Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Kościół Mariacki w Krakowie - ślub - zasady - itp.

    Hej.
    Być może będę fotografował ślub w Kościele Mariackim w Krakowie. Grupa regionalna (Małopolska) jest praktycznie nieżywa, więc pytam tutaj. Czy obowiązują tam jakieś inne zwyczaje czy zasady w porównaniu do innych krakowskich kościołów? Czy po prostu iść jak w dym, jak to zwykle bywa? Jeszcze tam nie robiłem.
    Jakby ktoś miał doświadczenia (raczej złe) i obserwacje to chętnie bym poczytał.
    "Na początku poznaj wszystkie zasady, żeby o nich zapomnieć"
    John Coltrane

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez elanek Zobacz posta
    Hej.
    Być może będę fotografował ślub w Kościele Mariackim w Krakowie. Grupa regionalna (Małopolska) jest praktycznie nieżywa, więc pytam tutaj. Czy obowiązują tam jakieś inne zwyczaje czy zasady w porównaniu do innych krakowskich kościołów? Czy po prostu iść jak w dym, jak to zwykle bywa? Jeszcze tam nie robiłem.
    Jakby ktoś miał doświadczenia (raczej złe) i obserwacje to chętnie bym poczytał.
    Obserwacja jest taka, że ołtarz główny jest w remoncie.
    Całość zaslonieta rusztowaniem. W każdym razie tak to wyglądało kilka dni temu.

    Szkoda, bo na pewno ucieknie tym samym parę fajnych fotek.

    Z mojej strony dodam tylko, że kościół ciemny trochę. Błyskacze naszykuj jakieś może. Statywy rozstawione ułatwią sprawę na pewno. Zapytaj też księdza najlepiej. Bo to że ktoś mógł błyskać, nie znaczy że ty dostaniesz takie pozwolenie. I na odwrót
    ... ucze sie patrzec i widziec...
    i duqa z tego...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez d90 Zobacz posta
    Błyskacze naszykuj jakieś może.
    Na 90%jestem pewny, że nie można błyskać. Jeżeli puszka jest przyzwoita, to spokojnie da radę na wyższym iso.

  4. #4

    Domyślnie

    Kiedy tam robiłem zdjęcia parę lat temu nie można było błyskać.

  5. #5

    Domyślnie

    Sam nigdy jeszcze w kościele nie błyskałem i nie znam też nikogo kto tak robi. Słyszę co jakiś czas o takich pomysłach, ale wydaje mi się to takie urban legend, bo ciężko mi sobie wyobrazić, że ktoś tak faktycznie robi... Nie wiem też jaki trzeba mieć sprzęt żeby nie móc sobie poradzić z warunkami w kościołach (wiadomo, gdzieś się znajdzie jakiś czarny oświetlony świeczkami, ale to raczej trzeba mieć mocny niefart), skoro gdzieś od 10 lat praktycznie każda pucha radzi sobie z wysokim iso conajmniej dobrze, a jasne szkła można kupić w niewielkich pieniądzach. Wiadomo, fajnie by było móc kontrolować to światło, ale imo to zbyt duża i inwazyjna ingerencja w przebieg ceremonii by była warta tego.

    Mariacki to kościół jak każdy inny, nie pamiętam, żeby fotografowanie jakoś specjalnie się różniło od pozostałych. Idź przed mszą przedstawić się księdzu, zamień dwa słowa i będzie spoko.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie fotografuję czy błyskam zawodowo, ale z "krakowskich" doświadczeń wiem, że w żadnym zabytkowym wnętrzu nie ma zgody na błyskanie bez bardzo, ale to bardzo uzasadnionej potrzeby.
    Z racji zawodu mam do czynienia również ze skanerami laserowymi i niedawno robiąc dokumentację wawelskich arrasów mieliśmy duży problem z uzyskaniem zgody na równoległe fotografowanie ich w odpowiednim oświetleniu, że o konieczności przedstawienia odpowiednich certyfikatów dla skanerów nie wspomnę. Konserwatorzy dzieł sztuki mają tu dużo do powiedzenia - to nie tylko decyzja księdza.
    35mm: Praktica VLC2; Pentacon 28; Pancolar 50; Pentacon 135
    DX: Z fc; Z DX 16-50; TTArtisan 50/1.2
    FX: Z8; V 24; N 35; N 40; N 50; Meike 50/1.2; N 85; N 14-30; N 24-120; T 70-210

  7. #7

    Domyślnie

    Nie błyskam. Puchy od D700 do D850. Sigmy Art 1.4. Spoko.
    Dzięki.
    "Na początku poznaj wszystkie zasady, żeby o nich zapomnieć"
    John Coltrane

  8. #8

    Domyślnie

    To nie ma się co zastanawiać nad blyskaniem z tym co masz. Napiszę do kolegów wyżej. Błyskać trzeba z głową i trzeba umieć. Blyska się w jakimś celu. Jak ktoś pisze ze nie potrzeba w żadnym kościele błyskać aby uzyskać ładnie oświetlona twarz bez ostrych cieni to krzyż na drogę.

    Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
    FiX-owe Nikony
    http://zoltyserwisfotograficzny.info
    niezależne opinie klientów o serwisie "N"

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez avatarr Zobacz posta
    To nie ma się co zastanawiać nad blyskaniem z tym co masz. Napiszę do kolegów wyżej. Błyskać trzeba z głową i trzeba umieć. Blyska się w jakimś celu. Jak ktoś pisze ze nie potrzeba w żadnym kościele błyskać aby uzyskać ładnie oświetlona twarz bez ostrych cieni to krzyż na drogę.

    Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
    No to w kościele pokroju Mariackiego życzę powodzenia w błyskaniu z głową... Są miejsca, w których nie wolno błyskać i głowa nie pomoże. Inna sprawa, że jeżeli masz użyteczne iso 1600+ i szkła 1.4-1.8 to właściwie nie ma potrzeby błyskania, a problemy załatwi obróbka.

  10. #10

    Domyślnie

    Broń Cię Panie Boże błyskać w kościele a już w Mariackim ? Nie jestem ortodoksem ale nawet mnie rażą takie sprawy jak błyski w kościołach.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Architektura ] Kościół Mariacki
    By photojeremy in forum Architektura
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-07-2014, 12:17
  2. [ Architektura ] Kościół Mariacki
    By L.mArK in forum Architektura
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22-01-2014, 15:51
  3. [ Architektura ] Kościół Mariacki
    By _Ocean_ in forum Architektura
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-11-2012, 19:49
  4. [ Architektura ] Kościół Mariacki w Krakowie.
    By majestickrk in forum Architektura
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 12-06-2008, 11:27
  5. [ Architektura ] Kosciół Mariacki
    By nem in forum Architektura
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 31-10-2006, 20:39

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •