Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11

    Domyślnie

    To dużo większym problemem będzie dobre ustawienie światła niż aparat i obiektyw. Olej to także faktura farby i pociągnięcia pędzla a jednocześnie bliki na powierzchniach ułożonych pod troszkę innym kątem. Znajomy wiele lat temu namówił mnie na reprodukcje jego obrazów. Jeszcze w czasach analogowych... Obiecałem sobie ... Nigdy więcej . Teraz jest łatwiej.
    Szkło makro 90-100 mm z minimalnymi dystorsjami. Na pelnej klatce. Na dx 50 macro.

  2. #12

    Domyślnie

    Kupiłem zestaw czterech softboxów ze światłem stałym bo problemem w fotografowaniu obrazów jest werniks nałożony na obraz przez co bardzo się błyszczy, zresztą do tej pory zlecałem to firmie zewnętrznej i trochę podpatrzyłem jak to robili i jak oświetlali, największy problem był w tym że trzeba taki obraz zawieźć potem przywieźć zresztą koszty też były spore za zdjęcia jednego obrazu płaciłem 300 a że w miesiącu jest 5-7 no to trochę bolało

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    To dużo większym problemem będzie dobre ustawienie światła niż aparat i obiektyw. Olej to także faktura farby i pociągnięcia pędzla a jednocześnie bliki na powierzchniach ułożonych pod troszkę innym kątem. Znajomy wiele lat temu namówił mnie na reprodukcje jego obrazów. Jeszcze w czasach analogowych... Obiecałem sobie ... Nigdy więcej . Teraz jest łatwiej.
    Szkło makro 90-100 mm z minimalnymi dystorsjami. Na pelnej klatce. Na dx 50 macro.
    No właśnie to jest największy problem dlatego pewnie i tak nadal będę korzystał z usług fotograficznych firm trzecich ale coś we mnie mi mówi żeby spróbować nauczyć się samemu, co do obiektywów ciągle nie wiem czy FX czy DX na początku celowałem w D850 ale nie wiem czy ogarnę tak dużą matrycę

  3. #13

    Domyślnie

    robiłem "troszkę" reprodukcji, obrazy (różne techniki), plakaty itp, po wielu naukach i poradach (doświadczonego), dwie lamy światło ciągłe, statyw pod aparat, robiłem wszystko obiektywem 50mm na dx (małe zniekształcenia i możliwość fotografowania większych prac - odejście), ustawienie lamp to zabawa, najlepsze rezultaty lampy tyłem do obrazów i odbicie od dużych matowych powierzchni, moc lamp mniej znacząca, kolorystyka kalibrowana na komputerze względem oryginału, niestety odbiorcy często zwracali uwagę, że kolory się różnią, na to NIE MA MOCNYCH i gdyby nie ta potrzebna ci duża rozdzielczość to polecił bym ci d200 (czyli matryca ccd)
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  4. #14

    Domyślnie

    Trzeba by poczytać o polaryzacji światła i fitlrach polaryzacyjnych.

  5. #15

    Domyślnie

    Filtr może dać tyle dobry efekt, co i przekłamać kolory. Do reprodukcji celowałbym w szkła makro, Nikkora 60/2.8 lub któreś 105/2.8, tu Sigma jest bezkonkurencyjna cenowo. Co do body, to d850 oczywiście da radę tyle, że budżet wyczerpie w zasadzie. A przydałoby się coś do portretu, krajobrazu.
    DX czy FX? Tu każdy doradzi wedle własnych doświadczeń, pytanie czy matryce 45mpix lub 36 w d810 są potrzebne. Z drugiej strony jak porównuję d7200 do d500, to bardziej zaawansowana puszka ma mniejsze problemy z WB i tym samym odwzorowaniem kolorów, czyli mniej pracy przy obróbce. Fotografowałem parę razy kolorowe próbki, koszmar. Najmniej roboty to foto w neutralnym świetle dziennym. Tak bym polecał na początek neutralne stanowisko bez sztucznych świateł, bo można się zniechęcić nie mając doświadczenia. Przy obrazach pojawiają się oczywiście odblaski, stąd nad sztucznym światłem trzeba popracować. Przy czym wszystko zależy od jakości odwzorowania, które chcemy osiągnąć, co innego wysoko rozdzielcza reprodukcja, co innego miniatura do galerii internetowej. Trzeba próbować, kiedyś widziałem jakieś poradniki o reprodukcji dla muzeów, w necie, pdf.

  6. #16

    Domyślnie

    Dlatego malarze mieli pracownie w mansardach z przeszklonym dachem.
    Im większy obraz, tym trudniej oświetlić. Rozproszone światło da mniejsze odblaski, ale ukryje też fakturę pędzla. Można je wydobyć światłem kontrowym, ale trzeba zapewnić jednolite oświetlenie z dwóch stron.
    WB koniecznie ustawiane na szarą kartę i profil koloru z ColorCheckera
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #17

    Domyślnie

    Moim bardzo skromnym zdaniem najważniejsze jest światło (odpowiednio ustawione i o odpowiedniej wartości Ra i skalibrowany tor pracy (aparat, monitor)

    Proponowalbym odnaleźc kontakt do Marcina Kałuży (czornyja), geniusza jeśli chodzi o wiernośc oddania kolorów.
    Konsultacja z nim i z NIKIM INNYM jeżeli zależy Auorowi na wiernej reprodukcji barw.

    Jeśli chodzi o aparat to proponuję wejśc tutaj:

    https://www.dxomark.com/Cameras/

    i posortowac wyniki wg kolumny Portret - Nikon D850 ma najlepszy wynik jeśli chodzi o możliwośc oddania kolorów.

    Pytanie na ile kluczowe jest to oddanie, jeśli naprawdę jest to nieodzowne to polecam jedynie ten aparat. Kompromis cenowy jedynie to co poniżej w tabeli - im niżej - tym gorzej.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Śprotek Zobacz posta
    Moim bardzo skromnym zdaniem najważniejsze jest światło (odpowiednio ustawione i o odpowiedniej wartości Ra i skalibrowany tor pracy (aparat, monitor)

    Proponowalbym odnaleźc kontakt do Marcina Kałuży (czornyja), geniusza jeśli chodzi o wiernośc oddania kolorów.
    Konsultacja z nim i z NIKIM INNYM jeżeli zależy Auorowi na wiernej reprodukcji barw.

    Jeśli chodzi o aparat to proponuję wejśc tutaj:

    https://www.dxomark.com/Cameras/

    i posortowac wyniki wg kolumny Portret - Nikon D850 ma najlepszy wynik jeśli chodzi o możliwośc oddania kolorów.

    Pytanie na ile kluczowe jest to oddanie, jeśli naprawdę jest to nieodzowne to polecam jedynie ten aparat. Kompromis cenowy jedynie to co poniżej w tabeli - im niżej - tym gorzej.
    Nie ma możliwości wiernego oddania koloru farb malarskich, szczególnie kolorów ziemi. podobnie jak farb fluoroscencyjnych czy tlenków metali. Nie do oddania są prószenia złotem. Grubo położony werniks na soczystych pociągnięcia pędzla potrafi wprawić w rozpacz.
    Ani aparat, ani format nie jest specjalnie ważny. Podstawa to bardzo duże pomieszczenie, maksymalnie długa ogniskowa (bo zwiększa dostępne kąty oświetleniowe), umiejętność operowania światłem od punktu do powierzchni. Powtarzalne warunki. Ale najważniejsza jest świadomość, że kolor to jedno a faktura drugie. Zdarzało mi się robić reprodukcje przy jednym punkcie na tyle oddalonym, że dawał równe światło. Zresztą to akurat łatwo obejść bo wystarczy przygotować sobie maskę wyrównującą (fotografując białą płaszczyznę "pod obrazem").

    Ogólnie to najtrudniejszy temat jaki znam, gdzie czasem można mieć dobry wynik, czasem przyzwoity a czasem... no cóż.

    Ta wiara w oddanie kolorów co się przewija w tym wątku dowodzi, że autorzy rad nigdy tym tematem się nie zajmowali. 300 zł za duży olejny obraz to wcale nie jest dużo (jeśli wynik jest najlepszy jak to jest możliwe).

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 14-08-2019 o 23:40

  9. #19

    Domyślnie

    Wiesiu bardzo dobrze pisze. Problem jest mi znany bo moja połówka jest malarzem i prowadzimy studio artystyczne i też fotografujemy i sprzedajemy obrazy.
    https://s999.co.uk/project/painting/

    Nie da się pewnych kolorów oddać i to nie ważne jakbyś się starał. Już nie mówiąc o kompresji do jpg. która potrafi bardzo dużo namieszać. Dodaj do tego przeglądarki które też potrafią dawać różne wyniki. Dodatkowo algorytmy kompresji stron, portali itd. Które też masakrują i przekłamują, saturacja wyostrzanie itd.
    Nie będę się rozpisywał jaka irytacja czasem panuje podczas wrzucania zdjęć do kompa. Mamy colorchecker, aparat ma HNCS i monitory są kalibrowane.
    Dlatego my poza staraniami i tak piszemy w opisie że mogą być pewne różnice w stosunku do oryginału kolor i jest tam zmiana o przyczynach.
    Druga sprawa że klienci oglądają prace na różnych sprzętach i w różnych warunkach oświetleniowych i o różnych porach dnia i nocy. Wszystko to ma wpływ na to jak obraz wygląda. Teraz w większość są to smartfony i tablety co można sobie sprawdzić w statystykach strony.
    Samo google wprowadza zresztą politykę smartphone first czy coś takie. Ogólnie większe wsparcie ma iść w stronę mobilną i strony lepiej przystosowane pod smart będą lepiej pozycjonowane.

    Dodatkowo aby pokazać ciekawie teksturę lub jak u nas w przypadku obrazów 3D stosujemy światło boczne lub ostre. różne ujęcia kamer i ujęcia na detal.
    Problemem są też farby metaliczne, brokaty itp odblaskowe elementy których nie da się pokazać w obrazie statycznym. Tutaj tylko video daje zadowalające efekty pokazujące mieniące się kolory i błyski.

    Poza lampami, aparatem warto też zainwestować w filtry polaryzacyjne skoro werniksujesz glow a nie matem. Myślę że nakręcany na obiektyw wystarczy ale w skrajnych przypadkach używa się też foli na dyfuzory.
    Czeka cię więc dużo "radości" dodam też że mając dobrą bazę i tak warto jeszcze w LR pobawić się suwakami. Dobrą stroną wszystkiego że ty jako malarz wiesz jak obraz w każdym detalu wygląda i możesz nad plikiem tak długo pracować aż efekt będzie zadowalający lub akceptowalny.

    A dodam też że farby fluorescencyjne i fosforowe też mamy i też wiele "radości" czynią

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Dodam jeszcze że używamy szkła macro 120mm.
    Ostatnio edytowane przez 90s ; 15-08-2019 o 12:04

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Jaki aparat i obiektywy do fotografii koncertowej
    By GieGie in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-03-2018, 15:18
  2. Aparat pełnoklatkowy i obiektywy
    By Foto1270 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 31-12-2014, 22:01
  3. Jaki aparat i jakie obiektywy do fotografii portretowej (12 tys zł)
    By cabura in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 65
    Ostatni post / autor: 10-05-2014, 23:38
  4. aparat i obiektywy dla podróżnika?
    By rene in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 21-01-2008, 13:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •