Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 43
  1. #1

    Domyślnie Kompakt czy bezlusterkowiec, prośba o rade

    Na początku chciałam zaznaczyć, że starałam się znaleźć możliwie dużo informacji w temacie (niestety w pewnym momencie im więcej czytam tym bardziej się gubię). Zdaję sobie sprawę, że nikt nie wybierze aparatu za mnie, że aparat sam nie zrobi dobrego zdjęcia i że muszę ogarnąć podstawy .

    a więc - proszę o radę

    Zanim przejdę do aparatów , które mam na oku - pierwsze pytanie : Czy różnica w jakości zdjęć w formacie jpg będzie zauważalna dla laika? Nie planuje obróbki zdjęć, nie będę ich zapisywać w formacie RAW i nie wiem czy czytanie wszystkich specyfikacji i porównań tak naprawdę ma sens...

    Czego potrzebuje od aparatu (podkreślam, zdaję sobie sprawę, że tryb auto nie zrobi za mnie satysfakcjonujących zdjęć, planuję się w to wszystko wgłębić ale dalej na poziomie amatorskim, dla własnej radości i pamiątki):

    - stosunkowo małego rozmiaru (tak, żeby mieścił się w damskiej torebce, nie żebym musiała brać na niego drugą oczywiście kilka gramów czy centymetr różnicy w tą czy w tą nie ma aż takiego wielkiego znaczenia)

    - tego, żebym była w stanie uzyskać dobre zdjęcia wewnątrz pomieszczeń , przy świetle lamp, oraz na zewnątrz w pochmurne dni

    - chciała bym fotografować szybko poruszające się obiekty ,tj. dzieci

    -nie jest mi potrzebny duży zoom

    -obejdę się bez wizjera

    Budżet to 2000 zł

    Najpierw byłam przekonana, że zainwestuje w kompakt, jednak tak jak mówię, zaczęłam coraz więcej czytać i zastanawiać się czy nie lepiej kupić bezlusterkowca. Wiem, że tu pytanie czy chce wymieniać obiektywy powinno być decydujące. Zasadniczo na wszelkie wyprawy, spacery pewnie i tak zawsze brała bym jeden ale opcja rozwoju w przyszłości jest kusząca. Zastanawia mnie to czy faktycznie jestem w stanie uzyskać dużo lepsze zdjęcia jeśli i tak będą w zapisywane w formacie jpg i bez obróbki?

    Biorę pod uwagę:

    Panasonic Lumix lx15

    Panasonic Lumix lx 100

    Canon g7x mark ii

    Panasonic Lumix gx80

    Olympus Pen e pl 8

    (wiem, że niektóre kosztują lekko ponad 2000, ale będę czekać na jakieś promocje

    Miałam jeszcze kilka pomysłów, ale wydaje mi się, ze te spełniają kryteria? Jeśli miała bym dokupić jakiś obiektyw pewnie najszybciej udało by mi się to za jakieś pół roku, lub później, więc jaki był by dobry na początek?

    Dziękuję, jeśli ktoś znajdzie cierpliwość , żeby mi doradzić , pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Panasonic Lumix lx 100, bardzo dobry , tak myślę Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1490600.JPG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	4,19 MB
ID:	28719 i jeszcze Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1490556.JPG
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	4,48 MB
ID:	28720

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sylwia89 Zobacz posta
    Czy różnica w jakości zdjęć w formacie jpg będzie zauważalna dla laika? Nie planuje obróbki zdjęć, nie będę ich zapisywać w formacie RAW i nie wiem czy czytanie wszystkich specyfikacji i porównań tak naprawdę ma sens...
    Tak, szybko zauważysz, że najnowsze smartfony robią dużo lepsze zdjęcia, niż te aparaty. Chyba, że kupisz sprzęt z naprawdę dobrym silnikiem JPEG, nauczysz się korzystać z różnych funkcji wspomagających ich jakość (w szczególności DR) i pozostaniesz przy formacie RAW+JPEG, żeby w razie potrzeby wywołać RAW a aparacie, aby wyłączyć te wspomagacze po fakcie (czasem dają one niepożądane efekty), skorygować balans bieli itp. Tu nie ma znaczenia, czy to kompakt, czy bezlusterkowiec - liczy się tylko to, czy dany producent poważnie podchodzi do JPEGów, czy je olewa i czy będziesz umiała/chciała grzebać w ustawieniach, żeby wykorzystać możliwości sprzętu.

    Cytat Zamieszczone przez Sylwia89 Zobacz posta

    - tego, żebym była w stanie uzyskać dobre zdjęcia wewnątrz pomieszczeń , przy świetle lamp, oraz na zewnątrz w pochmurne dni

    - chciała bym fotografować szybko poruszające się obiekty ,tj. dzieci
    Pierwsze ogarniesz, jeśli nauczysz się starować czasem naświetlania i wykorzystasz zalety stabilizacji obrazu. Drugie ogarniesz, jeśli kupisz aparat z w miarę dobrze działającym AF-C i tylko w dobrym oświetleniu. Zdjęć szybko poruszających się obiektów w świetle lamp nie ogarniesz w ogóle niczym, prawdopodobnie nawet gdybyś miała dwukrotnie większy budżet.
    www.sarwinski.coml | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sylwia89 Zobacz posta
    Na początku chciałam zaznaczyć, że starałam się znaleźć możliwie dużo informacji w temacie (niestety w pewnym momencie im więcej czytam tym bardziej się gubię). Zdaję sobie sprawę, że nikt nie wybierze aparatu za mnie, że aparat sam nie zrobi dobrego zdjęcia i że muszę ogarnąć podstawy .

    Czego potrzebuje od aparatu (podkreślam, zdaję sobie sprawę, że tryb auto nie zrobi za mnie satysfakcjonujących zdjęć, planuję się w to wszystko wgłębić ale dalej na poziomie amatorskim, dla własnej radości i pamiątki):
    - stosunkowo małego rozmiaru (tak, żeby mieścił się w damskiej torebce, nie żebym musiała brać na niego drugą oczywiście kilka gramów czy centymetr różnicy w tą czy w tą nie ma aż takiego wielkiego znaczenia)
    - tego, żebym była w stanie uzyskać dobre zdjęcia wewnątrz pomieszczeń , przy świetle lamp, oraz na zewnątrz w pochmurne dni
    - chciała bym fotografować szybko poruszające się obiekty ,tj. dzieci
    -nie jest mi potrzebny duży zoom
    -obejdę się bez wizjera
    Budżet to 2000 zł
    Za te kwote nabylem smartfon Huawei P30, ktory (tył) ma 3 ogniskowe optyczne -> obiektyw Leica (17mm, 27mm, 81mm oraz cyfrowa 135mm).

    Robie foty wycieczkowe jak i rodzinne w tym takze w roznych warunkach oswietleniowych foce dziecko.
    Sprzet robi bez lampy blyskowej na tyle dobre foty, ze i tak jakosc wystarczy do albumu.

    Mam maly i lekki sprzet do focenia i filmowania ze stabilizacja w tylnej kieszeni spodni

    Bezlustra dla tego typu fot poszly w kąt

    Gdy moim celem sa powiekszenia 80x60 z duza iloscia detali to wtedy biore bezlustro.
    X-T10, XF 16-55/2.8, XF 35 f/1.4, XF 55-200, 5D MKII , EF 24-105 mm f/4L IS USM, EF 85mm f/1.8 USM, A6000 SEL18-105/4

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.
    Czy w takim razie ktoś może zna aparaty w tym budżecie, z których można uzyskać "dobre" JPGi?
    Z telefonem u mnie jest taka sprawa, że wolę mieć tani bo jestem z tych, którym wiecznie gdzieś upada, stacza się ze schodów itd. Gdy biorę w ręce aparat to mój mózg przełącza się na tryb "ostrożny"

  6. #6
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Brałbym olympus epl 8, u znajomych sprawdza się świetnie, zestaw z obiektywem opisanym pancake bo mieści się w kieszeni, oni tez tylko jpg i nawet nie bardzo kumają o co chodzi z przysłonami, czasami itd.
    Nie daj się wpuścić w kanał z tymi fonami, zresztą fona każdy ma w kieszeni i może sprawdzić swoich sił w tym temacie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sylwia89 Zobacz posta
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Czy w takim razie ktoś może zna aparaty w tym budżecie, z których można uzyskać "dobre" JPGi?
    Z telefonem u mnie jest taka sprawa, że wolę mieć tani bo jestem z tych, którym wiecznie gdzieś upada, stacza się ze schodów itd. Gdy biorę w ręce aparat to mój mózg przełącza się na tryb "ostrożny"

    Polecam Sony RX100 III - Dobre foty i dobre filmowanie w HD no i... Posiada WIZJER a jest maly


    https://mediamarkt.pl/foto-i-kamery/...B&gclsrc=aw.ds
    Ostatnio edytowane przez darekw1967r ; 05-08-2019 o 17:05
    X-T10, XF 16-55/2.8, XF 35 f/1.4, XF 55-200, 5D MKII , EF 24-105 mm f/4L IS USM, EF 85mm f/1.8 USM, A6000 SEL18-105/4

  8. #8

    Domyślnie

    moje dzieci są na podobnym etapie, powiedziałem im, masz mieć aparat który Cię nie ogranicza, jeśli jesteście w stanie zmusić się do nauki i wyrzucić na początku setki zdjęć z miejsc niepowtarzalnych i nie z rzucić winy na aparat tylko na brak wiedzy to kupuj aparat, jeśli chcesz mieć pamiątkę bez zmuszania się do myślenia to weź telefon, póki co oni robią zdjęcia dla siebie i im one mają się podobać
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  9. #9

    Domyślnie

    X-T10 z kitem można dostac do 1500 zł, jpg świetne, dynamika bardzo dobra, af tez na tle kompaktów nie jest zły.

  10. #10

    Domyślnie

    Chciałbym kupić jednak nowy aparat, nie lubię kupować używanych rzeczy z kategorii na której się nie znam (jeszcze ?). Telefon odpada, dla mnie to rzecz którą wrzucam do torebki, kładę na kanapie, co skutkuje dostaniem się w ręce dzieci, telefon służy jednak do paru innych rzeczy oprócz robienia zdjęć i często jest w rękach i ulega upadkom , oczywiście mówię za siebie.
    Czy ktoś miał styczność z wymienionymi aparatami i wie jak z jakością JPG? (oczywiście przy założeniu że umie się aparat wykorzystać, bo taki mam plan)

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. bezlusterkowiec czy zaawansowany kompakt.
    By pstanek in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18-12-2016, 12:37
  2. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-02-2014, 13:21
  3. Odpowiedzi: 123
    Ostatni post / autor: 15-01-2014, 21:02
  4. kompakt/bezlusterkowiec z wizjerem
    By luxius in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-11-2013, 18:12
  5. Kompakt, bezlusterkowiec - fotografia uliczna
    By mrjq in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 09-10-2013, 20:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •