Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie D5600 + 18-105, czy obiektywy sigma, czy coś innego?

    Witam wszystkich,
    jestem początkującym w tym temacie i chciałbym poradzić się fachowców. Może chronologicznie:

    - budżet ok. 2500zł (jak najbardziej dopuszczam używki, wręcz tylko na nich bazuję), jeśli coś super będzie 200-300zł drożej to ok, ale jak coś można mieć podobnej jakości za trochę mniej to też ok
    - co fotografuję? w zasadzie wszystko, jednak głównie pod wycieczki aby mieć fajne wspomnienia z wakacji dobrej jakości, no i różne takie chwile, spotkania rodzinne itp.
    - kupiłem sony rx100 M3, ale ostrość zdjęć była gorsza niż na smartfonie S9+, więc po tygodniu go sprzedałem - kompakty odpadają
    - początkowo byłem praktycznie zdecydowany na bezlusterkowca sony a6000 + obiektyw sony e 18-105 f/4
    - jednak cena powyższego zestawu na rynku wtórnym to ok. 2700zł, co skłoniło mnie do poszerzenia horyzontów i zacząłem dopuszczać lustrzanki, ale tylko ważące do ok. 500g
    - w międzyczasie okazało się, że mogę kupić jeszcze na gwarancji zestaw Nikon D5600 + obiektyw Nikon 18-105 f/3.5-5.6 za kwotę 1500zł (moim zdaniem rewelacyjna cena)
    - docelowo chciałem się zdecydować na ten zestaw i potem ewentualnie rozbudowywać o np. sigmę 30 f/1.4 i może zamienić w późniejszym czasie ten 18-105 na sigmę 18-50 f/2.8
    - jednak dzisiaj natrafiłem na zagadnienie pt. kalibracji obiektywów, a zwłaszcza sigm, tamronów itp i trochę się tym wszystkim przeraziłem.

    I głównie po to jest mój post. Pytanie - Jak to jest, czy każdy obiektyw sigma (obojętnie czy stały czy zoom) z rynku wtórnego wymagać będzie kalibracji, za którą płaci się 380zł? Czy ten problem dotyczy tylko obiektywów pod Nikona, a np. dla Canon jest ok? Jeśli tak to trochę słabo, bo dajmy na to taka używana sigma 30 f/1.4 czy sigma 17-50 f/2.8 kosztuje 750-850zł, i teraz prawie 400zł za kalibrację to już opłaca się kupić nowy obiektyw. I wtedy wzrastają koszty i znowu powraca kwestia sony a6000 + 18-105 f/4, który finalnie byłby w podobnej cenie.

    I jeszcze mam takie pytanie - czy a6000 + 18-105 f/4 robić będzie znacznie lepsze/jaśniejsze/z mniejszą głębią ostrości zdjęcia niż D5600 + 18-105 ale z gorszym światłem f/3.5-5.6 ?

    Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi, pomoc, wskazówki, bo przyznam szczerze że dziś rano praktycznie byłem zdecydowany na ten zestaw z D5600, a potem naczytałem się o kalibracji używanych obiektywów i chyba czar prysł, bo co z tego że faktycznie są tańsze niż obiektywy do bezlusterkowców, jak kwota za kalibrację niweluje różnicę. Chyba że te kalibracje to pojedyncze przypadki i dotyczą tylko Nikon? Czy obiektywy pod bezlusterkowce też wymagają kalibracji ?

    Co byście zrobili na moim miejscu?

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez SmoothCriminal ; 28-07-2019 o 18:25

  2. #2

    Domyślnie

    Bierz śmiało ten zestaw, bo cena super. Na 99,99%* kita nie musisz kalibrować, takie problemy przytrafiają się nielicznym i najczęściej chodzą u nich seriami Sprzęt można skalibrować w zewnętrznym serwisie za mniejsze kwoty, ale przy kicie sens jest żaden. Oczywiście sprawdź czy nie upadł albo nie miał innych przygód, ludziom cuda się przytrafiają, a później powstają internetowe opowieści

    * ten 0,01% to statystyka, uwalony może być każdy obiektyw, także do bezlusterkowca. % tylko obrazują zagadnienie, nie są to badania.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie ma reguły, zatem w praktyce każdy obiektyw może wymagać regulacji do konkretnego korpusu, marka aparatu, czy obiektywu nie robi różnicy.
    Dobrze zatem mieć aparat, który dysponuje funkcją mikroregulacji w menu, np. Nikona D7000, D7100, D7200, D7500 itd.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Bierz ten zestaw bo cena super, nie spotkałem się żeby zestaw z kitem wymagał kalibracji, duża głębia ostrości w ciemnych obiektywach ukrywa ewentualne błędy.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ma chyba nic gorszego, niż takie bezmyślne podpuszczanie.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez david555 Zobacz posta
    Nie ma chyba nic gorszego, niż takie bezmyślne podpuszczanie.
    Mógłbyś rozwinąć myśl?

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Też mnie to ciekawi dlaczego uważasz że podpuszczamy bezmyślnie.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Też mnie to ciekawi dlaczego uważasz że podpuszczamy bezmyślnie.
    Właśnie nie wiem dlaczego to robicie.
    Widziałem już niezłe jazdy z kitami N18-105, czy N18-140 choć na korpusie D7000, gdzie każda ogniskowa musiała mieć inną korektę mikroregulacji.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  9. #9

    Domyślnie

    @SmoothCriminal
    No widzisz, niektórzy mają takie problemy. Większość, zdecydowana większość, kupuje aparat z kitem i cieszy się fajnymi zdjęciami. Inni szukają, kalibrują, odsyłają, dysk zapychają zdjęcia bateryjek Są oczywiście lepsze aparaty i obiektywy, ale mówimy o kwocie 1,5k i uwaga, nie euro, nie funtów, a naszych PLN-ów

  10. #10

    Domyślnie

    Owszem, radośnie niedowidzący, zapełniający albumy odbitkami 10×15 cm nie dostrzegą nic niepokojącego.
    EOT
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Obiektywy z D5000 czy beda pasowac na D5600?
    By przem_co in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-03-2019, 15:30
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-04-2017, 22:34
  3. Sigma 70-300 APO DG MACRO czy coś innego?
    By jarekciszewski in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 18-10-2010, 22:13
  4. Sigma 70-300 APO AF-motor? czy moz ecos innego?
    By monija in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-10-2008, 22:44
  5. Coś innego niż Sigma 24-70 2.8 makro
    By bialy260 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 30-07-2008, 16:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •