Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Tryb samowyzwalacza...okular

    Witam,
    Jak juz zaczyna brakowac lektury to zaczalem sobie po pol roku przegladac troche wnikliwiej instrukcje d70tki i w dziale Tryb samowyzwalacza mam napisane tak : "Aby zapewnic prawidlowe naswietlenie w trybach innych niz M, przed nacisnieciem spustu migawki zaslon okular wizjera (...)."
    Faktem jest ze wczesniej mialem do czynienia z hybrydami typu K-M serie A a d70 to pierwsze lustro ale .. autentycznie to ma takie duze znaczenie ? Ktos w ogole to praktykuje ?
    "Używaj serca i umysłu po to, aby wspomagać siebie i bliźnich dobrym słowem, życzliwością i budzić w nich zachwyt dobrem."

  2. #2

    Domyślnie Re: Tryb samowyzwalacza...okular

    Cytat Zamieszczone przez ars
    Ktos w ogole to praktykuje ?
    Zależy w co celuje wizjer. Jeśli w ciemność (studio, zdjęcia nocne) to się nie przejmuję, ale w każdych innych warunkach staram się jakoś wizjer zasłonić. No i nie chodzi tu o samowyzwalacz, ale o każdy przypadek gdy nie patrzymy w celownik - ale to chyba dla wszystkich jasne.
    Pozdrawiam
    Lolek

  3. #3

    Domyślnie

    jak sie czlowiek wychowal na lustrze to tak a jak nie to sie musi tego i owego dowiedziec thx.
    "Używaj serca i umysłu po to, aby wspomagać siebie i bliźnich dobrym słowem, życzliwością i budzić w nich zachwyt dobrem."

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2005
    Miasto
    Jaworzno, Dominikowice
    Posty
    213

    Domyślnie

    prostsze rozwiązanie przycisk AE/AL
    Ogólnie to dobre Nikony
    F6,F5,F100,F80,F50,FM3a
    Hasselblad 503,905
    D6,D800E,D700,D70IR,Z6II


  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez powerfactorx
    prostsze rozwiązanie przycisk AE/AL
    nei bardzo. przy fotografowaniu ciemnych scenerii z silnym zrodlem swiatla za plecami moze ono miec wplyw na ekspozycje, nawet mimo podniesionego lustra, ktore teoretycznie odcina swiatlo. teoretycznie tak, ale w praktyce cos sie przedostaje.

    prosty test: zalozyc jasne szklo do korpusu, odpalic czas bulb, przylozyc z tylu do wizjera jakas mocna lampke i popatrzyc przy zgaszonym swietle, czy od przodu w obiektywie widac jakiekolwiek swiatlo. jesli tak, to znaczy, ze lepiej wizjer przy dlugich czasach oslaniac

  6. #6

    Domyślnie

    ciekawy test .. wyszlo ze kolega akustyk ma troche racji .
    "Używaj serca i umysłu po to, aby wspomagać siebie i bliźnich dobrym słowem, życzliwością i budzić w nich zachwyt dobrem."

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez powerfactorx
    prostsze rozwiązanie przycisk AE/AL
    Prostsze rozwiązanie: focić w trybie M, nawet po to żeby wprowadzić pomiar zrobiony wcześniej w P, A, S.
    Nikoś D90 + MB-D80 + Nikkor 16-85 VR + Nikkor 70-300 VR + Cosina 100 macro + SB-600 + Velbon Sherpa 600R
    Moja racja jest mojsza, niż Twojsza. Moja racja jest najmojsza!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk
    prosty test: zalozyc jasne szklo do korpusu, odpalic czas bulb, przylozyc z tylu do wizjera jakas mocna lampke i popatrzyc przy zgaszonym swietle, czy od przodu w obiektywie widac jakiekolwiek swiatlo. jesli tak, to znaczy, ze lepiej wizjer przy dlugich czasach oslaniac
    To już lepiej pójść na całość: obiektyw zakapturkować szczelnie albo w ogóle zdjąć i zakleić czarną taśmą dekielek korpusu, odpalić BULB i skierować wizjer w jasny plener. Efekty ewentualnego zaświetlenia będą na zdjęciu.
    Ale chyba jednak lepiej z założonym obiektywem, bo wtedy uwzględnimy światło, które może się odbić od tylnej soczewki.
    Pozdrawiam
    Lolek

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Lolek
    Cytat Zamieszczone przez akustyk
    prosty test: zalozyc jasne szklo do korpusu, odpalic czas bulb, przylozyc z tylu do wizjera jakas mocna lampke i popatrzyc przy zgaszonym swietle, czy od przodu w obiektywie widac jakiekolwiek swiatlo. jesli tak, to znaczy, ze lepiej wizjer przy dlugich czasach oslaniac
    To już lepiej pójść na całość: obiektyw zakapturkować szczelnie albo w ogóle zdjąć i zakleić czarną taśmą dekielek korpusu, odpalić BULB i skierować wizjer w jasny plener. Efekty ewentualnego zaświetlenia będą na zdjęciu.
    no ale niektorzy maja jeszcze analogi i nie beda niepotrzebnie klatek marnowac... i jeszcze czekac na powrot z labu, ew. wyjazd zony, zeby sie lazienka zwolnila

    dlatego podalem bardziej uniwersalna i szybsza metode

  10. #10

    Domyślnie

    Racja, jakoś ostatnio myślę cyfrowocentrycznie.
    Myślałem że zdążę edytować swój post zanim ktoś odpowie - dopisałem o wyższości wersji testu z założonym obiektywem.
    Pozdrawiam
    Lolek

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •