Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Zaułki Wenecji

  1. #1

    Domyślnie Zaułki Wenecji

    Witam,
    Pod ocenę poddaję parę fotek z wypadu do Wenecji. Okazuje się, że nawet przy tłumach turystów są tam zupełnie puste miejsca (Oczywiście nie te opisywane w przewodnikach). Uwagi jak zwykle mile widziane!
    1.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	brama_3931f.jpg
Wyświetleń:	248
Rozmiar:	982,4 KB
ID:	29101

    2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zaulek_3769f.jpg
Wyświetleń:	249
Rozmiar:	918,5 KB
ID:	29102

    3.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zaulek_3779f.jpg
Wyświetleń:	249
Rozmiar:	683,7 KB
ID:	29103

    4.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zaulek_3781f.jpg
Wyświetleń:	250
Rozmiar:	630,7 KB
ID:	29104

    5.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zaulek_3848f.jpg
Wyświetleń:	251
Rozmiar:	770,6 KB
ID:	29105

    6.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zaulek_3872f.jpg
Wyświetleń:	249
Rozmiar:	666,7 KB
ID:	29106

    7.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zaulek_3882f.jpg
Wyświetleń:	251
Rozmiar:	766,6 KB
ID:	29107

    8.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zaulek_3887f.jpg
Wyświetleń:	248
Rozmiar:	892,5 KB
ID:	29108

    9.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zaulek_Sw_Antoni_3907f.jpg
Wyświetleń:	250
Rozmiar:	684,7 KB
ID:	29109
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  2. #2

    Domyślnie

    Kadrowo wyróżniłbym zdjęcia 1,2 i 9. Na reszcie - jak dla mnie - trochę za dużo rozgardiaszu, krzywizn oraz zniekształceń prespektywy spowodowanych użyciem obiektywu szerokokątnego (jak sądzę). Edycyjnie brakuje dla mnie głębszych cieni; nie wiem też czy w paru miejscach suwak saturacji nie powędrował za daleko.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki!
    Ten "bałagan" próbowałem pokazać świadomie. W użyciu był oczywiście UWA, bo ciasno tam było. Cienie i saturację troszkę poprawiłem, ale może faktycznie za mocno.
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ck_dezerter Zobacz posta
    Dzięki!
    (...) W użyciu był oczywiście UWA, bo ciasno tam było. (...)
    To oczywiście kwestia preferencji, ale uważam, że w takich zaułkach warto zawsze spróbować także ułożenia kadru przy użyciu bardziej standardowej ogniskowej. Zachowa nam ona proporcje zgodne z tym, co postrzegamy (bez częstego wyolbrzymienia pierwszego planu i zminiaturyzowania pozostałych), nawet jeśli nie będziemy mieli na zdjęciu wszystkiego od bruku po dachy. Nie twierdzę, że stosowanie UWA w takich miejscach jest złe, ale jedynie że trzeba zachować czujność . Również pozdrawiam.

  5. #5
    Lu
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dune Zobacz posta
    To oczywiście kwestia preferencji, ale uważam, że w takich zaułkach warto zawsze spróbować także ułożenia kadru przy użyciu bardziej standardowej ogniskowej. Zachowa nam ona proporcje zgodne z tym, co postrzegamy (bez częstego wyolbrzymienia pierwszego planu i zminiaturyzowania pozostałych), nawet jeśli nie będziemy mieli na zdjęciu wszystkiego od bruku po dachy. Nie twierdzę, że stosowanie UWA w takich miejscach jest złe, ale jedynie że trzeba zachować czujność . Również pozdrawiam.
    Święte słowa! Zdarzyło mi się podczas ubiegłorocznego pobytu w Toskanii, zostawić w hotelu UWA, które w wypadach do urokliwych i ciasnych toskańskich miasteczek niemalze przyspawane do puszki miałem. Musiałem zapiąć S18-35. I olśnienie... Nie żebym przestał używać szerokiego szkła, ale tak jak @Dune wspomina-te klatki z S18-35 a i S50-100 również było podpinane o wiele bardziej oddawały klimat tych miejsc niż bez umiaru walone na 10-12 mm. Cały czas mowa o DX rzecz jasna.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam radę ogólną i z jedną lub dwie rady spersonalizowane.

    Rada ogólna: poświęć więcej uwagi na porządniejszą obróbkę, a jeśli nie potrafisz lub nie możesz (bo np. brakuje suwaka) wyciągnąć z RAWa więcej (to znaczy znaczy lepiej, nie więcej w sensie dosłownym), poświęć więcej uwagi ekspozycji w terenie. Może szybki bracketing z ręki, może zmiana ustawień światłomierza, może zmiana przyzwyczajeń jak i na co się mierzy ekspozycję... W każdym razie te zdjęcia nie są niestety na poziomie wysokim jeśli idzie o samą obróbkę/ekspozycję, a pamiętam, że robiłeś naprawdę dużo lepsze pod tym względem.

    Rady bardziej osobiste: po pierwsze, ja nie lubię pionów. Piony są be, jak mówią słowa piosenki.

    A już bardziej poważnie - ja wiem, że w tych zaułkach jest ciasno, a bywają nawet wyjątkowo ciasne - ale upierając się na pokazanie całości kadrów pionowych od deski do deski, jakby z góry ograniczasz sobie pole wypowiedzi. A przecież jakbyś spojrzał na kadry np. 7, 8, 9 - to jasno widać, ze tyle podłogi ani nie wnosi nic szczególnie ciekawego do obrazka, ani nie wpływa korzystnie na kompozycję. Tym bardziej że na 7 to czółno na pierwszym planie i tak się nie mieści... Więcej nawet: na tychże zdjęciach najwyższa góra też nie wnosi nic szczególnie potrzebnego, poza wyraźnymi kłopotami technicznymi.

    Wniosek: rób kwadraty, lub zbliżone kadry - wypadną pewnie równie ciekawei pod względem zawartości, a pewnie ciekawiej jako fotografie, bo odpadnie ten mało potrzebny dół, ta kłopotliwa technicznie góra, i pewnie zminimalizuje się ten efekt przeciągu pomiędzy dwoma pionowymi ścianami po bokach.

    Druga rada spersonalizowana: jak jest ciasno, pokaż szczegóły. Daj odpocząć od tych straszliwie wyciągniętych pionów i pokaż coś, co nie będzie miało po bokach pionowych ścian.

    Ostatnia uwaga jest już tak osobista i tak spersonalizowana, że sam się waham, czy ją zamieścić - ale jak już zacząłem to jadę... Wolałbym inne kolory, mające więćej mięsa, mocy, wyrazu (nie mylić z saturation). Widzę, że tu i ówdzie jest róż wenecki, czyli powinno si zgadzać - ale ogólnie wolałbym jednak inne.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za cenne uwagi! Co do użycia UWA, to macie rację, ale jakoś ciągle mam ochotę jak najwięcej pokazać. Podczas tego wypadu miałem też standard, ale zapinałem tylko w momentach, jak miałem robić foty żonie i córce (one użycia UWA w stosunku do siebie nie tolerują z powodów wiadomych). Co do ekspozycji, to w ogóle ciężko było wykombinować, na co mierzyć światło: albo dobrze an górze i czarno na dole, albo w miarę OK na dole, a wyjarana góra.... Ale faktycznie - kadrowanie w kwadrat by sporo uprościło też pod tym względem. Z kolorami też jakoś było ciężko odwzorować realne - nie wiem, dlaczego?
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  8. #8

    Domyślnie

    Te same zdjęcia by było o wiele ciekawsze porankiem lub o zachodzie. Sam spacerując po Wenecji właśnie wieczorem strzeliłem najlepsze kadry.
    Poza tym wydaje mi się że masz AD-L ustawiony na mid/high, a to z kolei spłaszczyło cienie.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  9. #9

    Domyślnie

    Co do pory - jasne! Niestety musiałem dojechać i zanim dotarłem do najbardziej klimatycznych miejsc to już ranek minął, a na pozostanie do wieczora siły nie starczyło... AD-L - sprawdzę, może faktycznie, albo przesadziłem z rozjaśnianiem cieni w obróbce. Bardziej wieczorne mam z Chioggi (tam byłem parę razy wieczór), ale muszę się im przyjrzeć, czy jest coś wartego pokazania.
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  10. #10

    Domyślnie

    Czy ADL ma jakiekolwiek znaczenie przy wywoływaniu z RAW-ów? Tu chyba za bardzo shadowsy zostały wypłukane w pp ...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Reportaż ] Pocztówki z Wenecji
    By Keek in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 30-09-2011, 13:49
  2. Karnawał w Wenecji
    By CathyNoo in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-06-2011, 08:05
  3. [ Architektura ] zaułki
    By jck_jck in forum Architektura
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-09-2010, 18:23
  4. [ Grafizacja ] Zaułki
    By Rob123 in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 27-01-2009, 23:00
  5. [ Architektura ] Lublin, zaułki
    By marrcel in forum Architektura
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 09-03-2008, 20:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •