Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie D7500 uszkodzone pliki nef

    Mam problem ze sporadycznie występującymi uszkodzonymi plikami z Nikona D7500. Wyglądają tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.png.81f51b3eda4a3bf83c52f48f344fb9d2.png
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	2,39 MB
ID:	29358
    Wygląda na to, że podgląd jpeg zaszyty w raw jest nieuszkodzony, bo view nx wyświetla je poprawnie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.png.ee7f899f3b1f8e2884e6f5ac0c6e3b92.png
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	3,41 MB
ID:	29359
    Tutaj można pobrać te pliki: https://drive.google.com/drive/folde...JP?usp=sharing

    Takie zdjęcia pojawiają się sporadycznie, powiedzmy średnio co kilkaset zdjęć, czasami co kilkadziesiąt. Problem zaczął występować kilka miesięcy temu, wcześniej było czysto. Zdjęcia zgrywałem w tym czasie różnymi czytnikami i na różne komputery, więc to nie może być ich wina. Ostatnio zmieniłem też kartę (choć na podobny model SanDisc, tylko większy) i nic się nie zmieniło. Stara karta powędrowała do innej puszki i tam jak dotąd nie znalazłem uszkodzonych plików. Niestety jedyny wniosek, jaki mi przychodzi do głowy to problem z aparatem, ale może się mylę? Ktoś ma jakieś pomysły? Czy da się jakoś uratować takie pliki? Programy do obróbki czytają je bez pretensji, otwierają je z tym uszkodzeniem.

  2. #2

    Domyślnie

    No kiszka ....
    Możesz wyciągnąć w windowsie jpga z nefa np przez darmowego exiftool
    ściągnij sobie programik, umieść w folderze z NEFami i możesz wyciągnąć

    ./exiftool -m -JpgFromRaw -b DSC_2176.NEF -w _podglad.jpg

    (puszczałem komendę z powershella będąc już w folderze z NEFem i mając tam plik exiftool.exe )

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2176dupa.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	2,40 MB
ID:	29361

    P.S. Co to za model karty? Czy to się dzieje tylko przy długim naświetlaniu? Dłuższej pracy aparatu, czy losowo?

    Firmware możesz też podbić do wersji 1.10.
    Ostatnio edytowane przez crusiek ; 19-08-2019 o 13:37
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez crusiek Zobacz posta
    No kiszka ....
    Możesz wyciągnąć w windowsie jpga z nefa np przez darmowego exiftool
    Dzięki, zawsze coś. Pewnie oryginał jest już nie do uratowania?
    Cytat Zamieszczone przez crusiek Zobacz posta
    P.S. Co to za model karty? Czy to się dzieje tylko przy długim naświetlaniu? Dłuższej pracy aparatu, czy losowo?

    Firmware możesz też podbić do wersji 1.10.
    Karta to poprzednio Sandisk Extreme PRO 64GB, a teraz wersja 128GB
    Problem jest też na normalnych zdjęciach i raczej nie zależy od pracy, myślę że losowo.
    Zaktualizuję FW, choć po liście zmian raczej nie spodziewam się poprawy.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MateuszW Zobacz posta
    Dzięki, zawsze coś. Pewnie oryginał jest już nie do uratowania?
    Często nawet podglądu w pełnym rozmiarze nie da się wyciągnąć. Jak uszkodzony to już niewiele z tym zrobisz.

    Cytat Zamieszczone przez MateuszW Zobacz posta
    Karta to poprzednio Sandisk Extreme PRO 64GB, a teraz wersja 128GB
    Problem jest też na normalnych zdjęciach i raczej nie zależy od pracy, myślę że losowo.
    Zaktualizuję FW, choć po liście zmian raczej nie spodziewam się poprawy.
    Nie ma, ale może pomoże, nikon nie słynie z szczegółowego opisu fw...

    Myślałem, że się mocno nagrzewa aparat/karta, albo duże serie to powodują, ale skoro nie ma reguły .... jak problem powraca to jeśli aparat na gwarancji to słałbym do serwisu...
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MateuszW Zobacz posta
    Karta to poprzednio Sandisk Extreme PRO 64GB, a teraz wersja 128GB
    To są oczywiście "normalne" karty SD, nie micro?
    Pomijając mało prawdopodobną (choć nie niemożliwą) wersję dwóch zepsutych kart i opcję zepsutego gniazda kart - być może błędy występują w wyniku "zbyt szybkiego" transferu, czyli np. Sandisk źle oszacował parametry, powinien sprzedawać te karty jako wolniejsze. Przy szybkich transferach każdy niuans projektu i wykonania może generować błędy, zarówno po stronie aparatu jak i karty.
    A karty mogą działać dobrze w innym aparacie, jeżeli ma on mniejszą maksymalną prędkość zapisu.

    Spróbowałbym jeszcze karty innego producenta i/lub ciut wolniejszej.
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 20-08-2019 o 08:28

  6. #6

    Domyślnie

    Ja bym sprawdził karty w komputerze czy nie mają uszkodzonych komórek pamięci. Wziął inna pewna kartę. Najlepiej wolna w zapisie. I zobaczył na tej wolnej. Najlepiej klepnal serie aż do zapchania bufora. Problem jest na zimnym aparacie czy jak już trochę popracuje ?
    Ja bym się skłaniał w kierunku walnietego bufora w aparacie. Zobacz sobie z wolniejsza karta np. Claas 10

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Może te karty to podróbki z allegro, których jest mnóstwo tam ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    To są oczywiście "normalne" karty SD, nie micro?
    Pomijając mało prawdopodobną (choć nie niemożliwą) wersję dwóch zepsutych kart i opcję zepsutego gniazda kart - być może błędy występują w wyniku "zbyt szybkiego" transferu, czyli np. Sandisk źle oszacował parametry, powinien sprzedawać te karty jako wolniejsze. Przy szybkich transferach każdy niuans projektu i wykonania może generować błędy, zarówno po stronie aparatu jak i karty.
    A karty mogą działać dobrze w innym aparacie, jeżeli ma on mniejszą maksymalną prędkość zapisu.

    Spróbowałbym jeszcze karty innego producenta i/lub ciut wolniejszej.
    Tak, duże karty. Istotną rzeczą jest, że początkowo (ok 2 lata) aparat działał idealnie na karcie 64 GB. Problem zepsutych plików pojawił się później, nagle.
    Cytat Zamieszczone przez Nachzehrer Zobacz posta
    Ja bym sprawdził karty w komputerze czy nie mają uszkodzonych komórek pamięci. Wziął inna pewna kartę. Najlepiej wolna w zapisie. I zobaczył na tej wolnej. Najlepiej klepnal serie aż do zapchania bufora. Problem jest na zimnym aparacie czy jak już trochę popracuje ?
    Ja bym się skłaniał w kierunku walnietego bufora w aparacie. Zobacz sobie z wolniejsza karta np. Claas 10
    Jaki program do sprawdzenia na pc polecasz? Będę testował na innej karcie. Problem raczej nie zależy od użytkowania aparatu, przynajmniej nie widzę takiego związku.
    Cytat Zamieszczone przez crusiek Zobacz posta
    Myślałem, że się mocno nagrzewa aparat/karta, albo duże serie to powodują, ale skoro nie ma reguły .... jak problem powraca to jeśli aparat na gwarancji to słałbym do serwisu...
    Niestety już po gwarancji.
    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Może te karty to podróbki z allegro, których jest mnóstwo tam ?
    Nie, są z pewnego źródła, raczej nie ma możliwości podróbki.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 01-01-2017, 20:53
  2. uszkodzone pliki RAW
    By Kubix1980 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 25-02-2013, 20:40
  3. Pilnie proszę o poradę - uszkodzone pliki z D700
    By krzychomi in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 07-11-2011, 16:40
  4. Uszkodzone pliki NEF + JPG
    By jumbox in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-07-2011, 20:51
  5. Czesciowo Uszkodzone pliki NEF
    By Mr.Shutdown in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 19-01-2010, 22:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •