Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie [Piłka nożna] Ekstraklasa: ŁKS Łódź - Lech Poznań

    Drugie podejście do piłki. Wszelkie wskazówki i rady będą bardzo mile widziane
    Cała fotorelacja z meczu do obejrzenia tutaj: https://drive.google.com/drive/folde...pe?usp=sharing

    1. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3667.jpg
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	759,4 KB
ID:	28722
    2. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3708.jpg
Wyświetleń:	227
Rozmiar:	602,2 KB
ID:	28723
    3. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3884.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	988,6 KB
ID:	28724
    4. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4001.jpg
Wyświetleń:	223
Rozmiar:	1,05 MB
ID:	28725
    5. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4015.jpg
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	1 022,4 KB
ID:	28726
    6. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4154.jpg
Wyświetleń:	223
Rozmiar:	1,13 MB
ID:	28727
    7. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4344.jpg
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	952,9 KB
ID:	28728
    8. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4603.jpg
Wyświetleń:	220
Rozmiar:	1,13 MB
ID:	28729
    9. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4611.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	885,3 KB
ID:	28730
    10. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4640.jpg
Wyświetleń:	218
Rozmiar:	1,08 MB
ID:	28731
    11. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4676.jpg
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	1,03 MB
ID:	28732
    12. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4705.jpg
Wyświetleń:	213
Rozmiar:	1,16 MB
ID:	28733
    13. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4805.jpg
Wyświetleń:	213
Rozmiar:	981,1 KB
ID:	28734
    14. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_4830.jpg
Wyświetleń:	213
Rozmiar:	819,6 KB
ID:	28735
    15. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_5047.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	1,02 MB
ID:	28736

  2. #2

    Domyślnie

    @PC_

    1,2.) OK
    3.) Wygląda mi na poruszone na skutek ciągnięcia obiektywu za akcją podczas naświetlania. Jak sobie z tym radzić?
    Albo poprawiać kadr, albo robić zdjęcia, a nie ciągnąć obiektywu za akcją z wciśniętym spustem migawki.
    4.) Nie.
    5.) Jest dobrze. Otwartym pozostaje tutaj pytanie o kadrowanie: Czy zostawiać z bramkarzem, czy ciąć ciaśniej do samych piłkarzy ŁKSu, ale każdy z tych wyborów można obronić.
    6.) Nie.
    7.) Gdyby nie ucięte nogi byłoby to najlepsze zdjęcie "bezpiłkowe z bosika", nawet warte zostawienia. Z uciętymi nogami już nie.
    8.) Jest ok.
    9.) Jest moment, jest ostrość, jest odpowiednio ciasny kadr. Przeszkadza trochę słupek wchodzący w zawodnika Lecha, ale to już rzecz niezależna od Ciebie. Najlepsze zdjęcie z boiska.
    10.) Nie.
    11.) No nie jest trafione(ostrość uciekła na piłkarza Lecha), a szkoda, bo moment jakiś jest, a do tego ciekawe i inne niż zwykle tło.
    12.) Jest lekko krzywe(prostowanie do barierek nie zawsze się w 100% sprawdza ). Sam moment jest dobry, zdjęcie jest trafione pod względem ostrości, ale mam wrażenie, że mogłeś je robić na dłuższej ogniskowej, bo wygląda mi na cropowane w PP.
    13.) Nie.
    14.) Próbowałbym kadrować znacznie ciaśniej, noga i tak jest już obcięta... Albo do pionu jak na dysku. Bo jak mniemam obcięcie nogi w wersji poziomej było spowodowane prostowaniem poziomego kadru?
    15.) Bramkarz uratował to zdjęcie. W przeciwnym wypadku byłbym na nie.


    Natomiast tak całościowo do wszystkich zdjęć:
    Mając obiektyw f/2.8 ostry od 2.8 robi się nim nożną na f/2.8, a nie na f/4.0, co:
    -Wymusi stosowanie wyższego ISO
    --Które spowoduje mniejsze możliwości cropowania.
    -Spowoduje gorsze odcięcie od tła, szczególne to będzie widoczne w przypadku takich zdjęć jak 8 i 12. Tak jak na stadionie ŁKSu to jeszcze jakoś wygląda, bo trybuny są niskie i pełne, tak w przypadku większości stadionów nierozmyte betonowe ściany, barierki i puste krzesła za nimi wyglądają tragicznie.
    -Pozwoli się szybciej uczyć i rozwijać. Robienie zdjęć na f/4.0 to nie rozwiązanie problemu nietrafionych zdjęć, a tylko jego mniej lub bardziej udane maskowanie.

    Masz zdecydowanie zbyt dużą tendencje do wrzucania zdjęć tyłem/bokiem. Tutaj właściwie wychodzę z założenia, że zdjęcia, na którym nie widać przynajmniej 1 oka warto wrzucić tylko w dwóch przypadkach:
    A.) Gdy dotyczy jakiejś kluczowej akcji meczu(faul, gol, radość po golu). np DSC_4025 z dysku google.
    B.) Mamy złapany naprawdę fajny moment z dobrze widocznym nazwiskiem na koszulce, ale o tym już pisałem poprzednim razem.

    Sama obróbka/światło(trudno mi jednoznacznie ocenić, po zdjęciach, a na stadionie ŁKSu nigdy zdjęć nie robiłem) jest zdecydowanie zbyt kontrastowa.
    Z jednej strony jasne partie skóry są praktycznie białe, z drugiej cienie na twarzach są już na tyle ciemne, że zaczynają przeszkadzać.
    Przydałoby się tutaj ściągnąć highlightsy i delikatnie wyciągnąć cienie. Ale z umiarem, żeby nie wyszedł z tego pozbawiony kontrastu pseudoHDR.

    Znowu napiszę to samo, co ostatnim razem :P
    Znowu masz lepsze zdjęcia na dysku(3940, 4340, 4647, 4845) niż wrzucone tutaj.

    No i punkt ostatni, przez który wszyscy przechodzili, czyli łapanie zdjęć na zbyt szerokiej ogniskowej.
    Możesz praktycznie zapomnieć, że w 70-200 masz inne ogniskowe niż 200 mm. Poniżej 200mm schodź tylko w jednym jednym przypadku. Kiedy masz zawodnika z piłką przy nodze i nie jesteś go w stanie złapać w całości na 200mm. W każdym innym przypadku trzymaj się 200mm.

  3. #3

    Domyślnie

    Kolejny raz wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź!

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    @PC_
    Jest lekko krzywe(prostowanie do barierek nie zawsze się w 100% sprawdza
    Jest jakiś sposób, który się w 100% sprawdza? Bo masę czasu się siłowałem z tym prostowaniem - raz do horyzontu, raz do barierek i ciągle gdzieś coś mi nie pasowało.

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    @PC_
    14.) Próbowałbym kadrować znacznie ciaśniej, noga i tak jest już obcięta... Albo do pionu jak na dysku. Bo jak mniemam obcięcie nogi w wersji poziomej było spowodowane prostowaniem poziomego kadru?
    Dokładnie tak. Wahałem się czy lepiej wygląda w poziomie czy w pionie i nie mogłem się zdecydować, dlatego na dysk wjechały obie wersje. Tu przy okazji mam pytanie - czy przygotowując zdjęcia pod internet trzymałbyś się sztywno standardowej proporcji 3:2 czyli przycinał na zablokowanych proporcjach w poziomie lub pionie, czy jeżeli kadr tego wymaga to można to lepiej odejść od tych proporcji? Tylko przy zdjęciu nr 3 się na to zdecydowałem, ale w kilku innych miejscach również bardziej by mi to pasowało patrząc na jedno konkretne zdjęcia, ale nie wiem jak to wpływa na odbiór całej fotorelacji jak więcej zdjęć byłyby w różnych proporcjach.

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    @PC_
    Natomiast tak całościowo do wszystkich zdjęć:
    Mając obiektyw f/2.8 ostry od 2.8 robi się nim nożną na f/2.8, a nie na f/4.0, co:
    [...]
    Ta przysłona to był wypadek przy pracy, a nie celowe działanie. Cała pierwsza połowa jest z f/2.8, w przerwie robiłem zdjęcie grupy kibiców na trybunach i zwiększyłem przysłonę, żeby cała grupa była ostra i zapomniałem tego cofnąć na drugą połowę. Zorientowałem się dopiero w samej końcówce.

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    @PC_
    Tak jak na stadionie ŁKSu to jeszcze jakoś wygląda, bo trybuny są niskie i pełne[...]
    Raczej trybuna

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    @PC_
    Sama obróbka/światło(trudno mi jednoznacznie ocenić, po zdjęciach, a na stadionie ŁKSu nigdy zdjęć nie robiłem) jest zdecydowanie zbyt kontrastowa.
    Z jednej strony jasne partie skóry są praktycznie białe, z drugiej cienie na twarzach są już na tyle ciemne, że zaczynają przeszkadzać.
    Przydałoby się tutaj ściągnąć highlightsy i delikatnie wyciągnąć cienie. Ale z umiarem, żeby nie wyszedł z tego pozbawiony kontrastu pseudoHDR.
    Generalnie trochę ściągałem z highlightsów i wyciągałem z cieni, tak wyglądają suwaki z jednego ze zdjęć (na innych jest mniej lub bardziej podobnie):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2019-08-8 o 17.25.07.png
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	4,15 MB
ID:	28874

    Też zwróciłem uwagę, że wypadałoby jeszcze bardziej ściągnąć prześwietlenia ze skóry/twarzy zawodników, tylko jak zjeżdżałem z highlightsami w dół to skóra rzeczywiście wyglądała lepiej, ale za to koszulki traciły biały kolor i robiły się szare (widać to nieco na zdjęciach 12 czy 13), co mi mocno przeszkadzało i dlatego na większości zatrzymywałem się w okolicach -35/40. Chyba, że jeszcze można pokombinować na innych suwakach - jak masz jakieś rady albo coś Ci się rzuca w oczy na moim screenie z LR to będę wdzięczny.
    Tak to wygląda jakbym bardziej ściągnął prześwietlenia i wyciągnął z cieni:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2019-08-8 o 17.29.30.png
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	4,19 MB
ID:	28875

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    @PC_
    Znowu napiszę to samo, co ostatnim razem :P
    Znowu masz lepsze zdjęcia na dysku(3940, 4340, 4647, 4845) niż wrzucone tutaj.
    Selekcja na pewno leży, bo zdjęcie, które oceniłeś jako najlepsze z boiska u mnie było jednym z ostatnich wyborów, a za to zdjęcia 3, 7, 10, 14 (poza uciętymi stopami) oceniałem jako najlepsze.

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    @PC_
    No i punkt ostatni, przez który wszyscy przechodzili, czyli łapanie zdjęć na zbyt szerokiej ogniskowej.
    Możesz praktycznie zapomnieć, że w 70-200 masz inne ogniskowe niż 200 mm. Poniżej 200mm schodź tylko w jednym jednym przypadku. Kiedy masz zawodnika z piłką przy nodze i nie jesteś go w stanie złapać w całości na 200mm. W każdym innym przypadku trzymaj się 200mm.
    Tutaj starałem się trzymać ogniskowej 200mm i możliwie ciasno wypełniać kadr, natomiast przy stałym punkcie AF-a (jeden powyżej centralnego, jak radziłeś ostatnio) właśnie w kilku miejscach zabrakło nieco kadru i stąd te poucinane stopy, dlatego czasem ratowałam się zmianą ogniskowej. Jeszcze nie robię tego zbyt sprawnie i szybko, dlatego wychodzi jak wychodzi

    Dzięki jeszcze raz za wszystkie rady, kolejny mecz już w niedzielę, tym razem o 15, więc cały przy świetle dziennym.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PC_ Zobacz posta
    Kolejny raz wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź!
    Nie ma za co, dopóki mnie nie zbanują mogę się dzielić wiedzą

    Cytat Zamieszczone przez PC_ Zobacz posta
    Jest jakiś sposób, który się w 100% sprawdza? Bo masę czasu się siłowałem z tym prostowaniem - raz do horyzontu, raz do barierek i ciągle gdzieś coś mi nie pasowało.
    Nie. Najskuteczniejszym sposobem jest tutaj wywołanie 3 zdjęć z różnym angle, potem stwierdzenie, że jedno z nich za bardzo poleciało w prawo, drugie w lewo, tak więc wywołanie zdjęcia z wartością pośrednią, porównanie go z poprzednimi... i tak do skutku.
    Gdzie skutkiem może być to, że stwierdzisz, że dane zdjęcie zawsze będzie wyglądało na krzywe


    Cytat Zamieszczone przez PC_ Zobacz posta
    Tu przy okazji mam pytanie - czy przygotowując zdjęcia pod internet trzymałbyś się sztywno standardowej proporcji 3:2 czyli przycinał na zablokowanych proporcjach w poziomie lub pionie, czy jeżeli kadr tego wymaga to można to lepiej odejść od tych proporcji? Tylko przy zdjęciu nr 3 się na to zdecydowałem, ale w kilku innych miejscach również bardziej by mi to pasowało patrząc na jedno konkretne zdjęcia, ale nie wiem jak to wpływa na odbiór całej fotorelacji jak więcej zdjęć byłyby w różnych proporcjach.
    Przede wszystkim należy tutaj zdefiniować "przygotowanie pod internet", bo załapią się pod to zarówno:
    A.) Zdjęcia słane do agencji.
    Tutaj osobiście trzymam się wymieszanych proporcji 3:2 albo 4:3, czasami 16:9. Jakie zdjęcie ktoś będzie potrzebował, takie znajdzie.
    B.) Zdjęcia prezentowane w formie kompletnej fotorelacji na forum/stronie/blogu.
    W tym przypadku można by napisać, że ile ludzi tyle opinii, ale byłoby to kłamstwo, bo prawie każdy zmieniał w tej kwestii zdanie, często kilkukrotnie. Osobiście i na chwilę obecną powiedziałbym, żeby w 95% trzymać się 3:2, a odchodzić od tego tylko w rzeczywiście uzasadnionych przypadkach.

    Cytat Zamieszczone przez PC_ Zobacz posta
    Raczej trybuna
    To by tłumaczyło, dlaczego zdjęcia z pierwszej połowy są na tle trybun, a z drugiej na tle płotów i w sumie niczego.
    Pełne trybuny w tle wyglądają zdecydowanie lepiej niż płoty i na wpół wyschnięta trawa

    Cytat Zamieszczone przez PC_ Zobacz posta
    Generalnie trochę ściągałem z highlightsów i wyciągałem z cieni, tak wyglądają suwaki z jednego ze zdjęć (na innych jest mniej lub bardziej podobnie):
    Też zwróciłem uwagę, że wypadałoby jeszcze bardziej ściągnąć prześwietlenia ze skóry/twarzy zawodników, tylko jak zjeżdżałem z highlightsami w dół to skóra rzeczywiście wyglądała lepiej, ale za to koszulki traciły biały kolor i robiły się szare (widać to nieco na zdjęciach 12 czy 13), co mi mocno przeszkadzało i dlatego na większości zatrzymywałem się w okolicach -35/40. Chyba, że jeszcze można pokombinować na innych suwakach - jak masz jakieś rady albo coś Ci się rzuca w oczy na moim screenie z LR to będę wdzięczny.
    Tak to wygląda jakbym bardziej ściągnął prześwietlenia i wyciągnął z cieni:
    Druga wersja wygląda zdecydowanie lepiej.
    W kwestii tego, co priorytetozwać, skórę czy koszulki: To nie fotografia ślubna, gdzie kwestią życia lub śmierci jest to, czy ubranie jest w kolorze ecru, białym, czy jasno beżowym
    Oczywiście jeżeli jest możliwość uzyskania zarówno dobrego koloru skóry i koszulki, to należy iść w tym kierunku, ale w widocznych tutaj warunkach może to być trudne. Możesz podesłać RAW'a, to rzucę na niego okiem.

    Cytat Zamieszczone przez PC_ Zobacz posta
    Selekcja na pewno leży, bo zdjęcie, które oceniłeś jako najlepsze z boiska u mnie było jednym z ostatnich wyborów, a za to zdjęcia 3, 7, 10, 14 (poza uciętymi stopami) oceniałem jako najlepsze.
    14 jest dobra, tylko te nieszczęsne stopy, moment na 3 też dobry, tylko złapany ze złego miejsca.

    Cytat Zamieszczone przez PC_ Zobacz posta
    Tutaj starałem się trzymać ogniskowej 200mm i możliwie ciasno wypełniać kadr, natomiast przy stałym punkcie AF-a (jeden powyżej centralnego, jak radziłeś ostatnio) właśnie w kilku miejscach zabrakło nieco kadru i stąd te poucinane stopy, dlatego czasem ratowałam się zmianą ogniskowej. Jeszcze nie robię tego zbyt sprawnie i szybko, dlatego wychodzi jak wychodzi
    Podstawą tutaj jest przejście ze "świadomego" kadrowania na pełny automatyzm i praktycznie opieranie się na pamięci mięśniowej, a to trwa miesiące, jak nie lata

    Cytat Zamieszczone przez PC_ Zobacz posta
    Dzięki jeszcze raz za wszystkie rady, kolejny mecz już w niedzielę, tym razem o 15, więc cały przy świetle dziennym.
    W ciemno mogę powiedzieć tylko jedno:
    Pamiętaj o tym, ze z cienia zawsze można wyciągać, z przepalonego białego już nic nie odzyskasz
    Nic więcej a propos ustawiania ekspozycji/trybu pomiaru w ciemno nie doradzę, bo bardzo mocno różni się to pomiędzy stadionami.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    Nie ma za co, dopóki mnie nie zbanują mogę się dzielić wiedzą
    To by tłumaczyło, dlaczego zdjęcia z pierwszej połowy są na tle trybun, a z drugiej na tle płotów i w sumie niczego.
    Pełne trybuny w tle wyglądają zdecydowanie lepiej niż płoty i na wpół wyschnięta trawa
    Dlatego tutaj mam wątpliwości z którego miejsca robić zdjęcia - czy za linią końcową pomiędzy bramką, a drugą linią boczną czy pomiędzy bramką, a trybuną. Plusem tej pierwszej opcji są trybuny w tle przy akcjach w polu karnym, plusem tej drugiej opcji możliwość złapania np. reakcji trenera przy ławce (chociaż mimo wszystko ławka jest i tak dość daleko jak na 200mm na FX) albo radości zawodników po bramce jak biegną twarzą do kibiców i swojej ławki. Chyba póki co będę jedną połowę korzystał z pierwszej opcji, a drugą połowę, za drugą bramką, z opcji drugiej.

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    Druga wersja wygląda zdecydowanie lepiej.
    W kwestii tego, co priorytetozwać, skórę czy koszulki: To nie fotografia ślubna, gdzie kwestią życia lub śmierci jest to, czy ubranie jest w kolorze ecru, białym, czy jasno beżowym
    Oczywiście jeżeli jest możliwość uzyskania zarówno dobrego koloru skóry i koszulki, to należy iść w tym kierunku, ale w widocznych tutaj warunkach może to być trudne. Możesz podesłać RAW'a, to rzucę na niego okiem.
    Wychodziłem właśnie z odwrotnego założenia, że to nie jest beuty, że kolor skóry musi być idealny
    Wrzuciłem RAW-a tego zdjęcia do folderu: https://drive.google.com/drive/folde...pe?usp=sharing
    Plik DSC_4340.DNG

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    Nie ma za co, dopóki mnie nie zbanują mogę się dzielić wiedzą
    W ciemno mogę powiedzieć tylko jedno:
    Pamiętaj o tym, ze z cienia zawsze można wyciągać, z przepalonego białego już nic nie odzyskasz
    Nic więcej a propos ustawiania ekspozycji/trybu pomiaru w ciemno nie doradzę, bo bardzo mocno różni się to pomiędzy stadionami.
    To tu mam jeszcze jedno pytanie - radziłeś poprzednio, żeby przy sztucznym świetle i stałych warunkach oświetleniowych korzystać z manuala ustawionego na najjaśniejszą część boiska i tak też zrobiłem na ostatnim meczu. Czy przy świetle naturalnym, które może być mocno zmienne, lepiej przejść na tryb preselekcji przysłony (ustawionej na 2.8 ), auto ISO do 6400 i automatyczny czas z ustawionym np. min. 1/800 czy 1/1000? Jeżeli tak to jaki tryb pomiaru światła - centralnie ważony?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PC_ Zobacz posta
    Dlatego tutaj mam wątpliwości z którego miejsca robić zdjęcia - czy za linią końcową pomiędzy bramką, a drugą linią boczną czy pomiędzy bramką, a trybuną. Plusem tej pierwszej opcji są trybuny w tle przy akcjach w polu karnym, plusem tej drugiej opcji możliwość złapania np. reakcji trenera przy ławce (chociaż mimo wszystko ławka jest i tak dość daleko jak na 200mm na FX) albo radości zawodników po bramce jak biegną twarzą do kibiców i swojej ławki. Chyba póki co będę jedną połowę korzystał z pierwszej opcji, a drugą połowę, za drugą bramką, z opcji drugiej.
    W sumie nic tutaj nie mogę więcej dodać, bo sam sobie odpowiedziałeś na swoje wątpliwości No może z wyjątkiem tego, żeby przy zdjęciach przy świetle słonecznym brać też pod uwagę światło i unikać robienia pod słońce.

    Cytat Zamieszczone przez PC_ Zobacz posta
    Wychodziłem właśnie z odwrotnego założenia, że to nie jest beuty, że kolor skóry musi być idealny
    Wrzuciłem RAW-a tego zdjęcia do folderu: https://drive.google.com/drive/folde...pe?usp=sharing
    Plik DSC_4340.DNG
    Poszedłbym w coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nikoniarze_PC_.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	562,6 KB
ID:	28915
    To co jest czarne jest czarne.
    To co jest białe jest białe.
    Trawa jest zielona.
    Skóra wygląda mniej więcej ok.

    Kombinacja ściągnięcia highlightsów i wyciągnięcia whites'ów z jednej strony pozwala ściągnąć przepały ze skóry, a z drugiej wyciągnąć białe koszulki.

    Cytat Zamieszczone przez PC_ Zobacz posta
    To tu mam jeszcze jedno pytanie - radziłeś poprzednio, żeby przy sztucznym świetle i stałych warunkach oświetleniowych korzystać z manuala ustawionego na najjaśniejszą część boiska i tak też zrobiłem na ostatnim meczu. Czy przy świetle naturalnym, które może być mocno zmienne, lepiej przejść na tryb preselekcji przysłony (ustawionej na 2.8 ), auto ISO do 6400 i automatyczny czas z ustawionym np. min. 1/800 czy 1/1000? Jeżeli tak to jaki tryb pomiaru światła - centralnie ważony?
    Tak jak pisałem, nie da się tego powiedzieć w ciemno, dla przykładu:
    Stadion Miejski we Wrocławiu: Jednym wyjściem jest pełny manual z ustawieniem na światła i wyciąganie zdjęć z zacienionej części murawy w PP.
    Automatyka wariuje mając 4 EV kontrastu pomiędzy częścią murawy w słońcu, a tą w cieniu.
    Stadion Olimpijski/Oporowska Wro/Miedzi Legnica: Manual z auto ISO i pomiarem matrycowym i zdjęcia prosto z puszki wygląda dobrze.
    Stadion Zagłębia Lubin: Manual z auto ISO i pomiarem matrycowym, ale te z cienia wymagają wyciągania o te 1-2 EV z cienia.

    W przypadku stadionu ŁKS trudno mi w ciemno wyrokować jak to będzie wyglądać. Nie wiem jak tam w praktyce będzie wyglądał kontrast pomiędzy trybunami a boiskiem.

Podobne wątki

  1. [ Sport ] [Piłka Nożna] Ekstraklasa: ŁKS Łódź - Lechia Gdańsk
    By PC_ in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 26-08-2019, 21:41
  2. [ Sport ] [piłka nożna] Lech Poznań - GKS Bełchatów
    By qooba in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-03-2013, 21:28
  3. [ Sport ] [Piłka nożna] Widzew Łódź vs Lech Poznań
    By RTSiak in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-11-2012, 09:43
  4. [ Sport ] [piłka nożna] Widzew Łódź - Lech Poznań 0:0
    By qooba in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-05-2012, 17:02
  5. [ Sport ] [Piłka Nożna] Lech Poznań - Podbeskidzie
    By kd78 in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-05-2012, 16:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •