Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 85 mm 1.8G plus pierścienie pośrednie, czyli gdzie jest haczyk?

    Drodzy przyjaciele!

    Jestem posiadaczem wymienionego w temacie obiektywu. Czy jestem zadowolony? Wiadomo! Jakość tego szkła jest wybitna. Jak wiele to serwisów pochylających się nad obiektywami było zdania, że niewiele brakuje mu do droższego modelu o maksymalnym otworze 1.4, a niektóre jego właściwości optyczne go przewyższały, stąd po co przepłacać. Ale co to znaczy konkretnie? Zamiast wydawać 8 tysięcy złotych, można pożegnać się z dwoma tysiącami, a droga do ujmujących portretów o przepięknie rozmytym tle będzie stać dla nas otworem.

    Niby wszystko w porządku. Tylko właśnie że nie! Bo zamiast tej porterówki mogłem zakupić Tokinę 100 mm 2.8 macro! Gdy kupowałem Nikkora ta już od lat kurzyła się w magazynach sklepowych.
    I miałbym jeden obiektyw dla dwóch zastosowań. Ale nie. Musiałem wydać 1800 zł, albo i nieco ponad, żeby mieć obiektyw tylko dla jednego zastosowania. Właściwie to należy się cieszyć, że nie kupiłem Nikkora 85 mm 1.4, wcześniej biorąc kredyt.

    Ale stało się tak, a nie inaczej. Czasu nie cofnę. I właściwie nie chciałem zacząć od narzekania. Planowałem przejść do sedna. Tylko mi nie wyszło.
    Otóż - poszukuję obiektywu do makrofotografii. Wybór padł na Tokinę. Tą, którą podałem powyżej. Właściwie klamka już zapadła. Tymczasem...
    Tymczasem natknąłem się na informację, iż obiektyw macro może być niepotrzebny. Zbędny, bowiem z pomocą mogą przyjść pierścienie pośrednie.
    Oto mój pomysł. Nie będę wydawał 1500 zł na kolejny obiektyw, ale 199 zł na pierścienie, które zainstaluję miedzy moim Nikonem D7000 a Nikkorem 85 mm 1.8G.
    Oto one (czy będą pasowały?):
    https://www.cyfrowe.pl/aparaty/delta...ersja-eco.html

    Zatem, jeżeli będą pasowały, proszę o wymienienie rzeczy, których się nie spodziewam, a które czynią użytkowanie pierścieni pośrednich gorszym rozwiązaniem niż obiektywów macro.
    Bowiem gdyby wystarczyło kupić pierścienie pośrednie, kto nawet zastanawiałby się nad wydawaniem niemałych przecież pieniędzy na obiektyw macro.

    Proszę o pomoc ludzi wiedzy oraz dobrej woli.

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Napiszę Ci tak... Mam tę Tokinę i jestem w 100% zadowolony zarówno z portretów, jak i okazjonalnego makro. Ta Tokina ma zaskakująco dobry obrazek - żyleta! Fajnie w niej też działa funkcja Limit AF, gdy akurat nie korzysta się z makro.
    D500, D5100, N 18-105, S 17-50, Tokina 100, Metz 64 af-1, Eizo CS2420

  4. #4

    Domyślnie

    Jako wielbiciel bąbelków z Tokiny napiszę tylko, że 100/2.8 nie ma silnika af, a wysuwana mordka w wielu tematach makro nie pomaga. Zakup moim zdaniem dla świadomych obrazka z tego szkła, jako, że konkurencyjna Sigma 105/2.8 ma napęd af, ogniskowanie wewnętrzne i dodatkowo stabilizację. Cena nowego to jakieś 300 zł więcej.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Jako wielbiciel bąbelków z Tokiny napiszę tylko, że 100/2.8 nie ma silnika af, a wysuwana mordka w wielu tematach makro nie pomaga. Zakup moim zdaniem dla świadomych obrazka z tego szkła, jako, że konkurencyjna Sigma 105/2.8 ma napęd af, ogniskowanie wewnętrzne i dodatkowo stabilizację. Cena nowego to jakieś 300 zł więcej.
    Mordka wystraszyła mi dzisiaj pięknego trzmiela - to faktycznie może wkurzać. Brak silnika mnie nie rusza (śrubokręt i wspomniana wcześniej funkcja limit - AF nie lata po całym zakresie, tylko od 30 do 37cm, lub od 37cm w nieskończoność). No i te "bąbelki"
    Ostatnio edytowane przez DeadPixel ; 14-08-2019 o 01:05
    D500, D5100, N 18-105, S 17-50, Tokina 100, Metz 64 af-1, Eizo CS2420

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Człowiek Refleksji Zobacz posta
    Zatem, jeżeli będą pasowały, proszę o wymienienie rzeczy, których się nie spodziewam, a które czynią użytkowanie pierścieni pośrednich gorszym rozwiązaniem niż obiektywów macro.
    Podstawowa niedogodność, to konieczność przekładania pierścieni w celu uzyskania odpowiedniej skali odwzorowania. W sumie 7 kombinacji, a w obiektywie makro wystarczy pokręcić pierścieniem.
    Poza tym obiektywy makro można mocniej domknąć, żeby uzyskać większą GO (a ta jest minimalna).

    I to w zasadzie wszystko.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #7

    Domyślnie

    Makrofotografia to dość szerokie pojęcie. Można fotografować małe przedmioty (np. biżuterię), rośliny, owady. W każdym z tych obszarów potrzeba (czy raczej przyda się) nieco innego obiektywu makro.
    A z moich obserwacji wychodzi, że po zrobieniu kliku zdjęć muszki, motylka i kwiatka, zdecydowanej większości przechodzi ochota na robienie zdjęć makro.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wiem czy to ważne w twoim przypadku, ale pierścienie zabierają też ze 2 działki światła przy pełnym zestawie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dranio Zobacz posta
    Makrofotografia to dość szerokie pojęcie. Można fotografować małe przedmioty (np. biżuterię), rośliny, owady. W każdym z tych obszarów potrzeba (czy raczej przyda się) nieco innego obiektywu makro.
    A z moich obserwacji wychodzi, że po zrobieniu kliku zdjęć muszki, motylka i kwiatka, zdecydowanej większości przechodzi ochota na robienie zdjęć makro.
    O to, to Dlatego szkła makro warto kupować używane

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    O to, to Dlatego szkła makro warto kupować używane
    Tudzież jakieś bardzo tanie, w stylu Cosiny/Soligora 100 Macro (które jest zadziwiająco dobre optycznie). Można też spróbować Raynoxa.
    Ostatnio edytowane przez dranio ; 14-08-2019 o 10:58

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. pierścienie pośrednie do D5300 + AF-S DX NIKKOR 18–55mm f/3.5–5.6G VR II
    By Vexator in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-07-2015, 14:49
  2. Atrakcyjna oferta to gdzie jest haczyk
    By manfred in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 31-05-2015, 13:30
  3. Pierścienie pośrednie - kinga? Gdzie kupić?
    By excentryk in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22-05-2009, 22:35
  4. Nikkor 85mm 1.8 pierscienie posrednie
    By Sukkubus in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-09-2007, 17:27
  5. Nikkor 60 f2,8D mikro + pierscienie posrednie??
    By hesja in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 12-01-2007, 01:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •