnej niż negatywnej. Jak nie, to jest zgrzyt, utrata harmonii.

    Czasami oczywiście, aby stworzyć napięcie ustawia się kadr zupełnie inaczej - ale to musi być działanie celowe, czymś podyktowane, wykonane ze świadomością tego, że łamiąc zasadę poświęcamy 'oddech' i 'równowagę' na rzecz czegoś istotniejszego w danym zdjęćiu. Tutaj nie widzę co miałoby być osiągnięte złamaniem tej zasady.




    Tyle teorii, teraz o zdjęciu. Otóż widzę, że scena jest symetryczna i widzę, że chciałeś mieć symetrycznie na środku modelkę. Ale takie ustawienie modelki (jej wyraźny tył po lewej stronie kadru i wyraźny przód po prawej) powoduje, że jak dla mnie za dużo jest przestrzeni za modelką (tej negatywnej przestrzeni), a zdecydowanie za mało przed nią (pozytywnej). Ja tego nie mierzę linijką, ja tak to już widzę - i jest to dla mnie dysonans, dysharmonia, coś, co nie poprawia.

    Jakie jest wyjście, żeby takich dysonansów uniknąć? Mnóstwo, wymienię kilka najoczywistszych:

    1. ustawić modelkę w tym samym miejscu, ale przekręcić ją en face
    2. nie zmieniając kadru (ani ustawienia modelki) przesunąć ją o krok w jej tył
    3. tak samo nie kręcąc aparatem samemu zrobić krok w swoje prawo

    plus do tego jeszce ze dwa miliony innych. Poczytaj coś o kompozycji, wbrew pozorom może się przydać.



    Życzę postępów, będę kibicować.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 04-09-2019 o 13:51
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    @2pompony za bardzo się osadziłeś w tych teoryjach i nie pozwalają Ci one spojrzeć na kadr po prostu takim jakim on jest bez analizowania zbytnio zasad. Tautaj ten kadr jest po prostu OK.
    W tym miejscu przytoczę fotosuchar z bloga Marcina Wuu (https://www.maxmodels.pl/fotograf-bennylava.html)


    "ha! Mocne punkty. To jest dopiero fotosuchar.
    I jeszcze ten, no, trójpodział. Masakra.
    Zastanówcie się jak patrzycie na swoją kobietę. Czy patrzycie pół metra w lewo, tak by jej twarz znalazła się w mocnym punkcie pola widzenia?"


    Tymi słowami bym właśnie skomentował Twój komentarz na Twoim miejscu pozostałnbym przy komentowaniu architektury tudzież krajobrazu, bo ostatnio też widziałem że na komenty modowe Ciebie ciągnie do kolegi Barański fashion
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 04-09-2019 o 14:02
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  8. #8

    Domyślnie

    Bardzo ciekawe. Dla mnie coś całkiem nowego. Dzięki za tę informację. Wczoraj, gdy szykowalem to zdjęcie na forum, kilkanaście minut siedziałem i zastanawiałem się nad tym kadrem. Nie do końca właśnie pasowały mi proporcje z lekko obróconym - że tak niezbyt ładnie powiem - korpusem. W 95% przypadków w takich sytuacjach ustawiam modelkę bliżej krawędzi za plecami tworząc asymetrię, lub po prostu w ten sposób kadruję. Tu jest jeszcze kwestia tych linii, które są w tle kadru. W chwili robienia zdjęcia bardziej pasowało mi tak, niż inaczej. Taki impuls.

    Natomiast m.in.: pewnie dlatego to zdjęcie bardziej mi się podoba, ponieważ reprezentuje te 5% moich innych kadrów. Tak myślę.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez PaulGilbert Zobacz posta
    Ten łokieć zaburza mi pewną symetrię obrazu i to nie w sposób pozytywny. Linie nie tylko ładnie nadają głębię, ale też prowadzą wzrok na twarz modelki. Tylko ten łokieć nie potrzebnie te linie przecina. Modelka wygląda ładnie. Kwiecista bluzka sugeruje, że może jednak kolor?
    Właśnie kolor nie. Nie byłem przekonany do koloru. Nie podobał mi się. Za to konwersja na szarości od razu mnie uwiodła.
    Ostatnio edytowane przez raziel79 ; 04-09-2019 o 14:16

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    @[U][URL="https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=35415"]na Twoim miejscu pozostałnbym przy komentowaniu architektury tudzież krajobrazu, bo ostatnio też widziałem że na komenty modowe Ciebie ciągnie do kolegi Barański fashion
    Jednak nie skorzystam, i będę komentować co chcę, jak chcę, i w działach jakie sobie sam wybiorę danego dnia - niezależnie od tego, ile sucharów wykopiesz i jak bardzo moje komentarze będą ci się podobać/nie podobać. Nie dbam o to. Sucharów na każdy dowolny temat można pewnie wykopać więcej.





    Cytat Zamieszczone przez raziel79 Zobacz posta
    Bardzo ciekawe. Dla mnie coś całkiem nowego. Dzięki za tę informację.
    Nie obraź się, ale tak po prawdzie, to przypuszczałem, że będzie to dla Ciebie pewna nowość. Warto wiedzieć pewne rzeczy, żeby bardziej świadomie (a co za tym idzie z większą 'mocą oddziaływania' że tak powiem) robić zdjęcia.

    Uwaga o dalszym kibicowaniu pozostaje w mocy.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  10. #10

    Domyślnie

    @raziel79 Mnie zdjęcie się podoba, choć wydaje mi się, że wybrana przez Ciebie poza jest nieco nieszczęśliwie dobrana i niepotrzebnie pogrubia tę piękną modelkę. Prawe ramię zlewa się z tułowiem, przy czym zgięcie łokcia wypada pechowo na wysokości talli.

    @2pompony Ciekawy komentarz. Przyznam, że pojęcia przestrzeń pozytywna i negatywna w sztuce (nie tylko w fotografii) znałem dotąd jedynie w innym kontekście. PP - główny obiekt będący tematem pracy, PN - jego otoczenie, tło.

    @cybulski Wybacz, ale Twój komentarz na temat wpisu 2pompony "na Twoim miejscu pozostałnbym przy komentowaniu architektury" jest, delikatnie mówiąc, niezrozumiały.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Ślubne ] D&K w objęciach :)
    By --Arkadia-- in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 23-06-2019, 21:18
  2. [ Krajobraz ] W objęciach jesieni
    By MarianS in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-07-2015, 22:13
  3. [ Krajobraz ] W objęciach
    By Jakub Klimczak in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 24-01-2011, 22:30
  4. [ Krajobraz ] W objęciach ...
    By ostrytux in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 06-11-2009, 15:17
  5. [ Krajobraz ] W objęciach...
    By kulten in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 03-06-2009, 13:24

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •