Na początku chciałam zaznaczyć, że starałam się znaleźć możliwie dużo informacji w temacie (niestety w pewnym momencie im więcej czytam tym bardziej się gubię). Zdaję sobie sprawę, że nikt nie wybierze aparatu za mnie, że aparat sam nie zrobi dobrego zdjęcia i że muszę ogarnąć podstawy .

a więc - proszę o radę

Zanim przejdę do aparatów , które mam na oku - pierwsze pytanie : Czy różnica w jakości zdjęć w formacie jpg będzie zauważalna dla laika? Nie planuje obróbki zdjęć, nie będę ich zapisywać w formacie RAW i nie wiem czy czytanie wszystkich specyfikacji i porównań tak naprawdę ma sens...

Czego potrzebuje od aparatu (podkreślam, zdaję sobie sprawę, że tryb auto nie zrobi za mnie satysfakcjonujących zdjęć, planuję się w to wszystko wgłębić ale dalej na poziomie amatorskim, dla własnej radości i pamiątki):

- stosunkowo małego rozmiaru (tak, żeby mieścił się w damskiej torebce, nie żebym musiała brać na niego drugą oczywiście kilka gramów czy centymetr różnicy w tą czy w tą nie ma aż takiego wielkiego znaczenia)

- tego, żebym była w stanie uzyskać dobre zdjęcia wewnątrz pomieszczeń , przy świetle lamp, oraz na zewnątrz w pochmurne dni

- chciała bym fotografować szybko poruszające się obiekty ,tj. dzieci

-nie jest mi potrzebny duży zoom

-obejdę się bez wizjera

Budżet to 2000 zł

Najpierw byłam przekonana, że zainwestuje w kompakt, jednak tak jak mówię, zaczęłam coraz więcej czytać i zastanawiać się czy nie lepiej kupić bezlusterkowca. Wiem, że tu pytanie czy chce wymieniać obiektywy powinno być decydujące. Zasadniczo na wszelkie wyprawy, spacery pewnie i tak zawsze brała bym jeden ale opcja rozwoju w przyszłości jest kusząca. Zastanawia mnie to czy faktycznie jestem w stanie uzyskać dużo lepsze zdjęcia jeśli i tak będą w zapisywane w formacie jpg i bez obróbki?

Biorę pod uwagę:

Panasonic Lumix lx15

Panasonic Lumix lx 100

Canon g7x mark ii

Panasonic Lumix gx80

Olympus Pen e pl 8

(wiem, że niektóre kosztują lekko ponad 2000, ale będę czekać na jakieś promocje

Miałam jeszcze kilka pomysłów, ale wydaje mi się, ze te spełniają kryteria? Jeśli miała bym dokupić jakiś obiektyw pewnie najszybciej udało by mi się to za jakieś pół roku, lub później, więc jaki był by dobry na początek?

Dziękuję, jeśli ktoś znajdzie cierpliwość , żeby mi doradzić , pozdrawiam.